Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy
Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Nord Wave 2 je nejnovějším z dlouhé řady syntezátorů, které vyrábí švédská firma Clavia už od poloviny 90.let. Možná to někdy může vypadat, že sytě červené klávesy jsou především módní záležitostí a že vypadají dlouhá léta všechny zhruba stejně.

Ale zároveň je potřeba také připomenout, že to byl v roce 1995 právě syntezátor Nord Lead, který se stal synonymem od té doby běžně používaného pojmu virtuální analog, či přišel s odlišnou filozofií ovládání, kdy má každá funkce svůj příslušný ovladač. Každý další syntezátor Clavie v sobě nesl a nese tuhle DNA, dále ji rozvíjí a nový Nord Wave 2 není výjimkou.

 

Krátký popis

Nord Wave 2 navazuje na svého předchůdce stejného jména z roku 2007. Byl to tehdy první syntezátor Nord, který uměl pracovat se samply. To

znamená, že jako oscilátor mohl být použit jakýkoliv zvuk - kompletně přepsatelná uživatelská paměť umožňovala stáhnout ze stránek výrobce neustále přibývající samply, nebo importovat do nástroje své vlastní. Wave 2 má tuto schopnost samozřejmě také, ale zároveň nabízí několik dalších druhů syntézy, rozsáhlé možnosti vrstvení/zónování a modulace zvuku. Dále je možné zvuk upravovat parametrickým ekvalizérem, efektovou sekcí a na konec zvukového řetězce přidat ještě reverb s několika předem pevně danými algoritmy. Vše blíže popíšu v dalších částech.

Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy
Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Hardware

Designově syntezátor přesně zapadá mezi ostatní nástroje firmy Clavia a na první pohled tak víte, s čím máte tu čest. Jediným větším rozdílem jsou bočnice nástroje - zatímco řady Nord Stage a Electro mají červené dřevěné, Wave 2 má šedivé a kovové. Na obou je ještě znovu světlejším fontem zopakován celý název nástroje, což mi přijde minimálně zbytečné. Syntezátor je téměř stejně velký jako nejmenší Nord Stage 3, váží ale i tak skvělých osm kilogramů, takže cestování městem s nástrojem na zádech bude v pohodě. Je skvělé, že k napájení je potřeba jen ta nejobyčejnější eurošňůra a není tady žádný adaptér s podivnou voltáží a polaritou, což vám často může ušetřit infarktovou chvilku. Klaviatura je pětioktávová polovyvážená, stejná jako u Nordu Electro 6D, ale vybavená aftertouchem. Plné klávesy typu waterfall pro mě byly poměrně překvapením, všechny předchozí syntezátory Nord totiž měly rozsah čtyř oktáv a klaviaturu typu synth-action. Syntezátor má standardní vstupy pro sustain a expression pedály, výhodou je, že můžete použít pedály různých značek, které potom specifikujete v příslušné položce menu. Protokol MIDI je samozřejmě k dispozici; můžete jej použít buď přes USB, nebo přes standardní konektory MIDI In a MIDI Out pro obvyklé archaické pětikolíkové kabely. Na rozdíl od mých kláves jiných značek není třeba u Nordu Wave 2 instalovat s každou další verzí MacOS nový driver, vše jde příkladně rovnou.

Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy
Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Konektivita

Je zvláštní psát o možnostech připojení ještě před zhodnocením samotných zvukových možností nástroje, ale doba už je taková - tu je syntezátor na pódiu, tu ve studiu, tu je potřeba poslat doma nakroucený preset kamarádovi v jiném městě, tu je potřeba na soustředění kreativně pracovat se samplem ptačího zpěvu, který jste před minutou nahráli na telefon, kdoví, třeba je to právě to, co nová písnička potřebuje... Vězte, že už od začátku je silnou stránkou firmy Clavia péče, kterou komplexně dopřává svým nástrojům, a to leckdy i několik let po ukončení jejich výroby. Pro vás jako zákazníka je to nejenom přidaná hodnota, ale zároveň vám to nesmírně ulehčuje práci. Sám vlastním a používám kromě jiných nástrojů i Nord Stage 2, což je stage piano původem z roku 2010. Bez problému u něj i dnes funguje MIDI přes USB i v nejnovější verzi operačního systému počítače, donedávna byly vydávány updaty firmwaru opravující chyby a přidávající funkce, do nástroje si mohu importovat samply nebo naopak vyexportovat celé presety. To mimo jiné taky znamená, že pokud budu hrát někde v zahraničí, stačí tam zajistit stejný model nástroje a já můžu přijet pouze s počítačem. Po připojení a importu svých presetů budu mít identický nástroj. Celé to píšu proto, že velmi pravděpodobně vás něco podobného čeká i u Nord Wave 2, a můžete si tedy být jistí, že vám nástroj brzy morálně nezastará. Toto by se měli ostatní výrobci od Clavie chodit učit, protože to u nich stále ještě zdaleka není samozřejmostí.  

Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy
Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Zvuk

Zvukové možnosti syntezátoru jsou obrovské. K dispozici jsou čtyři typy syntézy: virtuální analog (VA), FM syntéza s až čtyřmi operátory, wavetable a sample playback. U VA syntézy jsou k dispozici základní vlnové průběhy, jejichž tvar je možné plynule měnit ovladačem Shape. Dále jsou tu dvojité či trojité pilové průběhy s možností odladění o kvintu a nechybí ani supersquare a supersaw - trademark Rolandu z přelomu tisíciletí, který emuluje několik navrstvených a vzájemně lehce rozladěných pilových oscilátorů. Wavetable syntéza nabízí několik desítek krátkých přednastavených vlnových průběhů, které imitují některé známé nástroje. Lze tak docílit třeba zvuku dětských klávesek nebo primitivních digitálních syntezátorů z přelomu 80. a 90. let. Poslední možností je sample playback syntéza. V továrním nastavení se v 1GB paměti nástroje nachází několik desítek samplů, pokrývajících nejrůznější klasické nástroje, ale také zvuky Mellotronu či sbory. Tuto paměť lze kompletně přepsat - buď lze zdarma ze stránek Nord Sample Library stáhnout jiné, resp. další samply, nebo lze pomocí Nord Sample Editoru upravit a do nástroje poslat jakýkoliv jiný sample. Editor v nové verzi 3.0 se už možnostmi i svým rozhraním podobá samplerům používaným v rozšířených DAW (Ableton, Logic Pro...).

Syntezátor má čtyři nezávislé zóny, které je možné libovolně vrstvit a splitovat. Každým táhlem pak ovládáte hlasitost nebo panoramu příslušné zóny - tohle řešení je u Nordu použito poprvé a doufám, že se dostane i do budoucích stage pian, protože je nejrychlejší a nejpohodlnější a pamatuju si, jak mi po přechodu od Rolandu velmi chybělo. A když už zmiňuju Roland - u něj mohl být split klaviatury naprosto kdekoliv, záleželo čistě na vás. U Nordu Wave 2 (a nejen u něj) jste odkázáni na několik předem definovaných splitovacích bodů označených diodami, což může být někdy na překážku. Je také možné vytvořit několik skupin, do kterých dle libosti přiřadíte jednotlivé zóny, a následné editace parametrů (např. obálky filtru) tak ovlivní celou skupinu, a ne jenom jednu zónu.

Při editaci si vyberete, se kterou zónou (nebo skupinou, ve které může být více zón najednou) chcete pracovat, a následně na čelním panelu upravujete obvyklé věci: filtry, obálky, modulace, přidáváte efekty a reverb, vše pouze pro zvolenou zónu/skupinu. Reálně to tedy například znamená, že můžete mít navrstvené až čtyři zvuky, každý využívající jiný typ syntézy, každý s jinou obálkou, s jiným typem filtru, s odlišným efektem, a dokonce s odlišným algoritmem reverbu. V podstatě se tak dá říci, že máte pod kontrolou čtyři syntezátory v jednom.

Filtry nástroje znějí dobře, nejsou nijak přehnaně agresivní, ale samooscilace filtru dosáhnout lze. Kromě obvyklých filtrů typu HPF, BPF nebo LPF se strmostí 12 nebo 24 dB/oktávu je k dispozici také simulace tzv. ladder filtru, typického pro syntezátory Moog.

Dnes jsme v moderních produkcích zvyklí slýchat velmi složité a bohaté zvuky. Pokročilé softwarové syntezátory jako např. Omnisphere, Alchemy, Serum, Sylenth aj. dokážou díky svým téměř nekonečným modulačním možnostem produkovat komplexní a neustále se měnící zvuky, které vás ohromí už při procházení presetů. U Nordu Wave 2 k podobnému účinku můžeme použít u Clavie už dobře známou funkci Morph, ale zároveň máme nově i další možnosti.

Morphing znamená, že si vyberete jeden nebo více parametrů, které budete chtít plynule měnit - nyní je to možné už u většiny parametrů nástroje. Nejdříve si vyberete zdroj, resp. ovladač morphingu a pak nastavíte intuitivně rozsah změny jednotlivých parametrů. Vše se dynamicky zobrazuje na OLED displeji a vedle morphovaného parametru se rozsvítí informační dioda. Morphovat můžete modulačním kolečkem, expression pedálem, aftertouchem nebo pomocí velocity. Praktické přiblížení: Můžu nastavit, že při pohybu modulačního kolečka se plynule ztlumí zóna 1 se samplem orchestru a zároveň se plynule vynoří zafiltrovaná pila přiřazená k zóně 2, přičemž s jejím zesilováním se bude otevírat filtr a trochu se přidá reverb a aplikuje se LFO na výšku tónu. Jednoduché, že?

Aby toho ale nebylo málo, tak je zde i funkce Impulse Morph, která se poprvé objevila v Nord Lead 4. Je to v podstatě momentové tlačítko, které dělá přesně to, co podle názvu funkce čekáte. Opět mu přiřadíte změny tolika parametrů, kolik chcete - čím více a větších změn, tím větší překvapení - a jediným zmáčknutím můžete na chviličku klidně kompletně změnit zvuk nástroje. Vynikající a kreativní funkce.

Pokročilý arpeggiator má Nord Wave 2 samozřejmě taky, ale podobným disponují již jeho předchůdci, takže v rychlosti jenom uvedu odlišnosti: Nově je také polyfonní a je také částečně programovatelný - způsob ovládání je společný pro arpeggiator a také novou funkci gate. Ta se ve své podstatě podobá polyfonnímu arpeggiatoru s nastaveným nulovým rozsahem, pro větší názornost bych pak mohl uvést, že to je programovatelný efekt známý jako slicer, který podle právě aktivního patternu „rozseká” tón/akord, který držíte na klávesách. Po aktivaci se na OLED displeji objeví step sequencer - můžete měnit počet jednotlivých kroků efektu v rozmezí 2-16, každému kroku můžete měnit panoramu, přidat akcent nebo změnit délku jednotlivého kroku. Dále je možné upravit i obálku gate, resp. její attack - od ostrých náběhů každého kroku až po hebké proplutí celým patternem. Přednastavených patternů gate je 28 a každá ze 4 zón může mít svůj gate efekt / arpeggiator s odlišným nastavením!

Po následujícím výčtu se snad může zdát, že vám nástroj se svými obrovskými možnostmi musí přerůst přes hlavu, ale zejména pokud jste nějaký Nord už měli pod rukama, budete překvapeni, jak je vše včetně pokročilých funkcí intuitivní. Všechny time-based efekty lze synchronizovat podle master clocku (který může přicházet i z externího zdroje), takže delay jedné zóny může tepat v osminovém tempu, arpeggiator druhé zóny v polovičním atd. atd. Možností je hodně.

Ještě slovo k efektům, hlavně s přihlédnutím k novinkám. Klasikou u Clavie je výběr použitých on-board efektů i jejich ovládání. K dispozici je tremolo, autopanorama, ring modulator, phaser, dva druhy chorusu a unikát Nordů - efekt vibe. Chybí wah-wah, který se ale logicky uplatní spíš u Nordu Stage či Electro. Novinkou je možnost u efektu delay aplikovat chorus nebo efekt vibe na opakovaný signál. Reverb má několik přednastavených algoritmů, nově je k dispozici i opravdu krásně znějící Cathedral. Tlačítka Bright a Dark u reverbu pravděpodobně aplikují na wet (efektovaný) signál filtr, který potlačuje nižší, resp. vyšší frekvence, můžete se tak vyhnout přílišném „zahuhlání” u některých majestátních presetů. Poslední novinkou u reverbu je tlačítko Chorale, což bude efekt chorus aplikovaný na efektovaný zvuk.

Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy
Nord Wave 2 - digitální syntezátor nejvyšší třídy

Ovládání

Nord Wave 2 má na čelním panelu pod svým jménem napsáno ještě „performance synthesizer“ - to si překládám tak, že je orientovaný na intuitivní používání v live situacích. Povedlo se mi vzít nástroj na jeden z mála nezrušených koncertů, abych v této stati jen planě neteoretizoval. Zaměřím se tedy teď primárně na vylepšení oproti starším nástrojům firmy a také na nové věci, které se u Clavie objevují poprvé a u kterých si myslím, že klávesákům přinášejí nové možnosti, případně ulehčení.

Přední panel je vzhledem k velikosti nástroje rozsáhlý a dominují mu dva OLED displeje a čtyři táhla přímo uprostřed. Tato táhla jsou novinkou a jejich fungování jsem popsal v kapitole Zvuk. Na obou displejích můžeme přehledně vidět ty nejdůležitější informace - typicky například graficky znázorněný průběh zvoleného oscilátoru, zvolený pattern sekvenceru pro funkci gate nebo obecně vizuální číselné potvrzení parametru při kroucení jakýmkoliv potenciometrem. Velmi se mi líbí, že při hledání zvuku jsou samply nově seřazené v kategoriích. Vyberete tedy teprve nejdřív kategorii (brass, effect, piano...) a pak teprve konkrétní sample v rámci dané kategorie. Můj Nord Stage 3 toto neumí a je potřeba mít v hlavě takovou „mentální mapu” celého úložiště, orientovat se ve stovkách samplů a vědět, kde co je. Výborné zlepšení.

Je skvělé, že v těsné blízkosti potenciometru Master Level se nenachází poměrně nebezpečné tlačítko Trasnpose. Schválně si vygooglujte obrázek čelního panelu staršího Nord Piana 2 a pak se pobavte představou, jak to asi před pár lety vypadalo na open-air koncertu Mekyho Žbirky, transpozice tehdy hrála hlavní roli.

Nord Wave 2 vám taky dává možnost uložit u každého presetu šikovným potenciometrem Prog Level jeho hlasitost. Víte, že zvukaři nám po koncertech často vyčítají, že naše presety byly nevyrovnané a že s námi měli spoustu práce. Tohle je řešení.

Vlevo těsně vedle klaviatury jsou pro Nordy tradičně provedené základní modulátory - dřevěný pitch-stick a kamenné modulační kolečko. U těchto základních ovladačů jsou přehledně umístěné další knoflíky, kterými se dá rychle změnit funkce modulačního kolečka, změnit rozsah pitch-sticku (vítám, tohle Nordy dlouho neuměly), posunout zóna nebo celá skupina o jednu nebo více oktáv. Pěkně logicky je zde umístěné i tlačítko Impulse Morph.

Stejně jako u Nord Lead 4 jsou na čelním panelu hned dvě sady ovladačů pro nastavení parametrů obálky, jedna je pro ovládání amplitudové obálky, druhá pro obálku filtru. Na rozdíl od Nordu Stage 3 či Leadu A1 je zde k dispozici standardní ADSR obálka.

Celkové přehlednosti nástroje a jeho ovládání prospívají i popisky předního panelu, logicky seřazené a graficky oddělené do jednotlivých celků. Nakonec bych rád poznamenal, že je dobře, že i Wave 2 se přes rozšiřující se paletu možností drží původního konceptu ovládání a není zde potřeba žádného hloubání v zanořených menu. Pokud tohle pro někoho bude první Nord, určitě se vyplatí strávit pár hodin důkladným osaháním nástroje, protože jakmile se vám tenhle koncept dostane pod kůži, na nějaké velké dotykové obrazovky si už ani nevzpomenete.

 

Závěr

Nový Nord Wave 2 ve mně zanechal velmi pozitivní dojem a myslím, že za danou cenu nabízí opravdu hodně a je všestranným nástrojem. Ačkoliv je tenhle syntezátor na pódiu jako doma, vzal bych jej bez okolků i do studia, protože díky intuitivnímu ovládání dokážete od prvotního nápadu rychle vytvarovat požadovaný výsledek. A i když žádnou představu o konkrétním zvuku nemáte, dokážete pomocí experimentování i tak dojít k pozoruhodným výsledkům. Zároveň si dovedu představit, že bych si Wave 2 vzal jako jediný nástroj s sebou na soustředění s popovou kapelou, protože při potřebě použít zvuk akustického klavíru nebo e-piana lze stáhnout přijatelně znějící samply a pět oktáv už je, byť samozřejmě s kompromisem, použitelných. Wave 2 je postavený velmi kvalitně a bytelně, šasi je jako obvykle kovové, takže věřím, že nástroj stejně jako ostatní produkty značky Clavia bez problému vydrží dlouhá léta života na cestách v létě i zimě. Zvukově je pak velmi přesvědčivý, nezatěžuje vás zbytečnostmi typu číselné zadávání deseti parametrů reverbu, vše je jasné, intuitivní a velmi muzikální. Tohle, dobrý softwarový support výrobce a zároveň jednoduchá správa nástroje přes počítač jsou podle mne hlavní důvody toho, proč Nord Wave 2 považuju za vynikající nástroj a doporučuju jeho koupi.

 

Info:

Nord Wave 2 je digitální syntezátor nejvyšší třídy se čtyřmi druhy syntézy, orientovaný na live performance. Cena je 68 000 Kč.

 

Plus:

hardwarové zpracování nástroje a váha

napájení eurošňůrou

zvuková všestrannost

snadná správa presetů

polyfonní programovatelný arpeggiator

 

Mínus:

pro značku tradiční omezení předdefinovanými splitovacími body klaviatury

pro určitá tempa nemožnost nastavit rychle přesné BPM u efektu delay (lze ale obejít pomocí nastavení master clock)

 

Technická specifikace

  

Počet kláves 61
Klaviatura polovyvážená dynamická s channel aftertouch
Polyfonie 48 hlasů
Vstupy Sustain Pedal, Control Pedal, Monitor Input stereo (1/8 TRS)
Výstupy 2x 1/4” jack (L/R), Stereo 1/4” headphones jack
Vnitřní paměť na samply 1 GB
MIDI In/Out/USB
Požadavky na OS Mac MacOS 10.7 nebo pozdější
Požadavky na OS Win Windows 7 nebo pozdější
Rozměry 990 x 100 x 295 mm
Hmotnost 8,75 kg

 

https://www.nordkeyboards.com/products/nord-wave-2

Psáno pro časopis Muzikus