ESP Viper Urban Camo - šišatý esgéčko v maskáčích

ESP Viper Urban Camo - šišatý esgéčko v maskáčích
ESP Viper Urban Camo - šišatý esgéčko v maskáčích

Pod tímto jménem se skrývá kytara z dnešního testu, a podstatné signifikace jsou tedy dány. Po upřesnění, že jde o nástroj vyrobený v Japonsku, pojďme k detailům.

Popis

Tvarový model Viper se již v katalogu ESP objevuje poměrně dlouho. Z fotografie je patrné, že jde o jaksi našišato pojaté "esgéčko" se zřetelným oboustranným zkosením obrysových hran v oblasti "rohů" a v místě pro opření kytaristova pravého lokte. Typickým materiálem pro tělo Viperu byl v každém případě mahagon. U vlepeného krku jsem zaznamenal i javorové tříkusé provedení, avšak testovaný model, ostatně jako celá Viper Camo řada, má krk mahagonový. Krk s ebenovým hmatníkem je osazen čtyřiadvaceti pražci v klasické gibsonovské menzuře 24,75" a je olemován bílým "bindingem", podobně jako vkusně tvarovaná, typická ESP hlava. Pro mě sympatickou drobností je zpevnění oblasti přechodu vnitřní strany krku do hlavy v podobě výstupku (jsou jím vybaveny i starší modely kytar gibson), který je ve tmě takovým sichr nárazníkem příliš rozmáchlé "plejerovy levičky".

Co však sérii Camo od ostatních modelů Viper odlišuje, je kromě povrchové úpravy instalace aktivních snímačů, většinou jde o dvojici EMG 81, někdy kombinaci 81 a 60, testovaná kytara však má 81 a 85, tedy jinak nejběžnější kombinaci aktivních humbuckerů EMG. Samotná barevná Urban Camo úprava, jak název napovídá, vychází z kamuflážové kombinace bílé, světlešedé, tmavošedé a černé barvy, a tak trochu paradoxně je na kytaře tím nejnápadnějším vizuálním prvkem. Černá mechanika kobylky Gotoh Tune-o-matic se stop barem, spolu s matně černou zamykací mechanikou Sperzel design Camo vhodně doplňují.

 

Zvuk

Po vyjmutí z luxusního pouzdra je první dotykový vjem z jakoby umělohmotného povrchu trochu rozpačitý. S největší pravděpodobností polyuretanový matný lak v silné vrstvě "uzavírá" celý nástroj, včetně krku i hlavy, a přírodní ebenový hmatník svojí černočernotou naturální základ materiálu kytary vzhledově moc nevytrhne. Profil krku je jinak příjemně bytelný, tělo také není žádný papírák, a tak vhodně váhově rozložený nástroj nepřepadává na hlavu.

Suchý zvuk není nijak hlasitý, v basech a středech vyrovnaný, s mírnou dominancí vyšších frekvencí. Pražce jsou středně silné, pečlivě začištěné, a i k těm nejvyšším je snadné se pohodlně dostat. Ovládací prvky jsou velmi střídmé, jeden ovládač pro hlasitost a jeden pro tónovou clonu s třípolohovým přepínačem mezi nimi, pro tento typ nástroje však plně dostačující. Kytara je seřízená, s příjemným dohmatem, trochu jsem jen přizvedl snímač u kobylky. Struny se zdají být slušné, ačkoliv se mi podařilo hned jednu přetrhnout. Při výměně je však třeba věnovat pozornost zamykacím "tunerům" Sperzel (nezaměňovat se zámky typu Floyd Rose), příliš brutální "zamčení" struny může způsobit, jako se to stalo mě, přestřižení struny.

Pro zapojení nástroje do aparatury je nutná instalace 9V baterie pro aktivní snímače do chromované výklopné šachty na vnitřní straně těla. Testovací aparaturu tvořil Marshall 2203 s bednou Marshall 4 x 12". Doménou Viper Camo je zkreslený zvuk, ne že by čistý nebyl použitelný, ale přeci jen aktivní snímače v kombinaci s materiálem kytary neposkytují až tak masivní a plastické středobasy. To je patrné i u zkresleného zvuku, kde však dominující vyšší středy umocňují srozumitelnost jednotlivých strun v plném zkresleném akordu a pomáhají ke snadnému vypískávání umělých alikvotů. Výměnou strun za silnější řadu by se pravděpodobně zvuk zhutnil, ale nezkoušel jsem to. Kytara jasně boduje v nakreslených beglajtech typu AC/DC, odsekávané riffy jsou přesně to, čemu Viper rozumí a co mu jde, a to i v různých variantách podladění. EMG snímače jsou dostatečně silné na chytání zpětných vazeb i při nižších hlasitostech a snad jedinou rezervu bych viděl v poněkud křehčím projevu v sólovém zvuku. Svojí konstrukcí, výbavou a výsledným zvukem je Viper Urban Camo ideální pro hodně zkreslené a podladěné kytarové party, na country v maskáčích zkuste něco jiného.

 

Info:

ESP Viper Urban Camo je, v Japonsku pečlivě vyrobená, moderní kytara z mahagonu, s příjemným čtyřiadvacetipražcovým krkem, osazená aktivními snímači EMG 81 a 85, které s atraktivním designem umocňují její dravý projev. Doporučená maloobchodní cena je 56 610 Kč

 

Plus:

atraktivní vzhled

rockový zvuk

kvalitní zpracování

skvělý futrál

 

Mínus:

problematické zamykání mechanik Sperzel

na dotyk "umělý" povrch

menší univerzálnost nástroje

 

Technická specifikace:

tělo: mahagon

krk: mahagon

hmatník: eben

pražce: 24XJ

menzura: 24,75"

snímače: EMG 81 a 85

napájení: 9 V

ovládání: 1 x volume, 1 x tone, třícestný toggle přepínač

kobylka: Gotoh Tune-o-matic/stop bar

mechanika: zamykací Sperzel 3 L 3P

binding: bílý kolem hlavy a krku

Psáno pro časopis Muzikus