Hotone Wally Looper - malý podlahový looper
Hotone Wally Looper
Ještě menší, než jste čekali...
Když před časem dánští TC Eletronic vzbudili pozornost výborně vymyšleným supermalým looperem Ditto, myslel jsem si, že menší už krabička být prostě nemůže. A hle, ještě to jde. A to až téměř na velikost krabičky od sirek.
Digitální technologie prostě umožňují, co se velikosti výrobků týče, dělat opravdu kouzla. Na český trh se nyní dostává, aspoň pro mě, nová firma Hotone, jejíž výrobek nazvaný Wally Looper jsem si vypůjčil k otestování. Bereme tedy lupu a jdeme si ho trochu prohlídnout. :-)
Co je a co umí Vally Looper
Hotone je hongkongská firma, která dle všeho úzce spolupracuje s americkou butikovou firmou Strymon, která patří ve světě kytarových krabiček bezesporu do té nejvyšší ligy. Ostatně jejich spolupráci svědčí i to, že na letošní Musikmesse ve Frankfurtu měli společný stánek. No, kdo komu dodává know-how, se mi zjistit nepodařilo. :-) Každopádně krabičky firmy Hotone jsou daaaleko levnější, no a vlastně i o dost menší. :-) Ale jak jsem zjistil později, ne zas tak kvalitativně horší. Aspoň tedy podle vzorků, které jsem mohl vyzkoušet. Na jejich webu www.hotoneaudio.com pak najdete všechny produkty, videa popisy atd. Pro milovníky bonsají a všech různých miniatur tam najdete například i ultramalé lampové zesilovače, které strčíte do kapsy.
Ale zpět k Wally Looperu. S mým kolegou kytaristou Ondřejem Eckrtem s oblibou říkáme krabičkám angličáky. Tak trochu mi totiž kytarové krabičky svou kovovou konstrukcí, barvami, a hlavně tou vášní pro ně hračky mého dětství připomínají. U Hotone to ještě dovedli k dokonalosti a díky velikosti pedálu a robustnímu kovovému šasi krabička vypadá opravdu stejně jako mé oblíbené dětské makety autíček. :-)
Co se týče ovládání, vše je intuitivní a opravdu jednoduché. Pokud už jste někdy s nějakým podobným looperem měli tu čest, přijdete na vše rychle bez jakéhokoliv návodu. Nahrávaní, spouštění, overdubbing, zastavovaní a mazání obstarává, stejně jako například u už výše zmiňovaného Ditta, jeden centrální nožní spínač. To je, dle mého jediná, řekněme bolístka těchto malých looperů. Pokud chcete totiž celou smyčku úplně zastavit, musíte pedál prostě rychle dvakrát za sebou sešlápnout. Což mě, hlavně při použití na živo, vždycky hrozně štvalo. Ale asi si na to jde zvyknout a naučit se to. Jinak by se musel bohužel přidělat další nožní přepínač a kouzlo velikosti a jednoduchosti by bylo pryč.
Dalším ovladačem je velký dominantní potenciometr, kterým nastavujeme důležitou výstupní hlasitost. Navíc oproti konkurenci zde najdeme ještě dvě velmi zajímavé funkce: První je nastavení vstupní hlasitosti. Tedy jak hlasitý bude nahraný signál. To může být dobré pro optimální nastavení hlasitosti smyček a také tím můžete zamezit případnému přebuzení signálu, například pokud byste do looperu pustili nějakou v počítači vytvořenou smyčku či nějaký doprovod atd.
Druhou neméně zajímavou funkcí je potenciometr sloužící ke zpomalení či zrychlení smyčky. Pokud byste chtěli rychlost vrátit na původní hodnotu, je uprostřed dráhy potenciometru malá zarážka. Jestliže knoflík otočíte zcela doprava, nahrávka se zpomalí přesně na půlku a navíc posune o oktávu dolů, pokud naopak otočíte poťák zcela doprava, rychlost se dvakrát tak zrychlí a smyčka se posouvá se o oktávu výš. Ladění se při zpomalovaní nebo zrychlování plynule mění. Při cvičení či různých experimentech by se to mohlo někomu hodit. Mě osobně to spíše štvalo, protože jsem si vždycky omylem nohou do potenciometru nechtě ťukl a smyčka se zpomalila nebo zrychlila. Ano, vím, ono se stačí sehnout a vrátit rychlost zpět, ale stát se tohle na koncertě, asi by mě trefilo. :-) Co se týče kapacity looperu, můžeme nahrát až patnáct minut záznamu s neomezeným počtem overdubů (pro příklad - u Ditta je to pět minut). To je, když přihlédneme k celkové filozofii tohoto looperu, opravdu více než dostačující. Výborná, a tady opravdu chválím, je i kvalita zvuku. Zvuk je čistý bez jakýchkoliv slyšitelných deformací.
Závěr
Tak co tedy říci na závěr? Pokud hledáte malý jednoduchý looper pro každodenní cvičení či nahrání jednoduché smyčky, do které si budete hrát a kterou nepotřebujete ukládat, je Hotone Valley asi ideální. Pro mluví určitě poměr zvuk/cena/zpracování. Pro někoho může být velkým plusem i velmi malý rozměr. Škoda jen, že nefunguje na baterku, na nějakou super malou... :-)
Info:
Hotone Wally Looper je malý podlahový looper ze série Skyline. Cena je 2399 Kč.
Plus:
velikost
zpracovaní a design
zvuk
cena
Mínus:
Není možné napájet baterií (ale to je jasné vzhledem k velikosti, takže to vlastně není až tak moc mínus).
Možnost nechtěného posunutí potenciometru na změnu tempa a tím rozladění nejen celého podkladu, ale i posluchačů. :-)
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Maximální délka záznamu | 15 min |
Overdubbing | neomezený |
Paměť | 1 (paměť se automaticky uloží po vypnutí) |
Spotřeba | 37 mA |
Rozměry | 74 x 44 x 44 mm |
Hmotnost | 190 g |
www: