Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály

Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály
Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály

Mezi kytaristy se zájmem o simulaci kytarových aparátů je značka Fractal dostatečně známá, zvláště když uživateli jejich zařízení je celá řada hvězdných kytaristů i baskytaristů. Jejich výčet najdete na stránkách https://www.fractalaudio.com/artists/, stačí si připomenout jména Joe Satriani, Edge, Steve Vai, John Petrucci, Guthrie Govan, Trullijo...

Nejnovější přírůstek firmy Fractal FM3 - což je kompaktní podlahový pre-amp a multiefekt v jednom - je menší bratr vlajkové lodi firmy Fractal AXE III a je přímým nástupcem úspěšně pedálové verze Fractal AX 8, která vycházela rovněž z dnes už legendární předchozí rackové verze AXE II. FM3 je již tradičně navíc velmi kvalitní zvuková karta s matrici 4 x 4 in/out. FM3 nabízí více než 265 typů různých zesilovačů a 2200

nasnímaných různých variant reproboxů, a k tomu je zde možnost navíc uložit dalších 1024 vlastních. Existuje celá řada firem, které nabízejí vlastní nasnímané varianty reproboxů a rovněž také kombinace nastavení zesilovačů z nabídky firmy Fractal. Vše je za rozumné peníze. Nákupy jsou logicky online, takže v pohodlí domova můžete rozšiřovat svoji vlastní nabídku set upu. Firma Fractal nepožaduje žádné registrace produktů, veškerá podpora je zdarma a po světě je jen pár prodejců (rozdělených do oblastí), které se primárně věnují produktům firmy Fractal. Sám mám vynikající zkušenost s evropským distributorem, na dotazy reaguje velmi rychle a společně s dalšími webovými stránkami výrobce, které zdatně doplňují další stránky: fórum.fractalaudio.com, wiki.fractalaudio.com (velmi podrobná wikipedie o všech produktech firmy Fractal) a v neposlední řadě se stránkami www.axechange.fractalaudio, kde si můžete zdarma stáhnout presety jiných kytaristů nebo případně nabídnout i vlastní, tvoří skutečně kvalitní globální support. Doporučují shlédnout i řadu tutorialů na YouTube. Jeden z mých oblíbenců a velký propagátor firmy Fractal je australský kytarista Leon Todd.

Zde přináším stručně shrnutí pro ty, již se začínají zajímat o simulaci kytarových zesilovačů a reproboxů. Velmi stručně: Jedná se o virtuální simulaci kytarových aparatur s doplněním o množství kytarových efektů, a to vše all in one. Díky výkonným procesorům (v případě FM3 je to třijádrový Griffin DSP) a technologií FAS (fractal audio systems), je FM3 schopen velmi přesně přenášet zvuk tak, jak ho známe z mnoha zesilovačůa komb, a díky obrovské nabídce nasnímaných IR (impulse response) reproboxů nabízí nepřeberné množství jejich kombinaci. To vše je korunováno vyčerpávající nabídkou vysoce kvalitních kytarových efektů. Je potřeba mít na myslí, že zvuk, jak ho slyšíme z FM3, je vlastně věrnou reprodukcí finálního zvuku - tak jak ho slyšíme z nahrávek nebo z ozvučovacích systémů.

 

Základní popis

Šasi pedálu je vyrobeno z robustního plechu a dává pocit velké odolnosti. Rozměry 281 x 103 x 236 mm, společně s hmotností 3,22 kg, přidávají zařízení kompaktnost a v podstatě ho můžete nosit v tašce. Když si uvědomíme, že FM3 plní i funkci předzesilovače, tak se můžete v kombinaci s aktivním boxem (nejlépefull range flat response, kdy poskytuje neutrální zvuk) propracovat k velmi výkonnému aparátu zanedbatelných rozměrů a hmotnosti. Přes určité kouzlo lamp odpadá např. jejich údržba, zvuk je stabilní jak na pódiu, tak ve studiu a změna prostředí ho nijak neovlivní. Pokud vypnete simulaci reproduktorů, můžete použít FM 3 v kombinaci i se svým stávajícím kytarovým aparátem nebo prostě využít jen pódiový odposlech.

FM3 má stejně rozvržení ovládacích prvků jako AXE III, a tedy i stejnou architekturu včetně uživatelského prostředí editačního softwaru FM3 Edit. Vše je velmi přehledně uspořádané a intuitivní na ovládání. Na předním panelu je dominantní velký displej s ovládacími prvky, včetně dnes již více než klasickými navigačními tlačítky umístěnými do tvaru kříže. Jsou zde pouze tři footswitche s podsvícením (barvy jsou variabilní) včetně minidispleje a ty umožňují přepínání různých variant nastavení. Schválně zmiňuji jen pouze tři, neboť ty stačí díky své variabilitě k přiřazení řadě funkcí a jsou plně dostačují na ovládání FM3. Můžete je přiřadit k osmi různým layoutům, a to vše vyvolávat pouze nožním přepínáním. Jinými slovy, každému footswitchi můžete přiřadit jakékoliv funkce ve dvou módech - tap (přepnutí) a hold (krátké přidržení). Tím se otevírá další nabídka variant, a kdyby to nestačilo, máme tady firmou Fractal vyvinutou jejich normu FAS Link, která umožňuje připojení dalších samostatných footswitchů Fractal FC 12 a FC 6. Ty můžete dokonce použít až dva najednou. Pro toho, kdo má obří pedalboard, by se zachoval rozumný počet požadovaných footswitchu, ale pořád v daleko menším a kompaktnějším provedení. Sympatické také je, že FM3 připojíte rovnou do sítě bez potřeby externího napáječe.

 

Zadní panel

Na zadním panelu kromě vstupu pro sluchátka (první výrobní série FM3 ho neměla) jsou dva nezávislé vstupy (druhý je stereofonní) ,dva stereo výstupy ve verzi XLR a jack, tyto kombinace zároveň nabízejí efektovou smyčku. Samozřejmostí jsou vstupy a výstupy pro MIDI In a OUT/Thru, SPDIF a vstup USB (je zde ještě jeden, „možná“ je to příprava do budoucna). Další dva vstupy jsou určeny pro další switche nebo expression pedály. FAS link umožňuje připojení, jak už bylo zmíněno, dalších až dvou samostatných footswitchu od firmy Fractal, a to ve verzích FC 12 a FC 6 nebo jejich kombinaci.

 

Ovládání a programování footswitchů u FM3, FC 12 a FC 6

Uživatelská filosofie přepínání FM3 a přídavných footswitchu FC 12 a FC 6 je stejná jako u FM3, a tedy mají spolu s FC 6 a FC 12 stejnou architekturu. Velmi stručně řečeno, ke každému přepínači můžete přiřadit téměř jakoukoliv funkci. Pro lepší porozumění: Například můžete přepínat presety, dále scény (pod každým presetem najdete osm scén), efekty, ale rovněž různé typy zesilovačů, reproboxů, ovládat looper, základní utility, jako je ladička nebo tempo, apod. LCD minidispleje využijete pro popis jednotlivých funkci footswitchů svými vlastními popisky a rovněž si můžete zvolit individuálně barvu podsvícení jednotlivých přepínačů. To vše korunuje funkce přiřazení hold, která vám umožní kromě všech již popsaných funkcí také vstup do volby přepínání jednotlivých režimů. K dispozici je osm základních layoutů, do kterých se v základním nastavení vstupuje přidržením (hold) prostředního nožního spínače. Jako příklad uvedu, že v základním nastavení máte přepínání např. presetů nastaveno tak, že se posouváte do dalšího výběru přidržením levého, respektive pravého, přepínače. To samé nastane, když vstoupíte do layoutu ve scénách či efektech, vše záleží jen na vašem výběru nastavení. Do dalších layoutů se dostane jednoduše tím, že podržíte prostřední přepínač. Objeví se další nabídka, kde si můžete vybírat mezi volbou přepínání presetů, scén nebo jednotlivých efektů, po volbě se opět můžete posouvat doleva nebo doprava. Vše se dá upravit individuálně podle vašich potřeb a všechny možnosti lze kombinovat. Tenhle systém je skutečně geniální a omezen je skutečně snad jen naší vlastní představivosti. Dle mého názoru ve většině případů si vystačíte s kombinací těchto tří přepínačů.

Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály
Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály

Tvoření zvuku

Princip tvoření vlastních zvuků je založen na mřížce 12 x 4, která je tvořena bloky. Každému bloku může být přiřazen zesilovač, reprobox nebo jakýkoliv efekt, včetně rkvalizéru, vstupu, výstupu apod. Pod jedním presetem máte osm scén, takže na základě sestavení jednoho řetězce můžete mít osm dalších variant. Výběr a počet zapnutých bloků v jednotlivých scénách je jen na vaší volbě. Ve většině případů každý blok má na výběr ještě z dalších typů, a to vše můžete v každém bloku kombinovat v individuálních čtyřech kanálech.

Celkem je k dispozici 512 presetů, všechny lze přepsat svými vlastními. Dále je zde globální funkce Modifier, díky které můžete v reálném čase měnit řady parametrů, a to pomocí až dvou externích footswitchů nebo rovněž dvou expression pedálů. Jedná se o celou řadu parametrů, od nastavení wah a volume pedálu, whammy pedálu až po změny parametrů jednotlivých efektů, např. halu, delaye, zkreslení a celé řady dalších.

Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály
Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály

FM 3 Edit

Editační software pro FM3 je zdarma. Vřele doporučují jeho použití, i když není problém vše udělat pomoci hardwarových ovládacích prvků na FM3. Tenhle proces je přece jen pohodlnější, přehlednější, a hlavně rychlejší. Můžete velmi rychle zeditovat a vytvářet vlastní presety, scény a nastavení jednotlivých bloků, a to hlavně pomoci funkce drag and drop. Software je propojen s aplikaci Fractal Bot, která vám umožní zálohovat a upgradovat FM3. Veškeré upgrady jsou trvale zdarma. U firmy Fractal to kromě upgrade na novější operační systémy většinou znamená nejen možnost opravy případných chyb z posledních verzí, ale hlavně neustále inovování a stahování dalších funkcí, zvyšování kvality zvuku, včetně rozšiřování nabídky dalších efektů a zlepšování uživatelského prostředí.

 

Zakladatel a hlavní konstruktér Fractalu Cliff Chase je také kytarista. I díky tomu mu hodně záleží na komunitě hudebníků a jejich názoru na dalším vylepšování produktů značky Fractal. Patří k vizionářům hudebního průmyslu zabývajících se hudebními nástroji a příslušenstvím v 21. století a bývá přirovnáván k takovým osobnostem, jako byli ve své době Leo Fender, Les Paul nebo vývojář prvních syntetizátoru Bob Moog.

 

Reamping a nahrávání

Nahrávání je velice snadné, můžete použít jakýkoliv program pro DAW a navíc využít možnosti reampingu, což znamená, že nahráváte zároveň i suchou stopu bez jakýkoliv efektů a zkreslení, prostě jen přímý signál z kytary. Později můžete tento záznam využít na reamping - výměnu či porovnání se svým původnímu zvukem, je to zvlášť dobře využitelné při finálním mixu, kdy například zjistíte, že se původně nahraný zvuk příliš neváže s nahrávkou.

 

Porovnání FM 3 a AXE III

Vzhledem k tomu, že mám k dispozici obě zařízení, porovnával jsem zvuk, a dospěl k názoru, že základní kvalita je stejná. Je jasné, že AXE III díky podstatně většímu výpočetnímu výkonu má více možnosti. Nabízí větší výběr z jednotlivých bloků a náročnější kombinace. A tím zvládá podstatně více funkci najednou. FM3 kromě některých efektů nemá slavnou funkci Tone Match, tedy otisknuti jiného zvuku, vytváření vlastních IR, má méně vstupů a výstupů atd. Každopádně je na každém, jak velký rozsah funkcí potřebuje, a logicky FM3 nemůže mít ty samé možnosti jako AXE III. To ale neomezuje FM3 k použití jak pro live, tak pro nahrávání ve studiu. AXE III je skvěle zařízení, ale cena FM3 je oproti vlajkové lodi AXE III více než přijatelná. Presety jsou u obou zařízení kompatibilní. Tam, kde FM3 nemá tolik možnosti, si preset z AXE III velmi rychle upravíte do plné funkčnosti.

Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály
Fractal FM3 - Rolls Royce mezi kompaktními podlahovými pedály

Závěr

Co k tomu dodat? Ještě před deseti let vývoj nebyl zdaleka tak daleko a digitální simulace, což se týkalo hlavně zkreslení, nezněla nijak přesvědčivě. Dnes je situace úplně jiná, Fractal povýšil modeling aparátů na úroveň, která je nekompromisní jak v dynamice nebo věrné simulaci kytarových aparátů, tak v jejich vyčerpávajícím výběru. Navíc jsou zde všechny myslitelné efekty. I tato zařízení mají své limity, ale pouze jen v pokusech, co vše je schopno zařízení přepočítat, bez ambicí na finální výsledek. U Fractalu vše navíc tmelí komunita uživatelů a neustálá softwarová podpora zlepšující zvukové a uživatelské rozhraní ze strany výrobce.

 

Info:

Fractal FM3 je kompaktní podlahový pre-amp a multiefekt v jednom. Je menším bratrem vlajkové lodi firmy Fractal AXE III a je přímým nástupcem úspěšné pedálové verze Fractal AX 8. Cena je 34 195 Kč.

 

Plus:

vynikající zvuková kvalita simulací

nepřeberné množství efektů ve studiové kvalitě

jednoduchá editace

velikost a váha

geniální funkce ovládání a přiřazování funkci jednotlivým footswitchum

uplatnění ve všech žánrech

support

cena

 

Mínus:

žádné, jen někoho může odradit vytvořený „waitlist“ z důvodu enormního množství zájemců, ale kdo si počká, ten se dočká, což ale bude dříve nebo později stejně minulost.

 

Technická specifikace

nástrojový vstup jack 6,3 mm TR, 1 MΩ, +16 dBu
analogový vstup 2 jack 6,3 mm TRS, 1 MΩ, +20 dBu
A/D D/A převodník 24 bitů / 48 kHz / 20 Hz–20 kHz
výstup 1 XLR, symetrický, 600 Ω, +20 dBu
výstup 2 jack 6,3 mm, TR, 600 Ω, +20 dBu
sluchátkový výstup jack 6,3 mm, stereo, 35 Ω
USB 2.0
MIDI In a Out/Thru
FAS link konektor XLR–F
rozměry 281 x 103 x 236 mm
hmotnost 3,22 kg

 

https://www.fractalaudio.com/fm3/

Psáno pro časopis Muzikus