Kurzweil SP6 - stage piano

Kurzweil SP6 - stage piano
Kurzweil SP6 - stage piano

Nástroj od legendární firmy nemusí nutně vážit metrák

Dostalo se mi té cti otestovat pro vás novinku od společnosti Kurzweil, stage piano, nebo chcete-li, přenosné piano SP6. Zvukově čerpá z řady dražších nástrojů, co se designu týká, je spíš levnější. Co do výbavy, možností a zvuku si ale myslím, že tato legendární firma neumí udělat vyloženě špatný nástroj. Nuže, pojďme na to.

Sleduji Kurzweil už řadu let. Koneckonců, komu je tato firma, která dala zvuk takovým kapelám, jako byly třeba Pink Floyd, zcela volná? Navíc se tak trochu řadím ke „kurzweilistům“, tedy ke skalním fanouškům. Ale nebojte, nekritický nejsem.

Původně americká, dnes tak trochu také korejská firma postupuje velmi konzervativně. Nechrlí nové modely rok co rok, často se i dlouho čeká na alespoň předzvěsti či signály o nových modelech nástrojů. Základní koncepcí v portfoliu syntezátorů tvoří model PC3 a jeho současné varianty PC3K a PC3A. Mnoho zvuků v SP6 je právě z těchto nástrojů. V oblasti stage pian má Kurzweil řady Artis a Forte, z levnějších potom starší řadu SP4 a novější SP1 a SP6. Abychom byli přesní, tak ještě levný model KA90 LB.

 

Zvukově...

Posuzování zvuků je celkem ošemetné, ale zkusme to. SP6 vychází částečně z modelů PC3 a vlajkového Forte. Zapneme-li piano skrze externí napáječ do zásuvky, první se nám na displeji objeví Dyn 9ft Grand, který je podle mě právě z modelu Forte. Piano zní velmi sebevědomě, nelze ho srovnávat se zvuky z klasické PC3 bez přídavných karet. Ve střední a vysoké poloze je zvuk, řekl bych, vynikající, ve spodní poloze si dovolím napsat excelentní. I další zvuky klasických klavírů znějí výborně, slušně si razí cestu z aparátu, je to zkrátka radost.

Řekl bych, že jsou zvuky, které Kurzweil umí výborně, pak je nějaká střední cesta a pak jsou zvuky, které moc dobré nejsou. To ale platí skoro u všech nástrojů.

Elektrická piana, Rhodes, DX, stará piana Yamaha, to vše zní výborně. Stejně tak clavinety. stringy neboli smyčce znějí také skvěle. Už v prastarých modelech Kurzweilu bylo možné využívat původních zvuků varhan Hammond. SP6 to taky umí, i když nemá klasická táhla. Má jen čtveřici potenciometrů, pomocí kterých je možné měnit jednotlivé vrstvy varhanního zvuku. A sustain pedálem přepínáme rychlost rotoru. Zvuk je, domnívám se, stejný jako v PC3 a zní výborně. Dokonce bych řekl, že to u takhle levných pian vůbec není zvyklostí.

Brass, voice, lead, kytary - to jsou všechno zvuky, za které se žádný muzikant nemusí stydět. Dosti mě bere zvuk přebuzené kytary s názvem Chunky Vintage. Dámy a pánové, to je super zvuk. A když vezmete za modulační kolečko, též dělá zpětnou vazbu.

Co se mi úplně nelíbí, to jsou saxofony, které jsou ale podle mě slabinou všech ostatních Kurzweilů (pomineme-li možnosti třetích stran - tedy koupě zvuků od jiných programátorů). Saxíky Kurzweil moc neumí, chybí jim ta, řekněme, popová patina, nasazení tónu atd.

Dalšími zvuky jsou bicí, pochopitelně basy atd. Celkově má SP6 256 zvuků, můžete si ale ukládat nové, vlastní, k dispozici je 1024 pozic. Jak to u Kurzweilů bývá, i SP6 má multiprogramy, tedy výrobcem nastavené kombinace. Těch je 130 a celkem 1024 pozic.

Když tu zvukovou baterii shrneme, tak se domnívám, že s SP6, co do zvuku, nešlápnete vedle. Rozhodně nikoho neurazí, nástroj zní velmi věrohodně, všechny zvuky je navíc možné v reálném čase efektovat, jak si ucho hudebníkovo žádá.

Kurzweil SP6 - stage piano
Kurzweil SP6 - stage piano

Plastová bedna

A další věcí, u které se chci zastavit, je vlastní vzhled nástroje. Do této chvíle jsem chválil (a bylo co chválit!), teď si dovolím trochu sprchu. Klaviatura použitá u SP6 je podobná mechanice od Fataru TP100 a je skvělá. Ale ta plastová almara, a to myslím skutečně almaru, mi přijde zbytečně veliká. Nástroj není těžký, ale trochu neforemně veliký. Mohlo to být menší, plechové a s napájecím kabelem, ne externím zdrojem.

Displej je vzhledem k dnešním cenám součástek také trochu malý, ale to mu odpustím. Pitch band a modulační kolečko jsou v levém horním rohu, je to dost daleko, hlavně pro hráče s kratšími pažemi. Tamtéž je také volba transpozice.

 

Pro koho je SP6?

Podle mého názoru si na SP6 skvěle zahraje každý. Můžete s ní na pódium, poslouží doma i jako kvalitní keyboard ve studiu, hodil by se i na nácvik pro studenty, i když tam je diskutabilní ta klaviatura, je to pořád elektrický nástroj bez dřevěné mechaniky. Každopádně, sečteno a podtrženo dvakrát, je to nástroj velice slušný, otřepanou větou lze říci, že za relativně malé peníze dostanete hodně muziky.

 

Info:

Kurzweil SP6 je stage piano. Cena je 26 590 Kč.

 

Plus:

jednoznačně zvuky

příjemná klaviatura

možnosti varhanní sekce

 

Mínus:

plastová skříň

menší displej

umístění modulačního a ohýbacího kolečka

 

Technická specifikace

koncepce pódiové piano bez ozvučení
klaviatura plastová, kladívková
zvuky 256 základních, 130 multi
pozice 1024 + 1024 možností
oblíbené 5 pozic
General MIDI ne
efekty standardní Kurzweil sada efektů
vstupy/výstupy L + R symetrické Out, 3x pedál, MIDI In/Out, 2x USB, externí napájecí zdroj
rozměry 133,3 x 38,1 x 14,6 cm
hmotnost 13,4 kg
obsah balení SP6, manuál, napájecí zdroj, kabely, sustain pedál

 

Web

kurzweil.com/product/sp6/

Psáno pro časopis Muzikus