Native Instruments Komplete Kontrol S61 MK2 - klávesový kontrolér
Německou technologickou společnost Native Instruments, která vznikla v polovině devadesátých let (1996), není potřeba představovat. Původně byla známa svými softwarovými nástroji. Dnes vyvíjí software a hardware pro tvorbu, nahrávání, produkci a „dýdžejing“. V dnešním testu si představíme klávesový kontrolér Komplete Kontrol S61 MK2.
Co je Komplete Kontrol S
Je to vlastně kombinace hardwaru, jinými slovy řečeno, řídicí klaviatury a softwaru, jehož srdcem je Komplete 11 Select. Ty tvoří úzce
integrovaný hudebně produkční a performance systém. Komplete Kontrol uživateli nabízí integraci s celou řadou hostujících nástrojů a jejich kompletní ovládání v rámci podpory Native Kontrol Standard (NKS). A nemusí to být pouze nástroje z dílny Native Instruments. Kontrolér je k dispozici ve dvou provedeních. Komplete Kontrol S49 MK2 a S61 MK2. Právě na druhý jmenovaný se v dnešním testu zaměříme.
První seznámení s Komplete Kontrol S
V balení najdete Komplete Kontrol (dále jen KK), USB kabel a černou papírovou obálku se čtyřmi samolepkami, kartou s důležitými bezpečnostními pokyny a registrační kartou se sériovým číslem, která slouží k legálnímu stažení a instalaci softwaru.
Už podle váhy lze usoudit, že Komplete bude mít slušnou klaviaturu. Oba modely mají k dispozici polovyvažovanou klaviaturu Fatar, která umí i aftertouch. Testovaný model měl k dispozici šedesát jedna kláves. Nad každou klávesou je malá LED dioda. Všechny ovládací prvky najdete nad klaviaturou a na levé straně vedle klaviatury. Horní části vévodí dva displeje o rozměrech 95 x 53 mm. Nad displeji je osm bílých tlačítek. Pod displeji osm knoflíků. Na levé straně od displeje je v pěti sekcích umístěno celkem dvacet tři tlačítek. Dvacet jedna je černých a dvě bílá. Na pravé straně od displeje je pouze jedna sekce. Ta má šest černých tlačítek a navigační 4D enkodér. Vedle klaviatury jsou tradiční kolečka pitch bandu a modulace. Pod nimi je umístěn dotykový proužek. Nad kolečky ještě tři černá tlačítka. Jednotlivé sekce si podrobněji představíme během testu.
Zadní strana nástroje nabízí zámek Kensington, který chrání zařízení proti krádeži, dvojici MIDI in/out, dva vstupy 6,3 mm (A & B) pro připojení pedálů (sustain & expression,. konektor pro připojení externího adaptéru (15 V / 1,2 A) a USB konektor pro propojení s počítačem a vypínač pro zapnutí a vypnutí nástroje. Spodní strana má šest protiskluzových podlepek.
Na první pohled je kompletní uspořádání přehledné a rozmístěné tak, jak by je člověk u takového kontroléru očekával. Výrobce zvolil osvědčeného dodavatele klaviatur, takže kvalita bude stoprocentně zaručena. Je jen škoda, že externí adaptér není součástí základní výbavy. Ale protože se kontrolér bude zřejmě nejvíce používat ve spojení s počítačem, považoval výrobce za nepodstatné dodávat adaptér v základním setu.
Komplete 11 Select
Softwarový balíček, který je součástí KK, se jmenuje Komplete 11 Select. Obsahuje jedenáct virtuálních nástrojů - Massive, Monark, The Gentleman, Drumlab, Reaktor Prism, Scarbee Mark 1, Retro Machines, Vintage Organs, West Africa, Solid Bus Comp, Replika -, více než 2500 zvuků a knihovnu samplů o velikosti 25 GB. Podporovány jsou pouze 64bitové plug-iny. U Mac OS X a macOS jsou to stand-alone, VST, AU a AAX. Windows nabízí stejné formáty kromě macovského AU.
Instalace paketu je jednoduchá. Nejdříve si stáhnete a nainstalujete software Native Access. Zvolíte záložku Add a serial, vložíte hardwarové číslo nástroje, které najdete na přiložené kartičce v balení. V záložce Not instaled najdete všech jedenáct nástrojů i s jejich daty. Zde si zvolíte, které z virtuálních nástrojů chcete mít v počítači, a můžete začít s instalací. Doporučuji zadat kompletní instalaci. Celá instalace mi netrvala ani hodinu. Rychlost instalace bude vždy záležet na rychlosti vašeho internetu. Po instalaci můžete začít naplno používat KK s DAW nebo s plug-iny Komplete.
Pokud by vám tato základní výbava nestačila, můžete ji upgradovat na Komplete 11, který má k dispozici 45 virtuálních nástrojů, přes 13 000 zvuků a více než 155 GB dat nástrojů a efektů. Pokud by nestačil ani tento paket, máte k dispozici Komplete 11 Ultimate. Ten nabízí 87 virtuálních nástrojů s více než 18 000 zvuky a 500 GB dat nástrojů a efektů. Bohužel rozšíření není zadarmo, a tak za něj zaplatíte nějaký ten dolar.
Sekce kontroléru
Jak jsme si v seznamovací části řekli, KK je úzce integrovaný se softwarem, a proto se dá dobře využít k prohlížení, hraní a ovládání různých virtuálních nástrojů. A nejen to. Také jako kontrolér k podporovaným hostujícím aplikacím pro DAW. V této části se podíváme na jednotlivé sekce kontroléru a řekneme si, k čemu slouží. Celkem je k dispozici deset sekcí. Sekce Transport má šest tlačítek a nabízí v podporovaných aplikacích pro DAW rychlý přístup k základním funkcím Play, Record, Stop, Tempo, Metronom a Loop. Sekce Perform & Edit umožňuje zapínat a vypínat scale engine a arpeggiátor. Samozřejmostí je editace parametrů. Tlačítko Shift umožňuje přístup k sekundárním funkcím režimů a kontrolérů. Známou funkci kvantizace (Quantize) a návrat (Undo/Redo) není potřeba více představovat. Auto umožňuje zapínat a vypínat automatizaci u podporovaných hostujících aplikací. Sekce Solo & Mute má dvě tlačítka. Solo vypne všechny stopy kromě zvolené. Mute umlčí pouze zvolenou stopu. Pod nimi jsou dvě tlačítka Preset a dvě tlačítka Page. Tlačítka Preset umožňují volbu předchozího nebo dalšího presetu načteného nástroje. Tlačítka Page umožňují skočit na další stránku, přemapovat ovladače nebo zobrazit jinou sadu parametrů. Sekce Arrange s pěti tlačítky - Scene, Pattern, Track, Key Mode, Clear - umožňuje přepnutí různých náhledů a režimů u podporovaných hostujících aplikací. Všechny výše uvedené sekce najdete v levé horní části kontroléru nad klaviaturou.
Pravé horní části je jediná sekce - Control. V ní najdete šest tlačítek. Browser je klasický prohlížeč. Plug-in zobrazuje načtený virtuální nástroj. Mixer zobrazí mix u podporovaných hostujících aplikací. Tlačítko Instance se vám bude hodit, pokud používáte kontrolér společně s aplikací Komplete Kontrol a zvoleným plug-inovým virtuálním nástrojem. Díky této funkci můžete ovládat pomocí osmi knoflíků pod klaviaturou různé parametry v reálném čase. MIDI umožňuje použít KK jako nefalšovaný MIDI kontrolér. Poslední tlačítko Setup zobrazuje sériové číslo hardwaru, verzi firmwaru a také umožňuje měnit jas displeje a nastavení Velocity. Pod těmito tlačítky najdeme 4D enkodér. Tento ovládací prvek v sobě kombinuje funkce běžného joysticku, tlačítka a plynulého enkodéru. To z něj dělá multifunkční řídicí prvek celého ovládání.
Skvělé jsou LED diody Light Guide nad klaviaturou. Ty svým barevným kódováním indikují mapování kláves, načtených nástrojů a samplů. Například pokud vyberete virtuální nástroj West Africa a v něm Percussion, rozzáří se LED diody nad klaviaturou jako vánoční stromeček. Červené LED diody označují rytmické patterny, které se skládají z různých rytmických afro nástrojů. Žluté nabízí rytmické patterny zahrané různými způsoby na jeden nástroj. Pod žlutými, modrými, fialovými a růžovými jsou ukryty jednotlivé rytmické nástroje hrané různými způsoby úhozu. Pokud je LED dioda neaktivní, tedy nesvítí, není pod ní ukryt žádný vzorek. Co vše umí tato funkce indikovat, najdete přesně popsáno v manuálu.
Na levé straně vedle klaviatury najdeme poslední tři sekce. Kolečka pitch bandu a modulace popisovat nebudu, protože je zná každý klávesista. Pod kolečky najdete deseticentimetrový dotykový proužek, který nabízí bezprostřední ovládání různých parametrů virtuálních nástrojů. Umí vysílat například MIDI zprávy tipu Pitch Band, Control Change a další. Samozřejmostí je možnost konfigurace v editoru MIDI Assigment. Nad kolečky najdete ještě tři tlačítka. Fixed Velocity určí dynamiku úhozu všem klávesám na fixní hodnotu 127. Transpoziční tlačítka Octave umí posunout o tři oktávy nahoru nebo dolů. Podržením tlačítka Shift a zmáčknutím Octave můžete provést posun o půl tónu (±11). Stiskem obou tlačítek současně provedete reset nastavených hodnot transpozice.
Tolik tedy k jednotlivým sekcím kontroléru. Dovolím si tvrdit, že bude rozhodně co ovládat, řídit a nastavovat. ;-)
Připojení a napájení kontroléru
Pokud splňuje počítač systémové požadavky (viz tabulka technické specifikace), můžete jej jednoduše propojit dodávaným USB kabelem s Komplete Kontrolem. Podporován je USB 2.0 a vyšší. Pokud máte nainstalován všechen potřebný software, stačí zmáčknout tlačítko napájení na zadním panelu, a můžete jej začít používat. Pokud budete používat USB hub tak jako já, mějte na paměti, že by měl být vždy samostatně napájený. Nenapájené USB huby nejsou podporovány. V případě přímého propojení s počítačem je kontrolér napájený přímo z USB vstupu. Pokud ale budete chtít KK začlenit do MIDI sestavy a řídit jím třeba nějaký hardwarový zvukový modul nebo jiný klávesový nástroj, musíte si dokoupit za pár stovek (cca 650 Kč) externí univerzální adaptér (NI Power Supply - 40 W).
Komplete Kontrol S a GarageBand
Pokud používáte GarageBand (dále jen GB) tak jako já, můžete ovládat řadu jeho funkcí přímo z Komplete Kontrolu. Dříve než budete společně používat DAW s KK, nezapomeňte udělat několik základních kroků konfigurace, které jsou nutné pro správnou funkčnost. Vše je jednoduché. Pokud máte nainstalovaný všechen software dodávaný v rámci KK, stačí spustit GB a konfigurace proběhne automaticky. Až se na obrazovce objeví následující zpráva „OSC aplikace Komplete Kontrol S-Series“ na zařízení „Komplete Kontrol S-Series“ se pokouší připojit ke GarageBandu“, stačí zmáčknout tlačítko Připojit, a můžete využívat služeb KK k řízení GB.
V kostce si nyní řekneme, co vše se dá Komplete Kontrolem ovládat. Sekce Transport nabízí ovládání Play, Rec, Stop, Loop, Metro, Tempo. Perform (KK) - Shift, Scale, Arpegio. Edit - Undo, Quantize, Auto. Stopa - Mute, Solo. Arrange - Scene, Pattern, Select, Key Mode, Clear. Navigace - Browser, Pluig-in, Mixer, Instance, MIDI, Setup. K ovládání používáte 4D enkodér, tlačítka i knoflíky. Podrobněji vše samozřejmě najdete popsáno v manuálu. Vše jsem vyzkoušel a fungovalo to perfektně.
KK může spolupracovat s řadou dalších DAW, což usnadňuje práci při hraní i nahrávání. Pokročilá integrace KK je tedy dostupná i pro Maschine 2, Logic Pro X, Ableton Live 9, Cubase Artist 8.5/9/9.5, Cubase Pro 8.5/9/9.5, Nuendo 7/8.
Native Control Standard (NKS) je vlastně rozšířený plug-inový formát, který spojuje softwarové nástroje a efekty bezproblémově s Komplete Kontrol S. Usnadňuje tak procházení, hraní a ovládání stovek virtuálních nástrojů a efektů. V současnosti tento formát podporuje více než sedmdesát pět různých vývojářů. Namátkou: Arturia, Applied Acoustics Systems, Korg, Sample Logic, Waldorf, Waves a další. Pokud by vás zajímal aktuální seznam firem, navštivte webové stránky Native Instruments. Lze předpokládat, že se tento seznam bude časem rozrůstat.
Komplete Kontrol S v praxi
V domácím studiu jsem nejvíce ocenil dálkové MIDI ovládání svého GB přímo z kontroléru. Všechny základní funkce, jako přehrávání, nahrávání, hlasitost stopy, ztlumení zvolené stopy a další, máte okamžitě hezky po ruce. Při každém spuštění GB ale musíte vždy potvrdit připojení ke kontroléru. Pak už jej můžete bez problémů používat. Je škoda, že si kontrolér (nebo software) nepamatuje poslední připojení ke zvolené DAW. Nevadí. Jde o jedno kliknutí. :-)
KK můžete také dobře využít na pódiu. Díky softwarové výbavě Komplete 11 Select získáte několik virtuálních nástrojů pro živé hraní. Jako klávesistovi se mi moc líbily Retro Machines MK2, kde najdete spoustu legendárních monofonních i polyfonních zvukových barev nástrojů let minulých. Například Mini Moog, Roland JP, Oberheim Matrix nebo Korg Poly a další. Zajímavý zvuk klavíru je ukryt pod názvem The Gentelman. Pěkné jsou také simulace varhan (Vintage Organs). Přednastaveny jsou například párplovský hit Child in Time, zvuk varhan, který provázel song Jane Birkin a Serge Gainsbourga Je T'aime... Moi Non Plus, nebo legendární varhanní zvuk A Whiter Shade of Pale od Procol Harum. Nesmím také zapomenout na legendární zvuk skvělého elektrického piana Fender Rhodes Mark I, které najdete pod označením Scarbee Mark I. Skvělé na tom všem je to, že se dají všechny virtuální nástroje nastavit dle vašich představ a pak hezky uložit. Tak vám vznikne knihovna vlastních nastavení, kterou můžete mít kdykoliv a kdekoliv okamžitě po ruce.
Takto bychom mohli pokračovat a povídat si o Massivu, Monarku, Reaktoru, nástrojích západní Afriky (West Africa) nebo bicí laboratoři (DrumLab). Ale to už by byl spíše test Komplete 11 Select. Takže to až někdy příště...
Závěrečné vysvědčení
Komplete Kontrol S61 MK2 je určitě zajímavý kontrolér nabízející zajímavé možnosti v rámci ovládání DAW. „Kákáčko“ disponuje také kvalitní klaviaturou renomované firmy Fatar, která má k dispozici i aftertouch. Jeho přidanou hodnotou je softwarový balíček Komplete 11 Select. I přesto, že se jedná o základní balíček, nabídne toho uživateli pro základní práci doma i na pódiu víc než dost. Budete-li chtít trošku víc, můžete si připlatit a dokoupit jednu z vyšších verzí. Pokud nebudete chtít zůstat pouze u virtuálních nástrojů Native Instruments, můžete se poohlédnout u konkurence. Najdete zde další virtuální nástroje podporující technologii NKS jak pro domácí studio, tak pro živé hraní.
Sečteno a podtrženo: Pokud přemýšlíte o koupi řídicí klaviatury, která má k dispozici i slušnou porci softwaru, mohla by to být inspirace právě pro vás. Jednou větou řečeno: Víc než dobrá volba.
Info:
Menší bratříček Komplete Kontrol S49 MK2 se prodává v Česku za 14 690 Kč Komplete Kontrol S61 MK2 pořídíte za 17 190 Kč. Obě ceny jsou samozřejmě včetně softwarového balíčku.
Plus:
polo vyvažovaná klaviatura Fatar s aftertouch
přidaná hodnota v podobě Komplete 11 Select
optimalizace pro nejpoužívanější DAW
možnost dalšího softwarového rozšíření
Mínus:
adaptér, který není součástí základní výbavy
Technická specifikace
systémové požadavky OS | Mac OS X 10.11, macOS 10.12 nebo 10.13, Intel Core i5 |
Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10 (nejnovější servisní balíček), Intel Core i5 nebo ekvivalentní CPU, 2 GB RAM | |
paměť počítače a USB | 4 GB RAM (pro velké Kontakt nástroje doporučeno 6 GB); USB 2.0 a vyšší |
obsah balení | Komplete Kontrol S61, USB Kabel a obálka s dokumenty |
volitelné příslušenství | externí adaptér, vyšší softwarová nadstavba, další virtuální nástroje firem podporující plug-inový formát NKS |
rozměry | 1006 x 297 x 84 mm (šířka, hloubka, výška) |
hmotnost | 6,55 kg |
https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keyboards/komplete-kontrol-s49-s61/