Phonic Safari 2000 SYS2 - multifunkční reprobox
Všestranné zařízení, jehož funkce potěší
Safari 2000 je skutečně multifunkční reprobedna. Vedle šíření zvuku všemi směry potěší svého majitele bezdrátovým mikrofonem, přehrávačem audio souborů z USB paměti a docela obstojným výkonem. Hodí se pro učitele do přednáškových sálů, pro ty, co mluví a tu a tam potřebují svůj monolog přerušit hudbou, a jistě by nám napadlo i další využití. Zkrátka multifunkční zařízení.
Na první pohled
Prvně chci napsat toto: Lidé tak trochu zdeformovaní renomovanými světovými výrobci si možná řeknou: to nebude nic moc. Možná vás ale překvapí, že i Phonic, tedy značka, která nikdy nestála na samém výsluní v oblasti zvuku, dokáže vyrobit zcela funkční věc, která je takto univerzální. Osobně také patřím do té skupiny zdeformovaných, k Phonicu jsem si ale za pár dnů našel dobrý vztah. A právem dobrý. Pokusím se vás přesvědčit.
Domů mi přišla obyčejná krabice s nápisem Safari. Děti si možná chvíli myslely, že to je dárek pro ně. Byl to ale dárek pro tatínka. Uvnitř se skrývala vkusně navržená bedna, s ovládáním vzadu, displejem, několika vstupy a výstupy. Chvíli jsem přemýšlel, kde je ta bezdrátová handka. Už už jsem chtěl volat firmě, že zásilka nedorazila kompletní, ale udělal bych ze sebe jen hlupáka. Mikrofon je totiž za pryžovou zátkou na boku reprobedny. Máme tedy mikrofon a reprobox, který můžeme, díky hnízdu na spodní straně, umístit na stojan s průměrem 35 mm. V krabici je též standardní napájecí kabel, stručný manuál, a to je vše.
Představte si sál, hlava na hlavě, pořád vám někdo šlape po kabelech, jste nervózní, naštvaní. Hledáte proto zařízení, které vám nesníží kvalitu produkce, ale současně dodají více klidu. Myslím, že podobná zařízení jako Safari 2000 jsou právě svou multifunkčností vhodná. Protože není většího průšvihu než rozlícený hudebník. Pak i veselá písnička zní tak trochu pohřebně.
Úvodní tóny nikoli z Libuše
Po ruce mám klávesy, připojím jeden kanál a můžeme koncertovat. Safari 2000 má k dispozici osmipalcový reproduktor středobasový a jednopalcový reproduktor výškový. Oba jsou soustředně uložené, jinými slovy, působí jako jeden. Zvuk se u varhanního rejstříku, smyčců nebo songu v sekvenceru ozývá věrně. Malinko horší je to u klavíru, kde nepomáhá ani hýbání s korekcemi výšek a basů. Inženýři od Phonicu nezapomněli ani na reverb - jde o standardní kombinaci delaye a hallu průměrné kvality.
Kromě již popsaných prvků je na zadním panelu také vstup pro mikrofon (konektor XLR), vstup RCA (jeden, mono), výstup pro nahrávání (též RCA) a výstup pro další reproboxy (Powered Out).
V horní části zadního panelu je ovládání přehrávače. Pustit si můžeme soubory ve formátu mp3 nebo wma. Sekce je normálně vypnutá, pouští se jako staré rádio, pomocí otočného potenciometru. Zkoušel jsem několik flash pamětí, všechny zařízení načetlo bez zaváhání, je to operace na pár vteřin. Na poměrně velikém displeji je vše perfektně vidět, reakce jsou bezprostřední, rychlé, přehrává jakoukoli mp3 bez ohledu na vlastnosti souboru. Totéž platí u souborů wma. Další možností je nahrávání - na USB lze zaznamenat signály, které prošly bednou. Nahrávka vypadá obstojně.
Safari 2000 je také pro řečníky nebo nenáročné zpěváky, proto je na pravé straně, v důmyslné gumou překryté kapse, bezdrátový mikrofon. Je plastový, nelze ho pochopitelně srovnávat s profesionálními zpěvovými mikrofony. Safari se ale nestaví do pozice zařízení pro profesionálního pěvce, proto taková volba.
Řekněme netradiční či překvapivě funkční je také rozhraní bluetooth. Dáte-li do blízkosti Phonicu nějakého partnera se stejnou možností připojení, potom můžete přehrávat audio bez nutnosti USB zařízení.
A ještě jedna poznámka: Safari 2000 můžete používat v lese, na zahradě, nebo kde si vzpomenete. Má totiž možnost bateriového provozu. Baterie je ukryta uvnitř a lze ji standardní cestou dobíjet.
Co lze dokoupit...
K příslušenství se v testech moc často nedostáváme, v případě Safari uděláme výjimku. Výrobce totiž nabízí celou řadu voleb. Za prvé to jsou další dvě možnosti vysílaček - s klopovým (WL-1S) a hlavovým (WH-1S) mikrofonem. Za druhé přehrávač na CD (Safari CD/USB), který přehraje USB i klasické audio CD. Výše je uvedeno, že je model 2000 vybaven také výstupem označeným Powered Out. K němu lze připojit další dva 8Ω pasivní reproduktory (Safari 2000P), minimální zátěž výstupu je 4 Ω.
Pro koho je SAFARI určené
Domnívám se, že mezi profesionálními hudebníky příznivce nemá. Není divu, je to zařízení s jinou cílovou skupinou. Perfektně se hodí do menší hospody, kde chcete tu tam oslovit davy a současně pouštět muziku. Hodí se pro učitele a školitele, kteří potřebují zesílit svou řeč a současně využijí audio přehrávače. Hodí se i pro malé kluby a zpívající kytaristy nebo klavíristy.
Jak už jsem psal v úvodu, často jsme uměle pod vlivem velkých značek, které skutečně mají zvuk. Objevují se ale také zařízení, řekněme méně preferovaných jmen, která rozhodně stojí za naši pozornost. Příkladem budiž právě Phonic Safari 2000 SYS2.
Info:
Phonic Safari 2000 SYS2 je multifunkční reproduktor, který si své místo najde mezi učiteli, školiteli a méně náročnými muzikanty. Vedle tradičních vstupů a výstupů nabízí možnost přehrávání audio souborů, bezdrátový mikrofon a provoz na baterie. Cena je 14 990 Kč.
Plus:
přijatelná kvalita zvuku
přidané funkce a bohaté příslušenství
možnost rozšíření o další reprobox
celková koncepce výrobku
Mínus:
vyšší šum při nastavení výšek ekvalizéru
méně kvalitní mikrofon
poměrně vysoká cena
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Výkon | 200 W |
Třída zesilovače | D |
Párové repro | ano, Phonic Safari 2000P |
USB | vstup pro paměť, přehrává soubory formátu mp3, wma |
Vstupy | Input Channel A (kombinovaný Neutrik), Input Chanel B (RCA, 6,3 mm jack) |
Výstupy | Powered Out (do pasivního reproduktoru) |
Další | bezdrátový mikrofon do ruky, bluetooth |
Baterie | ano (interní), provoz až 10 hodin |
web