Reproboxy EVENT TR5, TR8 a 20/20 S250
Americká firma Event Electronics je známá především jako výrobce studiových poslechových monitorů. V tomto testu si představíme jejich novinku - aktivní monitory TR5 a TR8 a subwoofer 20/20 S250. Monitory TR5 a TR8 doplňují předešlou řadu PS5 a PS8, přičemž cena TR5 a TR8 je proti řadě PS výrazně nižší.
TR5 a TR8
TR5 i TR8 jsou dvoupásmové aktivní bi-amp reproboxy určené buď jako studiové monitory pro blízký poslech, nebo jako výbava domácího kina. TR je zkratka "Tuned Reference", což znamená, že výhybka reproboxů by měla být naladěna tak, aby bylo dosaženo co nejvyrovnanějšího přenosu v celém slyšitelném pásmu.
Oba typy reproboxů jsou vyrobeny z dřevotřískových desek potažených černou fólií s imitací dřeva. Čelo je nastříkáno černou matnou barvou, která je velice odolná proti poškození. Celé provedení působí velmi decentním, ale přitom robustním dojmem. Na čelním panelu najdete kromě reproduktorů a otvoru bassreflexu pouze logo firmy, všechny konektory a ovládací prvky jsou umístěny na zadním panelu. Estetická drobnost - ve spodní části rámečku kolem basového reproduktoru je umístěna jako indikátor zapnutí zelená dioda uprostřed nápisu Tuned Reference. Působí to velmi pěkně.
Na zadním panelu reproboxů najdete zásuvku síťového přívodu, vypínač, vstupní konektory (XLR, 1/4'' jack a RCA cinch) a regulátor vstupní citlivosti. Není zde žádná možnost korekce frekvenční charakteristiky, což považuji spíše za přínos. Při blízkém poslechu stejně ztrácí smysl vylepšování nedokonalé akustiky místnosti, navíc to pomocí jednoduchých korekcí a poslechu stejně nebývá možné. Vstupy XLR a 1/4'' jack jsou symetrické, RCA cinch je nesymetrický. Vstupní úroveň je plynule nastavitelná v rozmezí 20 dB, což je naprosto vyhovující pro přizpůsobení vstupní citlivosti libovolnému zdroji signálu.
Jedinou výhradu bych měl k provedení vypínače na zadním panelu boxů. Jedná se o malé kulaté tlačítko, které má nepatrný zdvih (asi 2 mm). Toto tlačítko je spolu se vstupními konektory a regulátorem citlivosti umístěné v plechovém panelu. U jednoho kusu TR8 se stávalo, že při zapnutí se tlačítko "zamáčklo" za plech, a díky jeho stranové vůli byl dost velký problém jej "vymáčknout" a reprobox vypnout. V praxi je sice stejně vhodnější zapínat dálkově všechny používané aktivní reproboxy najednou, ale vypínač na zadním panelu mohli konstruktéři vyřešit přece jen lépe. To je ale také jediná vada na kráse, kterou se mi na mechanickém provedení reproboxů podařilo najít. Jako velkou výhodu naopak vidím přítomnost jak symetrických vstupů XLR a Jack, tak nesymetrického vstupu s konektorem RCA cinch. Reproboxy je tedy možné připojit ke všem myslitelným zdrojům signálu, od domácí hi-fi věže až po profesionální zařízení.
Reproduktory v obou modelech jsou magneticky stíněné, takže je klidně můžete postavit vedle televize nebo monitoru počítače. Zesilovače jsou v TR5 i TR8 identické, výrobce udává výstupní výkon 150 W. Tento údaj je potřeba brát s rezervou, nicméně nedostatkem výkonu určitě trpět nebudete. Neodolal jsem a ze zvědavosti jsem rozebral jeden kus TR8. Elektronická výhybka i výkonový zesilovač jsou provedeny po technické stránce velmi solidně, i když zesilovač na udávaných 150 W určitě dimenzovaný není. Je však vybavený ochrannými obvody proti rušení ze sítě, přetížení, přehřátí i subsonickým filtrem. Při zapínání ani vypínání se neozývají žádné rušivé pazvuky nebo lupance. Technické řešení lze v této cenové třídě považovat za velmi solidní.
K reproboxům je dodáván anglický návod, ve kterém máte kromě technické specifikace i popis zapojení vstupních konektorů.
TR5
TR5 je "bednička" o rozměrech 19 x 27 x 23 cm a hmotnosti 6 kg, vybavena 5,25'' basovým a 1'' kalotovým výškovým reproduktorem. Frekvenční rozsah udává výrobce 53 Hz-19 kHz v toleranci ą3 dB a maximální hladinu akustického tlaku SPL>105 dB. Zvuk TR5 je velmi čitelný a detailní, nicméně se mi nezdálo, že by byl nějak zvlášť neutrální. Je pochopitelné, že u takto malých boxů nelze očekávat přenos těch nejnižších frekvencí, navíc lze ve zvuku u TR5 nalézt lehké zdůraznění vyššího středového pásma. Nejedná se o nějaký zásadní problém, nicméně při přímém porovnání s "rovnými" studiovými monitory je toto lehké zdůraznění vyšších středů u TR5 patrné. Ve zvuku se ani při vysokých hlasitostech neobjevuje žádné zkreslení, tady konstruktéři odvedli výbornou práci.
TR8
TR8 o rozměrech 26 x 38 x 30 cm a hmotnosti 12 kg je vybavena 8'' basovým a 1,5'' kalotovým výškovým reproduktorem. Frekvenční rozsah udává výrobce 35 Hz-20 kHz v toleranci ą3 dB a maximální hladinu akustického tlaku SPL>108 dB. Zvuk TR8 je daleko neutrálnější a vyrovnanější než u TR5, je také velmi detailní a čitelný. Rozhodně bych se nestyděl použít TR8 jako pomocné monitory v profesionálním studiu, nebo jako hlavní monitory pro domácí nahrávání nebo v malých studiích. Díky 8'' basovému reproduktoru je ve zvuku obsažen i dostatek nízkých frekvencí a stejně jako u TR5 se ani u větších TR8 neobjevuje ve zvuku žádné zkreslení při vysokých hlasitostech.
Subwoofer 20/20 S250
Jako doplněk TR5 a TR8, případně dalších reproboxů firmy Event, je k dispozici subwoofer 20/20 S250. Jedná se o aktivní basový box o rozměrech 52 x 45 x 43 cm a hmotnosti 31 kg, který je vybaven zesilovačem o výkonu 250 W a 15'' basovým reproduktorem otočeným "do podlahy". Výrobce udává frekvenční rozsah 28-120 Hz s tolerancí ą3 dB a maximální hladinu akustického tlaku SPL=117 dB.
Provedení subwooferu je decentní a velmi solidní, stejně jako u TR5 a TR8. Možnosti použití S250 jsou velmi široké a do detailu propracované. Na boku reproboxu je umístěn velký kovový panel, který obsahuje kromě zásuvky pro síťový kabel, vypínač a LED indikátor zapnutí také všechny vstupní a výstupní konektory a regulátory. A těch je opravdu hodně.
S250 je možné použít jako subwoofer v aplikaci, která přímo předpokládá použití basové jednotky. Jedná se především o připojení basového výstupu v nějaké Surround 5.1 aplikaci, ať už jde o výstup přehrávače DVD, nebo například zvukové karty počítače při realizaci domácího kina nebo mixáže ve formátu 5.1. Pro tento účel je S250 vybaven jedním symetrickým LFE (Low Frequency Effect) vstupem na kombinovaném konektoru XLR/jack. Stejný signál je vyveden na symetrický XLR výstup, pokud byste náhodou potřebovali připojit ještě jednu basovou jednotku. U tohoto LFE vstupu je možné otočným regulátorem nastavovat vstupní citlivost v rozsahu 20 dB, tlačítkem otáčet fázi vstupního signálu, případně dalším otočným regulátorem nastavovat fázi vstupního signálu v rozmezí 0-180 stupňů. To dává možnost přizpůsobit S250 v podstatě jakémukoliv poslechovému prostoru a jakékoliv aplikaci.
Výbornou vlastností S250 je jeho možnost použití pro "rozšíření frekvenčního rozsahu" libovolných poslechových monitorů, které ve své poslechové místnosti nebo studiu používáte. Pro tento účel je S250 vybaven pěti (!) symetrickými vstupy (na kombinovaných XLR/jack konektorech), které jsou průchozí na pět XLR symetrických výstupů. V praxi to funguje tak, že máte například domácí kino, které nepodporuje samostatnou basovou jednotku. Signály pro ostatní reproboxy tedy připojíte pomocí vstupních a výstupních konektorů "skrz" subwoofer S250 a jeho elektronika se postará o to, že S250 bude hrát nízké frekvence, které by připojené poslechové monitory stejně nepřenesly, a do monitorů půjde signál bez těchto basových frekvencí. Těch reproboxů může být až pět, takže je možné bez problémů realizovat domácí kino. Pochopitelně to funguje i u "obyčejného" stereofonního poslechu. Opět máte možnost nastavovat vstupní citlivost S250 v rozsahu 20 dB dělicí frekvenci elektronické výhybky a tlačítkem odpojit všechny připojené monitory.
Po stránce zvuku není co vytknout, frekvenční rozsah udávaný výrobcem je bez problémů dodržen. Dalo by se říci, že S250 hraje "hodně basů a hodně nahlas". Výkon zesilovače je naprosto dostatečný i pro realizaci domácího zemětřesení.
Vadou na kráse zvuku je jen velký lupanec, který se z reproboxu ozve při jeho zapnutí a vypnutí. Tohle tedy konstruktéři nezvládli. Zesilovač v S250 je opět vybaven ochrannými obvody proti přetížení a přehřátí.
V přiloženém anglickém návodu najdete informace pro nastavování S250 pro různé konfigurace s připojenými poslechovými monitory Event řady PS i TR. Samozřejmě pro kvalitní poslech je potřeba brát v úvahu i vlastnosti poslechové místnosti a to už se bez patřičné měřicí techniky těžko nastavuje a ověřuje.
Použití TR5, TR8 a S250
Použití TR5, TR8 i subwooferu S250 je velmi univerzální. Pokud chcete realizovat menší a kvalitní domácí kino, pak můžete bez problémů použít jako hlavní reproboxy 2 x TR8, jako zadní a dialogový reprobox 3 x TR5 a jako basový reprobox S250. Pro větší (a hlasitější) domácí kino je výbornou kombinací 5 x TR8 a 1 x S250. Totéž si umím představit jako hodně kvalitní variantu poslechu pro mixáž zvuku ve formátu Surround 5.1. Podobně lze realizovat kvalitní stereofonní poslech kombinací 2 x TR8 a 1 x S250.
Prostě použití kombinací TR8 (TR5) a subwooferu S250 je ideální jak pro nevšední zážitek z Hvězdných válek nebo Jurského parku, tak pro pořádání domácí techno-párty nebo pro realizaci zemětřesení. Dokonce nemusíte zvát ani sousedy, protože podobnou hudební produkci v podání TR8, TR5 a S250 rozhodně nepřeslechnou. Použití samostatných TR8 jako kvalitní monitory ve studiu je samozřejmostí.
Info:
TR5 i TR8 jsou dvoupásmové aktivní bi-amp reproboxy určené buď jako studiové monitory pro blízký poslech, nebo jako výbava domácího kina. S250 je aktivní subwoofer s 15'' basovým reproduktorem. Cena je 10 690 Kč s DPH za TR5, 14 690 Kč za TR8 a 25 000 Kč za S250.
TR5
Plus:
dostatečný výkon zesilovače
nezkreslený zvuk i při vysokých hlasitostech
solidní provedení
Mínus:
"středové" zabarvení zvuku
TR8
Plus:
neutrální zvuk
nezkreslený zvuk i při vysokých hlasitostech
solidní provedení
Mínus:
funkčnost síťového vypínače (kusová závada?)
S250
Plus:
výborný zvuk
vysoká dosažitelná hlasitost
solidní provedení
Mínus:
silné lupnutí při zapínání a vypínání