LTD AJ-7 (Andy James) - nekompromisní sedmistrunná kytara

LTD AJ-7 (Andy James)
LTD AJ-7 (Andy James)

Andy James je „metalový“ kytarový virtuos. Vyučuje online na kytaru, objíždí světové veletrhy hudebních nástrojů, kde hraje na předváděčkách, a tahle kytara LTD AJ-7 je jeho signature model, neboť v posledních několika letech je Andy James firemním hráčem vlajkové lodě ESP/LTD.

ESP nebo LTD? Co je to vlastně za firmu? Mezi kytaristy kolují různé dohady... Výsledek mého pátrání je docela složitý. ESP je japonská firma, kterou založil v roce 1975 v Tokiu Hisatake Shibuya. Název je Electric Sound Products (ESP). Původně vyráběl kytary určené pouze pro japonský trh a také kytarové náhradní díly, které v roce 1983 začal prodávat i v USA. V roce 1984-85 začala firma ESP vyrábět kytarová těla pro firmy Kramer a Schecter... Pak začal vyrábět svoje kytary i v Koreji, v Malajsii atd. (Bylo by to vyprávění na dlouho, kdo chce, může zapátrat na internetu.)

 

Dnes firma ESP vyrábí kytary v Japonsku, v Koreji, v Malajsii, ve Vietnamu a v Číně. Teprve relativně nedávno začala výrobu i v USA. Pouze ty nejdražší kytary ESP se pod značkou ESP USA a ESP Original kompletně ručně vyrábějí v USA (v Holywoodu) a firma se dušuje, že veškerý materiál použitý na jejich výrobu pochází také výhradně z USA. K modelům z USA tam vyrábějí i ručně dělané kytarové kufry (včetně certifikátu pravosti). No a ceny tomu odpovídají.

 

Všechny ostatní kytary ESP a LTD se vyrábějí mimo USA. Je to tedy jedna firma (ESP), která vyrábí v různých koutech světa různě označené kytary, rozdílné kvality a ceny. Nutno podtrhout, že kvalita všech modelů je přísně hlídaná, takže byste neměli narazit na šmejd. Vodítkem pro výběr kytar ESP je cena a na zadní straně kytarové hlavy je označeno, kde byla kytara vyrobena. Tolik tedy k orientaci mezi ESP a LTD. A tahle LTD AJ-7 je „made in Korea“.

 

LTD AJ-7 je celá v černém matném laku s lemováním. Působí velmi dynamicky a majestátně. Má příjemný dohmat. Zvuk na sucho je velmi hutný a průrazný a je díky nízkému dohmatu okořeněn zvoněním strun o pražce. Tohle „drnčení“ pak není při hře na zkreslený zvuk, ke kterému je kytara především určena, vůbec rozpoznatelné a ničemu nevadí.

 

Krk a hlava

Krk je javorový s palisandrovým hmatníkem, průchozí skrz tělo a je osazen 24 pražci XJ. Pražce jsou poměrně široké a vysoké a jsou naprosto dokonale zabroušeny. Krk má rádius 350 mm, menzura je 25,5” (tedy 648 mm - jako Stratocaster) a u hlavy je 48 mm široký. Hraje se na to pohodlně, lze zahrát velmi rychle a až úplně nahoru, protože sešikmené připojení krku k tělu je plynulé a nic tam nepřekáží. Navíc je krk lemován perleťovou lištou (asi umělá perleť, ve specifikaci to není), pro ještě pohodlnější hraní.

 

Mechanika na hlavě je černá LTD a je zamykací, takže rozlaďování je minimální. (Mimochodem, každá kytara se rozlaďuje.) Krk je i zezadu nalakován, stejně jako tělo kytary stylovým černým matným lakem.

 

Tělo

Mahagonové tělo má tvar klasického superstratu s plastickým vyvýšením (ztluštěním) uprostřed pod kobylkou a snímači. Barevné provedení kytary je jediné možné, a to černá matná s ozdobnou lištou kolem dokola na pohledové hraně. A k té hraně bych měl menší připomínku. Tělo kytary totiž nemá vůbec žádné zkosení pro předloktí pravé ruky. A ta hrana po chvíli hraní začíná do předloktí pěkně tlačit. Takže je nutno kytaru mít víc nahoře nebo prodloužit řemen a sputit ji ke kolenům. Pak to netlačí. :-)

 

Kobylka a struny

Kobylka je Tonepros Locking TOM Bridge. To znamená, že to je „typ Gibson“, ale navíc se dvěma speciálními minišroubky (červíky) na utažení, aby se zamezilo mikroposunům a líp to ladilo.

 

Struny jsou vedeny sedmi otvory skrz tělo (tady se maximalizuje sustain). Na kytaře jsou nataženy „odhadem desítky“. (Údaj o tom, co tam bylo za struny, chybí.) Při podladění o půl tónu se na to dalo hrát úplně super, na normální ladění bych si tam dal devítky. Sedmá (nejsilnější) struna byla naladěna na B (česky H) s tloušťkou cca 0.56 (pouze změřeno šuplérou).

 

Snímače jsou aktivní EMG, u krku EMG 66-7H, u kobylky EMG 57-7H. Jsou zakryty tmavě šedým, broušeným (asi niklovaným) krytem, s jednou řadou vykukujících magnetů. Konečně EMG, které se mi líbí vzhledově. Produkují hutný a konkrétní tón. Při přepínání mezi snímači nedochází k žádnému zvukovému šoku. Můžete hrát ostrý kobylkový beglait a pak na sólo přepnout na krkový snímač bez obav, že se ztratí agresivita tónu.

 

Elektronika

Kytara má pouze jeden potenciometr volume a přepínač snímačů, elektronika je aktivní. Devítivoltová baterie je pod přišroubovaným krytem, což znamená, že je nutno vzít s sebou kromě náhradní baterie i šroubovák.

 

Cena kytary LTD AJ-7 není úplně nízká, takže bych uvítal, kdyby v ceně byly i zámky na popruh. Ale je třeba si uvědomit, že by to tu cenu ještě víc zvedlo. A prolomit kvůli zámkům čtyřicetitisícovou hranici se asi nikomu nechce. Na druhou stranu se tady platí za opravdu špičkový nástroj, který ve srovnání s americkou produkcí stojí ani ne „pouhou polovinu“. (za ESP USA se platí cca 4000 dolarů a za ESP Original - což jsou speciály - se platí ještě víc!)

 

Malé zamyšlení: Má sedmistrunná kytara smysl nebo ne? Myslím, že má. Sedmá struna velmi slušně rozšiřuje zvukové možnosti, když je kytara naladěna normálně, máme tady po éčku k dispozici ještě o kvartu dolu hlubší masitý tón. A přitom hrajeme dál, jak jsme zvyklí, takže prstoklady, které umíme, se na tom dají použít.

 

Info:

LTD AJ-7 je kvalitní sedmistrunná elektrická kytara, určená pro hraní se zkresleným zvukem. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

perfektní hratelnost

hutný, plný a průrazný zvuk

zamykací mechanika

kytara je krásná

 

Mínus:

Nezaoblená horní hrana těla otlačuje předloktí.

Kryt baterie je šroubovací.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tělo masivní, mahagon
Krk javor, průchozí skrz tělo
Hmatník palisandr, rádius 350 mm, 24 XJ pražců
Snímače aktivní EMG, EMG 66–7H (krk) / EMG 57–7H (kobylka)
Ovládání volume a přepínání snímačů

 

web

www.espguitars.com/products/13418-aj-7

Psáno pro časopis Muzikus