RockBoard PatchWorks - vytváření propojek na míru, bez pájení
Pedalboarding, neplést s paddleboarding. Sport spočívající zejména v nošení extrémně těžkých kufrů. Pro laickou veřejnost těžko pochopitelná aktivita je provozována pro požitek ze sešlapávání nožních spínačů. Na pedalboardech se sjíždějí zejména podlahy zkušeben. Pokročilejší jezdci vyrážejí na pódia.
Pokud se této aktivitě věnujete, jistě jste zaregistrovali, že výrobci přicházejí s inovacemi v oblasti takzvaných „patch“ kabelů, tedy kabelových propojek. A jednou, řekl bych až revoluční, novinkou je „solderless“ systém. Tedy vytváření propojek na míru, bez pájení.
Takový má i RockBoard, dceřiná značka Warwicku. V krabičce připomínající bonboniéru je deset velkých jacků (6,3 mm), které můžeme nastavit jako rovné i lomené, dále šroubováček i náhradní šroubky pro spojování dvou částí v kloubu jacku, malý kráječ na kabel a kabel samotný. Tedy kabel - kvůli titěrnosti bych jej spíše nazval kablíkem. Na první pohled budí nedůvěru. A vsadím se, že když purista znalý pájení pročte přiložený manuálek (s obrázky a v angličtině), bude na věc koukat jako puk. Spojování jacků s kablíky je neuvěřitelně prosté. Podruhé zapochybujete. Jen menší silou zastrčit do dutiny v jacku (předtím nezapomenout navléci na kabel zadní část jacku!) a otočit kablíkem o 180 stupňů. Nakonec spojíte dvě části šroubkem, který jack i kabel zafixuje, a je hotovo. Dokud svůj výrobek nezapojíte, nebudete věřit, že to funguje. Ale funguje. Manuál nevysvětluje princip, ale jde o to, že na dně dutiny jacku je hrot, který napíchne vodivé jádro kabelu a kolem hrotu, odizolovaně od něj, je ostrý prstenec, který zajede do vodivého pláště kabelu pod svrchní izolací.
Nedovedu si představit, že konzervativec, který hrdě hraje na ručně pájený lampový aparát, před něj zapojí něco takového a noc před koncertem bude klidně spát. Ale jak jsem už napsal, opravdu to funguje. A hotový kabel působí stabilně.
Shrňme výhody: Je to neuvěřitelně rychlé, dvě minuty na propojku, a ještě se s tím můžete mazlit. Na váhu jsou propojky podstatně lehčí než ty běžné nebo ty, které si spájíte z jacků a nástrojového kabelu. Propojky velmi efektivně spoří místo. Proces lze se stejným jackem a o píď zkráceným koncem kablíku opakovat, oproti tomu pájet jacky do nekonečna nejde. Koupit lze i samotný kabel bez jacků. Proces je tak jednoduchý, že vám umožní rychlé opravy a přestavby pedalboardu. Solderless systém kromě kytaristů a basáků využijí i jiní audiofilové, třeba na propojky modulárního syntetizátoru, co říkáte?
Balení obsahuje
10 jacků (6,3 mm), 3 m kabelu o tloušťce 4 mm, šroubovák, kráječ, 10 náhradních šroubků.
Web