Laney A-Duo - kytarové kombo pro akustické nástroje
Britský elegán, nebojím se říct gentleman, klasický, konzervativní, klidný, a přesto si jej všimneme, kdekoliv se objeví. Značka Laney právem patří na výsluní vedle dalších značek, které jsou přívlastkem rokenrolu a ostatních hudebních stylů, i když Laney o sobě tvrdí, že vznikl kvůli metalu. Ať už vznikl kvůli tomu či onomu, nemůžeme popřít, že je mezi námi od 70. let minulého století dodnes.
A-Duo patří do nevelké rodiny A, která čítá slovy tři členy. Jde o kombo určené pro akustické nástroje. Na první pohled zaujmou trochu netradiční rozměry. A-Duo se totiž dá postavit jak naležato, tak nastojato, a to podle toho, zda jej chceme použít jako odposlech, nebo jako kombo, na které si můžeme sednout. Aby nikoho netlačilo pozadí, přidala vám firma Laney stylovou podložku, což považuji za docela pěknej fór, prostě tu myslel výrobce na všechno. Výška je velmi příjemná a i vyšším lidem dostačující. Posez jsem vyzkoušel, je pohodlný a prozrazuje, že konstrukce bude bytelná. Nikomu to neříkejte, ale rozhodně nejsem žádná sušinka.
Celé kombo je potaženo elegantní hnědou koženkou, přední kryt reproduktorů je chráněn kovovým roštem, který je potažen klasickou pěnovkou, takže se dovnitř nepráší a celkový vzhled je tak velmi decentní. Vepředu ještě nechybí logo Laney, které se dá „otáčet“. Když položíme A-Duo naležato, tak můžeme logo otočit, aby neutrpěl estetický dojem. Zbožňuji, když myslí výrobce i na takovéto maličkosti.
A když už jsme u těch maličkostí, tak tu máme ještě jednu vychytávku. Na spodní straně má A-Duo hnízdo pro stojan v klasickém rozměru 35 mm. Paráda. Každá taková maličkost posouvá použitelnost a universálnost daleko za hranice běžného užívání.
Hlavní ovládání je na delší straně komba, a je tak dobře přístupné i viditelné nejen při použití na výšku, vsedě nebo na stojanu, ale i při použití jako odposlech. Na obou příslušných stranách nechybí samozřejmě špunty, abychom A-Duo nepodřeli, když jej postavíme na zem. A pochopitelně výrobce nezapomněl ani na designové a ergonomicky perfektní madlo, zapuštěné v horní hraně komba.
A-Duo má dva identické kanály CH1 a CH2 s kombinovaným konektorem combo, kam zapojíme buď XLR nebo jack. Vstupy jsou vybaveny dokonce i fantomovým napájením 15 V. To bylo pro mě velké překvapení, protože na první pohled nikde není jeho zapínání. Taky dobré. Nechybí kontrolka Peak pro kontrolu silného signálu u každého z kanálů.
Otočné potenciometry pro ovládání zvuku jsou od spodu nahoru v klasickém sledu.
Hlasitost jednotlivého kanálu, Bass, Middle, Treble a Reverb. V horní části panelu ještě hlavní Volume, které ovládá celkovou hlasitost komba.
Každý kanál má tlačítko Shape, které ubere trochu na středech a je vhodné například pro akustické nástroje. Pro každý kanál je zde zapínání Chorusu. Chorus můžeme nejen zapnout nebo vypnout, ale když tlačítko podržíme zmáčknuté, tak ovladačem Reverb nastavujeme intenzitu chorusu, o čemž jsme informováni blikáním kontrolky indikující zapnutí. A nastavení zůstane až do změny uložené. K úplnému výčtu ovládacích prvků na tomto panelu chybí jen zmínka o potlačení zpětné vazby Anti-feedback a otáčení fáze Phase. Tato tlačítka jsou tu pouze po jednom exempláři a jsou pro oba kanály společné. Nemají ani kontrolku, je zde použitá pouze vizuální kontrola pomocí dvoubarevného pláště obou tlačítek. Jinými slovy ten bílej proužek po zamáčknutí není vidět. Tlačítko i se svítící kontrolkou je Mute a slouží k umlčení celého komba, abychom nemuseli stahovat Volume.
Zadní panel obsahuje vstup pro napájení a vypínač. Je zde klasický euro konektor, a tím pádem se nemusíme nikdy bát, když jej zapomeneme, protože takový kabel koupíme v každém obchodě. Nechybí sluchátkový výstup, bohužel jen jack 3,5 mm, ale budiž. Další „díra“, vlastně dírečka, o velikosti 3,5 mm je zde jako Aux pro vstup z mp3 přehrávače, mobilního telefonu nebo jakéhokoliv zvukového zdroje. Tady si myslím, že by se nikdo nezlobil, kdyby sem dal výrobce aspoň konektory RCA (cinche). Má to sloužit zřejmě jen pro cvičební účely, a tak se nezlobte, že jsem o tom vůbec mluvil.
Další konektory, tentokrát opět známé 1/4” jacky jsou pro efektovou smyčku FX Send a Return a vstup pro ovládání vestavěných efektů Remote. K tomu je dobré použít výrobcem avizovaný footswitch FS2 mini, který ovšem v krabici nenajdete a musíte si jej dokoupit.
Zde se na chvíli zastavím. Pokud použijete footswitch, tak zapínáte a vypínáte reverb a chorus pro oba kanály současně. To znamená, že pokud nechcete na jeden ze vstupů reverb, tak na to musíte pamatovat a prostě ho potenciometrem stáhnout. Chorus bude aktivován pouze ten, který si tlačítkem zapnete. Na první pohled trochu jinak, než je zvykem, ale zvyknout se na to dá, a hlavně si musíme uvědomit, že každý takový kompromis vede k výrazné úlevě, která se promítne v koncové ceně. A na to jsme my uživatelé dost citliví.
Použití efektové smyčky je opět pro oba dva kanály společné, a tak je třeba pečlivě vybírat, co na svůj pedalboard dám. Nebral bych to jako vážný handicap. Je to jen další možnost dotvořit svůj zvuk.
Opravdu poslední konektor na zadním panelu je XLR samec a je to výstup z vestavěného DI boxu přímo pro zvukaře. Nechybí přepínač pro odpojení země, aby nám to nebručelo a přepínání cesty, jakou se dostane signál z komba do DI výstupu Pre a Post.
Super vychytávka. Pošlete zvukaři signál buď se vším včetně efektů, nebo jenom suchou kytaru, a ať si s tím dělá, co chce.
Úplnou třešinkou na dortu je Cabinet EQ, který se přepíná krokově a má čtyři nastavení. Rovný ekvalizér, méně výšek, méně středů, jenom středy (vhodné pro mluvené slovo na prezentacích apod.)
Když jsem zmínil možnost usednout na A-Duo jako na ajon, tak jsem rád, že firma Laney myslí i na usedlejší muzikanty, jako jsem já. Já totiž neje, že nejsem „docent“. Já jsem pořádný „přescent“ a mých 1xx kilo už nejeden cajon odnesl trvalou invaliditou. Takže budu už do konce života hrát jenom na kytaru.
Zvuk
Hodnocení zvuku je věcí vkusu, a co se líbí mě, nemusí se líbit jinému. Otázka není, jestli to hraje tak či onak. Otázka je, jak je daný zvuk použitelný pro jednotlivce a pro zapojení do kapely. A-Duo velmi věrně přenese zvuk zapojeného signálu. Záměrně zde nebudu vypisovat značky kytar ani mikrofonů, na kterých jsem to zkoušel. Mě A-Duo zaujalo jednou zásadní věcí: Zvuk, který jsem z něj dostal, nebyl prvoplánově ničím přikrášlený a nezněl jako hi-fi zvuk, který bývá na nahrávkách. Velké plus. Měl jsem komba od renomovaných značek, která zněla naprosto úžasně - jako z nejlepších nahrávek. Ale k čemu to bylo, když po zapojení s kapelou jsem já jediný nebyl slyšet? A-Duo má zvuk, který se krásně prosadí, aniž by zbytečně vyčníval. Projev je čitelný a konkrétní. Velkou měrou k tomu přispívá i osazení celého komba, které má dva osmipalcové zakázkové reproduktory s duálním kónickým měničem. Tím pádem zde není onen protivný piezo výškáč a zvuk není protivně nacinkaný ani při vyšších hlasitostech. Použitelný na kytaru s kovovými i nylonovými strunami, ukulele, mandolínu, housle, no prostě na všechno, co se dá sejmout snímačem nebo mikrofonem. Foukačka z toho taky zněla dobře. Použité předzesilovače si poradí s jakýmkoliv signálem a při zpívání se cítíte fajn.
Zkusil jsem připojit multiefekt na elektrickou kytaru, se zapnutou simulací. No, na žádnej bigbít to není, ale zvuk v pohodě.
Vestavěné efekty jsou v podstatě bez možnosti podrobnějšího nastavení, ale jsou tak vkusně udělány, že mi to ani nevadilo. Reverb je digitální a má nádech pružinového hallu, jaký známe z podobných zařízení, a dává zvuku ten správnej šmak. Chorus je příjemný a využívá toho, že je zesilovač vlastně stereo, tedy má dvakrát třicet wattů oba osmipalcov= reproduktory si s ním velmi dobře rozumí.
Hodnocení
Firma Laney opět dokázala, že své místo mezi renomovanými značkami má oprávněně. Ve své cenové kategorii kolem osmi tisíc nabízí zvuk, který stejně jako zpracování převyšuje svoji třídu. Svým univerzálním zaměřením si najde své místo u každého muzikanta a nemusí to být nutně jenom zpívající kytarista. Výhrady, které vůči A-Duu, mám jsou malicherné a nepodstatné. Za mě určitě ano.
Info:
Laney A-Duo je kytarové kombo pro akustické nástroje s možností použít jej i k sezení při produkci. Ve výbavě má dva identické kanály a zapojit se dá jakýkoliv nástroj nebo mikrofon. Svým zaměřením umožňuje velmi širokou škálu použití, a tak věřím, že si najde své místo u každého muzikanta a nejen u něj. Cena je 7990 Kč.
Plus:
poměr cena/výkon
kombinované vstupy
možnost použít jej jako sedátko a odposlech
hnízdo pro použití na stojanu
vynikající zvuk
jednoduché ovládání
přiložená podložka na sezení
Mínus:
vstup Aux pouze na 3,5mm jack a nemožnost zvukové korekce
Technická specifikace
Konstrukce boxu | Uzavřená |
Výkon | 60 W RMS (2x 30 W) |
Osazení reproduktory | 2x 8“ firemní konstrukce s duálním konickým měničem |
Počet kanálů | 2 – CH1 a CH2 (kom XLR/Jack) |
EQ | Bass, Middle a Treble |
FX | Reverb, Chorus CH1 a CH2 |
Výstup D.I. | XLR symetrický |
Rozměry | 530 x 265 x 245 mm |
Hmotnost | 10,5 kg |