Kabely DiMarzio - instrument, speaker a jumper - sada kabelů
Kabely byly docela dlouho trochu podceňovaným, i když paradoxně asi nejlevnějším článkem zvukového řetězce. Mám pocit, že doba se změnila a důležitost kabelů stoupla, bohužel i jejich ceny. Mohou za to sofistikovanější technologické postupy výroby i speciální materiály, z nichž se dnes kabely vyrábějí. Mezi nejrůznějšími druhy kabelů lze vzájemným porovnáváním zaznamenat podstatné zvukové rozdíly.
Instrumnentání kabel je dlouhý 4,5 metru (15 feet), jumper 0,15 metru (6 inch), speaker 0,9 metru (3 feet). U všech tří kabelů tvoří vnější vrstvu nylonové opředení, směrem k rozměrově klasickým jackům jsou to další ochranné a izolační PVC vrstvy. Dalším společným prvkem je pájení stříbrem, další detaily se už liší - u instrumentálního kabelu je použitý jack značky Swichcraft se šroubovaným kovovým pouzdrem klasického rozměru. U reproduktorového kabelu je toto pouzdro s ohledem na větší průřez mnohem masivnější. Krátká efektová propojka má jack zalitý do pravoúhlého kompaktního odlitku z plastiku, jde o nerozebíratelný komplet.
Reproduktorový kabel je tzv. silový, není tedy stíněný, a tvoří ho dva masivní spirálově vzájemně propletené měděné vodiče o průřezu 3,31 mm2. Kapacita na metr délky je 79 pF. Instrumentální kabel a jumper propojka mají jako „živý“ použit vodič o průřezu 0,519 mm2. Stínění je tvořeno měděným opletením, které v kombinaci s vodivým PVC materiálem zaručuje u obou kabelů 98% překrytí. Kapacita obou stíněných kabelů je však různá - u instrumentálního kabelu je udávaná kapacita na metr délky 109 pF, u jumperu je to při stejné délce jen 62 pF.
Je zajímavé, že jsem u všech kabelů zaznamenal velmi podobné zvukové tendence. Je samozřejmě velmi těžké hodnotit detaily, protože „pravdivý“ a neovlivněný zvuk kabelu prakticky neexistuje. Jako referenční kabely jsem zvolil jakostní kabely vyhlášené značky Monster, konkrétně typy Rock 500 u jumperu, instrument 1000 a 1000 speaker, všechny řady ProLine. I tyto kabely samozřejmě zvuk ovlivňují a jistým směrem posouvají, ale pro charakterové a kvalitativní odlišení alespoň napomohou.
Kabely DiMarzio se vyznačují průzračným až brilantním zvukem na výškách, výraznými vyššími středy a v porovnání s Monster méně důraznými basy. Tady nastupuje vkus každého kytaristy, podle mého názoru jsou vhodné pro pasivní nebo frekvenčně, a především do basů, otevřené snímače. Významnou absenci nejnižších basů mých aktivních snímačů kabely DiMarzio ještě více umocňují. Odezva je jinak bezprostřední, rychlá, žádné rušivé zvuky jsem ani u velmi razantních pohybů nezaznamenal. Jednoznačným plusem je odolná ochranná vnější nylonová vrstva, jež bez funkčního problému snese nejen nechtěné zasednutí nohou židle, ale i mnohem brutálnější ataky při pokusech o střih pádem činelu. Výborné.
instrument / Jumper / speaker
délka: 4,5 m / 15 cm / 90 cm
průměr: 6,02 mm / 6,02 mm / 10,41 mm
kapacita: 109 pF/m / 62 pF/m / 79 pF/m
resistence: 29 Ω/km / 18 Ω/km / 5,68 Ω/km
izolace: polyethylen/PVC / polyethylen/PVC / teflon
cena: 1190 Kč / 450 Kč / 1460 Kč