Korg Pa300 - professional arranger

Korg Pa300 - professional arranger
Korg Pa300 - professional arranger

V dnešním testu si představíme další novinku firmy Korg, která byla představena na NAMM Show a Musikmesse 2014. Tento nástroj stojí na opačném konci výrobní řady nástrojů Pa, než je třeba Pa3X Le. Pojďme si tedy říci, co vše „třístovka“ dokáže.

Model Pa300 má umělohmotné šasi, které je provedeno v elegantní černé barvě. Přednímu panelu vévodí  dotykový displej. Pod ním jsou ve třech řadách uspořádány všechny ovládací prvky nástroje. K dispozici jsou dva potenciometry, jedno kolečko Value Dial, padesát dva obdélníkových tlačítek a devět kulatých tlačítek. Všechna tlačítka jsou provedena ve třech barvách. Černá, šedá a červená. Pro lepší přehlednost je nad dvaceti sedmi tlačítky umístěna LED dioda. Nástroj disponuje standardní keyboardovou klaviaturou v rozsahu 61 kláves. Vedle klaviatury najdete klasický „korgovský“ joystick. V pravém a levém horním roku jsou pod mřížkou umístěny reproduktory.

 

Zadní horní strana nástroje, nabízí všechny vstupy a výstupy. USB Host, USB Devise, 1x mono jack 6,3 mm Pedal/Damper, 1x stereo jack 6,3 mm Phones/Audio Out a DC In. Pod vstupy a výstupy jsou umístěny dva otvory vyústění bassreflexů. Na spodní straně je nalepeno šest kulatých protiskluzových podlepků.

 

První pohled na nástroj říká, že design Pa300 je moderní a elegantní. Došlo zde k zjednodušení a zpřehlednění ovládacích prvků. Jasným cílem je jednoduché a intuitivní ovládání nástroje. Nad tímto krokem určitě zajásá každý uživatel. Zadní panel nabízí minimum vstupů a výstupů. I přesto, že je výbava dostačující, nemohu se ubránit dojmu, že profesionálnímu aranžéru by přece jen více slušel samostatný výstup audia a sluchátek nebo přítomnost „klasického“ MIDI In/Out, pro případ komunikace s jinými nástroji či zařízeními. Takto řešená výbava je často doménou levnějších nástrojů a to třístovka rozhodně není. Přesto, že je to drobnost, kterou určitě vyváží možnosti nástroje, dávám za ni malý minibodíček dolů.  

 

Displej

Třístovka má k dispozici pětipalcový TFT grafický, barevný dotykový displej (Color TouchView) s rozlišením 480 x 272 bodů, u kterého si můžete nastavit také jas (Brightness). Stačí podržet tlačítko Menu a kolečkem navolit hodnotu od 1 do 99. Jakmile tlačítko Menu pustíte, vaše volba bude automaticky uložena.

 

Protože se jedná o sofistikovanou záležitost, dotykové ovládání jednotlivých položek je v operačním systému důmyslně provázáno s tlačítky a dalšími ovladači. Displej se díky své grafice ovládá velmi příjemně. Reaguje rychle a spolehlivě. Dotykem se volí jednotlivé stránky, záložky a parametry. Hodnoty parametrů nastavujeme přes menu, které je vždy přehledně zobrazené na displeji. Ten je dobře čitelný ze všech úhlů pohledu ve dne i v noci.

 

Operační Systém

Nástroj měl v době testu nainstalovaný OS ve verzi 1.5.0 (duben 2014). Stejná verze OS byla nabízena na stránkách podpory firmy Korg. Do budoucna je model připraven na update firmwaru. Popis, jak provést update, je vždy součástí instalačního balíčku.

 

OS umožňuje zvolit jeden z jedenácti jazyků - němčinu, angličtinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu, ruštinu, polštinu, turečtinu, řečtinu, estonštinu a nizozemštinu. Češtinu budete prozatím hledat marně. V této souvislosti mne napadá malá úvaha. Pokud se podíváte na některé jazyky, jako je estonština, nizozemština nebo řečtina, položíte si možná stejnou otázku jako já. Proč ne čeština a slovenština? Napadají mne dvě logické odpovědi: Malý trh, tedy málo prodaných nástrojů, proto se nevyplatí investovat do české lokalizace. Nebo se v Česku a Slovensku ještě nenašel člověk, který by pomohl firmě Korg s překladem? Považte, není to škoda?

 

Pojďme se ale od jazyků vrátit k OS. U tohoto modelu si můžete zvolit prostředí pro zobrazení. Plné nebo zjednodušené (Easy Mode). OS je propracovaný, tak jak bývá u Korgu dobrým zvykem. Co se týče grafiky, tak ta mi u PA300 připadala na pohled příjemná a moderní.

 

Klaviatura nástroje

Klaviatura nástroje je standardní keyboardová. K dispozici je 61 kláves s rychlostní dynamikou úhozu. Zachovává všechny základní funkce nástrojů Pa: nastavení rychlostní dynamiky, vrstvení zvuků v pravé ruce (Upper 1, 2, 3) a dělení klaviatury na dva díly (Split - Lower, Upper) s volně přiřaditelným dělicím bodem (Split Point). Samozřejmostí je transpozice (po půltónech) a změna oktávy (±3 oktávy maximálně). Klaviaturu můžete využít také pro řízení externího softwaru DAW nebo virtuálních nástrojů v počítači. Při hře na mne působila klaviatura příjemným pocitem. Oproti rokům minulým se určitě kvalita změnila k lepšímu.

 

Zvukové barvy

Třístovka nabízí ve své výbavě přes 950 zvukových barev RX (Real eXperience), včetně kvalitního stereo piana, standardu GM2 a 64 sad bicích. Zvukové barvy jsou rozděleny do tří skupin - Factory, Legacy a GM. Nejpočetnější skupinou je Factory. Ta nabízí 526 zvukových barev a 44 bicích sad. K dispozici je také skupina User, tedy uživatelská. Sem můžete ukládat svoje zvukové barvy, které si například upravíte.

 

Ke zvukovým barvám se dostanete trojím způsobem. Performance vám nabídne sedm skupin - My Setting, Piano & E. Piano, Organ, Guitar, Strings & Vocals, Winds, Synth & Ethnic. Jsou to vlastně přednastavené kombinace zvukových barev. Zde se ale nedostanete ke všem zvukovým barvám. Pokud ale zvolíte tlačítko Sound nebo půjdete rovnou z dotykového displeje přes Upper 1-3 a Lower, nabídka bude kompletní. Zobrazí se výše zmíněné čtyři skupiny (Factory,Legacy, GM a User). V prvních třech skupinách již naleznete kompletní nabídku zvukových barev a bicích sad. K dispozici je šestnáct skupin. Ty jsou uspořádány podle „korgovského“ systému - Piano, E. Piano, Mallet & Bell, Accordion, Organ, Guitar, Strings & Vocal, Trumpet & Trombone, Brass, Sax, Woodwind, Synth Lead, Ethnic, Bass a Drum & SFX (skupiny Factory a Legacy).

 

Skupina GM je uspořádána dle normy - Piano, Chrom. Perc., Organ, Guitar, Bass, Strings, Ensemble, Brass, Reed, Pipe, Syn Lead/Syn Pad, Synth SFX, Ethnic, Percussive, SFX a Drum.

 

Zvukové barvy můžete také editovat. Do editační modu vstoupíte následovně. V sekci Sound zmáčknete v pravém horním rohu šipku a z nabídky vyberete Edit Sound. Po výběru se ocitnete přímo v editačním okně, kde můžete upravit zvolenou zvukovou barvu a poté si ji uložit do uživatelské paměti.

 

Prošel jsem si všechny zvukové barvy a musím říci, že nástroj má co nabídnout. Zvukové barvy znějí skutečně profesionálně. Když k tomu přičteme editaci s možností uložení, nebude mít třístovka z tohoto pohledu mnoho konkurentů.

Korg Pa300 - professional arranger
Korg Pa300 - professional arranger

Hudební styly

Do sekce hudebních stylů vstoupíte zmáčknutím tlačítka Style. Hlavní obrazovka vám nabídne dvě skupiny. Factory a Favorite/User. Pokud zvolíte tu první, tovární, máte k dispozici celkem patnáct skupin - Pop, Ballad, Ballroom, Dance, Rock, Unplugged, Country, Traditional, Latin, Latin Dance, Jazz, Movie & Schow, Funk & Soul, World, Contemporary. Každá ze skupin má k dispozici čtyřicet míst pro hudební styly, které nejsou „fabricky“ plně obsazeny. Z šesti set je jich obsazeno pouze tři sta dvanáct. Jinými slovy řečeno, z výroby je k dispozici tři sta dvanáct hudebních stylů různých žánrů, které si můžete ještě doplnit o dalších dvě stě dvacet osm. A aby toho nebylo málo, máte k dispozici ještě skupinu Favorite/User. Vstoupíte-li do ní, nabídne vám volné místo pro dalších čtyři sta čtyřicet hudebních stylů. Ty pak můžete umístit do osmi skupin po čtyřiceti (Favorite) nebo do třech po čtyřiceti (User). Nástroj tedy může mít celkem až tisíc čtyřicet hudebních stylů, ze kterých můžete vybírat přímo z nástroje. Kompatibilita je výrobcem zaručena jak s nástroji i-série, tak série Pa.

 

Třístovka nabízí u hudebních stylů následující standardní výbavu: 3x Intro, 4x Variace, 1x Auto Fill, 1x Break, 3x Ending, Start/Stop, Tap/Tempo, Ensemble (možno vybrat jednu z devatenácti možností jako Duet, Block, Fifths, Brass a další), Accompaniment, Memory, Manual Bass, 4x Pads + Stop a 4x STS.

 

Dovolím si tvrdit, že sekce hudebních stylů nabízí v této cenové kategorii víc než standardní výbavu. Právě tu bychom mohli najít až u vyšších modelů řady Pa. Všechny styly jsem si pozorně prošel. Hned u prvního jsem si říkal, kde že jsem ho jen slyšel? Ano, tušíte správně. Většina hudebních stylů (302) byla ke slyšení u vyššího modelu Pa 3X Le.

 

Efekty

Pa300 má ve výbavě 4x stereo Master FX, se sto dvaceti pěti typy efektů. Vybírat můžete z různých kompresorů, limitérů, EQ, kytarových a basových kabinetů, flangerů, phaserů, reverbů, delayů a dalších. Vybírat je skutečně z čeho. Všechny efekty a jejich schémata jsou pečlivě popsány v hlavním uživatelském manuálu (Pa300 User Manual v150). Nástroj má ještě k dispozici 2 ekvalizéry. Pro každou stopu je určen třípásmový EQ. Jako hlavní je čtyřpásmový parametrický Master EQ.

 

Sekvencer

Nástroj má ve výbavě také sekvencer, který nabízí celkem tři režimy nahrávání: Backing Sequnce (Quick Record), Step Backing Sequence a 16 Track MIDI Recording. Režim, ve kterém chcete nahrávat, si zvolíte hned na začátku své práce. Volba je jednoduchá: Zmáčknete tlačítko sekvencer a pak tlačítko Record. Zobrazí se vám okno z nabídkou výše zmíněných tří režimů. Jeden z nich zvolíte zmáčknutím tlačítka OK a můžete začít s nahráváním. Sekvencer umožňuje standardní možnosti ovládání pomocí dotykového displeje. Zaznamenat můžete až 100 000 eventů. Ovládání je přehledné, jednoduché a intuitivní. Nemusíte být tedy žádný zvukoví inženýři, abyste pochopili, jak vše funguje. Bude vám na to stačit zhruba pět minut.

Korg Pa300 - professional arranger
Korg Pa300 - professional arranger

Další možnosti nástroje.

Srdcem nástroje jsou přednastavené kombinace, takzvané Performance. Ty jsou rozděleny do šesti skupin: Piano & E. Piano, Organ, Guitar, Strings & Vocals, Winds a Synth & Ethnic. Celkem je k dispozici šest krát čtyřicet pamětí, což je celkem dvě stě čtyřicet. Z výroby třístovka nabízí celkem sto osmdesát nastavení. K dispozici je také speciální nastavení s názvem My Setting. Tato „performance“ se vždy nastaví jako první možnost po zapnutí nástroje. V režimu Performance můžete nastavovat a ukládat různé parametry, jako například zvukové barvy, hudební styl, efekty, transpozici a další.

 

Režim Song umožňuje uživateli využít přehrávače, který umí číst skladby ve formátu SMF (mid), karaoke (kar) a mp3. Soubory mohou obsahovat texty i akordy. Ty mohou být zobrazovány na displeji. Podporován je také grafický formát +G. U souborů SMF a karakoke je k dispozici i notová partitura v klasické notaci. Přehrávač má k dispozici klasické funkce magnetofonu: Start/Stop, Posun vřed (Fast Forward), posun vzad (Rewind) a návrat na začátek (Home). Samozřejmostí je změna hlasitostí nebo třeba utlumení jednotlivých stop. Vytvářet tak můžete mixy v reálném čase tzv. On The Fly - za běhu. V tomto režimu není možné změny ukládat.

 

SongBook umožňuje organizovat vaše data. Každá položka v databázi může obsahovat různé informace, podle kterých lze potom rychle v databázi vyhledávat (např. jméno umělce, název skladby, číslo skladby atd.). Ukládat můžete jak nastavení v režimu Style Play (STL), tak Song Play (SMF, mp3). K nim můžete přidat pady i nastavení STS. Připojit můžete také libovolný textový soubor, který není standardně uložen jako Lyric v SMF nebo mp3. Dokonce jej můžete číst při živé hře s hudebními styly. Stávající položky SongBooku můžete plně editovat a přidávat k nim vlastní. Samozřejmostí je vytváření různých playlistů pro různá vystoupení či příležitosti.

 

Funkce Search umožňuje vyhledávat různé typy dat. Vyhledávání dat záleží vždy na zvoleném režimu. Například v režimech Style Play a Song Play můžete vyhledávat Styles, Song, Performences, SongBook Sounds a Lyrics. V režimu Sequencer vyhledáváte Song a Sounds a v Media pouze File. Existují také okna, která vyhledávání neumožňují - Global. Stačí si tedy v daném režimu vybrat, co hledáte, zadat požadované „slovo“ pro hledání a vyhledávač vám během chvilky zobrazí hledané soubory. Tuto užitečnou funkci jistě oceníte, pokud budete chtít něco rychle najít na svém nástroji nebo externím médiu.

 

Nástroj samozřejmě nabízí i spoustu dalších drobností, které se nám již do dnešního testu nevejdou. Proto všem zájemcům doporučuji stáhnout si aktuální originál uživatelského manuálu. Tam se dozvíte i ty nejmenší podrobnosti, které vás budou zajímat. Pokud by i to bylo málo, na stejných stránkách je  k dispozici i video manuál.

 

Pojďme si říci, co znamenají tři loga, která najdete na předním panelu nástrojů Pa. První logo - RX Technology (Real eXperience) - uživateli prozrazuje, že používá moderní zvukový modul ve všech směrech. Od syntézy až po displej a způsob spolupráce. Druhé logo - Touch View - říká, že se jedná o sofistikovanou technologii, umožňující přímé ovládání objektů na displeji bez pomoci externích tlačítek a ovladačů (např. myš).

 

Třetí logo - DNC (Defined Nuance Control) - napovídá, že takto označené zvuky umožňují přidat ke stávající zvukové barvě drobné nuance, které jsou charakteristické pro daný hudební nástroj a jeho zvukovou barvu (např. glissando, podfouknutí, flažolet, zpětná vazba a další). Nuance přidáváme pomocí tlačítek Assignable Switch 1 a 2, joystikem nebo domáčknutím klávesy - aftertouch.

Poznámka: Čerpáno z internetového zdroje firmy Korg.

 

Software

K nástrojům řady Pa je k dispozici i podpůrný software. Ten najdete na přiloženém DVD nebo si jej můžete stáhnout z webových stránek. Na DVD najdete pouze ovladače USB to MIDI pro Windows a Mac OS X. Ty budete potřebovat pro komunikaci nástroje s počítačem. K dispozici je také SongBook Editor, který si můžete volně stáhnout z výše uvedených webových stránek. Na těchto stránkách je také k dispozici poslední verze OS nástroje a System Reset. Tolik tedy k softwaru.

 

DVD-ROM

Firma nabídla uživatelům u nových modelů DVD. Hlavním tématem je video manuál k nástroji. Ve složce DVD-ROM najdete ještě manuály, softwarové licence a ovladače pro operační systémy Windows a Mac OS X. Co se týče manuálů a ovladačů, doporučuji se určitě podívat na firemní stránky do sekce podpora nebo navštívit www věnovaným nástrojům Pa. Zde získáte vždy aktuální verze softwarů.

 

Závěr

Všechny nástroje v kategorii Pa nesou v názvu Professional Arranger. Nejinak tomu je u modelu Pa300. Pokud se zamyslíme nad významem „profesionální aranžér“, jsou to slova, která přesně vystihují tuto modelovou řadu a všem říkají, že se nikdy nebude jednat o žádnou „hračku“.

 

Třístovka nabízí širokou paletu zvukových barev, hudebních stylů a efektů. K dispozici je sekvencer i přehrávač se standardní podporou MIDI i audio formátů mp3. Pokud k tomu všemu přičteme atraktivní design, jednoduché ovládání pomocí dotykového displeje a zpětnou kompatibilitu, vychází mi z toho jediné: zajímavý nástroj za zajímavou cenu. A ještě něco. Tento model nabízí možnosti, které mají k dispozici vyšší modelové řady klávesových nástrojů s automatickým doprovodem.

 

Nástroj je určen jak začínajícím hráčům, tak těm pokročilým. Své místo si najde při domácím muzicírování, výuce EKN na základních uměleckých školách nebo u hráčů typu one man show. Pokud tedy zrovna nepotřebujete tu nejvyšší výbavu, je nástroj určen právě vám a neměl by utéct vaší pozornosti.

 

Info:

Novinka Korg Pa300 - Professional Arranger se prodává na českém trhu za 22 490 Kč i s DPH.

 

Plus:

128 hlasů polyfonie

barevný pětipalcový grafický dotykový displej

velká zvuková banka

velká banka hudebních stylů

možnost přehrávání MID 0/1 i mp3

 

Mínus:

chybí klasické MIDI rozhraní

kombinovaný vstup sluchátka/audio Out

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Klaviatura 61 standardních kláves s rychlostní citlivostí
Polyfonie 128 hlasů
Displej grafický Color TouchView 5” TFT (480 x 272)
Zvukové generátor technologie RX (Real eXperience), filtry s rezonancí
Zvukové barvy více než 950 zvukových barev, včetně stereo piana, standardu GM2 a 64 sad bicích, uživatelská oblast nabízí 256 zvukových barev a 128 bicích sad
Hudební styly více než 310 hudebních stylů, celkem 1040 pamětí pro hudební styly včetně oblíbených a uživatelských bank
Možnosti stylů 8 stop pro hudební styl, 4 Single Touch Settings, 4 pady a 1 Style Setting pro hudební styl, Guitar Track 2, paralelní a fixní NTT, formální části – 3x Intro, 4 Variations, 4 Fills, 3x Endings, 4x Auto Fill, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset, inverzní bas, manuální bas, Accompaniment On/Off, úpravy virblu a šlapáku, Style Record do Step rekordéru, editační funkce Track a Event
Performance/STS/pady 240 Performance, speciální Performance My Setting/4 x 1040 nastavení pro styly, 4x položka v SongBook/4 pady + tlačítko Stop
Efektové procesory 4x stereo Master FX - 125 typů efektů, třípásmový EQ pro každou stopu,
Master čtyřpásmový parametrický EQ
Sekvencer Quick Record (Backing Sequence), funkce Multitrack a Step Record, plnohodnotný sekvencer – 16 stop, 100 000 eventů, SMF formát
Přehrávač skladeb přehrávač s ovládáním – Select, Start/Stop, Home, Rewind a Fast Forward, funkce Jukebox – SMF 0/1 (.mid), mp3 s textem (CDG), notová partitura
MP3 přehrávač transpozice (–5/+6) půltónů, změna tempa (± 30 %)
Kompatibilita I-serie (Style), Pa (Style, Performance, Sound, Song, SongBook, Pad)
Ozvučovací systém interní, zesilovač 2x 13W, 2x dvoupásmové reproduktory s basreflexem (středový reproduktor 10 cm)
Vstupy/výstupy 1x stereo jack 6,3 mm – kombinovaný – sluchátka/Audio Out, 1X jack 6,3 mm Pedal/ Damper, 1x USB Device, 1x USB HOST, 1x DC In konektor
Externí datové úložiště přes USB – flash disk, hard disk, CD-ROM
Dodávané příslušenství Tištěný manuál „Rychlý start“, adaptér a kabel, notový pultík, DVD-ROM
Volitelné příslušenství EXP–2 Expression/Volume pedál, XVP–10 profesionální Expression/Volume pedál, DS–1H Damper pedál, PS1/PS3 pedálový spínač
Rozměry 1030 x 378,3 x 127 mm (šířka, hloubka, výška)
Hmotnost 8,3 kg

 

www:

www.korg.com

www.korgpa.com

Psáno pro časopis Muzikus