Moog Piano Bar - učesaná MIDI data pod kladívky
Máte už dost neustálého řešení otázky, jaká MIDI klaviatura má nejlepší kladívkovou mechaniku? Chcete do studia i na koncertech skutečně dokonalou kladívkovou mechaniku? Budete nadšeni, jako jsem byl já!
Věčné spory klavíristů, méně-klavíristů i neklavíristů o nejlepší kladívkovou mechaniku jsou definitivně u konce. Jak jinak docílit dokonalé simulace než tak, že simulovat nic nebudete? Asi nějakou takovou otázku si museli položit ve firmě Moog. Výsledkem je nový přístup ke kladívkové klaviatuře a její vysílání MIDI hodnot.
Copak to tu máme?
Je to tak, jak už asi tušíte! Moog Piano Bar není žádnou simulací. Jedná se o podivně vypadající velikánský "hřeben", poměrně malou "desku", "krabičku" a pár kabelů. To vše můžete pro snadnější cestování s nástrojem schovat do pevného pouzdra o rozměrech 130 x 40 x 10 cm.
Podivný "hřeben" nasadíte na jakoukoli standardizovanou klaviaturu běžného klavíru s osmdesáti osmi klávesami. To slouží jako senzor pro snímání MIDI událostí nota zapnuta (pochopitelně včetně rychlosti zapnutí, tedy dynamiky). Samotná instalace tohoto zařízení je proti mému očekávání velice rychlá a jednoduchá. Na jednom konci senzoru je zdířka pro konektor USB A. Pomocí běžného USB kabelu (s koncovkami na jedné straně A a na druhé B) připojíte tento senzor ke "krabičce" Piano Bar.
Všichni víme, že zejména v moderní hudbě se používá řada velice expresivních výrazových prvků, takže pouhé vysílání událostí nota zapnuta, by dnes stačilo jen málokomu. Proto je k dispozici ještě senzor pro rozpoznání sešlápnutí pedálů. Pedály lze použít hned dva. Ačkoli je pravdou, že v této oblasti jsou pianina a klavíry tak nejednotné, že si bohužel nikdy nemůžete být jisti, jak zrovna budou pedály klavíru vypadat a jak budou reagovat. V případě použití třech pedálů se pedály chovají jinak než v případě použití pouze dvou, ale dokonce i ne vždy dělají tři pedály jednoho klavíru to stejné jako tři pedály klavíru jiného. Navíc všichni víme, v jakém stavu občas pedály bývají... Pokud máte štěstí a na klavíru je vše v pořádku, podsunete malou destičku pod tyto pedály. Opět stačí pouze připojit druhým USB kabelem ke krabičce a senzor je aktivní. Pro tento případ bylo zvoleno opačné volby A/B, takže koncovka USB B kabelu je umístěna na senzoru, zatímco koncovka USB A je na krabičce. Nemůže se tak stát, že byste zapojili kabel od senzoru klaviatury do zdířky pro senzor pedálů a opačně.
Pak už jenom stačí připojit "krabičku" k napájení 230 V (pro méně znalé - nejedná se o žádný speciální požadavek; 220 V, ač se to stále říká, již nějaký čas naše sítě nedodávají), zapnout napájení a celý senzor je aktivní. Po zapnutí zařízení následuje rychlá a jednoduchá kalibrace. Pak už je na každém z nás, jak jej využijeme. Ale aby toho nebylo málo, máme na výběr!
Ono to hraje!
Již tolikrát zmíněná "krabička" není pouze zařízením, které by zpracovávalo data ze senzorů a posílalo je v MIDI datech dál. Ačkoli i pouze takové využití je možné a řekl bych velice zajímavé! Nicméně abych tuto variantu ještě dokončil, je zřejmé, že data se musejí z krabice nějak dostat ven. K tomu slouží klasický MIDI pětikolík MIDI Out. Trošku si lámu hlavu, proč tu také není USB konektor pro přímé připojení k počítači. Jak je vidět, Moog s USB pracovat umí a zvukových karet (nebo obecně jakýchkoli MIDI zařízení) s klasickým pětikolíkovým vstupem rapidně ubývá. Hrozí tedy nebezpečí, že brzy nebude kam tento výstup zapojit... Ale buďme spravedliví - na druhou stranu se objevilo pár zařízení, která jsou prostými "konvertory" z USB na MIDI pětikolíky, takže tento problém snad není tak fatální. Aby toho nebylo málo, hráč může připojit ještě další tři vlastní nožní kontinuální pedály a díky konektoru MIDI In lze vlastně připojit jakékoli další MIDI zařízení, na kterém může například ovládat ohýbání tónu nebo řadu dalších parametrů, jež se už z klavíru nedostanou.
Blížíme se do finále a také k poznání, že Moog Piano Bar je nejen řídicí klaviatura, ale i tónový generátor. V základní sadě je k dispozici jedna paměťová karta, která obsahuje tři sta různých zvuků od akustického piana (není to trošku zbytečné, když už muzikant sedí u skutečného akustického klavíru nebo pianina?), přes basy, kytary, flétny, žestě a smyčce až po syntetické zvuky. Dokoupit pak lze i další paměťové karty s dalšími zvuky. K dispozici je i efektová jednotka s osmi typy dozvuku a osmi typy chorusu. Co se týče samotné kvality zvuku, už jsem slyšel lepší. Navíc zvuk trošku kazí fakt, že se k němu vždy míchá ještě originální zvuk samotného klavíru, který není (pochopitelně) nijak odhlučněn. Ale na druhou stranu, umí vaše řídicí klaviatura generovat zvuk? Pokud se přece rozhodnete zvuk použít, máte k dispozici jeden stereo výstup (dva mono jacky 6,3 mm), případně výstup na sluchátka.
Závěr
Moog Piano Bar je velice pozoruhodný nápad jak použít jako řídicí klaviaturu akustický klavír nebo pianino. Školení klavíristé, kteří si neustále stěžují na nedostatečnou kvalitu simulací kladívkových mechanik a kazí si tak úder, již tedy konečně mohou pohodlně vysílat alespoň ta nejzákladnější MIDI data z vlastního klavíru. Zařízení je navíc relativně hodně mobilní. Troufám si říct, že Moog Piano Bar je MIDI kontrolér s nejlepší kladívkovou mechanikou na světě. Na druhou stranu, klavíristé, ruku na srdce - opravdu jsou klaviatury klavírů vždy lepší než simulace? Hrál už jsem na ledacos...
Info:
Moog Piano Bar je zařízení, které snímá MIDI data z klaviatury klavíru nebo pianina. Klavír tedy může vysílat MIDI data. Cena je 40 918 Kč včetně DPH.
Plus:
klavíristé mohou vysílat MIDI data
odezva zařízení je velice rychlá, absolutně nepostřehnutelná
zařízení snímá data i z pedálů
Mínus:
zvuk tónového generátoru nepatří mezi špičku, navíc je rušen zněním skutečného klavíru
chybí USB konektor pro přímé připojení k počítači
Technická specifikace:
vstupy: MIDI in, USB pro snímač z klaviatury, USB pro snímač z pedálů, 3 x pro připojení pedálů, slot pro paměťovou kartu zvuků
výstupy: 2 x 1/4 audio, 1 x 1/8 sluchátkový, MIDI out
celkový počet zvuků: 300
počet nastavitelných zvuků: 200
počet uživatelských zvuků: 60
počet zvuků na kartě: 20
počet továrních zvuků: 20
multitimbrál: 16
počet efektových jednotek: 1
počet typů dozvuku: 8
počet typů chorusu: 8