PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix

PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix
PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix

Spokojený hudebník na pódiu? Musí všechno dobře slyšet.

Znáte to, hrajete s kapelou a pořád nějaký problém s odposlechy. Ten se neslyší, ten je moc hlučný, tohle není v pořádku atd. A viníkem je podle staré pravdy vždycky zvukař, protože muzikanti přeci za nic nemohou. Pokud na vás ale zvukař vytasí systém EarMix od americké firmy PreSonus, tak můžete hledat chybu tak akorát u sebe. Pojďme se na tu svítící krabičku podívat zblízka.

S čím ano, a s čím ne, aneb trocha filozofie

Miluji filozofické úvahy, a když se do nich pustím, zpravidla pobaví akorát mě. A moje žena řekne: Přestaň, prosím tě. Čím to je, tady nebudu rozmazávat. Bude-li to možné, zkusím trochu „presonusí“ filozofie. Oni vyrábějí mixpulty s označením StudioLive série římská tři (III) a tato zařízení spolu umějí komunikovat pomocí technologie AVB, fyzicky to probíhá po klasickém ethernetovém kabelu (Cat5), který známe z datových sítí, internetu atd. A pomocí tohoto systému lze do pultu zapojit EarMix 16M nebo i více takových zařízení, v podstatě pro každého muzikanta na pódiu. Jednoduchým způsobem si nastaví, co všechno chce slyšet, má možnost připojit sluchátka (nebo více přes rozbočovač), má možnost připojit zdroj audio signálu, což si dovedu představit třeba u bubeníka, který takto poslouchá cvakání metronomu. Samotné odposlechové boxy (reprobedny) jsou připojené přímo do EarMixu a všichni jsou spokojeni.

Ano, tady by náš test mohl skončit, ale neskončí, čtěte dál. Chci vám totiž sdělit, jak to funguje, jaká to má úskalí, a co všechno je ještě možné s tím podniknout.

 

Hlavní mix, základ všeho

Srdcem celého systému zvučení není baskytara, která. jak známo. tvrdí muziku, ale hlavní mixážní pult. Abychom mohli využít naši testovanou krabičku, musí to být pult ze série StudioLive III. Testuji na verzi 16R, což je 1U racková komponenta, která je zároveň zvukovou kartou. Samotné nastavení zvuku probíhá u těchto pultů skrze aplikaci Universal Control, kterou lze nainstalovat i do telefonu/tabletu a využívat připojení přes wi-fi. Tohle samotné je hezké, má to jisté dětské nemoci, o kterých jsem psal v jednom minulém testu (kde jsem se zamýšlel nad samotným mixem 16R), teď se s dovolením držme počítače a USB kabelu.

Po připojení software sám zjistí situaci a nabídne vám mixpult k ovládání. Vidíte vstupy, případný audio signál, který přes ně teče, šavle můžete efektovat, ukládat si scény pro různé sály, haly, venkovní scény apod. Verze 16 má k dispozici šest auxů, do kterých bychom mohli zapojit odposlechy a využít je přímo. Nedosáhli bychom ale komfortu, který je uložen v EarMixu 16M.

PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix
PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix

Tajemná písmenka AVB

AVB je komunikační protokol, jinými slovy způsob komunikace jednotlivých zařízení, která si prostřednictvím ethernetového kabelu předávají audio signál. Zařízení můžeme různě propojovat, vypadá to podobně jako MIDI - vstup/výstup/průchod (in/out/thru). Tak to všechno propojme a můžeme začít hrát. Ještě dodám, že existují i stage boxy (16R lze využít také jako stage box), tedy sběrnice pro kabely se signálem přímo na pódiu, který se dále distribuuje do hlavního mixážního pultu. PreSonus vyrábí také AVB switch (SW5E AVB Switch), aby nám umožnil spojit více zařízení dohromady.

Máme-li propojeno, v mém případě 16R s EarMix (z konektoru Network audio mixpultu do konektoru In na EarMixu), musíme nastavit cestu signálu v programu Universal Control. Přiznám se, není to úplně snadné, úplně jasnou logiku to nemá. Když jsem to ale pochopil já... Jakmile uslyšíme signál ve sluchátkách, začnou se zvedat identifikátory signálu, máme vyhráno. Potom si na potenciometrech, po výběru šavle, můžeme nastavit, kolik signálu chceme, aby nám zařízení přehrálo - ve sluchátkách nebo v připojených reprobednách. Budeme-li potřebovat víc sluchátek, ani to není problém. Dále musíme dořešit poměry hlasitostí v nastavení softwaru a na EarMixu, což je už z mého pohledu detail.

PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix
PreSonus EarMix 16M - osobní odposlechový mix

Kdo má šetřit?

Uvažujete-li o koupi takového zařízení, nemusíte ani tak hluboko sahat do kapsy. EarMix vám umožní z vašeho pracoviště na pódiu pohodlně nastavit vše, co chcete/potřebujete slyšet. Pochopitelně předpokladem je, že zvukař má pult PreSonus série III a v případě více EarMixů také AVB switch.

Přemýšlel jsem i o jiných využitích tohoto zařízení, uznávám, že to jsou jen okrajové záležitosti, ale zmíním je. Tuhle jsem byl zvučit nějakou konferenci, kde jsem potřeboval jen deset mikrofonů, žádný nic moc cavyky, a zákazník požadoval audio nahrávku. Táhl jsem tam velký pult, krámů hodně. Mohl bych si vzít 16R, EarMix a touto cestou vyvézt signál do „odposlechového kanálu“, což by v tomto případě bylo úplně jedno. Žádné efekty nebyly potřeba. A audio záznam bych pořídil srze SD kartu přímo v 16R. Jistě byste našli i jiné způsoby využití.

 

Info:

Presonus EarMix 16R je osobní odposlechový mix využitelný s pulty PreSonus série III. Cena je 10 190 Kč.

 

Plus:

jednoduchost, praktičnost

využití relativně levného ethernetového kabelu

hmotnost, rozměry

 

Mínus:

relativně složité nastavení v ovládací aplikaci mixpultu

 

Technická specifikace

filozofie odposlechový mix
připojení signálu AVB technologie (in, thru)
kanály dle připojeného mixpultu
vstup/výstup audio in, audio out, sluchátka
rozměry 46 x 239 x 193 mm
hmotnost 0,5 kg
příslušenství montáž na mikrofonní stojan (speciálně pro EarMix navržený EM-mount)

 

Web

https://www.presonus.com/products/earmix-16m

Psáno pro časopis Muzikus