Fender ’56 Stratocaster Closet Classic - další kousek z Custom Shopu
A je tu další strat ze série Custom Shop Time Machine. Tento „neomlácený“ (a tudíž i levnější) kousek přichází v provedení Closet Classic.
Série autentických replik Time Machine se vyrábí ve třech provedeních: Old New Stock, Closet Classic a Relic. V prvním případě se jedná o nástroje bez jakékoli stopy času. Relic jsme tu měli minule... a Closet Classic mají představovat nástroje, které (jakože) byly v minulosti chvilku hrané, poté odložené čtyřicet let na půdě a v současnosti znovu nalezené – prostě sen každého obchodníka s vintage nástroji :-)
Introdukce
Stratocaster má lehce zašlý nitro lak (v případě testovaného kousku se jedná o dvojtónový sunburst), se sotva viditelnými prasklinkami. Veškerý hardware a plasty jsou ve výborném stavu, avšak rovněž pohled s patrnou patinou. Kytara je velmi lehká s výrazným tvarováním těla, stejně jak tomu bylo u originálu z padesátých let (v pozdějších letech bylo tvarování méně výrazné).
Tělo je slepeno ze dvou kusů olše, krk je z jednoho kusu javoru. U materiálu těla bych se chvíli zastavil. Právě v létě roku 1956 Fender upustil od jasanu a začal vyrábět korpusy z nového materiálu – olše (výjimkou byly kytary s transparentní povrchovou úpravou, kde se výhradně používal jasan). Ve stejné době také vyměnil tzv. „knoflíkový“ srážeč strun e a h za tzv. „butterfly“.
Profil krku je spíš tlustší véčko, nazývané též „boat neck“. Mechaniky typu kluson (jedná se však o repliku od firmy Gotoh :-), kobylka, jednovrstvý pickguard – vše podle předlohy a vše, jak jinak, vintage. Dokonce je tu nainstalovaný i třípolohový přepínač (na minule testovaných „relikách“ byl pětipolohový), což vystihuje filozofii Closet Classic dokonale – vždyť byla kytara nějakých čtyřicet let zavřená v kufru a době nadšených modifikací se zdárně vyhnula :-) „Pětipoloháč“ je však přibalen v kufru. Snímače tu máme tři „Custom ’50’s Single-Coil“, samozřejmě AlNiCo singly. Struny jsou tovární (Fender) desítky, tak nažhavme lampy a hrábněme do nich.
Zvuk a hratelnost
Strat je lehoučký a dobře vyvážený, na první dotyk silnější krk padne dobře do dlaně. Díky profilu „V“ se dají velmi lehce hrát hmaty à la Hendrix – s palcem na „éčku“. Vše je dokonale seřízené a vintage tremolo funguje, jak má.
Popisováni zvuku je vždy velice subjektivní záležitost. Test si to však vyžaduje a nestačí napsat, že to hraje výborně, jak se od stratocastera s tímto rodokmenem očekává. Měl jsem to štěstí, že jsem nástroj mohl porovnat s již zmíněnými „reliky“, což mi celou věc trošku usnadnilo. Oba minule testované straty byly na rozdíl od „padesát šestky“ z jasanu. Díky tomu měly o něco více basů a nižších středů (některý z říznějších kolegů by mohl klidně napsat, že měly větší kule :-) Olšová ’56 mi zato přišla o něco více zvonivá, možná trošku hodnější a méně agresivní, rozuměla si však podle mého o chlup lépe se zkresleným „modernějším“ zvukem. Rozdíly však nebyly nikterak propastné, a každému pak vyhovuje něco jiného... Rozhodně bych si netroufl říct, která hrála lépe nebo hůře, všechny tři byly prostě nadprůměrné a skvělé kytary pro fajnšmekry, lišící se spíše v nuancích.
Ačkoli má tento Closet Classic jen třípolohový přepínač, tak se dá páčka nastavit do mezipolohy (no, dá to trošku dřiny :-), takže jsem nebyl ošizen o žádný z pěti typických zvuků strata. Paleta zvukových barev byla pestrá a žádna typická stratovská poloha zde nechyběla.
Suma sumárum
Komu přijde „relic filozofie“ tak trochu zvrácená, ale přesto si potrpí na detailech a autentickém zvuku padesátých let, toho by mohl tento ‘56 Closet Classic Strat zajímat. Škoda, že nebyla možnost zvukového porovnání se skutečným originálem. Provedení detailů jsem pečlivě studoval podle odborné literatury a skutečně nástroj, až na tři maličkosti, koresponduje s originálem. Mechaniky byly na prvních stratech typu kluson – tzv. Single Line Kluson Deluxe s vertikálním nápisem v lajně Kluson Deluxe. Tady jsou mechaniky bez značení. Neckplate má vyražené nové sériový číslo a další věc je pak znak Custom Shopu na zadní straně hlavy – to aby snad nikoho nenapadlo prodávat nástroj na e-bay za miliony jako padesát let starý originál :-)
S nástrojem získáte i krásný Deluxe Vintage Tweed Hardshell kufr s oranžovým interiérem, popruh, kabel a certifikát pravosti.
Info:
Fender ’56 Stratocaster Closet Classic je strat ze série Time Machine vyráběný v dílnách Custom Shopu. Doporučena maloobchodní cena včetně DPH je 79 650 Kč.
Plus:
řemeslné zpracování
přesná replika stratu 1956
úprava Custom Classic
zvuk
investice
váha
Mínus:
snad jen vyšší cena
Technická specifikace:
menzura: 25,5” (648 mm)
šířka na nultém pražci: 1,650” (42 mm)
profil krku: 10/’56, V „boat neck“
materiál hmatník: javor
materiál krk: javor
materiál tělo: výběrová olše
ovládací prvky: volume, 2 x tone, třípolohový přepínač (pětipolohový též přiložen)
elektronika: pasivní
snímače: Custom ‘50s Single-Coil Strat Pickups
váha: 3,4 kg
lak: nitro (tělo i krk)
počet pražců: 21
kobylka/tremolo: American Vintage Synchronized Tremolo
struny: Fender Super 250R (desítky)
pickguard: jednovrstvý
ladicí mechaniky: Fender/Gotoh Vintage Style Tuning Machines
další příslušenství: Deluxe Deluxe Vintage Tweed Hardshell kufr, popruh, kabel, krytka na kobylku, certifikát pravosti