Keeley Neutrino Envelope Filter V2 - automatické kvákání a filtrování
Kvákadlo je bezva. Ale občas chce mít člověk volnou nohu. Automatický wah je kompromisem: množství kváku řídí úder trsátkem a při tom si můžeme vesele pobíhat po pódiu. Nebo kopat basáka do zadnice.
Popis
Testovaný efekt patří do skupiny automatických kvákadel. Kváknutí je řízeno silou úderu naší pravačky. Krabička má hezký design, kombinuje bílou barvu s černými potenciometry. Těmi lze otáčet příjemně ztuha, mají pevný chod.
Přepínač Range má dvě polohy - Lo a Hi -, určuje nastavení filtru (co má být zvýrazněno). Ovladač Filter umožňuje vybrat ze tří typů filtrů: horní (potlačuje basy), dolní (potlačuje výšky) a pásmová propust (pouští středy, ořezává výšky i basy). Gain určuje vstupní úroveň obvodu. Je poměrně citlivý na hru, na použitý nástroj i snímače. Osobně jsem jej pro každou kytaru nastavil trochu jinak. Na pravé straně je skrytý ovladač výstupní úrovně, nastavuje se křížovým šroubovákem. Tamtéž najdeme utopený malinkatý přepínač Dir. Jeho umístění není šťastné, kolem něj se práší dovnitř. Ovladač Peak je asi hlavní, co hledáme, určuje frekvenci filtru.
To je docela dobrá spousta hejblátek a čudlíků, že jo?
Hrajeme
Výsledný zvuk primárně určujeme přepínačem filtrů (L, B, H) a přepínačem Range (Lo, Hi). Jako první zkoušíme kombinaci H + Lo. Zvuk je docela tenký, velký vliv má ovladač Gain. Kvákání je citlivé, ve zvuku je cítit jakási horní propust. Zní to jako kdybych měl zapojenou kytaru přes rádio. Nic, co bych používal na každou písničku, ale dobré na to, sem tam něco ozvláštnit. Další kombinace je H + Hi. Ta mi přišla docela srandovní, ve zvuku je slyšet, jako kdyby někdo říkal „ť-ť-ť-j-j-j“... Zajímavý zvuk na experimenty. Kombinace B + H je asi nejlépe použitelná, nejvíce se blíží kvákadlu. Krabička hezky reagovala na dynamiku naší hry, dalo se si s ní dlouho vyhrát.
Zbylé kombinace v poloze L byly dobré třeba na „pikovačky“ na basech; úplně slyším Honzu Stehlíka (St. Johnny) a jeho perfektní kytarové běhy.
Přepínač Dir (direction) mění směr kváknutí (stejně jako u nožního ovládání - shora dolů nebo naopak). Ve výsledku nám dělá z umňoukaného zvuku pořádného macka.
Co to je „optoelektronický“? Žárovka nebo LED dioda se rozsvěcuje tak silně, jak silně hrajeme na kytaru. Hned u LED diody je umístěna fotodioda, která snímá úroveň osvětlení. Ta je zapojená do „kvákacího obvodu“, kde řídí množství kváknutí.
Zní to možná trochu podivně. Člověk se ptá, proč nešlo řídit kvákání rovnou dynamikou naší hry. Proč je nutné do cesty zařadit ten podivný optočlen? Nu, ukazuje se, že jeho zařazením získává zvuk na přirozenosti. Proto je tohle ta správná cesta. Jinak optočleny se využívají v elektronice docela běžně. Jejich velkou výhodou je, že od sebe oddělují dva obvody (galvanicky). Ty tak zůstávají nezávislé a z jednoho do druhého nemohou procházet brumy, šumy ani jiná ošklivá havěť.
Ještě ke zvuku
Ukázky na netu jsou poměrně přesné. Takže si můžeme udělat dobrou představu, jak to bude hrát. Efekt dělá zvuk kytary o něco tenčí, než zní sama o sobě. Při testování jsem se trochu pral s odezvou efektu (poměr kváknutí ku síle úderu). Dalo mi docela práci nastavit tu správnou citlivost a tu správnou odezvu na mojí hru. Přece jen je vidět, že efekt není úplně univerzální a je třeba se s ním naučit hrát a sžít se s ním. Výsledek byl zajímavý, na hry se zvukem jsme tady správně. Jen mě mrzelo, že nebylo možné dostat takový ten klasický, pořádně široký kvákavý zvuk.
Zvukově mi Neutrino přišlo zábavnější na zkreslenou kytaru než na čistou, ale je to čistě věc osobního vkusu.
Závěr
Tenhle efekt není láska na první pohled. Je nutné chvíli zkoušet, hledat vlastní zvuk, propojení s naším nástrojem. Efekt se pyšní visačkou Made in USA. Jeho kvalita i vzhled tomu odpovídají. Potěší všechny hledače kvákání, mňoukání, bzučení a jiných podobných srand, kteří ale nechtějí být upoutání nohou na pedál kvákadla.
Info:
Keeley Neutrino Envelope Filter V2 je automatické kvákadlo a obálkový filtr. Je určený pro kytary, baskytary a klávesy. Cena je 6132 Kč.
Plus:
množství ovládacích prvků
design
made in USA
Mínus:
pro někoho příliš tenký zvuk
Technická specifikace
princip | plně analogový, optoelektronický |
true bypass | ano |
země původu | USA |
napájení | 9 V DC, baterie/adaptér |
spotřeba | 25 mA |
rozměry | 12 x 7 x 6 cm |
hmotnost | 230 g |