Korg XE-20/XE-20PS - digitální stage piano
Prakticky vzato, Korg polarizoval klávesový svět. Podobně jako Apple ten počítačový. Společnost Korg byla založena v roce 1962 dvěma japonskými nadšenci do elektroniky, Tsutomu Kato a Tadashi Osanai. Co spolu vymysleli a vyrobili úplně nejdřív? Byl to vůbec první diskový bicí automat Donca-Matic DA-20. A proč?
Jak to tak v historii často bývá, mohla za to nespokojenost. :-) Mladý Osanai hrával na akordeon v nočním klubu, který vlastnil Kato. A nevyhovoval mu elektromechanický rytmer Wurlitzer Side-Man z roku 1959, s deseti presety bicích zvuků. Proto se pustil do vývoje vlastního
rytmeru DA-20. Ten vzápětí zdokonalil, takže masivního úspěchu dosáhl až jeho následník DE-20. V roce 1970 se vrhli na vývoj programovatelných elektromechanických varhan a, logicky, vzápětí i do málo probádaných vod syntezátorů. Jako první z nich spatřil světlo světa v roce 1973 model miniKORG. V roce 1988 pak přišel zlomový nástroj, sampler a první hudební pracovní stanice - Korg M1. Ten znamenal doslova revoluci ve světě klávesových nástrojů a málokterý slavný klávesový hráč ho neměl. Korg po roce 1993 rozšířil svůj vývoj na digitální efekty, ladičky a rekordéry, což dělá dosud. Se značkou Korg je historicky spojena také značka Vox, kterou Korg získal v roce 1992. Po třiceti čtyř letech od bankrotu značky ARP (1981) Korg vydal v roce 2015 remake slavného modelu syntezátoru ARP Odyssey, který odkoupil od spoluzakladatele společnosti ARP Alana Pearlmanna. V roce 2019 pak vydal ještě vlastní verzi modelu neméně slavného modelu ARP 2600 - ARP 2600 FS. Pan Kato zemřel na rakovinu v roce 2011.
U nás značku Korg proslavil nejvíc klávesový hráč a odborník na MIDI Karel Horký, který do roce 1979 působil také v brněnském projektu Progres 2 a později ve svém Forrotronics. Jako doktorand se na JAMU věnoval problematice čtvrttónové hudby. Mnohem známější je však pod pseudonymem Daniel Forró (alias Mr. MIDI) jako popularizátor a klávesový virtuóz, který produkty značky Korg propagoval až do rocku 2003, kdy odešel za svou manželkou Chieko do Japonska.
Softwarová výbava
DAW (Korg Gadget 2 Le, Reason Lite)
Korg Module (zvuky - piano/klávesy)
SW nástroje: UVI - Digital Synsations (synth), AAS - Ultra Analog Session (synth), Strum Session (akustická kytara), Lounge Lizard Session (el. piano), Skoove - lekce na piano (3 měsíce zdarma)
Klaviatura
Vyvážená kladívková mechanika NH (natural weighted hammer action) s 88 klávesami se chová přesně stejně, jako klaviatura klasického koncertního křídla. Tedy v levé (basové) části má těžší chod a je potřeba poněkud větší síly k silnému úhozu. Naopak v pravé (výškové) části je její chod o dost lehčí. Pro každého klavíristu je dále důležitá rychlost repetice, což klaviatura typu NH beze zbytku splňuje. U obou VIP zvuků koncertních křídel byly do samplů zahrnuty také jemné zvukové nuance mechanického chodu kláves, pedálu a strun, zejména sympatetická rezonance.
Co je to sympatetická rezonance (duplex scale)?
Je to soustava sympateticky rezonujících strun, které nejsou přímo ovlivněny úhozem kladívka. Vibrace vznikají pod vlivem vibrací sousedních strun. Díky tomu je výsledný zvuk bohatší a jasnější. Na obrázku vidíte příklad harmonické řady kmitající struny. Vzdálenosti uzlů odpovídají převrácené hodnotě příslušné frekvence.
(Obrazek Harmonicka rada.png - zdroj: Wikipedie)
Panel
Největší část uprostřed zabírá displej a vpravo od něj kolečko pro volbu zvuku/stylu, popř. změnu hodnoty parametru, který právě hodláte upravit. Panel XE-20 má oproti běžným stage pianům o dost více tlačítek. A je to kvůli zjednodušení obsluhy. Celý panel je rozdělený na několik sekcí. Vlevo nahoře je volba režimu, nastavení a tlačítko Shift pro sekundární funkce. Pod ní je sekce partů (klávesový, bicí, perkuse a ostatní) s možností přiřazení zvuku každému z nich. Dole pak je řada osmi tlačítek s obsluhou přehrávače songů nebo stylů levou rukou. Velmi praktické. Vpravo pak je již zmíněné kolečko pro změnu hodnoty aktuálního parametru na displeji, výběr zvuku a jeho kategorie. Po ním pak čtyři tlačítka s toutéž funkcí. Zbývajících šest tlačítek má již konkrétní funkce, např. rozdělení klaviatury (Split), transpozici nebo vyklepání tempa tlačítkem Tap Tempo. Vše funguje přesně tak, jak má. Na webu Korgu jsou také výuková videa, objasňující nastavení (viz obrázek).
Koncertní křídla
German Piano je podle výrobce oblíbené pro svůj výrazný zvuk. A je pravda, že jeho ostrý tón je doslova charakteristický. Dle mého soudu se hodí pro rychlá, expresivní díla, např. Mozartův Klavírní koncert op. 21 C dur, nebo Lisztova Uherská rapsodie no. 2. No a samozřejmě i pro legendární ragtimové chuťovky nezapomenutelného Vládi Klusáka, který nás bohužel opustil necelý rok po revoluci... :-(
Italy Piano je druhý luxusní nástroj ve výbavě XE20. Vyznačuje se pro změnu svými bohatými rezonancemi. Jeho plný a bohatý zvuk se naopak hodí pro zasněná díla impresionismu, např. Jaro od Edwarda Griega, nebo Chopinovy valčíky. Pro dnešní hudbu bych jej volil pro skladby typu smooth jazz, relax music nebo populární hudbu.
Displej
Je nestandardně oranžový, ale zvyknete si. Je ostrý, dobře čitelný, rozdělený na sekce. Informuje o aktuálním stylu a zvuku, v horní části pak o dalších parametrech (tempo, transpozice, banka a aktuální akord). Zaujala mne vpravo nahoře právě tato automatická analýza stisknutých kláves v reálném čase s definicí z ní vyplývajícího akordu.
Zadní panel
Je jednoduchý a pokrokový. Postrádá totiž už trojici MIDI konektorů, veškerá komunikace probíhá výhradně přes USB. Jsou zde oba USB porty, A i B, takže kromě počítače můžete připojit také USB klíč/disk. Nástroj z něj umí číst a také na něj ukládat vaše vlastní songy. Můžete tedy hrát v doprovodu svých oblíbených songů.
USB připojení k počítači
Po připojení se automaticky načte standardní ovladač systému, který pro běžnou práci (MIDI/audio) doma úplně stačí. K dispozici je samozřejmě na stránkách výrobce speciální ovladač (pro Windows i MacOS, který si lze po registraci zdarma stáhnout, podobně jako další softwarovou výbavu.
Info:
Korg XE-20 je digitální stage piano s automatickým doprovodem a dostatečným ozvučením. Má standardní rozměry a nižší hmotnost. Kladívková mechanika je rychlá, s nastavitelnou dynamikou. Displej je přehledný, stejně jako panel. Můžete připojit vše podstatné, také USB klíč s doprovody a vlastními songy (ve foemátech mp3/wav/SMF). Hlavní dva zvuky - německé a italské koncertní křídlo - jsou velmi pěkně nasamplované. Bonusem pro registrované je hojná výbava softwarových nástrojů a možnost doplnění stylů a zvuků na webu výrobce. Model XE-20 SP se liší pouze „nábytkovým“ vzhledem kvůli pedálové jednotce se třemi pedály, fixované do stojanu. Cena je 22 290 Kč.
Plus:
Velmi pěkné jsou oba hlavní pianové zvuky (German Piano a Italy Piano), dobře odlišitelné od ostatních, včetně konkurenčních.
Propracované jsou technické zvuky reálného klavíru - pohyby pedálu, sympatetická rezonance atd.
Rozvinutá a průběžně aktualizovaná knihovna zdrojů je na stránce podpory (software, aktuální ovladače, bonusové styly a patche, dokonce pod Linuxem!)
Rozsáhlá je softwarová výbava ke stažení zdarma, včetně DAW a dvou aplikací pro iPad/iPhone
Mínus:
V okrajových částech klaviatury, především ve výškách, je zvuk o dost slabší.
Stojan na noty je přišroubován dvěma maličkými šroubky přes tenkou umělou hmotu. Takže se kývá a těžší svazek not neunese.
Technická specifikace
Kladívková mechanika: | vyvážená NH (Natural Weighted Hammer Action), 88 kláves |
Dynamika | 4 typy odezvy |
Zvuky | Stereo PCM vzorky, 705 zvuků, 41 bicích sad (vč. GM), 10 4 banky |
Polyfonie | 184 hlasů |
Styly | 64 hudebních, 280 presetů |
Efekty | 2 stereo digitální multiefekty, metronom, tempo (30–240), ladění (4277–452 Hz), transpozice |
Demo songy | 21 |
Sekvencer | 999 songů/100tis not max., 12 stop (4 klávesové |
Doprovodné party | 8 |
Ozvučení | 2x 18 W (s bassreflexem) |
Konektory | USB A/B (MIDI), stereo audio out (6,3 mm), IN (mini jack), pedál, sluchátka, napájení |
Hmotnost | 11,4 kg |
Příslušenství | damper pedál, zdroj |