Korg MR-1 - dvoustopé nahrávací zařízení

Korg MR-1 - dvoustopé nahrávací zařízení
Korg MR-1 - dvoustopé nahrávací zařízení

Firma Korg je známá hlavně díky svým skvělým klávesovým nástrojům. V nabídce této firmy najdeme také různé mašinky pro digitální nahrávání. Dnes si představíme nejmenší z těchto přístrojů, mobilní rekordér pro stereofonní záznam MR-1.

Záznamová zařízení vyráběná pod značkou Korg můžeme rozdělit do dvou základních skupin. První skupinou jsou přístroje určené pro stereofonní záznam - MR-1, MR 1000 a MR 2000S - a druhou, se zaměřením na vícestopé nahrávání, která v má nabídce dva multitrack rekordéry D 888 a D 3200. Z těchto pěti rekordérů jsme pro dnešní test vybrali model MR-1.

 

První seznámení MR-1

V originál krabici s označením Made in Japan najdete přístroj MR-1, který je uložen v koženém

pouzdře. Dále adaptér, stereofonní mikrofon CM-2M, stojánek pro uchycení mikrofonu, CD se softwarem a manuály, kde nechybí ani česká verze.

 

Designově je přístroj proveden v lesklé, zrcadlově stříbrné barvě. Na předním panelu pod displejem najdete pětici kulatých tlačítek, která jsou rozmístěna ve dvou řadách. V hodní řadě jsou tři tlačítka - Record, Playback/Pause a Stop. V tlačítku Record je zabudována červená LED dioda. Ve spodní řadě jsou zbylá dvě tlačítka pro pohyb před a vzad. Na pravé boční straně najdete dvě tlačítka Volume, pro zesílení a zeslabení, kolečko P-Dialu, tlačítko Menu a velké tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje s funkcí Hold. Levá strana přístroje má pouze mini konektor USB tipu B a vstup pro adaptér. Na horní straně najdete dva mono vstupy L/R s přepínačem Line/Mic, který je umístěn hned pod nimi. Vedle tohoto přepínače je umístěn další, pro zapnutí a vypnutí napájení externího mikrofonu. K dispozici jsou také dva stereo výstupy. Jeden výstup pro audio signál a druhý pro připojení sluchátek. Všechny vstupy a výstupy jsou v provedení mini jack 3,5 mm. Všechny ovládací prvky přístroje jsou rozmístěny logicky a účelně.

 

První zapnutí MR-1

Před prvním zapnutím MR-1 je nutné nabít Li-Ion baterii. Nabití trvalo přibližně dvě a půl hodiny a přístroj byl připraven k použití, tedy pro práci bez externího adaptéru. Po zapnutí se na modře podsvíceném displeji objevilo logo Korg MR-1, 1-Bit Mobile Recorder a verze operačního systému - 1.0.1. Poté se rekordér přepnul na úvodní obrazovku a podsvícení přístroje se vypnulo, aby šetřilo baterii. Co se týče podsvícení displeje, mohlo by být dle mého názoru o trochu lepší, aby si uživatel nemusel v šeru či ve tmě namáhat zrak. LCD displej o rozměrech 160 x 104 pixelů je dostatečně velký a jeho uspořádaní je přehledné. Nastavení kontrastu je samozřejmostí. Na displeji najdete všechny potřebné informace o nahraném či nahrávaném projektu, tak jak jsme zvyklí od jiných výrobců. Pokud přístroj nebudete nějakou chvíli používat, dojde k automatickému vypnutí. Automatické vypnutí se dá samozřejmě nastavit nebo úplně vypnout. Z výroby je přístroj nastaven na vypnutí po pěti minutách.

 

Tak jak bývá mým dobrým zvykem, hned na úvod jsem prozkoumal Menu přístroje. Po zmáčknutí tlačítka Menu se objevila nabídka, která obsahovala následující položky - Library, Play Mode, Record Mode, Record Level, Play List, System a USB Mode. K pohybu v nabídce je určeno kolečko P-Dialu, které slouží i jako potvrzovací tlačítko při výběru položky. Pro návrat do základní nabídky použijete opět tlačítko Menu. Možnosti nastavení jednotlivých položek přístroje je víc než dostačující. V systému nenajdete rozhodně žádné zbytečnosti. Práce s jednotlivými položkami a nastavením je důkladně popsána v přiloženém manuálu. Hned poté jsem připojil sluchátka a poslechl si nahraný firemní song Downtime, jehož autorem je mladičký americký klavírista a zpěvák Will Champlin. Nahrávka zpívaného songu za doprovodu klavíru zněla přirozeně a dynamicky. V nahrávce byla slyšet každá drobnost, což svědčí o kvalitách tohoto „dvoustopáku“. Předváděcí demo bylo natočeno ve formátu DSDIFF 1 bit/2,8 kHz.

 

MR-1 v praxi

Během testování byl již k dispozici nový OS ve verzi 1.6.0. Provedl jsem tedy jeho update, abych zjistil, co nového nám systém přinesl. Celkem bylo k dispozici šest vylepšení. Většinou se jednalo o drobná vylepšení, jako je lepší konektivita MR-1 a Macu nebo plné zobrazení DSDIFF namísto DFF atd. Již od verze 1.5.1 podporuje MR-1 nahrávání a přehrávání ve formátu mp3. Pouze jen se samplovací frekvenci 44,1 kHz s přenosovou rychlostí 192 kbps. Alespoň tímto krokem se výrobce přiblížil své konkurenci, protože formát mp3 má drtivá většina „kapesních“ přístrojů.

 

Po prozkoumání nových verzí OS jsem se dal do praktického natáčení. Celkem jsem natočil šest stejných demo skladeb pro porovnání. Tři pomocí dodaného externího mikrofonu CM-2M a další tři linkou. Nastavení bylo pro mikrofon i linku stejné. První - mp3 44,1 kHz/192 kbps, druhé - wav 44,1 kHz/16 bitů a třetí - dff 1 bit/2,8 MHz.

 

Po natočení jsem provedl kontrolní poslech na svých monitorech Tannoy PBM 6.5 II pro blízký poslech.. Musím říci, že jak u mikrofonního, tak u linkového záznamu bylo hned na první poslech slyšet rozdíl mezi jednotlivými formáty. Dodávaný externí mikrofon je kvalitní a plně dostačující pro jakýkoli záznam. Je jen škoda, že jej páni konstruktéři nezabudovali přímo do přístroje. Záznam zvuku do linky byl příjemný, bez jakýchkoli vedlejších vlivů. Co se týče obsluhy přístroje, ta je rychlá, příjemná a jednoduchá.

 

Software AudioGate

Na přiloženém CD-ROMu naleznete software AudioGate ve verzi 1.0, uživatelský manuál k softwaru a licenci. Dokumenty jsou ve formátu PDF. Bohužel jen v angličtině. Aplikace je určena pro Mac OS i Windows. Minimální požadavky na počítač a systémy jsou následující: Mac OS X - 10.3.9, Apple G4/800 MHz, RAM 256 MB, USB port; Windows XP Home + Servis Pack 1, Intel Pentium III/1 GHz, RAM 256 MB, USB port. Prográmek ve verzi 1.0 umí číst, konvertovat a exportovat následující dvoustopé formáty - wav, bwf, aiff, dsdiff, dsf a wsd. Kromě práce s formáty nabízí i další funkce, jako například vložení názvu skladby, autora, Gain, Fade In, Fade Out, DC Cut.

 

V době testu byla k mání vylepšená verze 2.0.1., která je volně ke stažení na stránkách www.korg.com. Nová verze AudioGatu umí vše, co uměla verze 1.0. Navíc umí export i do dalších formátů, jako jsou wsf, mp3, wma, wma Professional, wma Lossless a flac. I další možnosti verze 2.0.1 jsou značně vylepšeny. Tato verze umí třeba vypalování na disk - Burn Disk a další. Doporučuji tedy hned po koupi přístroje nainstalovat novou verzi a jedničkou se příliš nezabývat. Obě verze tohoto prográmku jsem otestoval v obou systémech. Vše fungovalo bez problémů tak, jak má. Prográmek samotný je hezky a přehledně graficky zpracován a práce s ním je velmi jednoduchá. Myslím, že AudioGate určitě oceníte jako dobrého pomocníka.

 

Komunikace s počítačem

Počítač a přístroj propojíte jednoduše přiloženým USB kabelem. Poté proběhne automatická detekce MR-1 a přístroj se objeví v systému jako další místní disk. Po rozkliknutí se objeví vše, co je na hard disku přístroje uloženo. Jednoduchým přetažením do předem vytvořené složky můžete všechna data zálohovat. Přístroj můžete také využít jako externí HD pro uložení a přenos jakýchkoliv jiných dat.

 

Závěrečné rezumé

MR-1 je zajímavý dvoustopý rekordér do kapsy, který v sobě snoubí nejmodernější technologie s profesionální kvalitou a jednoduchostí obsluhy, která je podpořena i zajímavým softwarem.

Přístroj po stránce designu i technologie si jde svojí cestou, tak jak jsme u výrobků firmy Korg zvyklí. Je samozřejmé, že v takto malých nahrávacích zařízeních musí udělat výrobce vždy nějaký ten kompromis. Tak je tomu i zde v případě externího mikrofonu či vstupů a výstupů, které jsou provedeny v mini jacku. Samozřejmě toto jsou pouze drobnosti, které na druhé straně bohatě převáží neobvykle velký výběr formátů pro nahrávání, kvalitní externí mikrofon, 20 GB HD, jednoduše a účelně řešený operační systém a software AudioGate. Každého uživatele určitě potěší i taková drobnost jako kožené pouzdro na přístroj.

 

Pokud by se však někdo s tímto málem, které MR-1 nabízí, nespokojil, doporučuji vyzkoušet jeho dva větší bratříčky MR-1000 a MR-2000S, kteří vám nabídnou větší a lepší možnosti. Přesto že výrobky firmy Korg nikdy nepatřily k těm nejlevnějším, určitě nebude žádný uživatel svých peněz litovat. V každém případě je to řešení bez kompromisů.

 

Info:

Korg MR-1 je dvoustopé nahrávací zařízení, které je určeno všem těm, kteří chtějí získat co nejlepší nahrávku v terénu. Cena modelu MR-1 je 17 380 Kč včetně DPH.

 

Plus:

velký výběr formátů pro audio záznam

účelně vymyšlené kolečko P-Dial

další update operačního systému do budoucna

nový software AudioGate 2.0.1

 

Mínus:

hůře podsvícený displej přístroje

absence interního mikrofonu

mini jacky na vstupu i výstupu

 

formáty: wav, Bwf (16/24 bit rate pro samplovací frekvence 44,1/48/88,2 kHz, 24 bit rate pouze pro samplovací frekvence 96/176,4/192 kHz), jednobitový audio formát 2,8 Mhz, formát DSDIFF (přípona .dff), dsf a wsd, mp3 (192 kbps - od operačního systému 1.5.1 výše)

displej: LCD 160 x 104 pixelů s podsvícením

médium: interní hard disk 20 GB

vstupy: L/R vstup s možností výběru Line/Mic

výstupy: sluchátkový a stereo OUT

mikrofon/repro: ano - externí mikrofon Korg CM-2M/ne

USB/podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows ME, 2000 a vyšší, Mac OS 9.0.4 a vyšší

další výbava: pouzdro na přístroj, USB kabel, mikrofonní stojánek, stereofonní mikrofon, CD se softwarem, manuály, adaptér.

software: AudioGate 1.0 pro Mac OS X/Windows XP

rozměry: 64 x 120 x 24 mm

hmotnost: 200 g (bez baterií)

 

DSF (DSD Stream File) - je DSD (Direct Stream Digital) formát souborů, který je podporovaný notebooky firmy Sony VAIO. Formát také podporují například programy SonicStage Mastering Studio v.2.0 nebo DSD Direct. Do budoucna se počítá s nárůstem programů, které s tímto formátem budou umět pracovat, nevyjímaje sharewaru a freewaru.

 

WSD (Wideband Single-bit data) - je jednobitový audio formát souborů, vytvořený sdružením výrobců „One-bit Audio Consortium“, který zahrnuje všechny formáty jednobitového audia s neomezeným počtem kanálů nebo samplovací frekvence. Consortium bylo založeno v roce 2001. Má více než šedesát členů a jeho cílem je podpořit pokrok v oblasti zvukových technologií pomocí výzkumu a zpopularizovat jednobitový formát. Jak říkají odborníci: „Audio kvalita bez kompromisu.“

Psáno pro časopis Muzikus