Ketron SD1000 - zvukový modul
Ketron SD1000
Zvukový modul
Tajemná krabička od Jadranu
Věřím, že spousta českých muzikantů o italské značce Ketron moc neslyšela nebo si myslí, že jsou to nástroje nevalné kvality. Pravda, Italové asi příliš peněz do marketingu nevkládají a na titulních stranách velkých prodejců hudebních nástrojů odkazy na Ketron většinou nenajdeme. Opak je ale pravdou. Jde o vysoce kvalitní nástroje se skvělými zvuky. Příkladem je modul Ketron SD1000.
Tlačítka, displej... nic
SD1000 je malá plechová krabice pouze s audio výstupem, MIDI konektory a tahovým potenciometrem Volume. Vše se ukrývá uvnitř a cesta ke zvukům není zrovna nejjednodušší v porovnání s jinými nástroji s displejem a tlačítky. V drobném obalu byl ještě manuál, napájecí trafo a nic víc. Je to tedy tak trochu tajemný nástroj, který musí jeho majitel nejprve pochopit. Když ho ale pochopí, jsem přesvědčen, že bude mít radost. Alespoň některé zvuky vážně stojí na to. Modul obsahuje čtyři banky (4 x 128 = 512 zvuků), v podstatě GM banky, které jsou odlišeny pouze nastavením MIDI parametrů.
Ovládání - alfa i omega všeho
Budete-li „googlit“ hesla jako Ketron SD1000, setup, midi control change atd., tak předpokládám, že kromě klasických tabulek s MIDI příkazy asi mnoho nenajdete. Ketron SD1000 lze ovládat v podstatě třemi způsoby: přes MIDI keyboard (popř. klasické klávesy s MIDI konektory), přes zařízení Apple nebo přes počítač prostřednictvím vhodného softwaru.
Začněme těmi klávesami. Kdesi v Německu jsem se dočetl, že Ketron SD1000 mají připojený ke stařičkému keyboardu Roland A33 a přes iPad ovládají zvukové banky. Takový master ale dnes koupíte tak leda na inzerát a za chvíli bude možná v muzeu.
Já používám Studiologic Acuna a musím říci, že jsem se ke zvukům Ketronu dostal. Jak na to? Je třeba si uvědomit, že SD1000 má čtyři banky - všechny control change 0, MIDI value 0,1,10,11. Na Acuně lze tyto hodnoty nastavit a zapamatujete-li si čísla zvuků (z GM bank), tak můžete hrát a nic dalšího nepotřebujete. U jiných keyboardů je to potřeba prostě rozlousknout.
iPad, počítač, software
Mnohem pohodlnější je ovládání přes iPad nebo počítač. Začněme iPadem. Existují jednoduché a poměrně levné aplikace do iPadu, prostřednictvím kterých se ke zvukům dostanete. Vycházejme z toho, že se jedná o GM banky. Lze do dvaceti eur koupit např. SetListMaker nebo iMIDIPatchbay. A jak to celé zapojit? Docela jednoduše. Máte-li popisovaný keyboard Acuna, připojíte Ketron přes klasické MIDI (in/out) a iPAD připojíte přes USB do Acuny. V tomto případě lze použít i software přímo od Studiologicu (Acuna!Panel), který je zdarma a s primitivním ovládáním.
V případě jiných keyboardů musíte mít merge box na propojení signálů z USB a MIDI. Odzkoušený je iConnectivity iConnectMIDI2+. Stojí asi sto eur.
SD1000 lze připojit i k počítači. Existuje software vArranger, který umí právě Ketron ovládat. Zaplatíte za něj ale dost peněz (asi tři sta padesát eur). Cesta ke zvukům vede i přes Cubase, Cakewalk nebo Logic. Výrobce na svém webu nabízí ovladače a modul se potom tváří jako hardwarový plug-in. Současně ho samozřejmě lze využít k nahrávání, práci s MIDI soubory atd. V mém případě trvala instalace do Cubase asi dvě minuty, je to opravdu snadné.
Současně je dobré z webu výrobce stáhnout jednoduchou aplikaci na správu samotného Ketronu, pro případ upgrade firmwaru apod.
Zvuky, základ všeho
Rozhodně vám udělá radost, když po nějakém čase koumání a zkoušení uslyšíte ve sluchátkách první zvuk - akustické piano (Bank A, CC0, Value 0, sound 1 Grand piano). Pochopitelně je posuzování zvuků na každém z vás, každý hudebník je jinak (ne)kritický. Za sebe říkám, že mnohé zvuky Ketronu mohou stát v jedné řadě, respektive na jednom pódiu, s tradičními japonskými nebo americkými výrobci hudebních nástrojů. Třeba akustická piana, elektrická piana, saxofony, smyčce, to jsou zvuky opravdu vysokých kvalit. Výrobce zvuky dělí do skupin - stereo, multi atd. Současně nabízí hotové bicí smyčky - MIDI soubory, kterým přiřadíte zvuky Ketronu.
Banky jsou, jak už bylo uvedeno, v podstatě GM. Obsahují tedy 128 zvuků s obvyklým rozložením, což řekněme usnadňuje případné hledání zvuku muzikanta na pódiu.
Domnívám se, že vás zvuky SD1000 mile překvapí. Uplatní se na pódiu i ve studiu (díky snadné aplikovatelnosti do softwarů DAW).
Info:
Ketron SD1000 je zvukový modul italského výrobce. Cena je 12 190 Kč.
Plus:
kvalitní zvuky
jednoduchá aplikace do DAW softwarů
Mínus:
složité ovládání
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Zvuky | 512 (4 banky x 128 zvuků) |
Multitimbral | 32 (2 x 16) |
Polyfonie | 128 |
Efekty | 11 efektů, 2x EFX, 20 presetů |
Vstupy, výstupy | L + R Out, sluchátka (3,5 mm), MIDI In, Thru, USB, napájecí trafo |
Rozměry | 147 x 109 x 39 mm |
Hmotnost | 0,5 kg |
Příslušenství | brašna na modul a trafo (za příplatek) |
www: