Pod stromečkem klávesy? Stagg STK-520

Pod stromečkem klávesy? - klávesy Stagg STK-520
Pod stromečkem klávesy? - klávesy Stagg STK-520

Firma Stagg se velmi razantně zabydluje v povědomí muzikantů prakticky všech typů a váhových kategorií. Ještě nedávno jsme tuto značku potkávali nejvýš na kytarách a kombech, dnes již dělá od bicích přes veškeré druhy kytar po piana a příslušenství snad vše. Proto již málokoho překvapí, když si dnes budeme povídat o jejím novém keyboardu STK-520.

 

Pro koho

Inu, je to přímý konkurent levných keyboardů osvědčených producentů v této cenové kategorii. Těžko by se pro něj našlo uplatnění v profesionálním studiu, ale to ani není v jeho ambicích. Podstatně spíše se zabydlí např. v domácnosti, jako startovní nástroj nadaných dětí nebo ho uvítá sólo muzikant, který se rozhodne sem tam si zahrát na kšeftíku menší svatbu či rodinnou oslavu, apod. V tomto směru je totiž plně vybaven jak zvukově, tak doprovody. Navíc může hrát i na baterie (6x 1,5 V) a váží 6 kg, takže do kufru na chatu či k vodě si ho snadno vezmete. Pro větší akce v sále je již potřeba jej zapojit do komba či PA, jelikož dvoupásmové repro vystačí na hru v místnosti. Bohužel jsem se v manuále nedozvěděl, jaký výkon ozvučení 12cm reproduktory vlastně nabízí. Odhad zní na 10 W.

 

Dojem

Na první pohled je to běžný keyboard s přehledným panelem, LCD displejem (je mi záhadou, proč není podsvícený), na který musí svítit plné osvětlení nebo denní světlo, v přítmí baru nevidíte nic. Dále má 61 dynamických kláves a nečekanou polyfonii 64 hlasů. Stisknete-li klávesu, nemáte "molitanový" pocit, jak bych čekal, naopak se na ně hraje příjemně. Připomínají nástroje Novation. Hlasitost se upravuje pomocí tlačítek +/-, ovšem příjemnější by bylo osvědčené kolečko nebo tahový potenciometr. Rovněž můžete nastavit hlasitost doprovodu zvlášť, což je skvělé. Prakticky všechny základní funkce odhalíte již při bližším pohledu na panel, ve 24stránkovém manuálu si doladíte jen několik zkratek a funkcí. Např. uprostřed nad klávesami je tlačítko O.T.S. (One Touch Settings), což jsem neuhodl, nebo funkce A.B.C. (Auto Bass Chord), jejíž jedna a půl oktávy v levé části klaviatury umožňuje hrát akordový doprovod v režimech Fingered a Single Fingered.

 

Zvuk

Celkový počet zvuků je 147, přičemž logo GM na panelu dává na srozuměnou, že MIDI soubory, vytvořené jinde a přehrané zde, budou znít přiměřeně správně. Rovná stovka stylů je velmi slušné věno a svědčí o tom, že autoři hlavně míří především k "one man bandům" pro uspokojování potřeb na akcích, kde není nutné objevovat ameriku, leč účelem je bavit dle přání. Ovládání zvukové sekce bydlí vpravo od displeje včetně rekordéru, numerické klávesnice a velkého tlačítka Piano.

 

Doprovody

Jsou to již zmíněná tlačítka Start/Stop, Sync, Intro/End a Fill-In A/B, dále hlasitost - celková i pro doprovod. Jak jsem se již zmínil, je možné hrát doprovody trojím způsobem, jedním či dvěma prsty, případně akordy, jak jsme zvyklí. Naprogramované fráze patternů pro Intro a Ending jsou samozřejmě pro každý styl jiné, podobně jako dvě varianty přechodů A/B. Pochopitelně můžete definovat tempo na 30-280 beatů za minutu.

 

Další funkce

Najdete zde ovšem i další funkce, jejichž rozmezí však není v manuále uvedeno - Transpozici po půltónech i oktávách, ladění, volbu MIDI kanálu, vypínač citlivosti kláves a přepínač Modulation/Portamento. Posledně jmenovaná funkce je ovládána přepínacím tlačítkem nad svislým kolečkem Pitch Bend. Musím poznamenat, že všechna tlačítka jsou z příjemné gumy, po níž prst nesklouzne. Ono je vlastně veškeré ovládání tlačítky, jediné kolečko je Pitch Bend. Na mixéru můžete definovat hlasitost jednotlivých částí vůči ostatním (horní a dolní části klaviatury, bicí linky a basové linky). Nastavení panelu můžete uložit do šesti pamětí, symbolizovaných tlačítky M1-M6 pod displejem. Chord Dictionary je funkce, která vám pomůže vyhledat akord podle zadání části jména, apod., nebo naopak. Přeplněný displej ani nestíhá zobrazovat, jak je nadupaný informacemi, velmi chybí to podsvícení.

 

Závěr

V dané ceně zřejmě nejlevnější keyboard, jemuž dosti citelně chybí disketa - vzhledem k určení hraní na akcích lidmi, kteří již svůj repertoár pravděpodobně na disketách mají. Koupě již bude na vás. Zajděte do hudebních nástrojů a vyzkoušejte sami.

 

Info:

Pětioktávový přehledný a levný keyboard s doprovody a MIDI konektory, který splní, co od něj čekáte, využitelný jak doma, tak především pro hráče-baviče na akcích. Cena je 6990 Kč.

 

Plus:

cena

přehledný panel

dobrá klaviatura

 

Mínus:

displej není podsvícený!

hodila by se disketa

Psáno pro časopis Muzikus