KRK Rokit 10-3 - poslechové monitory
Kdysi jsem měl možnost testovat z nejlevnější řady aktivních poslechových monitorů Rokit firmy KRK typ 8 G2, kde to G2 má znamenat druhou, výrazně inovovanou řadu po původní řadě RP. Když přišla nabídka na test typu Rokit 10-3, ani jsem nezjišťoval podrobnosti a souhlasil. Do střehu mě nevrátila ani otázka, jestli chci poslat bedny obě, nebo stačí jedna. Chyba. Dorazily dvě krabice opravdu nehezkých rozměrů. Ještě že se to alespoň dá unést.
Rokit 10-3
Typ 10-3, v manuálu označovaný jako 10-3 G2, je největším typem z levnější řady Rokit firmy KRK Systems. Nevím, proč to G2, když původní řada RP nic takového neměla, ale asi aby to zapadlo do ucelené řady. Na rozdíl od ostatních beden řady Rokit je typ 10-3 třípásmový, 10’’ je velikost basového reproduktoru. Výrobce tvrdí, že 10-3 je „mid-field“ monitor a že zaručuje „transparentní“ a neutrální poslech i při vyšších hladinách zvuku. Doporučená poslechová vzdálenost je 1-4 m podle velikosti poslechového prostoru.
Bedna o rozměrech 540 x 325 x 365 mm není žádný drobeček, hmotnost 21 kg na tu velikost zase není tak moc. Každopádně tohle na stole nepřehlédnete, provedení je samozřejmě klasický KRK, tedy černá barva a žlutý basový a středový reproduktor. Měl jsem možnost bedny postavit vedle starších a stále prodávaných dvoupásmových VXT 8 stejné značky, které považuji za výborné. Navíc VXT 8 jsou jen o málo dražší než největší Rokit 10-3, takže se asi občas nevyhnu přímému srovnání. Srovnání první - černá u Rokit 10-3 je černější než u VXT, stejně tak žluté reproduktory u 10-3 jsou výraznější a žlutější než u VXT. Že by moje VXT za tu dobu vybledly? Prostě design Rokit 10-3 je impozantní a na stole to rozhodně nepřehlédnete. Taky na ten stůl už moc dalších věcí nedáte.
Technika
Celá řada Rokit je nejlevnější řadou aktivních beden firmy KRK, takže tomu pochopitelně odpovídá i konstrukční provedení.
Reproduktory jsou asi podobné konstrukce jako v celé řadě Rokit. Materiál 10” basového i 4” středového reproduktoru výrobce označuje jako Aramid Glass Fiber. Materiál 1” výškového reproduktoru výrobce nespecifikuje, reproduktor má neodymiový magnet a údajně fero-fluidní chlazení.
Mechanické provedení je podobné jako u dvoupásmové 8 G2, tedy MDF ozvučnice s plastovou čelní stěnou. Zaoblené rohy údajně přispívají ke snížení difrakcí na hranách, ale u takhle velkých beden bude určitě významnější odraz od čelní stěny bedny. Ale zase ty zaoblené rohy vypadají velmi elegantně a trochu to „zjemňuje“ dojem z té velikosti beden. Prostě design velmi podařený, i když je to samozřejmě subjektivní záležitost.
Bedny jsou bassreflexové, nátrubek je součástí plastového výlisku čelní stěny. Výrobce se chlubí optimalizovaným tvarem bassreflexového nátrubku z hlediska proudění vzduchu, je pravda, že ani při vysokých hlasitostech se žádný pazvuk jako důsledek velké rychlosti proudění vzduchu neobjevuje.
Snaha o snížení výrobních nákladů se projevuje v konstrukci celé ozvučnice. MDF má tloušťku 16-18 mm, vnitřní žebra nejsou, plastové čelo je poměrně tenké, ale je poměrně slušně žebrované, takže jsem nepozoroval žádné pazvuky a vibrace ani při vysokých hlasitostech. Asi se při návrhu přemýšlelo. Na první pohled to šetření patrné není, bedny vypadají impozantně a nátěr odolným černým lakem je kvalitní.
Docela zajímavou věcí je možnost otočit orientaci výškového a středového reproduktoru při umístění reprobeden vodorovně. Oba reproduktory jsou umístěné na kruhovém plastovém dílu, kterým lze po povolení šesti šroubů na části čelního panelu otáčet. Výrobce to při vodorovném umístění beden doporučuje. Co to konkrétně udělá se směrovou charakteristikou, jsem neměřil a v návodu to také popsané není. Úsměvný je odstavec v návodu, ve kterém se uvádí, že záruka se nevztahuje na poškození reproduktorů při tomto otáčení a že máte šroubovák držet co nejdál od nich.
Indikátorem zapnutí je tradičně svítící logo firmy KRK, údajně to při poruše svítí červeně, ale to jsem neměl možnost vyzkoušet.
Vestavěné výkonové zesilovače disponují výkony 30 W pro výškový, 30 W pro středový a 80 W pro basový reproduktor. Zesilovače pracují ve třídě AB a jsou integrovaného provedení poměrně minimalistické koncepce, což v této a ani ve vyšší cenové třídě není neobvyklé. Napájecí transformátor není toroidní, to v této cenové třídě ani nepřekvapí. Podle jeho rozměrů bych neřekl, že disponuje odpovídajícím výkonem pro celkem 140 W výkonu zesilovačů, takže se zřejmě nepředpokládá trvalý provoz v tomto mezním zatížení. Krátkodobé špičky problém nebudou.
Jako u ostatních beden řady Rokit je připojení signálu vyřešeno symetrickým vstupem se samostatnými konektory XLR a 1/4” jack. Není použitý Combo XLR, zřejmě z důvodu ušetření. Dále je zde nesymetrický vstup s konektorem cinch - snad proto, kdybyby snad někdo chtěl použít 10-3 jako „bedničky k počítači“? No, představa podobných monster stojících vedle monitoru u počítače je úsměvná. To spíš místo standardního monitoru použít nějakou megalomanskou plazmovou televizi, aby to působilo alespoň trochu vyváženě.
Na zadní straně beden najdete regulátor citlivosti s rozsahem -30 dB/+6 dB s náznakem jakési aretace, pak regulátor úrovně basového reproduktoru (-2 dB, -1 dB, 0, +2 dB) a regulátor úrovně výškového reproduktoru (-2 dB, -1 dB, 0, +1 dB). Nic dalšího, ale skoro nic dalšího ani není potřeba. Všechny ovládací prvky působí solidním dojmem, žádné plastové podivnosti.
Osa reproduktorové soustavy, také někdy poslechová osa nebo akustická osa soustavy. Osa, ve které jsou v určité vzdálenosti od reprosoustavy definovány technické parametry reprosoustavy, případně ve které je doporučován poslech. Obvykle bývá kolmá na spojnici reproduktorů a bývá udávána (seriózním) výrobcem reprosoustavy. Někdy lze využít osu výškového reproduktoru.
Zvuk a dojmy
Výrobce se chlubí tím, že třípásmovou konstrukci zvolil z důvodu co nejvěrnějšího přenosu kritických středních frekvencích i při vyšších poslechových hlasitostech. Zároveň tvrdí, že 10-3 jsou určeny pro studia i jako hlavní poslechové monitory a jsou určené nejen pro blízký, ale i pro „mid-field“ poslech.
Je pravda, že 10-3 hrají docela slušně nahlas. Udávaná mezní hladina zvuku 113 dB je realitou. Podle naměřené frekvenční charakteristiky mám pocit, že výškový reproduktor je stejný nebo velmi podobný jako v Rokit RP 8 G2. Drobný nárůst v oblasti 6-8 kHz má za následek trochu víc ostrosti, ale celkově jsou výšky velmi příjemné při všech žánrech hudby, kterou jsem měl možnost na 10-3 poslouchat. V místnosti, která byla méně tlumená, se dost osvědčilo přepnutí úrovně výšek na -2 dB. Středový reproduktor je znát především při vyšších hlasitostech.
Celkově se nijak výrazně nemění charakter zvuku ani při vyšších hlasitostech, v tomhle směru pěkné. Na přenosu nízkých frekvencí je samozřejmě znát 10” basový reproduktor. Trochu zklamáním je zvlnění frekvenční charakteristiky právě v oblasti basů. Zřejmě z důvodu dosažení co nejnižší dolní frekvence (udáváno 31 Hz, i když bez udaného tolerančního pásma) byl zřejmě bassreflexový nátrubek naladěn do oblasti 30-35 Hz. V kombinaci s basovým reproduktorem však vzniká drobný propad v oblasti 50-55 Hz, což je zrovna bohužel důležitá frekvenční oblast například pro „kopák“. Není to nijak kritické, ale osobně bych oželel nízkou dolní frekvenci a ladění bassreflexu posunul o nějakých 10 Hz nahoru. Zkoumal jsem provedení plastového bassreflexového nátrubku a podobný „tuning“ je bez problémů možný. Ale při recenzi jsem si s pilou netroufal...
Bedny díky použitému basovému reproduktoru nepotřebují subwoofer. I varhanní hudba na tom zní slušně, i když tady těch 113 dB mezní hladiny zvuku není zase tak moc. Jednoznačně je rozumné postavit 10-3 k přetlumené zdi, kdy to tlumení bude účinné i na nízkých frekvencích. Takže investice do akustických úprav stojí za uvážení, ale to snad už i v malých studiích je samozřejmostí.
Byl jsem zvědavý na poslech v různých vzdálenostech, zvlášť udávaný 1 m mi vzhledem k velikosti beden přišel podivný, ale v tomhle směru jsem byl příjemně překvapen. Výrobce dokonce udává i poslechovou osu (!), což ani u dražších beden nebývá úplně zvykem. Tady je to střed spojnice výškového a středového reproduktoru. Kupodivu je velmi slušná směrovost a lokalizace zvuku ve stereu, jak ve velkých vzdálenostech, tak i při tom 1 metru. Blíž už opravdu ale ne, vzhledem k rozměrům to nejsou bedny pro blízký poslech.
Samozřejmě jsem porovnal s modelem VXT 8, když už to stálo na stole vedle sebe. VXT 8 už nestojí o moc víc než 10-3, jsou neutrálnější, dokonce snad i dynamičtější, i když jsou jen dvoupásmové, ale ta dolní mezní frekvence tam tak nízká pochopitelně není.
Závěr
Rokit 10-3 jsou aktivní třípásmové poslechové monitory nejnižší kategorie, kterou firma KRK Systems nabízí. Snaha o úsporu výrobních nákladů moc neomezuje parametry a možnosti, které bedny nabízí. Vzhledem k tomu, že jsou bedny relativně velké a cenově jsou na horním okraji své kategorie, mohla být pro konstrukci použita silnější MDF nebo mohly být v ozvučnici příčky. Zachovávají si barvu zvuku i při vyšších poslechových hlasitostech. Chválím směrovost, opravdu lze použít pro udávané poslechové vzdálenosti 1-4 m. Cena je 12 990 Kč s DPH za kus.
Info:
KRK Rokit 10-3 jsou aktivní třípásmové poslechové monitory s osazením 10” + 4” + 1”. Cena je 12 990 Kč s DPH /ks.
Plus:
výrobce udává poslechovou osu
slušný poslech i v menší vzdálenosti
solidní provedení ovládacích prvků
díky designu nepřehlédnutelné
Mínus:
nevyrovnaná charakteristika v oblasti nízkých frekvencí
kdo to má nosit ?