Korg Volca Sample 2 - rytmický sekvencer pracující s digitálními samply
A hračkou roku se stává... Digital Sample Sequencer
Jasný layout grooveboxu Volca Sample 2 a relativní jednoduchost jeho ovládání předurčují tento přehrávač samplů k tomu, aby se jej nezalekli ani ti, kdo jsou v říši grooveboxů a sekvencerů nováčky. Ale samozřejmě nejde o přístroj jen pro začátečníky. „Volcaři“ jistě po nové edici Volca Sample prahnou.
Ona jednoduchost je relativní, protože funkcí ukrývá Volca Sample 2 habaděj. Ovšem oproti například Volca Drum je snazší Volca Sample 2 pochopit a vyznat se v ní.
Srdcem přístroje, pomineme-li sekvencer, na který věšíme zvuky, je dvanáct drobných knoflíků pro úpravu samplů. Není potřeba manuálu nebo velkého spekulování, aby člověk pochopil, co se v této části děje. Jediným černým knoflíkem z těchto dvanácti vybíráme konkrétní sampl z paměti přístroje. Zábava začíná. Máme tu 200 míst pro samply, v zakoupeném přístroji bude 150 míst zaplněných a 50 volných. Naplnit či doplnit „Volku“ můžeme samply vlastními nebo těmi, které si stáhneme z knihovny na stránkách výrobce, kde jsou dva balíky samplů speciálně pro tento přístroj vytvořené dvěma umělci. Na internetu lze najít spoustu dalších vhodných balíků samplů, zdarma i ke koupi. Do přístroje se přetáhnou pomocí softwarového editoru. Oproti předchozí verzi Volca Sample má „dvojka“ slot USB. Díky němu je jasné, jak ji plnit. V původní Volca Sample se samply do přístroje přetahovaly pomocí aplikace, která vytvořila audiosignál, kterým se pak data poněkud nešikovně poslala do přístroje.
Na nahrávání nových zvuků má ale čerstvý vlastník Volcy Sample času dost. S tím, co lidé z Korgu do přístroje nahráli, se jen tak nudit nebude. Jsou tu skupiny zvuků vhodné pro jednotlivá místa bicí soupravy, zvuky klávesové, basové, ruchy, šumy, výkřiky, pazvuky...
Say... say... say what!
Knoflíkem Start Point sampl zkracujeme ve směru od jeho začátku. K tomu máme škálu se 127 stupni, uříznout můžeme až 90 procent délky samplu. Následujícím knoflíkem Length zkracujeme (nebo naopak prodlužujeme) sampl směrem odzadu opět na stejně dlouhé škále. Už s tím se dá užít spousta legrace. Například u jednoduchého klávesového tónu můžeme hrát celou jeho délku nebo jej zkracovat až na úsečné staccato. Různé rytmické zvuky mohou mít svůj dozvuk, se kterým pomocí funkce Lengh pracujeme.
Instantní zábava je s úpravou délky vokálních zvuků, které nám výrobci Volcy nahráli. Například raperský pokřik „say what!“ si můžeme do svého patternu nastavit na několik míst s tím, že jednou necháme vyslovit jen „say“, podruhé „what“, potřetí celou repliku...
Následuje knoflík Hi Cut, což je sebevysvětlující popis: Jde o filtr, kterým uřezáváme vysoké frekvence a tím můžeme sampl „zatemnit“. Knoflíkem Speed volíme rychlost přehrání a je to základní funkce pro změnu jeho frekvence, tedy výšky tónu. Důležité je dodat, že Volca Sample nám na displeji nezobrazí, jaký tón jsme vyladili. Přibližuje se tomu funkce skrytá za knoflíkem Speed při podržení tlačítka Func, kdy se škála ladění srovná do 24 stupňů. Je ale na sluchu muzikanta, aby věděl, které tóny vykroutil. Dražší přístroje, například od firmy Elektron, konkrétně vyladěné tóny pojmenovávají.
Dalšími parametry v řadě jsou EG Int, Attack a Decay, kterými se ovládá generátor obálky. Umožňuje nám nastavit efektivní „kváknutí“ buď od hlubokého tónu nahoru anebo opačně, s příslušným atakem a dozvukem. Vězte, že tímhle lze ozdobit tón a zvuk opravdu zásadně.
Všechny funkce ze sekce Step Programmable Parameters lze nastavovat samostatně pro každý krok sekvenceru zvlášť. Můžeme tedy například snadno vytvářet melodie, nebo si posílat zvuk z levého do pravého kanálu sterea, což umožňuje další parametr Pan, měnit v jednom groovu délku stejného samplu... Možností je nepočítaně.
Závěr nastavitelných parametrů tvoří skupina Amp určená pro amplifikaci samplu, máme tady Level (hlasitost), zmíněný stereoefekt Pan, a Atack a Decay pro celkový zvuk daného samplu.
Sekvencer
Samply upravené dle naší libosti vkládáme do poměrně jednoduchého šestnáctikrokového sekvenceru. V jednom groovu můžeme použít až deset hlasů, tedy deset samplů. Pokud si představíme Volcu Sample jako bicí soupravu, bude to pro daný groove až desetimístná souprava. A Volca Sample zvládne zahrát i všech deset hlasů najednou.
Sekvencer je oproti například Volce Drum o něco chudší, nemůžeme například nastavit, aby nám některý z kroků zazněl jen občas, ne při každém přehrání smyčky. Přesto máme možnosti, jak vyjít z robotického kolovrátku a vytvořený groove při živém hraní poměrně zajímavě upravovat. Jde to například funkcemi Mute a Solo, kterými vypínáme nebo zapínáme jednotlivé hlasy (nástroje), podobně funkcí Active Step vypínáme nebo zapínáme jednotlivé kroky sekvenceru. Step Jump zase umožňuje v přehrávání po stisknutí jednoho z šestnácti tlačítek sekvenceru skočit na příslušný krok a začít přehrávat od něj (pokud tlačítko stále držíme, bude v nastaveném tempu opakovat pouze tento jediný krok).
Přehrávání našeho patternu ovlivňujeme funkcemi známými z jiných přístrojů, jsou jimi Tempo, Swing, který umožňuje sudé kroky sekvenceru oproti lichým zpozdit nebo uspíšit až o 75 procent, Reverb Mix přidávající reverb celkovému výstupu přístroje a pak samozřejmě Volume. V přehrávací sekci je skrytá kromě jiného také funkce Reverse, pomocí níž lze navolit přehrání samplu pozpátku.
Volca Sample umožňuje náš groove kromě naprogramování také živě nahrát po stisknutí tlačítka Rec. Nahrát lze i změny parametrů prováděné kroucením potenciometry „za letu“.
Do paměti přístroje si můžeme uložit šestnáct hotových groovů (pod každé z tlačítek sekvenceru), uloží se naprogramovaná sekvence v jednom balíku s příslušnými samply a jejich nastavenými parametry (například u Volca Drum ukládáme zvlášť pattern a zvlášť kit - tedy nastavenou „bicí soupravu“). Přehrávat lze několik (i všech šestnáct) sekvencí (groovů) z paměti přístroje v jedné smyčce. Uložené v paměti musí být tyto sekvence vedle sebe v příslušném pořadí. V tomhle případě ale ztrácíme přístup k některým funkcím, kterými lze živý výstup přehrávané jediné sekvence modifikovat).
Put the hands up!
K dalšímu ovlivnění celkového výstupu souží dva největší knoflíky nadepsané jako Analogue Isolator, jde o ořezávání a zesilování basových a výškových frekvencí celkového výstupu. Při živém přehrávání je lze využít i jako efektní funkci známou z elektronické taneční hudby, kdy DJ postupným otevíráním filtru vytváří narůstající napětí před předělem.
Konektivita a jiné
Abych nezapomněl zmínit, hraje to samo! Volca má vlastní repráček, takže si můžeme velmi pohodlně hrát i bez jejího zapojení do sluchátek nebo jiného ozvučení. Spojovat ji můžeme lecjak a s lecčím díky vstupu MIDI In nebo vstupu a výstupu Sync In a Out. A pak je tu ještě ono USB pro nahrávání samplů a pro přístup k pokročilejšímu nastavení.
Volca a děti
Volcu jsem popsal od sklepa na půdu, ale vězte, že ne všechny její možnosti jsem zmínil. Jistě ne všechny jsem také objevil. Místo závěru nabízím kapitolu Volca a děti, která může napovědět, jak také lze přístroj využít (i pro bezdětné). Moje dvě děti (pět a osm let) jsou z Volcy Sample 2 nadšené. A velmi rychle pochopily základy jejího ovládání - výběr samplů a jejich programování do sekvence. Právě proto, že přístroj přehrává samply - nejrůznější zvuky, které jsou leckdy i dost vtipné -, vidím jej jako velmi zábavný nejen pro dospělou muzikantskou, ale i pro hravou dětskou duši. Zároveň věřím, že může jak děti, tak dospělé dobře rozvíjet hudebně, rytmicky a možná především kognitivně. A hlavně - bez jakéhokoliv čumění do obrazovky nebo displeje (vyjma vlastního displeje číselného).
Hru se zvuky můžeme uplatnit nejen v oblasti muziky. Možnost vybírat, manipulovat, přehrávat, vršit a cyklit samply ocení i ti, kteří vytvářejí zvukové pozadí například pro divadlo. Také v tomhle smyslu jsme si s dětmi dobře vyhráli.
Info:
Volca Sample 2 je rytmický sekvencer pracující s digitálními samply. Patří do rodiny elektronických grooveboxů Korg Volca. Cena je 4490 Kč.
Plus:
hodně muziky v malé a cenově dostupné krabičce
srozumitelné a přehledné ovládání
široké možnosti manipulace se samply
možnost přenášet do přístroje nové samply přes USB
Mínus:
pouze šestnáctikrokový sekvecer bez pokročilejších funkcí pro variaci patternů
Technická specifikace
vstupy | USB, MIDI In, Sync In |
výstupy | Sync Out, sluchátka (zdířka na malý jack), přístroj má i vlastní malý reproduktor |
ovládání | |
sekvencer | 16 kroků / 16 míst v paměti, funkce Tempo, Swing, Volume, Reverb Mix, Reverse, Reverb, Mute/Solo, Step Jump, Active Step, Step Record… |
Analogue Isolator | potenciometry Bass a Treble |
programovatelné parametry | Sample (výběr samplu), Start Point, Length, Hi Cut, Speed (pitch), Envelope Generator (EG) Intensity, EG Attack, EG Decay, Level, Pan, Attack, Decay |