Roland G-70 - nový workstation pro bohaté
Music Workstation pro nové milénium - tvrdí výrobce. Osobně nejsem přítelem podobných velkohubých prohlášení, ale myslím, že tady jsou japonci zatraceně blízko pravdě. Každé tvrzení však musí mít své opodstatnění. V tomto případě autoři argumentují tím, že G-70 je milníkem v produkci Roland, jelikož tento nástroj obsahuje veškeré nové technologie a vůbec to nejlepší, co brány "Rolandích továren na muziku" dosud opustilo. Fakt je, že rozměr článku nemá vůbec šanci pokrýt blíže veškeré možnosti, jež G-70 nabízí.
Rámcově o výbavě
Jak jste již slyšeli, loňským hitem u Rolandů byl čtyřlístek syntezátorů Fantom X-6/7/8/R, který konečně zaplnil mnohaletou mezeru po kvalitním HW sampleru s velkou pamětí. A tak bylo současně možné provést ojedinělý sampling pianových zvuků v nebývalém rozsahu - ve čtyřech vrstvách a pro celou klaviaturu. Tyto pianové zvuky jsou nyní právem vychvalovány nejen u Fantomů, ale najdeme je i u G-70. Ve středu panelu, těsně nad klaviaturou, je sada devíti zkrácených varhanních táhel, jež ovládají zvukovou banku simulátoru varhan řady VK-7/8. Šikovná je také patentovaná technologie přiřazování instrumentů a doprovodů podle stylu, zvaná Covers, poprvé prezentovaná u nástroje Discover-5. Vocal Harmonist je modul, který někteří znají z předchozí řady aranžéru VA-7/76, nebo jako samostatný nástroj VariOS. Jeho technologie VariPhrase zpracovává vstupní audio signál, nejčastěji zpěv. Šestnáctistopý sekvencer a osmistopý Composer s mikro-editací najdete i u jiných nástrojů, např. Fantom X či V-Synth. Efektový procesor se sedmi nezávislými sekcemi, Mastering efekty a 84 inzertními efekty je postaven na cenných zkušenostech divize Boss. Music Assistant se stará o rytmické doprovody a vytváření akordů. Rozšiřitelnost zvukovým boardem SRX je samozřejmostí. Barevný displej s 3D zobrazením je na rozdíl od Fantomů dotykový, dokonce s kliknutím, potvrzujícím dotek. Dokáže také zobrazit notový záznam a texty písní, takže dnes tolik vyhledávaná zábava typu Karaoke (nemám ji rád...) se může rozjet v plném proudu, jelikož na zadním panelu je i video výstup. 32 Multitimbral je nadstandardní počet, který jistě uvítá každý One Man Band. Pokud chcete svou produkci osvěžit něčím neotřelým, pak využijte funkcí V-Link, ovšem za nemalou sumu za speciální video projektor Edirol DV-7. Nesmíme zapomenout ani na komunikaci nástroje s okolím. Kromě obligátního MIDI In/Out/Thru, USB, diskety a interního disku SSD (Solid State Disk) je zde především PC Card (PCMCIA), který v příslušné redukci akceptuje následující média - SmartMedia, MicroDrive, CompactFlash a Memory Stick. D-Beam kontroler a V-Link využijete výhradně při živém hraní.
Čím začít?
Jelikož G-70 je především hudební nástroj, tak asi zvuky. Nedělejme si iluze, že se zde dozvíte o G-70 vše, naopak to vidím jen na stručný výčet vlastností. Proto navrhuji přiblížit si spíše zajímavosti, které G-70 nabízí, než všechny funkce letem světem. Jak jsem již předeslal, vývojáři Roland si dali opravdu na čas s nástupcem aranžérů VA, a tak si také dali záležet, aby novinka odolala i té nejpřísnější kritice. V poměrně velkém prostoru 192 MB pro 16bitové vzorky je umístěno 1596 zvuků a 48 bicích sad, které lze volit přímo z panelu. Maximální polyfonie je 128 hlasů. Můžeme říci, že G-70 je v podstatě několik nástrojů v jednom.
Klaviatura
Může být rozdělena na party, kterých je celkem sedm. Šest z nich lze použít současně (UP1 až 3, LW1 a 2 a MBS). UP značí Upper, tedy se týkají horní části klaviatury, LW je Lower pro dolní část. MBS značí Manual Bass a týká se výhradně monofonní basové linky, která je závislá na hraných akordech jak zvukově, tak harmonicky. Není zde vyhrazený part bicích, jelikož kterýkoliv uvedený part může hrát zvuky rytmických nástrojů. Zato je zde vyhrazený part "Melody Int", který je sice zařazen mezi party klaviatury, ale je kompletně ovládán Aranžérem. Bezesporu zajímavou částí je Mixer, v němž můžete míchat jednotlivé party klaviatury a přimíchat i zpěv a party Vocal Harmoniser.
Aranžér/Styly
Aranžér je vlastně doprovodná kapela hráče. Doprovod závisí na zvoleném hudebním stylu a potažmo na instrumentaci. Najdete zde od polky po hip-hop vše, tvorba vlastních stylů je hojně podporována. Pracuje podobně jako rytmer, jelikož vychází z daných doprovodných patternů. Avšak narozdíl od něj si můžete měnit patterny i během hry, takže není nutné předchozí programování jejich pořadí. Aranžér využívá nejen rytmické sekce G-70, ale také akordový doprovod, kytarové riffy, apod. Celý doprovod je dokonce možné v reálném čase transponovat! Vše, co se od hráče žádá, je hra akordy - buď v plném tvaru, nebo zkrácenou formou. S Aranžérem souvisí i použití Vocal Harmonizeru, proto si řekněme, k čemu slouží. Umožňuje nejen upravit zpívaný part (třeba i doladit, je-li to nutné), popřípadě zpracovat sólový hlas, nazpívaný v jedné výšce, leč i přidat další harmonické, takže ve finále zpívá celý sbor. Kromě toho dokáže vstupní hlas upravit k nepoznání. Zmíněný nazpívaný záznam v jedné výšce tónu je nejvhodnější k tomu, že tímto témbrem je později zpíván text v melodii, kterou hrajete pravou rukou, dokonce ve vícehlase (více prsty)! Oprávněně se domnívám, že málokdo z vás se setkal s plným nasazením technologie VariPhrase, jejíž možnosti jsou vskutku neuvěřitelné (společná demonstrace harmonizéru a vokodéru u modelů VA-7 a Discover-5 mne kdysi doslova šokovala).
Rekordér
Tato sekce zahrnuje nejen hojně vybavený šestnáctistopý sekvencer a nahrávací funkce MIDI, ale také sofistikovaný přehrávač SMF souborů s několika ovládacími prvky na panelu.
Music Assistant
Souvisí se sekcí Aranžéru. Týká se nastavení pro daný song, jež přiřadí partu nejvhodnější hudební styl a nástroje. G-70 je z výroby vybaven sadou více než 500 předprogramovaných registrací (nastavení) a umožňuje si naprogramovat další. Tyto registrace jsou pro jednoduchost setříděny podle tří klíčů, podobně jako bývají databáze hudebních CD - Name, Artist a Genre (žánr). V takovém množství je ale i tak problém najít konkrétní položku, proto je zde funkce Finder, která vám pomůže.
Vocal Harmoniser
Tento modul předčí veškerá vaše očekávání. Jeho úkolem není jen přidávat harmonické k základní melodické lince, ale hlas dokáže k nepoznání překopat. Zapojte mikrofon do XLR konektoru na zadním panelu a přepněte z Lin na Mic. Knobem Gain nastavte úroveň na maximální hodnotu tak, aby nesvítila LEDka Over a nehoukala zpětná vazba. Tlačítko Singer musí svítit, avšak efektová tlačítka Vocoder, Small a Ensemble nikoliv. Hlasitost upravte knobem Voice. Knobem Effects upravíte poměr hlasitostí mezi čistým hlasem a tím, který již prošel efektovou úpravou. Nyní můžete spustit doprovod a začít zpívat. Zpěv můžete upravit celou řadou efektů (např. sada Voice FX) nebo k němu přidat harmonické. Harmonie může být dvojího druhu - Small (1 nebo 2 doprovodné hlasy), nebo Ensemble (3 nebo 4 hlasy). Stačí si poslechnout několik zazpívaných tónů a upravit harmonizaci knobem Harmony (čím vyšší hodnota, tím výraznější harmonie je tvořena). Tlačítka Male/Female /Mix značí mužský, ženský či smíšený sbor. Každý part harmonizéru může mít své efektové nastavení. Zajímavé je, jak se tvoří harmonické, práce s Vokodérem, funkce Auto Pitch, apod., ale prostor článku je neúprosný.
Varhanní táhla
Jak jsem se zmínil, G-70 obsahuje mimo jiné i speciální varhanní modul řady Roland VK-7/8. Jeho umístěním do středu tvůrci nástroje zpřístupnili táhla pro obě ruce. Sekci varhan lze přiřadit třem partům klaviatury - UP1, LW1 a MBS. Zbývající party jsou pro varhany vyřazeny z činnosti. Varhanní režim se spouští jednoduše - stiskem tlačítka Organ. Tím je přiřazen part UP1 horní a LW1 dolní polovině klaviatury. Obou partů se však týkají varhanní táhla. Se spuštěním jejich funkce se automaticky objeví jejich obraz na displeji a obrazy táhel reagují na pohyb skutečných táhel. V tomto bodě je důležité poznamenat, že varhanní režim se týká pouze zvuku, který je generovaný a v reálném čase upravovaný pomocí táhel, nikoliv pevně daných zvuků varhanních barev v bankách. Na displeji je informace, kterému partu táhla aktuálně patří. Tlačítkem Manual u táhel zajistíte reálnou funkci táhel. Objevují se na nich čísla odpovídající úrovni hlasitosti skutečných táhel. Tedy 0 značí zasunuté táhlo (nehraje), 9 vysunuté (max.). Každému z nich je přiřazen zvuk sinusového vzorku. Kombinací jejich polohy nastavíte celkový zvuk. Důležitou a nezbytnou součástí varhanního zvuku je přepínaný zvuk Leslie boxu, se dvěma rychlostmi rotace reproduktorů. Zahrajte několik tónů a upravte zvuk pomocí táhel před sebou. Známý klik při dopadu klávesy je jako obvykle zajištěn zvukem nejvyššího táhla 1", které je tím vyřazeno ze hry. Pro uložení nastavení táhel máte k dispozici osm pamětí pro registraci tlačítkem Write. Varhanní zvuk doprovází několik tradičních efektů, především Overdrive, Vibrato, Chorus a zmíněný Leslie.
Vynucený závěr
Roland G-70 je mimořádně "nabušený" stroj, bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí, nebo ne. Tento stručný nástin pouze nesměle mapuje dalekosáhlý rozsah jeho možností. Je logickou soustavou řady spolupracujících modulů, z nichž každý by si zasloužil samostatný test. Kdo se rozhodne pro tuto nadčasovou investici, má postaráno o dlouhé večery a probdělé noci při zkoumání naznačených vlastností. Počítejte s tím, že jde o nástroj se 76 klávesami s Aftertouch. Navzdory tomu, že není obdařen kladívkovou mechanikou, přesto jeho "Hrouda nohu víže" hmotností ne menší než 20,5 kg! Hodláte-li ho denně vláčet po vlastech českých či jiných, začněte si hledat svého věrného Pátka, aby se z vás nestal sešlý Robinson...
Info:
Roland G-70 je klávesový aranžérský nástroj, v plném slova smyslu Workstation. Integruje vše kloudné, co z dílen světoznámého výrobce kdy vystoupilo na světlo boží. Cena je zcela namístě. Firma Roland rozjíždí přímou spolupráci s rostoucí obcí uživatel jeho nástrojů ve velkém stylu. Např. na stránkách www.rolandkeyboard club.com se můžete zapojit i vy a stáhnout si zdarma, co potřebujete. Cena: 109 000 Kč.
Plus:
zvuková kvalita samplů
možnosti úprav stylů a songů
Vocal Harmoniser
dynamická klaviatura
barevný dotykový displej
komunikace s okolím
Mínus:
neumí načítat samply nejznámějších formátů
neškodila by mechanika CD-R/RW
na CD není žádný editor ani obslužný SW
neumí vařit kafe...