Ibanez NTS - lampová reinkarnace legendárního kytarového overdrivu
Ibanez Nu Tube Screamer je vůbec první kytarový efekt, u kterého výrobce integruje obvod Nutube. Ač je testovaný efekt od firmy Ibanez začnu od druhého japonského giganta. Od Korgu.
Nutube je totiž revoluční elektronka, vyvinutá ve spolupráci společností Korg Inc. a Noritake Itron Corp. Fumio Mieda, což jsou designeři mnoha raných výrobků Korg. Společně postavili stovky vzorků a postupně zdokonalili NuTube - v podstatě do integrovaného obvodu miniaturizovanou dvojitou triodu. S typicky bohatým, hřejivým a přebuditelným zvukovým charakterem, dynamikou a kompresí. A díky tomu prostě výborně funguje jako pre-amp zvukového signálu.
Mimo to jsme na zhruba třiceti procentech velikosti klasické elektronky, na dvou procentech spotřeby elektrické energie oproti běžné elektronce. A to nám v neposlední řadě umožní zařízení napájet baterií. Protože NuTube využívá technologii vakuového fluorescenčního displeje VFD, má extrémně nízkou spotřebu energie a výsledkem je také velmi nízké napětí. Díky tomu životnost takové elektronky NuTube tak přesahuje 30 000 hodin. Devizou bude také velmi nízká mikrofoničnost a vysoká spolehlivost.
Poznamenám, že NuTube můžeme za necelé dva tisíce korun koupit samostatně jako náhradní díl. Například hi-fi maniaci ho používají při vlastních konstrukcích například sluchátkových pre-ampů, průmyslově obvod využil Vox v konstrukci série MV50.
Známý, jakkoli už zelený, Tube Screamer si postupem času jistojistě vybudoval pověst ikony v kytarových overdrivech. V tomto případě se jedná ale o zcela nový okruh, kde už zkreslení neobstarávají diody, ale právě obvod NuTube. Zkreslený signál je pak přimícháván k čistému signálu diskrétním obvodem.
Zašedle bílý Nu Tube Screamer (made in Japan) konstrukčně vychází z původního modelu TS808, včetně výbavy ovladači Drive, Tone, Level. Zcela novou možností je minipotenciometr Mix, který právě ovládá, od čistého po zcela zkreslený, poměr čistého a NuTubem v dobrém slova smyslu zkresleného zvuku, přičemž ve střední poloze je zvuk stejný jako u tradičního Tube Screameru. Šasi je asi bez překvapení kvalitní, z kovového odlitku (ani tady se žádná modernizace osvědčeného řešení nekoná), kovový spínač tichý a zapnutí signalizuje červená LED dioda. Kromě baterie můžeme efekt napájet adaptérem, a to buď klasicky devíti volty, nebo osmnácti, a pokud si to můžeme dovolit, tak bych za sebe druhou možnost určitě kvůli dalšímu nárůstu barvy, konkrétnosti a headroomu doporučoval.
Zvukově je Nu Tube Screamer hodně vysoko. Věřil bych, že i opravdové znalce této zelené legendy, včetně majitelů ceněných raných verzí, by „Nutuber“ přesvědčil o tom, že i o třicet let mladší a více než čtyřikrát levnější klon (s malým k) si i vedle jejich nákladného mazlíčka neudělá žádnou ostudu. Zvuk je přesně takový, jaký od originální zelené pastičky čekáme, a funguje stejně ve stejných nastaveních, které tisíce kytaristů celá desetiletí používá. Jistě jsme všichni zaznamenali teze v tom smyslu, že efekt s elektronkou si s lampovým aparátem nerozumí. Mně se teda podobný případ nikdy nestal, ani v případě dlouhé řady elektronkových kanadských kytarových Radialů nebo Tonebonů, a ani v případě tohoto lampového Tube Screameru. Může to být tím, že tito výrobci vědí, co dělají. Oproti klasickému Tube Screameru bych možná vyzvedl pocitově přeci jen opravdovější dynamiku a to, čím se ovládání odlišuje - potenciometr Mix, kterým přimícháváme NuTube do suchého signálu. I jen tento maličký ovladač dělá z jinak víceméně klasické koncepce opět něco víc a nabízí další možnosti úpravy výsledného zvuku podle gusta každého soudruha.
Nechtěl bych ze sebe dělat nějakého proroka, a natož se nějak dotknout majitelů třeba černých berušek TS-5 z devadesátek nebo šedivého TS-7 z konce tisíciletí, ale v případě nového Nu Tube Screameru mám takový nutkavý pocit, že k jeho výrobě přistoupil poučený Ibanez prostě jinak a v budoucnosti mu nehrozí smetiště dějin ani jiné smetiště. Naopak. Nu Tube Screamer staví na pevných, osvědčených základech. A to je předpoklad k tomu, aby se stal novou legendou s vznešenými předky, i když tentokrát v reverzních barvách.
Pro představu - deklarovaná životnost NuTubu 30 000 hodin, znamená, že pokud budeme hrát hodinku denně, vydrží v kondici zhruba 82 let. To je dost času na to, aby se nový Tube Screamer legendou stal, a dost času i na to, překonat životnost běžného rockera s životním stylem, který vede...
Info:
Ibanez Nu Tube Screamer je lampová reinkarnace legendárního kytarového overdrivu, využívající místo diod revoluční elektronkový obvod NuTube. Cena je 7130 Kč.
Plus:
bytelná konstrukce
možnost napájení 18 V
i přes obsaženou elektronku deklarovaná vysoká spolehlivost a trvanlivost
zvuk a charakter legendy zůstává
Mínus:
Mínusy možná napadnou majitele originálu ze sedmdesátých let, mě ne.
Technická specifikace
ovladače | Drive, Tone, Level, Mix |
rozměry | 71 x 124 x 53 mm |
napájení | 9–18 V DC adaptér nebo 9V baterie |
spotřeba | 50 mA (9 V), 60 mA (18 V) |
konstrukce | 100% analogový obvod |
true bypass | ano (relé) |
Web
www.ibanez.com/products/u_effect_page18.php?year=2018&cat_id=6&series_id=153&effect_id=39