Meinl Artisan Tango Cajon - perkusivní nástroj s velmi dobrou imitací soupravy

Meinl Artisan Tango Cajon - perkusivní nástroj s velmi dobrou imitací soupravy
Meinl Artisan Tango Cajon - perkusivní nástroj s velmi dobrou imitací soupravy

Německý výrobce hudebních nástrojů Meinl je primárně známý svou produkcí činelů a jejich rychlým vstupem mezi nejvyšší světovou třídu, nicméně pozadu nezůstává ani v oblasti perkusivních nástrojů, jako jsou bonga, conga, všemožné belly, blocky a tamburíny, a v neposlední řadě také populární cajony. Podobně jako další výrobci, nabízí jich Meinl celou škálu, od začátečnických až po profesionální nástroje, a jeden z těch lepších, i když stále v rozumné cenové hladině, si popíšeme dnes.

V obecném povědomí je cajon spojen se dvěma oblastmi hudby: španělským flamencem a afro-peruánskou hudbou z jižní Ameriky. Cajon vznikl již v šestnáctém století, a je tak, i přes svou relativní novost v našich končinách, několikanásobně starší než například bicí souprava anebo elektrická kytara. Cajon ze země svého původu dorazil k bývalým conquistadorům o několik století později než tuny zlata, pro které chamtiví Evropané zotročili půlku Ameriky, a jeho prvním velkým ambasadorem se stal až ve druhé polovině dvacátího století legendární virtuozní kytarista Paco de Lucia. Největší rozmach v rámci západní kultury cajon prodělává právě nyní, kdy zástupy pouličních, akustických a cestujících bubeníků oceňují jeho skladnost a zároveň relativní zvukovou bohatost a podobnost bicí soupravě.

,

 

Cajon je obvykle složen ze dvou typů dřeva

Přední, tedy hrací, stěna je tvořena tenkou deskou nazývanou tapa, v tomto případě z exotického materálu limba (který se proslavil hlavně jako materiál pro výrobu kytar Gibson Explorer a Flying V), zbylých pět stěn tvoří devítivrstvá březová deska. Březové dřevo je pro

 

výrobu cajonů používané velmi často pro svůj frekvenční průběh, který je zesílený na basech a výškách na úkor středů; tato charakteristika je u cajonu velmi žádoucí, protože umožňuje jasněji oddělit basový úder do středu desky (bass) a vysoký úder přes okraj (slap). Zvuk nástroje v moderní podobě doplňují struny natažené podél stěn z vnitřní strany. Jedná se o obdobu strunění z malého bubnu nebo o jednotlivé struny podobné kytarovým, v tomto případě jde o deset kroucených strun. Poslední konstrukční vychytávka, kterou je potřeba zmínit a která je v dnešní době mezi nástroji střední a vyšší třídy standardem, je „laditelná“ přední deska - tedy možnot pomocí křížového šroubováku ovlivňovat vzdálenost přední desky od těla nástroje a měnit tak sustain a barvu zvuku nástroje, hlavně slapového úderu.

 

A nyní k tomu nejpodstatnějšímu: Jak to hraje?

Stručná a jednoduchá odpověď je dobře. V tomto případě si dovolím tvrdit, že se jedná o poměrně objektivní hodnocení. Je pravda, že tisíc lidí má, jak se říká, tisíc chutí, ale toto není případ nástroje, který by byl zvláštní a zrovna mně sedl. Jedná se o velmi univerzální výrobek, který dosyta uspokojí potřeby většiny pravidelně hrajících bubeníků. Basový úder není dutý, ale má skutečně poctivé hluboké basy, které dávají v kombinaci se strunami zvuk srovnatelný s klasickým basovým bubnem od soupravy, stejně tak slapový úder velmi dobře supluje hi-hatku (v nízké dynamice) i malý buben (při silném úderu). Oba tyto základní zvuky jsou díky výběru materiálů dobře čitelné, oddělené, a přitom dostatečně soudržné, prostě jako dobře vybraná souprava. Univerzálnímu využití nahrává i neutrální barevná kombinace bez přílišného zdobení, kdy z čistého designu vystupuje jen logo výrobce a specifikace na boku nástroje.

 

A na závěr...

Díky velmi dobré imitaci soupravy se jedná o ideální nástroj pro unplugged sety jindy elektrifikovaných kapel, případně pro jakoukoliv situaci, kdy z nějakého důvodu není možné použít klasickou soupravu. Hráči používající cajon na španělskou anebo původní peruánskou hudbu možná sáhnou k nástrojům se specifičtějším a „dřevěnějším“ zvukem (podíl strunění na celkovém zvuku je u tohoto nástroje poměrně velký), nicméně pro rockového/popového bubeníka anebo muzikanta, který potřebuje pokrýt širší spektrum stylů, se jedná o skvělou volbu. Za příznivou považuji i cenu, která sice není nejnižší, ale ani nijak závratná. Nástroj není určen začátečníkům, ale aktivním bubeníkům, kteří znají cenu dobrého nástroje V kategorii kolem pěti tisíc korun, což je cena, kde se láme poloprofesionální a profesionální kategorie, se jedná o jednu z nejlepších a nejuniverzálnějších voleb, které můžeme na současném trhu najít.

 

Technické informace:

Materiál bříza/limba
Rozměry 49 x 28 x 29 cm
Strunění 10 strun
Původ ruční výroba ve Španělsku

 

Info:

Meinl Artisan Tango Cajon je perkusivních nástroj s velmi dobrou imitací soupravy. Cena je 5550 Kč.

 

Plus:

univerzálnídobře imituje bicí soupravu

jednoduchý design

 

Mínus:

pro někoho možná příliš standardní

 

meinlpercussion.com

Psáno pro časopis Muzikus