PreSonus BlueTube DP v2 - stereofonní předzesilovač
Portfolio americké společnosti PreSonus je poměrně široké. Ač nemají za sebou historii v desítkách let - Jim Odom firmu založil v roce 1995 - kvalita jejich výrobků je poměrně vysoká. Podobně na mě zapůsobil stereofonní předzesilovač BlueTube DP v2. Jde o klasické analogové zařízení s vestavěnou elektronkou, použitelné primárně pro kytary a mikrofony. Zesílit se dá ale cokoli - budete-li chtít vyhnat tchýni z domu, předzesilovač vám též účinně a rád poslouží
:-)
Co najdeme v krabici
Kromě stručného manuálu s odkazem na webové stránky výrobce tam jsou gumové nožičky, napájecí adaptér, napájecí kabel (stejný jako k holicímu strojku), tajemný šroubek pro montáž na rackovou polici a samozřejmě samotný předzesilovač. Téměř všechny produkty PreSonus z této cenové kategorie vypadají stejně - příjemný modrý odstín, šedivé boky s logem, přehledný přední panel s analogovými VU ukazateli, zadní panel se vstupy. Sloni v nádobí, radujte se! Předzesilovač je celý kovový.
Ovládací prvky a vstupy
Na předním panelu jsou na stranách VU metry, které reagují přesně. Podle mého pozorování jsou docela citlivé. Vedle jsou dvě čtveřice tlačítek - 48V phantom, tlačítko na obrácení fáze, PAD k utlumení -20 dB, tlačítko filtru 80 Hz. Totéž je na druhé straně. Tlačítka mají modré podsvícení, které je na můj vkus moc intenzivní. Pod tlačítky jsou vždy dva potenciometry - samotné zesílení a zesílení přes elektronku - lampu, která na nás mrká přes horní děrovaný kryt.
Zadní panel patří jen konektorům - napájecí konektor, symetrické a nesymetrické výstupy (XLR, jack) a dvojice vstupů (kombinace XLR a jack).
Problematika předzesilovačů je docela zásadní. Snad ve všech nahrávacích sférách, a to včetně natáčení obyčejného zpravodajství třeba v rádiu, platí, že špatně natočený zvuk rovná se špatný výsledek. Pokud ale máme u mikrofonu toho správného člověka (zpěváka), tak mu můžeme docela dobře pomoct. Velmi levnými předzesilovači (pod tři tisíce korun) to bude - obávám se - právě naopak :-)
Co slibuje výrobce a jak to funguje
PreSonus a jeho český zástupce nabízí BlueTube DP v2 jako dvoukanálový předzesilovač s technologií DualPath, což překládám jako dvojí cesta. Má to být to nejlepší z obou způsobů zesilování - tedy z tranzistorového i lampového.
Digitální pulty PreSonus jsou v některých vstupech osazeny předzesilovači A XMAX, které vycházejí právě z testovaného přístroje, který je ještě vylepšený. K mému milému překvapení to s připojeným kapacitním mikrofonem skoro nešumí, když pomineme přirozený ruch zvukové karty. A nešumí to ani ve chvíli, kdy jsou potenciometry téměř na plné pecky a rafička VU metru vám chce mermomocí vypíchnout oko. To je tedy záznam zvuku přes mikrofon.
Vytáhl jsem také elektroakustickou kytaru. Zvuk je možný jako čistý zesilovat standardním způsobem. Kytaristé se asi budou chytat za hlavu; vím, že na klasickou kytaru s dírou a bůhvíjakým snímačem není možné jakkoli bigbítovat :-) K provedení testu jsem si ale dovolil otočit potenciometrem s označením Tube Drive a přítomná lampa zřejmě samou radostí zvuk zkreslila, a to docela hezky. Nicméně je třeba si uvědomit, že popisovaný předzesilovač patří k těm levnějším a příliš nemohu souhlasit s tvrzením výrobce, že zesílený zvuk je „elektronkově teplý“. O takovém zvuku mám vskutku jiné představy. Tvorba „teplého soundu“ stojí řádově desetkrát více peněz, a to bez ohledu na situaci na světových finančních trzích. Nakonec i PreSonus má v nabídce zařízení mnohem dražší s úplně jinými možnostmi. Tudy vede cesta ke skutečně vychytanému zvuku, jak ale bylo řečeno - za jiné prostředky.
Třetí testování jsem provedl s klávesami vybavenými též klasickými harmonickými táhly. Velcí mistři Hammondových varhan používali ke zkreslení charakteristického chvějícího se zvuku sofistikovanější zařízení, BlueTube DP v2 to umí ale slušně napodobit. A je to lepší, než některé dnešní klávesové nástroje nabízí (mám na mysli především univerzální syntezátory, které mají ve zvukových možnostech kupříkladu rock organ a po stisknutí kouzelného tlačítka zvuk zkreslí).
Použití předzesilovače
Jak z textu vyplývá, použít PreSonus BlueTube DP v2 může v pravdě kdokoli. Za prvé ten, kdo nemá zvukovou kartu s kvalitním mikrofonním vstupem. Předzesilovač mu nabízí skutečně parádní službu. Poslouží i kytaristům - řekl bych méně zdatným bez vyhraněné představy o zvuku své hry, nebo jako doplňkové zařízení pro ty, kteří rádi experimentují. Jinak za dobré nahrávky s klasickou akustickou kytarou bych dal ruce na špalek.
Info:
PreSonus BlueTube DP V2 je stereofonní předzesilovač renomované americké firmy. Nabízí zesílení pomocí polovodičové cesty a také přes elektronku. Pořídíte ho 5490 Kč.
Plus:
slušný poměr cena/výkon
v rámci možností kvalitní zesílení mikrofonu
nízký šum
Mínus:
velmi intenzívní svit LED diod v tlačítkách předního panelu
externí napájecí adaptér
www: