Rockboard Power Pit - sdružený napájecí zdroj
Mnohošlahounový napájecí zdroj
Napájení několika krabiček můžeme řešit humpolácky, kdy ze zásuvky trčí množství rozličných adaptérů. Anebo elegantně jedním napájecím zdrojem s několika výstupy - oblíbenou součástí pedalboardů, familiárně přezdívanou cihla.
Cihlou do zdi
Univerzální napájecí zdroje jsou fajn věcičky. Zbavíme se změti adaptérů. To má u pedalboardů zásadní význam, třeba kvůli úspoře místa, ale za druhé se vyřeší problémy s brumem u problematických krabiček. To platí tehdy, pokud cihlička nabízí impedančně oddělená napájení (isolated outputs). Některé krabičky jsou holt potvory a toto oddělení potřebují. Jiným krabičkám je to šumák, stačí jim normálně sdílené napájení a nebručí. Což je dobře, protože impedančně oddělené napájení vyžadují samostatné vinutí na transformátoru, a to se projeví na ceně zdroje. Testovaný kousek nabízí oba typy.
Cihla z krabice ven
V balení najdeme osm třiceticentimetrových kablíků na připojení krabiček. Škoda, že nejsou některé delší. Zkoušel jsem dosah, maximem byl pedalboard do velikosti cca šedesát na třicet centimetrů; to už byly kablíky natažené na maximum. Jeden konec mají rovný, druhý lomený. Polarita je klasická „bosácká“.
Rozměry jsou sympatické, bez problémů se vejde dolů do pedalboardu. Na sobě má klasickou samici na eurokoncovku, připojuje se samostatným kabelem. Chytrou vychytávkou je vedle umístěný euro samec, umožňující protažení napájecího napětí do dalších zařízení.
Cihelné výstupy
Testovaný zdroj nabízí celkem osm výstupů. Všechny stejnosměrné, střídavé napětí to neumí. Čtyři výstupy označené A až D jsou galvanicky oddělené. Další čtyři výstupy označené E už oddělené nejsou. Napětí na výstupu A můžeme skokově měnit přepínačem, jenž má pro každou polohu samostatnou červenou LED diodu. Ty svítí tak jasně, že přepínač při přímém pohledu ani není vidět. Nevadí, poloha přepínače u odpovídajícího popisku napoví, u jaké hodnoty právě parkuje.
Napětí B, C a D lze jemně doladit plus mínus jeden volt; asi ne každý to využije, ale hodí se třeba pro kreslítka. Doladění se provádí maličkým inbusem, který je přiložen. Jde o nešťastné řešení, inbus snadno ztratíme - a jsme ztraceni. Štelování křížovým šroubovákem by bylo praktičtější.
Power Pit zvládne pouze jeden efekt s větším odběrem (Strymony, Line 6, Boss Twin), a to výstupy E dávajícími maximálně půl ampéru. Pokud máme v pedalboardu takového otesánka a nechceme riskovat odpálení zdroje, asi už do E nezapojíme nic jiného. Rázem tak máme místo osmi jen pět výstupů, s tím je třeba počítat. Při současném zapojení Strymon BlueSky a Strymon Deco do výstupu E zhasl rázem displej, Power Pit to zkrátka neutáhl.
Zajímavým řešením je maličký displej ukazující hodnoty výstupních napětí všech pěti výstupů. Nejdřív mi to přišlo jako zbytečná frajeřinka, už s ohledem na to, že A má mechanický přepínač. Ale máme kompletní přehled na jednom místě, navíc vidíme hodnoty nastavitelných B, C a D.
Při plném zatížení zdroj po půlhodince znatelně hřeje. Na spálení ruky to ještě není, ale obvodní lékař už by byl touto teplotou značně zneklidněn.
Cihlový závěr
Power Pit umožňuje elegantní napájení našich miláčků z jedné napěťové studny. Při testu si napájené efekty vrněly, jaké že to mají hezké napájecí napětí. Kytarový signál přitom nevrněl ani nebručel. A o to by nám, milí mladí přátelé, mělo jít především!
Info:
Sdružený napájecí zdroj pro efektové miláčky nabízející osm výstupů, čtyři samostatně izolované. Cena je 3290 Kč
Plus:
rozměry
přepínatelný výstup A mezi 9-18 V
jemné štelování výstupů B, C, D
rozumná cena
displej
Mínus:
sada kratších kablíků
pouze jeden silnější výstup
nastavování napětí inbusem
Technická specifikace
napájecí výstupy | 4 izolované (označené A, B, C, D), 4 sdružené (E) |
polarita | standard Boss (mínus na vnitřním pinu) |
výstup A | 150 mA, přepínatelný rozsah 9, 12, 15, 18 V DC |
výstupy B, C, D | 210 mA, nastavitelný rozsah 8,1–9,8 V DC |
výstupy E | celkem 500 mA, 9 V DC |
Pro výběr té správné napájecí cihličky stačí pro efekty zjistit čtyři údaje: 1. Jedou na stejnosměrné (DC), anebo střídavé napětí (AC)? 2. Hodnota napětí (udává se ve voltech V)? 3. Spotřeba proudu (udává se v miliampérech mA)? 4. Polarita napájecího konektoru (většinou se výrobci drží standardu zavedeného bossem, kde mínus jde na vnitřní pin; u některých efektů je to opačně, třeba u stompboxů Eventide)?
Kolik co žere? Pro zajímavost uvádím hodnoty, změřené u namátkou vybraných efektů: Reverb Strymon BlueSky: 270 mA, delay Strymon Deco: 220 mA, MIDI pedál Korg FC6: 70 mA, distortion Hermida: 70 mA, looper Boss RC-2: 50 mA.
Obecně platí, že kreslítka žerou velmi málo (maximálně desítky mA), delaye a modulace hodně (stovky mA).
Web