Hughes & Kettner Statesman Dual EL34 Head & STM 412- celolampový kytarový zesilovač ve stylu vintage

Hughes & Kettner Statesman - celolampový kytarový zesilovač ve stylu vintage
Hughes & Kettner Statesman - celolampový kytarový zesilovač ve stylu vintage

V dobách, kdy se co nejvíce firem snaží nakrmit trh žhavými novinkami, je pro nás staromilce a obdivovatele klasických nástrojů a aparatur podobných počinů, jakých se v tomto případě dopustila tato německá značka, jako šafránu. Přestože jejich moderní „černé“, magicky modře nasvícené zesilovače a komba sklízí na výstavách plno ocenění, je vidět, že jsou si navýsost vědomi kořenů, odkud vše pochází.

První dojem

Přibližně před půl rokem jsme měli u nás na test menšího brášku tohoto „hnědáka“, takže jsem se docela těšil na to, co mne čeká. Krabice dorazily dle očekávání dvě, hlava a reprobedna. Svůj aparát mám taky hlava + bedna, takže mě váha ani příliš nepřekvapila (není to pro věchejtky). Nu tedy hurá do nich. Začal jsem samozřejmě od reprobedny. Dle návodu - rozevřít spodní část, převalit na kolečka, vzhůru nohama, vytáhnout... a osprchovat. Věru, od této chvíle už můžeme namísto reprobedna s klidným svědomím nazvat to, co vypadlo ven, zažitým označením „kabinet“. V podání B modelu čtyřistadvanáctky se jedná o skutečně masivní záležitost. Bočnice jsou rozhodně tučné a kvádrový tvar bez zkosení dává pocit stability a budoucí síly zvuku. To, že ne každá barva sluší všem, je známá věc, stejně jako velké auto vypadá v černé luxusně, ale ne každé malé auto tuto barvu snese. Tak jako u komba Statesman jsme mohli mít dojem, díky subtilnějším rozměrům, lacinějšího vzezření, u tohoto většího bratříčka tomu tak rozhodně není. Tmavě hnědá koženka mu rozhodně padne a béžová režná síťka s krémovým firemním nápisem dává tušit, co se bude dít, až se vše spustí. Výsledek vintage vzhledu 60.-80. let je dokonalý. Ostatně tenkrát také nikdo nic malého nevyráběl, protože to prostě technicky nešlo, a odlišnost od strohé černi ostatních určitě potěší. Zběžně jsem pak už jen zkontroloval provedení, to už je klasika. Zezadu dva 6,3mm TRS vstupy, možnost volby mono/stereo a obvyklé impedance. Z papírů jsem se ještě dočetl, že je bedna osazena čtyřmi 12” reproduktory Celestion Vintage 30. Takže užuž.

 

No a teď rychle na tu druhou krabici, ať je na toho drobečka co postavit. Tahám ven hlavu a čeká mě další překvapení. Oproti zvyklostem je na každé straně o pár centimetrů menší než výše zmiňovaný kabinet. Není to proto, že by snad ta bedna byla o tolik širší, ale prostě to tak vyrobili schválně. A výsledek je vlastně perfektní. Stejný způsob potažení ještě umocňuje černá lesklá lišta pod knoflíky, vyrobenými ze stejně krémového plastu jako nápisy označující příslušnost ke značce, což už jen skutečně korunuje cíl posadit celek do klasických vintage aparátů. Není pochyb o tom, jak tohle asi bude hrát. Osazení elektronek a dvojice „chromovaných“ polohových přepínačů Power a Standby dávají jasně najevo, co o sobě Statesman hlásá: „Jsem klasický celolampový zesilovač.“

 

Důvěrnější seznámení

V dnešní době by to ale přeci jen bylo asi málo a jediným cílem firmy nebylo jen zachovat klasický sound, ale přidat i širší škálu zvuků, aniž bychom museli zapojovat další spoustu podlahových nebo rackových krabiček, jak jsme na to zvyklí od moderních aparátů.. Na čelní straně se proto krom základního vybavení - Reverb (samozřejmě akusticko-elektronický strunný) a Presence - objevily potenciometry pro dva kanály. Čistý a zkreslený. Oba mají klasické ovládání, na jaké jsme zvyklí - Bass, Mid, Trable, u čistého kanálu pak Volume a u zkresleného Gain a Master -, takže veškerá práce nevyžaduje žádné zbytečné procházení manuálu, což jsem velmi ocenil. Prostě přijdeš, zastrčíš, a hraješ. Vše je doplněno o praktické přepínače variant zvuku Channel Select - Drive a Clean, pro případ, že byste si doma zapomněli footswitch a potřebovali je změnit ručně. U čistého kanálu se nachází spínač s nápisem Twang. Je to velmi příjemné oživení čistého zvuku, které navozuje dojem hry lehce napleskávajícího funky či amerického country. U zkresleného kanálu pak přibyl spínač s nápisem Boost, který pošle zvuk z klasického sytého krémového o patro výše do crunch až sólového nakřáplého. V základní výbavě aparátu se nachází nožní přepínač FS-3N, který má tři klasické kovové přepínače, šikovné červené ledky nám signalizují zrovna použity mód. Číslo jedna mění mezi čistým a zkresleným kanálem, číslo dvě pak přidává funkci Boost a trojkou přiřadíme „druhou“ hlasitost. Velmi vítaná záležitost. Na zadním panelu se nachází „šroubek“, kterým coby potenciometrem můžeme nastavit sílu tzv. druhé hlasitosti, která pak při sóle povznese naše snažení výše. Jakoby volume pedál, ale jednodušší. Past na všechny zvukaře:-). Další v řadě korekcí je tu pak Reverb Balance s podobným přepínáním mezi čistým a zkresleným tónem.

 

Tím se zároveň dostáváme k zadní straně zesilovače. Pro ty, co si přeci jen nedovedou život bez efektů představit, je tu důmyslně vyvedená efektová smyčka. Je totiž možné zvolit si jedním stiskem spínače mezi sériovým nebo paralelním připojením, popřípadě ji celou druhým stiskem utlumit o 10 dB. Vedle vstupu pro klasický, již výše popsaný trojcestný nožní přepínač, je možné si dokoupit dvojcestný footswitch FS-2, kterým pak můžete vyřadit, či naopak připnout strunný reverb a zvolit jedním sešlápnutím mezi variantami FX-Loop. To ocení hlavně zvukoví laboranti. Pak standard výstupů všech impedancí umožňující připojení jednoho či dvou kabinetů 16 nebo 4 char1 popř. 2 x 16 char1. A pak už jen schránka na pojistky a zásuvka pro přívod šťávy. Jako velký plus a bonus jsem uvítal přítomnost dvou nepromokavých potahů, zevnitř vystlaných sametem, aby se miminko při přepravě nepoškrábalo. To, co jsem tu teď popsal, už se jeví jako varianta, kterou by si v počátcích lampových klasik asi každý přál, ale jen těžko si dovedl představit, že bude fungovat. Takže připojit a...

 

Zvuk

... power nahoru a... no zaplať za ty dary, je to Hughes & Kettner, velké diamantové oko, které se na mě rozzářilo, má tu obligátní, známou magickou modrou barvu. Kytara je připravena, po krátkém nažhavení cvaknout nahoru ještě Standby a může se začít linout či řinout. První, co bych vyzvedl, je síla zesilovače. 50 wattů je pro naše poměry na malých scénách a klubech tak akorát, abychom mohli začít tím, že zesilovač řádně nabudíme. Všechny celolampové aparáty dle našich letitých zkušeností hrají nejlépe na „vrcholu“ své křivky. Tam se ale se silnějšími kusy dostaneme jen stěží. Nastavení je skutečně velmi rychlé a intuitivní, každému dle jeho zvyklostí. Trsátko letí vzduchem a struny se rozvibrují. Kabinet nezklamal. Síla reproduktorů lehce zadrnčí nohavicemi a zvuk je takový, jak bychom si asi představovali. Lehká nejistota z loni zkoušeného komba je tatam a zvuk nesnese kompromisy. Je už jen na vašich potřebách, jestli menší a rozhodně pěkné, anebo větší, ale s nutností horšího transportu a většími nároky na místo i pořizovací cenu, leč s opravdovým požitkem z hraní. Skutečnost, že v celé svém rozsahuhlasitosti nemění charakteristiku zvuku více, než jsme zvyklí, je velice příjemná. Variant zkreslení je mnoho a komfort hraní je také veliký. Diky již jmenovaným funkcím Boost, Twang a 2nd Volume lze i bez efektu docílit škály zabarvení, díky jimž se celé naše vystoupení nemusí odehrávat jen ve dvou liniích. Humbuckery mé zkušební kytary dodržují po celou dobu lehce nakřapaný sound. Jaké by to bylo třeba se singly, budete muset pozkoušet sami. Navíc je tato sestava velmi osobní, takže bude záležet na vkusu každého z vás. Vše, co nabízí, funguje, a řekl bych, že s velkou mírou vkusu. Uvidíte sami, jestli čapne a nepustí, nebo to bude, třeba od stejné firmy, ale něco ostřejšího.

 

Info:

Hughes & Kettner Statesman Dual EL34 je 50W celolampový kytarový zesilovač ve stylu vintage. Stejně je na tom i box STM 412 osazený čtyřmi 12” reproduktory Celestion Vintage 30 o celkovém výkonu 240 W. Hlavu pořídíte za 34 990 Kč, box pak za 20 990 Kč.

 

Plus:

vzhled

snadnost ovládání

zvuk odpovídající vzhledu

přetahovací obaly v základní výbavě

 

Mínus:

těžko hledat u toho, pro koho je určen, ale Linkin Park z něj nedostanete:-)

 

Technická specifikace:

zesilovač:

výkon: 50 W

zesilovač: 2x EL34

předzesilovač: 2x 12AX7

reverb: akusticko-elektronický strunný

efektová smyčka: sériová/paralelní přepínatelná

footswitch: FS-3N (součást balení), FS-2 (možno dokoupit)

přepínatelné funkce: kanály, zkreslení, druhá hlasitost; přes FS-2: Reverb, FX-Loop

speciální vlastnosti: druhá hlasitost, Twang a možnosti zkreslení

ekvalizér: třípásmový na každý kanál

speaker výstupy: 1 x 4 char1, 1 x 8 char1/2 x 16 char1, 1 x 16 char1

rozměry: 678 x 254 x 253 mm

hmotnost: 15,3 kg

cena: 34 990 Kč

 

box:

repro: 4 x 12” Celestion Vintage 30

možnosti zapojení: mono 4/16 char1, stereo 2 x 8 char1

max. výkon: 240 W

vstupní konektory: 2 x 6,3mm jack

rozměry: 750 x 750 x 360 mm

hmotnost: 41 kg

cena: 20 990 Kč

Psáno pro časopis Muzikus