RODE Podcaster - mikrofon s výstupem na USB

RODE Podcaster - mikrofon s výstupem na USB
RODE Podcaster - mikrofon s výstupem na USB

Australská mikrofonní firma ROde vyrábí mikrofon nazvaný Podcaster, který má na rozdíl od jiných mikrofonů digitální výstup určený přímo po lince USB do počítače. Je konstruovaný pro internetová rádia nebo klasické malé rozhlasové stanice odbavované rovnou z počítače.

iPod a broadcasting

Stejně jako je nový termín podcast nebo podcasting sice zavádějící, leč zažitý, tak je trošku zavádějící i název mikrofonu. Podcasting je slovo seskládané z iPod, což je přehrávadlo od firmy Macintosh, které samo umí stahovat hudbu z internetu, a z broadcasting, což je, pokud jste tehdy v anglině chyběli, anglický název pro vysílání. Věc vymyslela v roce 2004 rozhlasovo-internetová osobnost Adam Clark Curry tím, že sestavil poměrně jednoduchý prográmek, kterým lze řetězit jednotlivé zvukové soubory, co jsou k mání na síti, a umožňuje uživateli sestavit svůj na ucho ušitý rozhlasový program. Zavádějící je termín proto, že k podcastingu nepotřebujete přehrávač iPod, stačí počítač. Různé podcastingové klienty, tedy programy, jež umějí stahovat ze sítě do počítače soubory MP3, které jsou ke stažení a užívání zpravidla zadarmo, můžete najít třeba na adrese www.podcastingnews.com/topics/Podcast_Software.html.

Podcast může být přeneseně taky internetový příspěvek, který autor své stránky namluvil a dal k dispozici na internetu. Může z toho být jakýsi zvukový deníček, tedy doplněk k bloggům, čili internetovým deníčkům psaným. Podcastové stránky mají taky některé rozhlasové stanice, třeba BBC nebo i Český rozhlas, kde jako "rádio na přání" dávají ve formátu souborů mp3 k dispozici ku stažení po www záznamy svých starších pořadů.

 

Podcaster

Název mikrofonu tedy zřejmě odkazuje na to, že s ním lze pořídit ony internetové zvukové deníčky, což je pravda. Mikrofon je poměrně masivní, váží šest set deset gramů, snímací systém má palcový, dynamický s neodymovým magnetem, směrovou charakteristiku kardioidní směrovanou tak, že místo nejvyšší citlivosti je vpředu před podélnou osou mikrofonu. Takže na rozdíl třeba od kondenzátorových mikrofonů jeho tubus při snímání zepředu nestojí, nýbrž leží. Bacha na to. Tělo mikráku je z pěkně nalakované oceli. Jeho provoz indikuje LED na těle blízko mřížky, na opačné straně válce zhruba uprostřed délky je malá jacková samice (O 3,5 mm) s výstupem na sluchátka. Vedle ní je i malý regulátor jejich hlasitosti. Ve sluchátkách je slyšet jednak samotný signál mikrofonu, jednak může sloužit i pro rozhlasový či studiový monitoring, jelikož reprodukuje i zvukový signál, který vypouští počítač po oboustranně komunikujícím USB ven. U paty mikrofonu je límcová matice pro upevnění do "pavoučí" objímky obvyklé pro velké studiové mikrofony a přes malou redukci i na běžný stojan.

 

A praxe...

Podcaster jsem si vyzkoušel v malém redakčním studiu spolu se zvukově vybaveným počítačem pracujícím pod WinXP a kvalitními studiovými sluchátky. Zařízení se po zasunutí USB přihlásilo hnedle a bez problémů. Zvuk mikrofonu je příjemný, laděním barvy zvuku právě pro snímání hlasu v rádiu kopíruje některé své legendární předchůdce jiných firem. Jeho mechanické zpracování je taky bez chyby. Jedinou výtku jsem měl, že sluchátkový jack ze samice vyskakoval. Odmítaný samec byl z obojakého konektoru (po našroubování vložky uměl i O 6,3 mm) a ty nebývají rozměrově vždy a úplně v normě, ale přesto...

Cena zařízení plně odpovídá slušnému mikrofonu a zvukové kartě, které by byly potřeba, pokud by zařízení mělo pracovat poskládané ze standardních prvků. Pokud chcete nahrávat přímo do počítače, budujete internetové rádio nebo často provozujete IP telefonii, je to věc přesně pro vás.

 

Info:

Rode Podcaster je dynamický mikrofon s digitálním výstupem přes USB do počítače, vyrábí Rode Microphones se sídlem v Silverwater, Austrálie. Doporučená cena 5290 Kč, odpružený držák 1090 Kč.

 

Plus:

příjemný zvuk

bezchybná funkce

zajímavý konstrukční nápad

 

Mínus:

všechny jacky nedrží v samici na sluchátka

 

Technická specifikace:

mikrofon: dynamický snímací systém O 28 mm, neodymový magnet

směrová charakteristika: kardioidní

frekvenční rozsah: 40 až 14 000 Hz

citlivost: 2,8 mV/Pa

maximální akustický tlak: 115 dB

odstup signál/šumje lepší než 78 dB

převodník: A/D převod 18 bitů, vzorkování 8 až 48 kHz

počítač: výstup USB, kompatibilní s Windows i Mac

výstup: analogový na sluchátka minimálně 32 Ohm, maximálně 150 mW, konektor jack O 3,5 mm

napájení: po USB

komunikační a řídicí protokol: AC97

rozměry: 215 x 56 x 52 mm

váha: 0,61 kg, sbaleno 1,025 kg

Psáno pro časopis Muzikus