PDP DPCXF série Concept - dvoušlapka
PDP je dceřiná společnost americké značky Drum Workshop, známé mimo jiné jedním z nejpopulárnějších pedálů všech dob, DW 5000. Dnes se však podíváme na šlapku, která nemá pětitisícovku v označení, ale na cenovce.
Pedálů v ceně kolem pěti tisíc za dvojpedál (cca dva za single) je na trhu celá řada a dá se říci, že to je minimální cena, za kterou koupíte ucházející stroj. Cenová kategorie okolo tří tisíc za dvojšlapku je skutečně pro začátečníky; když si dva tisíce připlatíte, dostanete už poloprofesionální double pedál s prvky dražších modelů (dvojitý řetěz, pevná podlážka.....). Stálicemi jsou Gibraltar 6711 nebo Sonor DP 472, mezi novinky patří Pearl P-932 nebo Tama HP310LW a také testovaný PDP DPCXF. Balení obvykle neobsahuje obal nebo case, případ PDP není výjimkou. Naopak standardem je přibalená ladicí klička.
Na pohled
Po vybalení na první pohled zaujme hladký broušený povrch hliníkového footboardu (hrací plochy), který dává pedálu vzhled o třídu dražšího výrobku. Nášlapná plocha je o něco delší, než je standard, ale zase to není úplný longboard, jako třeba zmíněná Tama 310. Převod testovaného modelu je řešen pomocí dvojřetězu, což je pozitivní z hlediska výdrže, PDP vyrábí i bratříčka s pevným převodem. Hřídel mezi pedály je v dané cenové kategorii standardní, s šestihranným vnitřním kusem, výsuvným na jednu stranu, úchyt kardanu k pedálům je pomocí jednoho šroubu na každém konci hřídele. Vůle v kardanu je minimální, otázkou ovšem je, jak dlouho vydrží. To během krátkodobého testování nezjistíme, ovšem pravidlem bývá, že hřídele u těchto levnějších pedálů vydrží v závislosti na údržbě a míře využití cca dva roky a pak je třeba je vyměnit. Chytře vymyšlené je přichycení pedálu k bubnu, které se utahuje pomocí křídlové matky vyčnívající vpravo zpod pedálu, takže není třeba šátrat pod footboardem ani používat kličku. Co se týče možností nastavení, pedál jimi zrovna neoplývá, ovšem to základní umožňuje. Nastavení úhlu beateru a utažení pružiny jsou dvě nejdůležitější vlastnosti, bez ostatních vychytávek se běžný uživatel obejde. Zajímavé jsou dvoustranné beatery, které vůbec nenabízejí klasický filc, ale z jedné strany plast a z druhé gumu, ovšem hraje to pěkně - plast dává tvrdý, mlaskavý zvuk a guma je blízká filci, jen o něco konkrétnější a hlasitější. Beatery jsou spíše těžší, ideální pro „groovové“ hráče, bubeníci zaměření hlavně na rychlost jej asi vymění za lehčí.
Na omak
Nastal čas připojit pedál k velkému bubnu. Při přistavení pedálu k soupravě nastala hned drobná komplikace, protože levý pedál má na přední straně do boku vytrčená „křidýlka“ (která na pravém pedálu slouží k uchycení pružin, na levém tento smysl postrádají a jsou tak nejspíše jen reliktem daným technologií výroby), která překážejí v postavení vedle stojanu na hi-hat. Záleží na typu stojanu, který používáte, někomu se pedál vedle stojanu vejde bez problémů, může to ale přinést problémy. Oba pedály mají výsuvné šroubovací špice, které zabraňují posouvání pedálu po podlaze. Podobně jako u většiny levnějších double pedálů je pravý beater umístěný tak, že dopadá do středu blány, levý je pak zákonitě posunutý od středu doleva. To může být problém, obzvlášť pokud hrajete na menší kopák, u velikosti dvacet palců už je levý beater skutečně hodně mimo střed. Na druhou stranu musíme mít stále na paměti, že se nejedná o high-endový výrobek pro profesionální hraní, nýbrž o šlapku do poloprofesionálních podmínek, kde není třeba takové detaily příliš řešit.
Pacific Drums and Percussion (PDP) vnikla v roce 2000 jako dceřiná firma společnosti Drum Workshop (DW, založeno 1972). Zaměřuje se na levnější, sériově a strojově vyráběný sortiment (oproti DW, kde probíhá část výroby ručně). Produkty DW se vyrábějí v USA, zatímco PDP má výrobní závod v Mexiku.
Pod nohou
Při „továrním“ nastavení (střední napnutí pružin, beatery v úhlu čtyřicet pět stupňů) jede pedál hned vcelku pěkně, díky těžkým beaterům je trochu tužší, ale zase umožňuje dát pořádnou šlupku. Toto „průměrné“ nastavení se mi nakonec zdálo nejlepší - při větším utažení pružiny a přiblížení beateru bláně má pedál sice lehčí chod, ale na úkor síly úderu, při povolené pružině už je zase příliš líný a těžkopádný. Vzhledem k tomu, že neočekávám, že by na něj někdo chtěl hrát šestnáctinky ve 250 BPM (na to jsou jiné stroje) a že je to šlapka pro začátečníky nebo středně pokročilé, tak střední nastavení zcela dostačuje, v tempech do 200 BPM by neměl být problém. Příjemná vlastnost je hladká plocha pedálu, na které se dobře hraje skluz, a také delší board, který je i pod mou spíše menší nohou příjemně svižný a usnadňuje techniku heel-toe nebo hraní s položenou patou. Negativem byla mírná vůle v patě pravého pedálu, která měla za následek o něco menší jistotu při hře, ovšem levý pedál byl v pořádku a přičítal bych to tedy spíše nedokonalému zpracování tohoto konkrétního kusu. Celkově je pedál pod nohou příjemný a poskytuje dobrý kompromis mezi lehkostí chodu a silou úderu.
Verdikt
PDP DCPXF je v rámci své kategorie velmi dobře udělaný pedál, který nabízí robustnost a spolehlivost a neotřelý moderní design. Pedál umožňuje základní nastavení (úhel beateru, utažení pružiny), která standardnímu uživateli naprosto stačí. Chod pedálu je volný, hladký, díky těžším beaterům pro nohu mírně náročnější, ovšem díky tomu umožňuje hrát v silné dynamice. Pro začínající i pokročilé bubeníky skvělý produkt.
Info:
PDP DPCXF série Concept je poloprofesionální dvoušlapka střední třídy. Cena je 6290Kč.
Plus:
kvalitní zpracování
delší a hladký footboard
design
systém připevnění ke kopáku
Mínus:
boční výstupky na levém pedálu
mírná vůle v patě pravého pedálu
pro někoho málo nastavení
www