Moogerfooger MF-101 - Lowpass Filter

Moogerfooger MF-101 - Lowpass Filter
Moogerfooger MF-101 - Lowpass Filter

Dá se říci, že současný, již delší dobu trvající boom old-school syntetických a analogových zvuků se promítá takřka do všech hudebních stylů. Zejména díky mocnému vzestupu taneční scény můžeme slyšet nějaké to "zavrčení" jak ve všudypřítomném loopu metalové party, tak získává na oblibě u stoupenců jazzu, či dokonce world music.

Pár slov úvodem

Očekávaná odezva výrobců (v našem případě dokonce pod taktovkou legendárního Roberta Mooga) a hlavně distributorů si dala sice trochu na čas, ale alespoň už není potenciální zvukový "vintager" odkázán na únavné obíhání hudebních bazarů či zdlouhavé pročítání inzertních novin a serverů.

Hned z kraje chci upozornit na to, že jestliže budete k tomuto produktu už při prvém ohledání přistupovat stejně jako já, tzn. očekávat odzbrojující a charakteristický dřevní zvukový masiv, jak ho známe například z dobových nahrávek Pink Floyd nebo Herbie Hancocka, čeká vás pravděpodobně zklamání.

 

Co to umí...

Už samotná krabice se stylovými dřevěnými bočnicemi vypadá vskutku honosně a je až škoda (a to nejen z důvodů estetických) ji nechat válet na podlaze pódia. Její účel můžeme v podstatě rozdělit na dvě části, a to za 1. Voltage Controlled/Lowpass filter. Jedná se de facto o jakési ořezávátko, s jehož pomocí můžeme osekávat vysoké frekvence, a obrazně řečeno připomíná jakousi zvukovou roletu, se kterou je možno porůznu manipulovat. Control voltage může zase pro změnu asociovat například změny tlaku vzduchu při hře na dechový nástroj, kdy stejně tak může napětím řízený filtr libovolně měnit průběh zvukové hladiny. Otočným ovladačem Cutoff řídíme průběh frekvence oscilátoru (dle údajů nad devět oktáv) a s pomocí Resonance jeho tvar, tedy od těch nejhlubších po až nepříjemně pištivé rozkmity (jak známe třeba u klasického Minimoogu). Kolébkový spínač nám dává možnost volby mezi dvěma stavy filtru - Bright a Deep.

Další, nikoli ale sekundární funkcí přístroje je envelope, konečným efektem ne nepodobná klasickým modelům, jako jsou například některé od Electro-Harmonix. Potenciometrem Evelope Amount sice nastavíme vstupní citlivost, ale také hodně záleží na dynamice hry, do jaké míry se daří otevřít a zpětně zavřít daný filtr. Dvoupolohovým přepínačem Smooth/Fast volíme mezi přednastavenými průběhy a níže osazený knob Mix už svým názvem napovídá o své funkci řízení poměru mezi zvukem "čistým" a upraveným. Výraz "čistý" musíme brát opravdu tak, jak je - uvedený v uvozovkách, protože po pravdě řečeno jsme vždy odkázaní na ovladač Drive. Ten funguje čistě nezávisle, nastavujeme jím úroveň vstupního signálu (ve finále opravdu hodně příjemně kreslí), nedá se ničím vypnout a platí vlastně jakožto třetí funkce přístroje. Hned tři barevně variabilní LED diody - tedy když to na basu (v našem případě) pořádně rozbalíte - chvílemi připomínají světelný park místní diskotéky. Zeleno/žlutě/červená ukazuje stav a účinky poměru Drive, LEDka ENV indikuje intenzitu napětí "obálky" a dvojbarevná Bypass napovídá o celkovém stavu přístroje.

Boční strana disponuje audio vstupem a výstupem pro klasický jack 6,3 mm, přístup pro standardní 9V adaptér, samostatný Envelope výstup umožňující ovládat jiná přídavná zařízení a hlavně sérii stereo jack 6,3 mm zdířek - Cutoff, Resonance, Amount a Mix, komunikující s externími expression pedály. Navíc mám podezření, že tato cesta nám skýtá nejedno překvapení a další netušené možnosti využití - nám bohužel potupně utajeny.

 

Závěr

Přiznám se, zprvu jsem si s touto mašinkou trochu nevěděl rady. Tak jsem se obrátil na své kolegy s prosbou o pomoc a bylo mi doporučeno - pořád kroutit a kroutit, což tedy přineslo kýžené ovoce. Také asi "neomdlíte" při jejím zapojení přes prťavé domácí kombíčko a bude asi potřeba pořádného aparátu či výhod domácího studia. Tím vším už tak trochu předpokládám, že cílovou skupinu stran zájmu o Moogerfooger MF-101 nutno hledat asi jen mezi opravdovými fajnšmekry.

 

Info:

Zvukový nízkofrekvenční filtr + Envelope (dynamic wah). Výrobek navržený Bobem Moogem získal několik cen a je ho možno využít i s kytarou, basou, klávesy aj. Doporučená cena je 8300 Kč.

 

Plus:

zpracování

design

stylovost

 

Mínus:

cena (tedy bohužel celé novodobé nabídky katalogu Moog)

chybějící expression pedál a zdroj v základní výbavě

 

Technická specifikace:

Input level: - 16 dBm až + 4 dBm

Output level: - 4 dBm

rozměry: 23 x 15,2 x 5 cm

výstup na sluchátka: není

konstrukce: kov + dřevěné bočnice

ovládání: manuál

váha: 1 kg

manuál/návod k obsluze: ano, eng

další příslušenství: není

napájení: nutno dokoupit (9 V)

Psáno pro časopis Muzikus