Mesa/Boogie F-30
Dobrých pluginů není nikdy dost. To si určitě řekl jeden z mála východoevropských zástupců na softwarovém trhu - polská firma PSP Audioware. Tahle společnost není ve světě profesionálního audia žádným nováčkem. Naopak. Spousty odborníků už přesvědčila o svých kvalitách (ostatně vy můžete taky - buď si stáhnete dema z www.pspaudioware.com nebo volné verze PianoVerbu a Vintage Meteru). Jejím sortimentem jsou výhradně efekty do VST, DirectX, AudioUnits, MAS a RTAS aplikací.
Název EasyVerb určitě nikoho nenechá na pochybách, jaký produkt se za ním skrývá. Jedná se skutečně o jednoduchý reverb. Nikoliv však jednoduchý co do kvality a funkčnosti, ale co do lehkosti, s jakou můžete dojít ke kýženému výsledku.
Základní ovládání EasyVerbu zahrnuje tři parametry. Time reprezentuje čas, po který budou reflexe EasyVerbu trvat, zatímco Damp ovládá rychlost, s jakou se z dozvuků budou ztrácet vysoké frekvence. Třetím, asi nejdůležitějším, parametrem je výběr použitého algoritmu, tedy způsobu, jakým se vůbec bude zvuk odrážet. K dispozici je model Katedrála, Pružina, Komora, Deska, Místnost, Klub, Hala a Aréna.
Výslednou barvu zvuku lze ještě upravit dvoupásmovým ekvalizérem. Ten nabízí charakteristiky Low Shelf a Hi Shelf s nastavením zisku a použité frekvence. Výstupní sekci tvoří potenciometr Mix, jehož pomocí určujete, nakolik se efektovaný zvuk smíchá s původním, čistým, a ovladač výstupní hlasitosti s indikací přebuzení. Příjemná je i možnost použít tlačítko Proc, které pracuje jako bypass a nabízí tedy možnost srovnání původního a efektovaného zvuku.
Při seznamování s efektem určitě hodně pomohou tovární nastavení, jichž v menu Preset naleznete více než třicet.
EasyVerb je velice flexibilní a nabízí hodně široké možnosti. Zvuk všech nastavení, alespoň pokud mohu vlastním sluchem posoudit, mi přišel velice přirozený a příjemný. Všem, kdo se o zpracování zvuku na počítači zajímají, vřele doporučuji vyzkoušet.
Cena tohoto VST/DirectX pluginu je 69 USD.