Malá zvukovka od Egosys: ESI QutaFire 610
FIRMA EGOSYS SI V POSLEDNÍCH LETECH ZÍSKALA SVOU POPULARITU PŘEDEVŠÍM V OBLASTI ZVUKOVÝCH KARET A MALÝCH STUDIOVÝCH MONITORŮ. ANI TENTO ČLÁNEK NENÍ VÝJIMKOU. JE ZDE POPSÁNA MALÁ, ALE NAŠLAPANÁ KRABIČKA POD NÁZVEM QUATAFIRE 610.
Quatafire 610 je maličká 1/3racková zvukovka připojená přes FireWire, takže její použití je rozsáhlejší než jen ve vašem studiovém racku. Tím mám samozřejmě na mysli připojení k notebooku a hraní nebo nahrávání na live koncertech. Stručně se může pochlubit svými šesti vstupy a deseti výstupy společně s dvěma MIDI I/O a SPDIF I/O. To už je vzhledem k její velikosti co říci. Konstrukce drobečka je bytelná a měla by vydržet i v náročných podmínkách, její kovové šasí je velmi pevné a robustní, společně s pogumovanými knoflíky na předním panýlku tvoří designově povedený kousek.
Když už se rozhodnete si tohoto drobečka pořídit, v malé krabici najdete také instalační software s ovladači a jednoduchý nahrávací software Live ESI, FireWire kabel 6/6 a napájecí zdroj (spínaný). Zapojování 610 je velmi jednoduché, stačí připojit zdroj FireWire k počítači a můžete frčet. Musím pochválit výrobce, že popisky konektorů a ovládacích prvků umístil i na hřbet přístroje, což usnadní orientaci i v horších podmínkách. Po zapnutí a připojení byl postup instalace obvyklý jako u jiného hardwaru, odklikl jsem pár oken a vše bylo připraveno k použití i bez restartu.
I/O a ovládání
Jak jsem se již zmiňoval, vzhledem k velikosti je na jejím zadním panelu docela dost konektorů. MIDI vstupy a výstupy jsou uspořádány do čtverce, hned vedle nich jsou nad sebou cinche digitálního vstupu a výstupu, pak následuje šestice výstupních konektorů, z nichž výstupy 1-4 jsou cinche a 5-8 jsou dva stereo jacky 6,3 mm. Vedle výstupů jsou samozřejmě vstupy, 2 cinche nad sebou s čísly 3 a 4. Vstupy 1 a 2 jsou umístěné na předním panelu a jsou kombinované s mikrofonními vstupy (popíšu dále) a nakonec konektor pro napájení a FireWire rozhraní.
Přední panel šestsetdesítky je osazen prvními dvěma vstupy s kombinovanými konektory XLR/Jack s možností zapnutí fantomového napájení pro mikrofony (bohužel pro oba vstupy společné), mezi nimi je tlačítko Line/Mic. U obou mikrofonních vstupů je možnost nastavení vstupní citlivosti (gain) potenciometry. U druhého vstupu lze navíc přepínat vstupní impedanci, což je potřeba např. pro připojení elektrické kytary přímo do zvukovky. Budete-li chtít použít sluchátka, na předním panelu je zdířka pro 6,3mm jack a regulací hlasitosti. Sluchátkový výstup je propojen s výstupem 1 a 2. Aktivita MIDI vstupů a výstupů je indikována pomocí čtyř LED, dvě pro vstupy a dvě pro výstupy a nakonec indikace zapnutí a tlačítko vypínače. Indikace zapnutí je dvoubarevná, červená indikuje standby (není-li inicializována) a zelená zapnuto.
Ovládací panely
Po úspěšné instalaci se na liště vedle aktuálního času zobrazí malé kolečko ESI, kterým se otevře ovládací panel šestsetdesítky. Malý mixáček s osmi fadery poskytuje nastavení hlasitostí všech výstupů. Pod každým faderem je umístěno ještě tlačítko mute a mezi páry jsou tlačítka link, jejichž funkce je jasná. V roletce Config je schováno několik užitečných nastavení, např. počet kroků faderu pro ovládání kolečkem myši, ASIO a WDM latence (od 2 do 16 ms), Always on top a samplovací frekvence (od 44,1 do 192 kHz v pěti krocích).
610 a Nuendo
Šestsetdesítka fungovala perfektně bez jakýchkoliv problémů. Při běžném nastavení měla latenci 10 ms, za níž se nemusí stydět. Při vzorkovací frekvenci 96 kHz uměla obsloužit všechny vstupy a výstupy současně. Při frekvenci 192 kHz jen vstupy 1 a 2 a výstupy 1 až 6.
Live ESI
Zřejmě nejde o rozšířený a známý HDR software, ale pro obsluhu šestsetdesítky je plně dostačující. Pro ty, kdo by chtěli šestsetdesítku používat ve svém domácím studiu, je Live ESI šitý na míru. Umí přehrávat 8 stop audia současně a 32 stop MIDI. Jedná se o odlehčenou verzi známého Ableton Live!. Tento program je v balíku na samostatném instalačním CD, takže když ho ztratíte, nepřijdete o ovladače (a naopak) :).
Sumasumárum
Kartička mě zaujala a osobně bych ji používal asi na live koncertech buď na natáčení, nebo bych ji doporučil DJům na pouštění čehokoliv z jejich počítačů, většinou vybavených AC97 zvukovkou se šumem moře. Šestsetdesítku jsem neslyšel šumět vůbec, takže i kvalitní nahrávání ve 192 kHz je na profesionální úrovni.
Info:
ESI Quatafire 610 je FireWire MIDI a audio rozhraní se šesti vstupy a deseti výstupy. Jeho cena je 9990 Kč.
Plus:
velikost
firewire interface
robustní konstrukce
počet I/O
převodníky
cena
Mínus:
společný fantom
absence vícesegmentové indikace vybuzení vstupů