Fishman TriplePlay Connect - kytarový MIDI snímač

Fishman TriplePlay Connect - kytarový MIDI snímač
Fishman TriplePlay Connect - kytarový MIDI snímač

Proč spojit kytaru a MIDI? To je jako ptát se, proč jezdit na kole nejen po silnici, ale i lesem. Prostě proto, že se nám otevřou úplně nové obzory.

Historie

Fishman je známý zejména svými systémy pro snímání akustických kytar. Na poli kytarových MIDI snímačů už má Fishman zkušenost v podobě vlaštovky TriplePlay Wireless (Muzikus č. 4/2015). Tehdy jsme se rozplývali, že Triple Play přinesl revoluci v podobě bezdrátového přenosu z MIDI snímače. Pro jeho chod byl nutný počítač, do kterého byl připojen bezdrátový USB přijímač. Počítač prováděl konverzi z USB na MIDI. Toto omezení je pryč. Výrobce uvedl nožní přepínač FC-1, se kterým už počítač není potřeba.

 

Předmět zkoumání

Testovaný snímač Connect má na sobě konektor mikro-B USB a s počítačem (nebo s pedálem FC-1) je propojen kabelem USB.

Snímač jde využít jako MIDI kontrolér jak s mašinkami od Apple, tak s PC. Všech šest strun je převáděno do jednoho MIDI kanálu. Toto lze obejít využitím FC-1, na kterém je možné nastavit, zda všechny struny posíláme v jednom MIDI kanálu (režim Poly), anebo každou strunu po vlastím MIDI kanálu (režim Mono).

Tělo snímače obsahuje šest maličkých samostatných (dělených) snímačů, pro každou strunu jeden. Doporučené umístění je těsně u kobylky, co nejblíže ke strunám, ideálně cca jeden milimetr. Krátkým kabelem je pevně spojen s ovladačem. Ten má malé a kompaktní tělíčko se dvěma tlačítky a signalizační LED diodou. Tlačítka slouží pro přepnutí zvuku, vysílají standardní Program Change MIDI.

Stejně jako u Triple Play i zde máme v balení šikovné plastové nástavce, které přilepíme k tělu kytary v místech pro snímač a pro ovladač. Do nich jen nacvakneme snímač a ovladače, a mydlíme. Paráda. Také tu máme nástavec pro umístění na Gibson či lubovku (kobylky tune-o-matic).

Přímo na snímači chybí mikroštelování výšky nástavců magnetů, které umožnuje GK-3. To najde využití v případech, kdy profil krku neodpovídá oblouku snímače.

Fishman TriplePlay Connect - kytarový MIDI snímač
Fishman TriplePlay Connect - kytarový MIDI snímač

Přenos signálu a mikro USB

Signál z ovladače se přenáší „drátově“. Přiloženy jsou dva kabely, každý s délkou 270 cm a tloušťkou 4 milimetry (měřil jsem dílenským metrem). Oba mají na jednom konci lomený konektor mikro-B USB pro zasunutí do snímače. Můžeme si vybrat, který potřebujeme, kabely se liší osazením druhého konce konektorem USB resp. Lightning. Lze samo sebou vzít libovolný (kvalitní) USB kabel.

Nemohu se zbavit výhrad ke konektorumikro USB. Ovladač je z plastu, je docela maličký a jeho provedení dává tušit, že testem odolnosti podle vojenských norem by asi neprošel. Tohle člověk respektuje, nikdo asi nepočítá s tím, že by svůj MIDI snímač ve studiu vystavoval nešetrnému zacházení. Jenže pak přijde konektor mikroUSB, kde zasunutí i vysunutí kabelu jde pěkně ztuha. Při každé operaci jsem váhal, jestli nevylomím samici v ovladači. Možná zbytečně, ale síly potřebné k těmto úkonům mi přišly na drobné tělíčko ovladače neúměrně veliké. K tomu přistupuje fakt, že mikroUSB nemá aretaci. K nechtěnému vypadnutí kabelu je určen jeden z přiložených nástavců, jenž zajistí provléknutí kabelu k pásu. Není to ideální, ale alespoň něco. Je zjevné, že výrobce si je tohoto slabého místa vědom.

 

Na diskusních fórech se můžeme setkat se zkratkou FTP Guitar. Zprvu jsem myslel, že jde o nějaké propojení kytary s počítačem (FTP protokol). Ale znamená to Fishman Triple Play, tedy kytara osazená tímto snímačem.

 

Zkrátka, ten neforemný USB kabel s tím neposlušným konektorem mi úplně neseděl. Raději jsem kabel nechal v ovladači stále připojený.

Pro poctivost uvádím, že jsem na diskusních fórech nenašel žádné komentáře k vylomení konektoru, což poněkud tlumí mé obavy. Po takové době od uvedení na trh, už by se případné problémy měly objevit.

Fishman neumožňuje přenášet signál z kytarových snímačů. Na kytarový zvuk tedy stále používáme normální kytarový kabel. To je dobře, každý, kdo měl svou kytaru rád, dával stejně přednost klasickému kabelu.

 

Využití a hraní

Snímač připojíme k zařízení Apple anebo k PC, kde se nám objeví jako normální MIDI zařízení (keyboard). V našem softwaru tento keyboard připojíme (přiřadíme jej jako MIDI kontrolér, případně nastavíme kanál MID apod.). A to je celé. Zahrajeme na kytaru a uslyšíme zvuk virtuálního nástroje, ovládaného tímto kontrolérem. Kouzlo je tu!

Budu se opakovat, ale kytarové MIDI snímače jsou branou do zcela nového světa. Ten pocit, když brnkáte a do uší vám zní piano, flétna či bicí, je omamný. Stejně jako Fishman Wireless i testovaný Connect zvládá převod kytary na MIDI velmi dobře. Platí, že je třeba si hlídat čistotu hry. Převod je náchylný na různé pazvuky a překlepy.

 

Pro spojení kytar a MIDI Fishman nabízí v katalogu tři položky: Snímače TriplePlay Wireless (bezdrátový) a Connect (drátový) MIDI snímač a nožní ovladač FC-1.

 

Vytahování strun, nedomáčknutí, to vše má vliv na výsledný zvuk. Chce to cvik, ale rozhodně to stojí za to! Co se týče převodu kytarové hry na MIDI, buďme bez obav, viz nadšení z Fishman TriplePlay Wireless. S odstupem času a se zkušenostmi s Connect se vidí, že tento optimismus byl oprávněný.

Zpoždění převodu jsem naměřil mezi 2-4 ms, což je z pohledu pocitu v pořádku, není tady znát žádné zaznamenatelné zpoždění (mám vyzkoušeno, že to nastává pro hodnoty kolem 5-7 ms).

 

Appka pro Apple

Dodávaná „appka“ je zdarma, což je skvělé. Jede jenom na tabletu, což je nepochopitelné. To někdy způsobuje zmatek uživatelů, kteří se obávají, že celý snímač Conect pojede jenom na tabletech. Naštěstí tomu tak není, jak píšeme výše, snímač jede na Apple i PC. Appka není pro provoz snímače zásadní, můžeme snadno fungovat bez ní.

Appka je fajn a je zadarmo. Na pohled sice působí trochu lacině (nebudu zastírat, že „pouťově“ mi přijde výstižnější), ale pracuje se s ní dobře. Má intuitivní ovládání, umožní rychle využít potenciál snímače. Spousty zvuků, smyčkování, vrstvení, všechno máme pěkně pohromadě. Umožňuje základní věci, jako rozdělení zvuků strun na dvě zóny, pouštět smyčky apod. Samozřejmostí je ladička, nastavení úrovně signálů jednotlivých strun.

Účel je více než jasný: Nabídnout jednoduché řešení, které ukáže, co všechno se s MIDI snímačem dá dělat. Plní jej skvěle, pro začátečníka i pro hračičku vystačí na mnoho dlouhých zimních večerů. A třeba Fishman tuhle appku v budoucnu rozšíří i na další platformy.

 

Do nožního ovladače Fishman FC-1 připojíme bezdrátový nebo drátový snímač TriplePlay. Z FC-1 pak vedeme rovnou MIDI kabel, má konektor MIDI Out. S ním tedy už nepotřebujeme počítač.

 

Závěr

Fishman dokázal skvělou věc: Nabídnout jednoduchou cestu kytara-počítač-MIDI. Místo pro někoho nesrozumitelných mašinek tu máme snímač, který se nacvakne a z něj šlape USB. Toť vše. S ohledem na kabel lze předpokládat využití převážně ve studiu. Pro živé hraní bych doporučil variantu Wireless.

To, že snímač funguje dobře, bylo řečeno. A stejně dobře funguje i jeho cena. Je skvělé, za jak málo peněz lze spojení kytary a MIDI pořídit. K tomu přistupuje možnost rozšíření pedálem FC-1.

Je třeba si rozmyslet, co hledáme. Pokud rozsáhlejší systém s více možnostmi, je třeba se poohlédnout jinde. Pokud chceme levné a funkční řešení nebo prostě jen začínáme, jsme tu správně.

Sečteno, podtrženo, Connect vychází jako kompaktní a levná vstupenka do světa MIDI.

 

Info:

Fishman TriplePlay Connect je kytarový MIDI snímač. Signál je přenášen USB kabelem přímo do počítače. Cena je 4945 Kč.

 

Plus:

cena

kvalitní převod na MIDI

nízká latence

jednoduchost

chytře vymyšlená montáž

rozměry

jednoduchá appka zdarma

 

Mínus:

USB konektor

nekompatibilní se systémy GR

appka jen na iPod

jen dvě tlačítka na ovladači

chybí signalizace přítomnosti signálu

 

Technická specifikace  

obsah balení snímač, patice na uchycení, USB kabely, manuál
napájení přímo z USB
rozměry (ovladač/kontrolér) 66 x 36 x 15 mm
rozměry (snímač) 100,4 x 8,6 mm
hmotnost 0,7 kg

 

https://www.fishman.com/products/series/tripleplay/

Psáno pro časopis Muzikus