Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku

Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku
Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku

Ok, já vím, milovníci hlubokých tónů. Ten titulek zní trochu nabubřele a vy si v duchu možná říkáte: „Další recenze plná frází o převratné novince, nepřekonatelném zvuku, novém standardu,bla, bla, bla...“ Kytaristé mají svůj Axe-Fx a my, basáci, máme konečně svůj Markbass Multiamp, kompletní řešení našeho basového zvuku.

Tenhle supermoderní kousek basového nádobíčka je totiž výkonný zesilovač, studiový multiefekt, špičkový DI box a tichý společník na domácí cvičení v jednom. Dneska se podíváme na zoubek mono verzi Markbass Multiampu s výkonem rovných pěti nebo tří stovek wattů. K dispozici je rovněž monstrózní stereo verze Multiamp S s výkonem tisíc wattů. Uff, tak tomu říkám pořádná nálož, a to vše při kolibří váze přes čtyři kila a velikosti padesát centimetrů. Takže s ním klidně můžete i na palubu letadla.

 

Hlavně nevytahovat návod

Na první pohled působí Markbass Multiamp trochu studeným, digitálním dojmem, a to zejména díky velkému modře podsvícenému displeji a množstvím tlačítek kolem. Na trhu je již mnoho multiefektů a multizařízení, která sice nabízejí úžasné funkce a zvukovou nirvánu, ale pouze pro počítačové šprty nebo masochistické radioamatéry. Multiamp je kupodivu velice jednoduché ovládat a měnit nastavení zvukových parametrů jednotlivých presetů. „Hlavně nevytahovat návod!“ říkám si v duchu, „inak jseš v p...“ A opravdu, při mém prvním setkání s aparátem jsem si vše obsloužil sám a po chvilce laborování mi došlo, jak se pohybovat v presetech, jak měnit jejich nastavení a hrát si s detailními parametry efektů, simulací zesilovačů či beden. A že je tady toho hodně k objevování! Dvanáct modelů zesilovačů (včetně vlastních Little Mark III a Big Bang, klasici jako Fender, Sunn, Ampeg a další), patnáct plně nastavitelných efektů, jako jsou chorus, flanger, delay, phaser, reverb, synth, kvákadla, zkreslení a oktáver, a to vše je rozprostřeno do 128 již z továrny přednastavených presetů. Podle použití Multiampu si můžete přepínat mezi dvěma bankami: Live Mono (při připojení k bedně, koncertní nastavení) a Studio PA (při natáčení ve studiu či při připojení přímo do mixpultu).

Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku
Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku

Přední a zadní panel

Trochu nuda, ale nezbytnost profesionální recenze. Pojďme na to. Zde jsou funkce předního panelu ve výčtu zleva doprava: Input (vstup pro nástroj) s možností přepnutí citlivosti pomocí tlačítka Pad, dále standardní potenciometry Gain, Low, Mid Low, Mid High, High a Master (s praktickou kruhovou světelnou indikací pro tmavá pódia), tlačítka Solid State,Tube a Vintage přepínají simulaci předzesilovače a koncového zesilovače, Mute/Tuner pro tiché ladění, Phones Level (hlasitost výstupu sluchátek), LED displej zobrazující všechna nastavení, tlačítka Slot Select, Slot On/Off, Exit, Enter (plus čtyři tlačítka se šipkami pro pohyb v menu), Store, Recall Tap, vstup na SD kartu, výstup na sluchátka (malý jack 3,5 mm) a nakonec spínač On/Off.

 

Zadní panel nabízí všechno, co potřebuje profesionální baskytarista pro plné využití potenciálu Multiampu: jeden Neutrik speakon a dva jackové výstupy pro připojení reprobeden, dva XLR výstupy s funkcemi Pre/Post, Ground/Lift a +4/-10 dB, dva nesymetrické výstupy na velký jack, USB, MIDI In a Thru a konečně výstupy efektové smyčky Send a Return. Neusnuli jste při tom výčtu funkcí? Je to naprostý nářez. Tenhle aparát má nastavitelné a připojitelné snad úplně všechno.

Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku
Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku

Jak to hraje aneb tvrdá realita

Moje první zkušenost vycházela z projíždění přednastavených presetů a prostě jsem jenom zkoušel najít svůj top 5 prakticky použitelných zvuků. Nakonec jsem top 5 rozšířil na top 10 a v současné době (protože jsem Multiamp už nedal z ruky, haha) mám již tak top 15 až 17, jelikož jsem často na cestách a moje hlavní práce je natáčení ve studiu, tak jsem maximálně ocenil zvukovou kvalitu efektů a simulací Multiampu. To slovíčko Multi může na první pohled zavánět „multi“ z nechvalně známých levných multiefektů, kde máte k dispozici mraky kosmických, ale totálně nepoužitelných zvuků. Tvůrci Multiampu rozhodně věděli, co bude fungovat, a proto si dali práci s výtečně namíchanými presety. Pouhým přepnutím tlačítka jste u Flea či Marka Kinga (slapeři jistě ví) a záhy u vintage hlubokých tónů ve stylu Jamese Jamersona či šedesátých let.

 

Chcete ostrý trsátkový zvuk na bigbít? Cvak, cvak, a je tam. Skvělé, a hlavně praktické zvuky jsou v naprosté převaze nad „kosmickou“ částí presetů. Ale ani pokud si dáte LSD, tak vás Multiamp nezklame svojí bohatou nabídkou divokých synth a zkreslených zvuků nebo delay a reverb haluškami. Pokud si myslíte, že je nějaký zvuk už příliš, tak prostě vstoupíte do jeho parametrů a trochu ho učešete. Jde to snadno a stihnete to dřív, než si vaši spoluhráči vykouří obligátní cigárko. Výkon pět set wattů se zdá více než dostatečný, protože i při velice hlasitém hraní na větších pódiích (při sestavě se dvěma bednami - 4x 10” a 1x 15”) jsem na Master nikdy nešel přes pravé poledne.

Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku
Markbass Multiamp - nová dimenze basového zvuku

Ale ta pravá genialita Multiampu se projeví při práci ve studiu. Natáčel jsem s ním i v renomovaných londýnských Air/Edel Studios a místní zvukaři byli doslova dojatí, že nemusejí vůbec nic (ale opravdu NIC) dělat se zvukem basy. Vše jim přišlo v dokonalém balení. Ačkoliv jsem nebyl zrovna příznivcem zabudovaných kompresorů v basových aparátech, tak Multiamp mě přesvědčil, že lze mít studiovou kvalitu kompresoru stále s sebou. Co se týká spolehlivosti, o kterou jsem měl ze začátku největší obavy vzhledem k „digitálnímu“ charakteru aparátu, tak po půl roce intenzivního provozu nedošlo k žádnému technickému faux pas. Vše funguje a reaguje na sto procent a vypadá to, že tomu tak bude i nadále. Všechny vstupy a výstupy mají tužší iniciační proces (tzn. kabel musíte opravdu pořádně zasunout), ale díky tomu se nikde nic nekvrdlá a neviklá. Žluté plastové potenciometry mají precizní chod a čitelnost modrého displeje je přes poněkud old-school grafiku prefektní.

 

Závěrem

Markbass Multiamp je první plně profesionální řešení integrovaného basového systému pro hráče, kteří chtějí mít výkonný zesilovač, špičkové efekty, simulaci slavných zesilovačů a reprobeden a snadnou přenositelnost v jednom aparátu.

 

Info:

Markbass Multiamp je kompletním zvukovým řešením pro baskytaristy (něco jako basová Axe-Fx), protože se jedná o zesilovač, pre-amp, DI box a multiefekt v jednom balení. Cena je 37 990 nebo 42 990 Kč (typ S - stereo, 2x 300W/2x 500W).

 

Plus:

studiová zvuková kvalita simulací a efektů

ohromný výkon

rozměry a váha

možnosti zapojení

kvalita podstatných komponentů

snadné nastavování a editace presetů

 

Mínus:

„Atari“ grafika displeje

levně působící plasty na potenciometrech

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Výkon mono verze 500 W/4 Ω nebo 300 W/8 Ω
Výkon stereo verze 500 W + 500 W/4 Ω, 300 W + 300 W/8 Ω, 1000 W/8 Ω (mod Bridge)
Kanály Solid State, Tube, Vintage
Kontrolky Gain, Phone Level a Master
EQ sekce Low, Mid Low, Mid High, High
Výstupy pro repro 2x 6,3mm jack plus 1x Speakon
Slot pro SD kartu
rozměry 486 x 89 x 324 mm
Hmotnost 4,3 kg

 

www:

www.markbass.it/product_detail.php?id=238

Psáno pro časopis Muzikus