Ibanez AEG 40II - elektroakustická kytara typu jumbo
V široké nabídce kytar japonské firmy Ibanez zde dostáváme na test novou elektroakustickou kytaru s kovovými strunami ve tvaru menšího jumba. Dnes je to kromě ryze elektrických nástrojů asi nejvíce rozšířený typ kytary.
Kytary Ibanez jsou pověstné svým vysokým standardem kvality zpracování, ale také komfortem hry a vynikajícím zvukem. V kombinaci s podařeným snímáním je zde právě takový nástroj.
Popis
Jak již bylo řečeno, tvar je minijumbo, tedy zaoblenější než neméně populární dreadnought, zvaný lidově „déčko“, preferované spíše hráči country hudby. Jumbo je používáno více v žánrech jako folk, jazz, alternativa apod. Tělo je „doplněno“ cutawayem neboli výřezem pro levou ruku, jenž umožňuje pohodlnou hru ve vyšších polohách. Pustíme do popisu těla: Je tvořeno ušlechtilými materiály. Vrchní deska pochází z masivního smrku, což samozřejmě zaručuje velkou kvalitu tónu. Struktura let je dosti hustá a dává tušit dobrou rezonanci. Ze zkušenosti je známo, že tato součást je na kytaře to nejdůležitější. Nebývá to u akustických kytar až tak zase zavedeným zvykem a častěji se používá kanadský cedr, který má obdobné vlastnosti jako smrk, ale je levnější. Žebrování je osvědčené, do X. Luby a spodní deska jsou tvořeny fládrovaným javorem s největší pravděpodobností překlíženým. Toto spojení smrk-javor je již po mnoho staletí zavedeno a dává skvělé výsledky. Všechny smyčcové nástroje jsou konstruovány právě takhle. U kytar se více na materiál těla používá mahagon nebo palisandr. Ovšem nevylučují se i ostatní exotické materiály, kterých je opravdu velké množství. Podstatou však zůstává co největší tvrdost popřípadě hustota dřeva. Ozvučná deska je lemována krásnou skládanou výložkou eben-javor-mahagon, rovněž tak spodní deska, a je stejnou výložkou rozdělena na dvě části. Opravdu krásná práce. Kolem ozvučného otvoru tvoří rozetu přírodní abalon (mateřská perleť), což působí úchvatně. Kobylka je z tmavého palisandru a obvyklého tvaru známého z akustických kytar, osazená plastovými kolíčky (firemní Ibanez Advantage) a distancovaným sedlem pro strunu h. Na vrchním lubu nalezneme pre-amp s ovládáním pro zvukovou variabilitu. O tom se zmíním podrobněji dále. Také je zde zásuvka pro devítivoltovou baterii. Krk je mahagonový, lemovaný mahagonovou výložkou.
Jumbo, (z anglického obr, obrovský) je označení či součást názvu řady velkých předmětů. Například Jumbo(1861-1885) byl ohromný slon africký narozený ve Francouzském Súdánu (bývalá francouzská kolonie, dnešní stát Mali). Slon byl importován do pařížské ZOO, převezen do Londýnské zoologické zahrady v roce 1865 a nakonec prodán v roce 1882 panu P. T. Barnumovi do cirkusu. Svoji pověst ohromného slona si opravdu zasloužil. V době, kdy pošel měřil cca 4 m a vážil 5900 kg. Zahynul na seřaďovacím nádraží ve městě St. Thomas v Ontariu v Kanadě po srážce s lokomotivou.
První, co upoutá, je samozřejmě inlay (vykládání hmatníku) stylizovaným obrazem pnoucího se stonku vinné révy. To je tvořeno dřevem javorovým. Na materiál hmatníku byl použit tmavý palisandr, stejný jako u kobylky. Krk je ukončen hlavicí známou i z lubových kytar. Plátek hlavy má javorový design jako tělo - tedy fládrovaný javor. Uvnitř se skví sofistikovaná ozdoba připomínající lilii a logo s firemním nápisem. Všechno abalon. Zlacený hardware olejových mechanik navozuje dojem luxusu. Pracují naprosto bezchybně. Zlacené jsou i dvě rolny na uchycení řemenu. Na hmatníku nalezneme jednadvacet pražců a krk je nasazen k tělu na pražci čtrnáctém. Do vyšších poloh se tedy dostaneme poměrně snadno, i díky výřezu. Napínací šroub krku je usazen uvnitř korpusu. Celý nástroj je kryt tenkou vrstvou matného laku a dodaná kytara měla krásný tmavý sunburst - zde nazývaný Open Pore Antique Brown Sunburst. Výrobce osadil kytaru strunami D’Addario EXP.
Snímání
Použit je osvědčené piezosnímač, umístěný pod plátkem kobylky. Jedná se o americkou renomovanou firmu Fishman - zde model Sonicore. Pre-amp je vytvořen inženýry firmy Ibanez a označen je AEQ-SP1. Obsahuje ovládání otočnými knoflíky Volume, Treble, Middle a Bass. Toto řešení považuji při hře za mnohem lepší než tahovými potenciometry. Dále je zde vsazena automatická ladička, indikující ladění šipkami a LED diodou. Jednoduché a účelné. Pak zde nalezneme ještě ovladač přepnutí fáze, jenž potlačuje zpětnou vazbu. Vše je napájeno devítivoltovou baterií v samostatném boxu, spojeném s ústrojím pre-ampu. Baterie je přiložena.
Hra na nástroj
Musím se přiznat, že hratelnost a celkový pocit ze hry mne velmi uchvátil. Přece jen už jsem měl nějakou tu kytaru v ruce, ale takový komfort jsem zažil málokdy. Pečlivé seřízení, dohmat, ladění a spolupráce se strunami se jen tak nevidí. Musím velmi pochválit.
Zvuk
Akusticky hraje kytara naprosto skvěle a od tak subtilního těla jsem to neočekával. Ovšem popsal jsem již materiály, takže jak jinak... Zvuk má středový charakter a nádherný dlouhý sustain. Hra prsty neztrácí na síle a trsátkem produkuje slušnou dynamiku. Prstýnky jsem nezkoušel - ani to moc neumím. Většinou elektroakustické kytary jsou uzpůsobeny na hru pro snímání a akustický potenciál není valný. Tady se projeví „ibáňa“ jako plnohodnotná akustika. Byl jsem tedy velmi zvědavý na zapojení do komba a čarování s elektrickým zvukem. Ale to si nechám až na zítra. Je totiž jedenáct v noci a sousedi by nemuseli mít velké pochopení pro krásné basy, alikvoty a cinkavé doprovody jazzových písní... Tak již jsem zde. Po zapojení se dá s ovládacími prvky nastavit velké množství barev. Zvuk je sytý a brilantní, korekce fungují bezvadně. Pre-amp nešumí a velkým plusem je ladička - to se ale dnes již považuje za standard v prea-mpech.
Závěr
Dnes k nám putují z Asie nástroje s opravdu velkou kvalitou jak zvukovou, tak i dílenskou s velkým podílem ruční práce. U tak významné firmy, jako je Ibanez, jistě nenalezneme tolik nešvarů a na nálepce Made in China již nemusíme nutně předpokládat nějaké hrůzy. Je to sice špatná zpráva pro tuzemské, evropské a americké výrobce, ale svět je takový. Do Číny se stěhují filiálky nejlepších firem a „neviditelná ruka trhu“ je neúprosná... Kytaru nekompromisně chválím. Je to krásný hudební nástroj za cenu více než přijatelnou.
Info:
Elektroakustická kytara s ocelovými strunami Ibanez AEG 40II, typ minijumbo, s piezosnímačemFishman/Ibanez, Made in China a cena je 12 890 Kč.
Plus:
velmi kvalitní materiály
špičkové dílenské zpracování
design
kvalitní snímání
akustický zvuk
skvělá hratelnost
poměr kvalita/cena
Mínus:
zatím neshledáno
Technická specifikace:
Tělo: minijumbo, fládrovaný javor
Ozvučná deska: smrk, masiv
Krk: mahagon
Hmatník: palisandr
Kobylka: palisandr
Rozeta: přírodní abalon
Inlay hmatníku: javor
Počet pražců: 21
Spojení tělo-krk: na čtrnáctém pražci
Menzura: 634 mm
Šířka na nultém pražci: 43 mm
Rádius: 400 mm
Mechaniky: zlacené, olejové die-cast
Snímání: piezosnímač pod kobylkou Fishman Sonicore
Pre-amp: Ibanez AEQ -SP1
www: