RiffWorks Standard - nahrávání riffů pomocí smyček?
Kytaristé mají po klávesácích k dispozici asi nejvíce softwaru, který je určen pro jejich kreativní práci. O jejich pozornost se nyní uchází i RiffWorks z dílny firmy Sonoma Wire Works.
Jedná se o poměrně jednoduchý - alespoň na první pohled - software a potěší skutečnost, že po prvním spuštění se program připojí na internet, a pokud se na webových stránkách nachází výrobce, kterým je kalifornská firma Sonoma Wire Works (jejíž výrobky distribuuje firma IK Multimedia), k dispozici nová verze programu, můžete si stáhnout zcela zdarma update. Současně s hlavním programem se nainstaluje i simulátor kytarových aparátů AmpliTube 2 LE.
Jak to funguje
Jedná se o nahrávací prográmek (ačkoliv nainstalovaná data mají velikost 385 MB při plné instalaci bez AmpliTube) pro kytaristy, jehož hlavní přednost tvoří možnost jednoduchého vrstvení nahrávek. Nejjednodušeji by se dala celá práce s ním popsat asi takto: Spustíte program, nastavíte délku fráze, nahrajete frázi, poskládáte, vyexportujete. Takhle se to zdá jednoduché, ale je to samozřejmě o trošičku složitější, protože RiffWorks mají v sobě zabudovaného automatického bubeníka a řadu kytarových efektů, které můžete použít jak při nahrávání, tak i na hotový kytarový part.
První pohled
Po spuštění programu se před vámi objeví okno pevné velikosti, které nelze ani maximalizovat, ani mu nelze nastavit jinou velikost. Jeho největší část zabírá hlavní pracovní plocha Riff Recorder, ve které jsou vidět buď jednotlivé nahrané vrstvy riffu včetně efektů nebo automatický bubeník (či jiný hudební doprovod), efekt riffu nebo okno RiffLinku. V horní části okna naleznete ovládací prvky pro celou skladbu včetně časové osy, do které skládáte jednotlivé riffy. Rovněž tu jsou prvky pro práci se souborem a ovladač a indikátor výsledné úrovně zvuku.
Pod touto částí okna se nachází pole pro práci se samotnými riffy o šesti různobarevných sloupcích, v němž vidíte jednotlivé riffy. Uprostřed je pracovní plocha Riff Recorder, do které nahráváte zvukové vrstvy, a úplně dole leží pole vyhrazené pro práci se vstupním signálem.
Nahrávání
Začít pracovat s programem je v podstatě velice jednoduché. Stačí si zvolit nahrávací kanál, nastavit délku riffu, spustit metronom nebo bicí a začít nahrávat. Do cesty vstupního signálu lze vsadit efekty a pouze tady - při nahrávání - jste schopni využít dodávaný AmpliTube. Jedině na vstupním kanále máte totiž možnost použít VST efekty (což je vhodné pro odposlech nahrávaného zvuku). Bohužel, zvuk kytary se nahraje efektovaný, takže jeho dodatečná změna je poněkud omezená. Pro komfortnější práci využijete nastavení panoramy a citlivosti vstupu.
Nahrává se v nekonečné smyčce (ale lze nahrávat i pouze jednou). To znamená, že se nahrávky postupně vrství na sebe až do té doby, kdy se vám vaše snažení bude líbit; poté můžete vrstvy s "nepodarky" smáznout. K tomu se výborně hodí možnost automatického ztlumení předchozí nahrané vrstvy. Ještě před samotným nahráváním můžete zapnout na záložce Backups metronom, přidat automatického bubeníka, nechat přehrávat až čtyři smyčky ve formátu REX anebo přehrávat zvuk až ze čtyř programů s rozhraním ReWire. Dále je vhodné nastavit délku riffu v taktech, metrum a tempo. Tempo lze nastavit i vstupním signálem: kupříkladu krátkými údery na strunu (tap-tempo). Lead-in neboli předklep si lze taky nastavit; může jím být zvuk metronomu, dva druhy bicích nebo dokonce i některý z nahraných riffů. Pokud při nahrávání nenahrajete do vrstvy žádný zvuk, tak se vrstva sama smaže. Příjemná je podpora ASIO ovladačů.
Riffy a vrstvy
Každý riff může obsahovat až dvacet čtyři vrstev v délce odpovídající délce riffu, a rovněž může mít nastaveno jiné tempo, metrum a hlasitost než ostatní riffy. Jednotlivé vrstvy v riffu lze přehrávat utlumené (mute) nebo sólo a každé z nich můžete přiřadit jeden ze sedmi vestavěných efektů. Jde o efekt Filter (v podstatě auto wah-wah), Shaper (třípásmový ekvalizér se zkreslením na každém kanále), Modulator, Delay (simulace čtyřpáskového echa), Reverb, Compressor a EQ (třípásmový parametrický EQ). Tyto efekty lze také použít jak na vstupní kanál při nahrávání (tady ještě VST efekty), tak na celý riff, na jednotlivé typy hudebního pozadí (bicí, metronom, ReWire a REX - rex a rx2). Každý riff může mít volitelné hudební pozadí - kupříkladu zahájení nebo ukončení skladby, zapnutý metronom, spuštěnou linku z externí aplikace nebo souboru. Dokonce pomocí rozhraní RiffLink a serveru výrobce může na jednom riffu pracovat vícero muzikantů. Každému riffu můžete přiřadit poznámku.
Každá vrstva v riffu může mít nastavenu také svoji vlastní ikonu z dvanácti možných, můžete si ji přejmenovat, nastavit panoramu i hlasitost a zároveň vidíte na diodovém indikátoru úroveň nahrávky na vrstvě - samozřejmostí je indikátor limitace. Vrstvu můžete smazat nebo duplikovat. Pomocí tlačítka Info si zobrazíte waveform - obrázek nahraného zvuku. U něj lze dokonce měnit křivku hlasitosti: ale, bohužel, úroveň můžete nastavovat pouze pro každou polovinu doby taktu (v jednom 4/4 taktu se tedy dá měnit hlasitost jen v osmi půldobách - každá půldoba může mít nastavenu svoji vlastní hlasitost). Vrstvu můžete i zamknout proti nechtěnému smazání.
Riffy lze samozřejmě mazat i duplikovat, importovat a exporovat. Dokonce jde jako riff naimportovat i hotovou skladbu uloženou v nativním formátu programu (*.rws).
Specialitku tvoří vrstvy celé skladby - SongLayer: v nich je uložen záznam, který prostupuje celou hotovou skladbou: například vlastní bicí nebo zpěv.
Instantní bubeník
Je v podstatě automatický bubeník. Vy si můžete zvolit, jaký styl bude v riffu hrát a jakou část z něj - zahájení, ukončení nebo vnitřní část skladby. Také si můžete zvolit intenzitu hry (jde o jakési nastavení množství bicích nástrojů, které "bubeník v prášku" použije), variace (jak často bude hrát přechod), ambienci (úroveň reverbu) a hlasitost. V základní instalaci je k dispozici pouhých osm stylů rytmu (včetně afro a funky).
Ukládání nastavení
Veškerá nastavení pozadí nebo efektů lze ukládat do souborů a počítat s nimi v jiném projektu. Rovněž můžete využít dvou interních bank A a B, které lze, například u efektů, kdykoliv aplikovat. Do presetů se ukládá kompletní nastavení včetně zapnutí jednotlivých efektů. Pokud ale využijete ony dva interní presety, počítejte s tím, že po vypnutí o ně přijdete. Jsou jen dočasné.
Finále
Pokud máte jednotlivé vrstvy v riffech nahrány a namíchány a riffy hotovy k plné spokojenosti, je na čase sestavit skladbu. Samozřejmě, že RiffWorks lze použít i k nekonečnému přehrávání riffu ve smyčce a domácímu cvičení nebo jamování, ale více užitku přináší možnost tvorby skladby.
Ve velmi jednoduché časové ose skladby přetahováním umisťujete jednotlivé riffy za sebou, u již umístěných riffů můžete měnit jejich pořadí, popřípadě jednotlivé riffy odstranit stáhnutím z časové osy. Velice příjemně mě překvapilo, jak neslyšně na sebe riffy navazují.
Pokud máte riffy umístěny, stačí přimíchat SongLayer a hotovou skladbu vyexportovat. K dispozici je export do souboru typu wav, ogg (volíte mezi dvěmi různými kvalitami) nebo do samostatného riffu, který se rovnou naexportuje do aktuálního projektu a na disk se neuloží. Pokud zvolíte export do wave, dostanete standardní stereo šestnáctibitový audio soubor se vzorkovací frekvencí 44,1 kHz. Oba oggy mají samplovací frekvenci stejnou jako wave a jsou taky stereo; méně kvalitnější ogg má průměrnou přenosovou rychlost (bitrate) 100 kbps, kvalitnější ogg má průměrnou bitrate 416 kbps a je taky asi 4 × větší.
Rychlost exportu závisí na složitosti projektu, počtu nahraných stop a použitých efektů. Hotový projekt můžete publikovat na serveru výrobce programu pomocí RiffCast.
Samotný soubor se ukládá do vlastního souboru rws, ve kterém jsou zkomprimovány všechny nahrávky - z toho důvodu je ukládání o něco pomalejší, protože musí dojít ke komprimaci audia.
Závěrem
Dá se říct, že se jedná o docela povedený a jednoduchý software, nebýt náročnosti efektů na výkon procesoru. Příjemná je podpora MacOS i WinXp a taky ASIO ovladačů (čímž není problém odposlechu a živého hraní prohnaného přes efekty) a VST efektů.
Info:
Riff Works Standard je jednoduchý a přívětivý software na nahrávání kytarových riffů pomocí smyček (nekonečné nahrávání) a jamování. Sehnat jej můžete za 4 390 Kč.
Plus:
jednoduchost a snadnost používání
podpora VST
podpora ASIO
Win a XP verze
vestavěné efekty, které lze použít na různé zdroje zvuku
Mínus:
nemožnost podrobnějšího pohledu na časovou osu
scrollovací funkce
náročnost vestavěných efektů
podpora VST efektů jen na vstupu
Systémové požadavky:
Windows XP
PIII 1 GHz (P4 nebo ekvivalentní 1,8 GHz doporučeno)
ASIO ovladač zvukové karty
MacOS
G4 1,33 GHz (Intel CoreDuo nebo G5 1,8 GHz doporučeno)
Core Audio
Mac OS X 10.4 nebo vyšší
oba systémy
512 MB RAM (1 GB doporučeno)
1 GB volného místa na disku pro instalaci
5 GB volného místa na disku pro nahrávání
aktivace programu, RiffCaster a RiffLink vyžaduje připojení na internet
parametry programu
automatické nahrávání ve smyčce
4 druhy hudebního pozadí
ReWire
REX (rex a rx2)
metronom
instant Drummer
7 studiových efektů
podpora VST na vstupním kanále
Song Layer
poznámky ke každému riffu
mono nebo stereo vstup
16 - 24 bitové nahrávání, 44,1 kHz samplovací frekvence
32 bitové operace s plovoucí čárkou
24 vrstev v jednom riffu