Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka

Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka
Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka

Další tři bojovníci od Mooeru dorazili probít se testy. Celkem testy absolvovalo již osmnáct kytarových předzesilovačů této armády. Jak uspěje tato trojice?

Agilní firma Mooer přidala do své kytarové řady Micro Preamp další tři prťousy. Tím se řada rozšířila na snad až neuvěřitelných osmnáct (zatím testovaných) odlišných dvoukanálových předzesilovačů a osobně tipuji, že ještě zdaleka nejsme u konečného počtu. Firma totiž již avizuje předzesilovače s čísly 19 a 20, k nám na testy zatím dorazily jako nejnovější tři s nižšími čísly 16, 17 a 18.

 

Proč zvolit právě Micro Preamp?

Již v předchozích recenzích této řady jsem zmínil nejčastější možné aplikace, ale pro vás, kteří děláte velkou chybu a nečtete skvělý časopis Muzikus pravidelně, popíši základní princip a výhody, které pro vás volba předzesilovače z této řady může znamenat.

Efekty Mooer Micro Preamp jsou dvoukanálové kytarové digitální předzesilovače, které umožňují provoz jak v režimu hry do linky se zapnutým simulátorem reproduktoru, tak i režimu pro zapojení do běžného efektového řetězce kytaristy jako jednokanálové či dvoukanálové zkreslovací krabičky. V jednokanálovém režimu je k dispozici režim true bypass, takže při vypnutém efektu není váš zvuk ovlivněn. Efekty mají kromě klasického výstupního jacku i výstup pro sluchátka. Z tohoto vyplývají základní možnosti nasazení těchto efektů v praxi:

· Záloha pro případ poruchy zesilovače, kdy vám tento efekt nasimuluje klasické dvoukanálové kombo a výstup dáte zvukaři do mixážního pultu. Během chvíle tak v případě poruchy můžete hrát dále.

· Kompletní simulace kytarového zesilovače pro menší akce, kde není vhodné hrát přes velký zesilovač. Můžete svůj pedalboard zapojit připojit přímo do mixážního pultu přes Micro Preamp a vůbec si nebrat svoje těžké kombo, pokud jsou v cestě schody nebo je potřeba hrát pro klienta firemní party potichu...

· Přístroj pro cvičení do sluchátek bez buzení manželky v bytě, kde licky dávají dobrou noc.

· Malá zkreslovací krabička, která díky komplexnosti simulace může poskytnout alternativu k jednoduchým analogovým zkreslovacím krabičkám.

Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka
Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka

Každý efekt má společné ovládání pro oba kanály díky pěti potenciometrům, které ovládají míru zkreslení, hlasitost, a korekce basy, středy, výšky. Malý podsvětlený přepínač umožňuje možnost volby kanálu a přidržením volbu simulace reproduktoru, klasický nožní přepínač ovládá režim bypass, ale přidržením lze zvolit režim jednokanálový nebo dvoukanálový.

 

Firma Mooer sídlí v čínském městě Šen-čen, které roste stejně rychle jako řada předzesilovačů z řady Micro Preamp. Když se Šen-čen v roce 1979 stal speciální ekonomickou zónou, měl jen několik tisíc obyvatel. Dnes má oblast celkově okolo dvanácti miliónů obyvatel, ale v podstatě nulové památky, jen poničené životní prostředí a atrakci v podobě zábavního parku na vyřazené sovětské letadlové lodi Minsk. Ale evidentně se v oblasti dobře daří kytarovým předzesilovačům.

 

Kolik třešní, tolik višní

V neuvěřitelné řadě dvaceti předzesilovačů je potřeba zvolit ten, který odpovídá vašim záměrům. Každý hraje jinak a platí to i pro právě testované tři modely, ale právě v čísle 18 se Mooer pokusil udělat jeden univerzápnější model. Tři mušketýři tedy jsou: 016 Phoenix, 017 Cali MK IV a 018 Custom 100.

016 Phoenix má z testované trojice nejnižší číslo a i v mém aktuálním testování skončil na posledním místě z této trojice. Měl by být simulací německého metalového zesilovače, ale i když mi Englů prošlo rukama nepočítaně, v této krabičce jsem ho moc nenašel. Velké zkreslení to sice má, to ano, ale bohužel tomu chyběl ten krásně odsekaný a přesně zacílený zvuk předlohy. Pokud ovšem potřebujete velké zkreslení, takový ten zvuk napouštěné plechové vany, jak říkal kdysi Petr Janda, třeba to bude pro vás ta správná volba. Pro mne byl bohužel z této trojice nejméně inspirativní, nemohl jsem se zbavit až příliš velké překomprimovanosti signálu.

017 Cali MK IV nenechá po zapnutí nikoho na pochybách, že za zkratkou v názvu se skrývá simulace skvělého Mesa Boogie Mark IV. Charakteristické tlusté ataky mne praštily do ucha okamžitě. Trochu méně se mi líbil do linky a na čistém zvuku, oproti velkému Marku IV se chová odlišně při stahování hlasitosti na kytaře, ale ten základní charakter Mesy MK IV jsem tam našel a na zkresleném kanálu mi tyto výtky vynahradil. V řadě osmnácti testovaných ho řadím do horních pozic.

018 Custom 100 na mne působí jako inspirace Soldanem, výrobce píše, že kombinuje americký čistý zvuk F (asi tedy Fender) s britským zkresleným zvukem s cílem udělat co nejuniverzálnější model. Ano, oproti jiným modelům v řadě na mne při hře působil jako takový univerzální pre-amp. Slušné výsledky podával jak do linky, tak do lampového komba. Pokud tedy potřebujete normální univerzální zvuk, je tento model z celé této řady Micro Preamp asi tou první volbou. Nemohu napsat, že je nejlepší, každý má úplně jinou potřebu zvuku a hraje jiný styl, ale pro univerzální běžné zkreslení plní záměr tvůrců a najde uplatnění v sestavách all-round kytaristů. Čekal jsem, kdy Mooer přijde s něčím univerzálnějším, protože ten charakter zvuku efektů byl někdy až příliš orientovaný jedním určitým směrem. Pokud tedy hrajete „od Bacha po Vlacha“, připravil pro vás Mooer 018 Custom 100. Ze všech tří byl také nejvyrovnanější při změně hry do lampového aparátu a linky.

Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka
Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 - malá čínská trojka

Již v minulé recenzi těchto předzesilovačů jsem hodnotil posun, který výrobce od začátku výroby této řady udělal. Postupně vylepšuje zvuk, což jsem kladně hodnotil právě v minulé recenzi, zde bych chtěl zmínit změnu na ekvalizéru, kdy oproti úplně prvním modelů začal výrobce i individuálně ladit ekvalizéry pro jednotlivé modely. V začátcích na mne ekvalizéry působily jako nějaké univerzální basy/středy/výšky, které mnohdy vůbec neodpovídaly předlohám, u těchto tří typů jsou již ekvalizéry individuálně laděné, takže na každém se chovaly odlišně - a tak to má být.

 

Pro úplnost bych ale rád ještě připomněl, jak široká již řada je, a tak i když hrajete třeba jiný styl, ke kterému nehledáte právě zvuk těchto tří, možná si vyberete mezi jejich bratříčky:

001 Gas Station - založený na zvuku zesilovače Diezel Hagen;

002 UK Gold 900 - navržený podle Marshall JCM900;

003 Power-Zone - napodobuje Koch PowerTone;

004 Day Tripper - napodobenina Vox AC30;

005 Brown Sound 3 (dříve značený 005 Fifty-Fifty 3) - zvuk se inspiruje v Peavey 5150 Eddie Van Halena;

006 Classic Deluxe (dříve značený jako 006 US Classic Deluxe) - napodobený Fender Blues Deluxe;

007 Regal Tone - simulace ToneKing Falcon;

008 Cali-MK3 - simulace Mesa Boogie Mark III;

009 Blacknight - simulace zesilovače Engl Blackmore legendárního Ritchieho Blackmora;

010 Two Stones - napodobuje zesilovač Two Rock Coral

011 Cali-Dual, 90‘s Metal Plate - simulace Dual Rectifier o;d Mesa Boogie;

012 US Gold 100 aka Fried Mied, Modern Day Classic (jak byl zprvu značen) - napodobenina zesilovače Friedman, přesněji Friedman verze Marshall Plexi;

013 Matchbox, Boutique Vintage combo - napodobený americký Matchless a jeho legendární model C30, vycházející z anglických zesilovačů Vox;

014 Taxidea Taxus Suhr Badger;

015 Brown Sound, 80‘s Classic Rock Marshall Eddie Van Halena;

No a ještě nám zatím na test nedorazily tyto dva mohykáni:

019 UK Gold PLX - navzorkovaný kus Marshalla Plexi z roku 1967, na který se docela těším.

020 Blueno - další zajímavost v řadě, klidnější bluesovější simulace 36wattového lampového zesilovače třídy A.

 

Nabídka je tedy převeliká a je jen škoda, že těch simulací v jedné krabičce není víc, musíte si pro odlišný zvuk koupit další. Univerzální doporučení pro výběr vhodného modelu nemohu, každý hraje jinak, musíte si je ozkoušet pro vlastní styl. Ale v široké nabídce si skutečně vybrat můžete, navíc skutečně Mooer zapracoval na interním procesingu a postupně je čím dál větší radost na tyto předzesilovače hrát. Z testovaných hodnotím kladně zejména modely 017 Cali MK IV a 018 Custom 100.

 

Info:

Mooer Micro Preamp 016, 017 a 018 jsou modelingové simulace lampových zesilovačů v miniaturním provedení. Cena je 2492 Kč.

 

Plus:

malé rozměry hodící se do každého pedalboardu

obrovská variabilita díky široké modelové řadě

vypínatelný speaker simulátor

možnost dvoukanálového provozu

jasně poznatelný charakter Mesa MK IV u 017 Cali MK IV

 

Mínus:

poněkud slitý a  charakter u 016 Phoenix

 

Technická specifikace

dva nezávislé kanály v každém předzesilovači nezávislý třípásmový ekvalizér v obou kanálech integrovaná simulace reproduktorů dva režimy nožního přepínání (On/Off a přepínání kanálů A/B), sluchátkový výstup

napájení 9V DC, 220 mA
rozměry 93,5 x 42 x52 mm
hmotnost 160 g

 

Web

http://www.mooeraudio.co.uk/c/pedals_pre-amps

Psáno pro časopis Muzikus