MCS, Headliner a Generation X
Dnešní test zahrnuje nástroje dvou zcela opačných ramen nabídkového spektra. Na jedné straně to jsou levné sady z klasických slitin a standardních rozměrů, na straně druhé se nám představí signovaná řada tří bubenických futuristů.
Vybal a hraj
Přesně tohoto hesla se drží činelové sady hat-crash-ride. K jejich produkci se postupně přiklonila většina velkých firem. Označovány bývají různě: levné, studentské, či zkušebnové a mají své příznivce stejně, jako mají zapřísáhlé odpůrce.
Ti první poukazují na atraktivní poměr cena/výkon a snadný výběr činelů, hodících se k sobě, ti druzí naopak odmítají unifikovaný výběr a spárování jednotlivých modelů, čímž se logicky popírá i osobitost takovéhoto "součinelí".
Jak už to bývá, pravdu mají za určitých okolností oba tábory a záleží pak především na kvalitách konkrétního výrobku, zda se výsledný pocit přikloní k té, či oné straně. Podívejme se, jak to dopadlo z mého pohledu tentokrát.
MCS
Jde v nabídce firmy o novinku. Je dodávána v krabicovém balení, čítajícím 14" Hi-hat, 16" Crash a 20" Ride. Vyrobena je z bronzu a činely mají ve zvuku typickou příjemnou šťávu, kterou tento materiál dokáže vyprodukovat.
Při hře špičkou má hi-hat i ride průrazně barevný atak a přeznění činelu ride nemaže jednotlivé údery, takže není třeba pokořovat jej lepicí páskou. Při úderu hranou paličky se MCS plynule rozzáří do barevné zvukové škály bez nežádoucí příměsi kovových záznějů či skleněného "perlení", které lze při vyšší dynamice úderu vystopovat u některých činelů v této cenové kategorii. Cena je mimochodem
příznivá, celý set stojí 7480 Kč.
Všechny zahrnuté modely jsou poměrně "heavy". To zaručuje činelům průraznost a hlasitost, zároveň to také znamená jejich značnou hřmotnost. Vhodné jsou proto především do rocku, v jemnějších situacích mohou zapůsobit trochu jako slon v porcelánu...
Headliner
Tato řada je v rodinném kmenu činelů Meinl umístěna nejníže. K dispozici jsou tu samostatné činely i kompletované sady a tři materiály - bronz, niklová slitina a mosaz. Testovaná sada byla vyrobena z posledně jmenovaného kovu a obsahovala stejně jako u MCS 14" Hi-hat, 16" Crash a 20" Ride.
Především ride a hi-hat vycházejí překvapivě velmi dobře. Mosazné činely sice nevykazují zdaleka tak ušlechtilý tón jako bronzové, ale mají tišší a jemnější zvuk, což by mohlo vyhovovat hráčům, kteří tyto vlastnosti vyhledávají. 16" Crash je pravda trochu tupý, ale co by člověk nechtěl od setu za cenu jednoho činelu. Celé to totiž pořídíte za 3970 Kč! Fakt dobré!
Generation X
Reakcí na trendy elektronicky orientované hudby jsou činely Generation X, na jejichž výrobě se podílela trojice jmen Johnny Rabb, Marco Minnemann a Thomas Lang.
Vznikly velmi zajímavé a specifické činely, vyrobené ze slitiny FX9 (nickelsilver), činely zvukově blízké elektronicky zmutovaným samplům živých nástrojů a vhodné k jejich živému napodobení v "reálu" a zároveň použitelné ve všech koutech alternativní hudby. Trochu podrobněji?
Safari
Johnny Rabb přichází s kombinacemi dvou činelů na sobě. 18" Safari Ride je flat model bez pupku, který má na sobě menšího 8" mosazného brášku. Volbou míry utažení obou činelů ve stojanu pak může hráč určit požadovanou reakci od volně plovoucích činelů po "zaškrcený" industriální plech.
Podobně je na tom i 16" verze crashe, opět s 8" nahoře. Tento činýlek se vyskytuje i v samostatném provedení a s dřevěným držáčkem ve středovém otvoru. Jmenuje se to celé Drumball a slouží k hrátkám s malým bubnem. Pokličku jednoduše přikládáme na blánu a dle libosti kombinujeme údery na blánu a na kov, stejně jako míru "přítlaku" činelu k bláně.
Co jde s tímto artefaktem vyvádět za psí kusy, předvádí Johnny Rabb osobně na CD ke knize Drum'n'Bass Drumming.
Další v nabídce je Safari Hi-hat. Má průměr 12" a bottom obsahuje tamburinové kroužky. I obyčejný osminový beglait vyzní neotřele, na druhou stranu by asi těžko tato hihatka unesla úlohu "první dámy". Nejlépe se jí daří jako barevné alternativě na bowdenovém stojanu vpravo, vlevo pak kraluje beztamburinová kolegyně.
Alien
Kdybyste nechtěli kazit si takto vznikající neotřelou sadu konvenční hihatkou, řešení je nablízku! Pro změnu Marco Minnemann totiž inicioval malé Alien Hats, další ze série Generation X. Jsou ve velikostech 12", 10" a 8" a tyto rozměry napovídají, že o nějaké konvenčnosti nemůže být řeč.
V minulosti jsem s těmito rozměry experimentoval při nahrávání ve studiu, ale používal jsem činely k hihatkovému párování původně neurčené - splashe. Zvuk Alien Hats mě proto potěšil právě tím, že se blížil mojí tehdejší představě, ale navíc znějí skutečně jako hihatka. Jen patřičně zrychlené (přepnuté LP tak na 78 otáček). Skvěle na nich vyznějí jungleové patterny a "tucky". Všechny tři rozměry mají svůj půvab a těžko bych vybíral favorita.
Kdybych se měl přece jen rozloučit s jednou z nich, byla by to asi 12", ale jen proto, že bych místo ní nejsnáze našel ekvivalent. Marco Minnemann používá a doporučuje kombinaci všech tří (na krabici, v níž jsou zabaleny, je notový zápis Minnemannova oblíbeného patternu, v němž všechny tři přijdou ke slovu).
Tom's Becken
Tomovy činely jsou v rámci série Generation X patřičně syntetické. Jednotlivé modely, které Lang navrhl, mají názvy Compressor, Syntetik, Kinetik, Signal Crash/Club Ride a Filter China.
Činely mají velmi malý pupek a zvlněné okraje, známé z Lighting Crash.
K dispozici jsem dostal 18" Signal Crash, 18" Kinetik Crash, 17" Compressor Crash, 16" Syntetik Crash a 14" Filter China. Jejich zvuk je přesně podle popisové Langovy charakteristiky jakoby přefiltrován přes dolby, poměrně tichý a vhodný pro snímání mikrofonem zblízka, takže můžeme jednotlivé zvuky ještě částečně
pozměnit efektováním.
Crashe mě bavily, příjemně se k sobě hodily a zároveň se jejich zvuk nesléval do jednorozměrného toku. Každopádně od nich nelze očekávat funkci klasického crashe, na který odehrajeme od začátku do konce ples, a i do alternativně zaměřené soupravy bych si asi ještě kromě těchto Tomových "kompresorplechů" vpustil nějaký zvukový "crashstandard".
Nejvíc se mi v této řadě líbila 14" Filter China. Je průzračnější než miničíny, s nimiž jsem se dostal v minulosti do styku, ale zároveň má v sobě příjemnou dávku nekompromisnosti.
Takže
Mám pocit, že Generation X má šanci uspět. Přestože v minulosti se již několikrát firmy setkaly při podobných experimentech s neúspěchem (např. neprávem zapomenutá řada VFX Sabianu) a přestože mám pocit, že boj se zažitou uniformitou bude ještě chvíli podobné počiny provázet.
Info:
Meinl Headliner Brass a MCS nabízejí činelové modely v osazení Hi Hat 14", Crash 16" a Ride 20". Headliner stojí 3970 Kč a MCS jsou za 7480 Kč. Řada Meinl Generation X je navržena pro potřeby hráčů, experimentujících s elektronicky inspirovanými zvuky. Johnny Rabb Set stojí 8890 Kč, Thomas Lang Set pořídíte za 7190 Kč a Minnemannovy hihatky mají maloobchodní cenu 2530 Kč (8"), 2840 Kč (10") a 3450 Kč (12").
Plus:
krabicový set Headliner nabízí za velmi příznivou cenu překvapivě muzikální a příjemné činely
série Generation X obsahuje zajímavé návrhy činelů netradičních zvukových barev a přes autorství tří nezávislých navrhovatelů k sobě jednotlivé modely dobře jdou
Mínus:
16" Crash v sérii Headliner je poněkud tupý