ESP Horizon FR-II - luxusní japonka
Elektrickou kytaru, o které si budeme na této straně povídat, má na svědomí původem japonská firma ESP. Současný věhlas této značky určitě není potřeba zvlášť zdůrazňovat, o její propagaci se starají tak zvučná jména jako Kirk Hammett (Metallica), Ron Wood (Rolling Stones) či Max Cavalera (ex-Sepultura, Soulfly). Pojďme se tedy rovnou podívat na model Standard série Horizon s označením FR-II.
Provedení
Slovo „luxusní“ jsem v podtitulu dnešního testu rozhodně nezvolil jen tak. Firma ESP využívá k výrobě svých nástrojů ty nejkvalitnější materiály, nejdokonalejší komponenty a nejmodernější technologie a to vše si ještě můžete znásobit tradicí pověstné japonské pečlivosti a smyslu pro detail. Kytara, která se mi dostala do rukou v barevném provedení See Thru Black Cherry (průhledná černá třešeň), vypadá na první pohled velmi stylově. Kromě této barvy se model FR-2 vyrábí ještě ve variantách průhledná červená, průhledná černá a Black Aqua (volně přeloženo černá vodová, ale nástroj je ve skutečnosti téměř světle modrý). Jeho tělo je vyrobeno z olše, průchozí krk je ze dřeva javorového a hmatník ebenový, s perleťovými orientačními čtverci. Hardware je vyroben z niklu a chromu v barvě černé. Kytara je vybavena ladicí mechanikou Gotoh a dvojzvratným uzamykatelným tremolem Floyd Rose, které se velmi příjemně a jednoduše nasazuje a odnímá (zvládnete to jednou rukou prostým povolením či utažením matice). Na těle kytary dále nalezneme ovladače Volume, Tone (s rozpínačem snímačů push-push Tap switch) a třípolohový přepínač snímačů Seymour Duncan SH-1n a TB-4.
Dojmy
Tato kytara je žánrově vhodná pro hardrockovou a metalovou hudbu, popř. jakýkoli spíše tvrdší -core styl hudby, ale jak s oblibou říkávám - proti gustu žádný dišputát. Měl jsem tentokrát dostatek času prohnat tuto japonskou krasavici a alespoň dle mého skromného názoru opravdu vyniká svou hratelností, což jistě potěší všechny sólisty. Díky průchozímu krku je na této kytaře snadná přístupnost k nejvyšším polohám hmatníku. A stejně nadšení budou všichni hráči, kteří na své kytaře nesmí postrádat dvojzvratné tremolo, které je citlivé a díky zamykatelnému nultému pražci kytaru nerozlaďuje ani při použití těch nejrazantnějších kousků. I po stránce zvukové budu jen chválit. Humbuckery americké výroby Seymour Duncan patří k tomu nejlepšímu z klasických pasivních snímačů. Jejich zvukový výstup je čistý a plný, je zde citlivá odezva na herní dynamiku a zvuk má příjemně teplou barvu. Nikde nic nepíská ani nevrčí.
Hlavně ať mi nepraskne struna...
O příjemně jednoduché manipulaci se na rozdíl od tremola bohužel nedá hovořit v případě výměny strun. Pokud vám praskne struna během koncertu a Horizon bude v tu chvíli jediným nástrojem, který máte k dispozici, můžete rovnou vyhlásit přestávku. Čeká vás totiž malá operace, připravte si křížový šroubovák, inbus, štípací kleště a pevné nervy. Po povolení několika šroubů je třeba uštípnout úchytku struny, která je vám u tohoto nástroje k ničemu. Konec struny pak musíte pevně přišroubovat do mechaniky, což se např. mně podařilo až na druhý pokus. Pravda, nepatřím mezi manuálně nejzručnější...
Závěrem
Toť však asi opravdu jediné negativum, které jsem shledal na tomto jinak vynikajícím nástroji. Takže máte-li potřebné prostředky a touhu po kvalitní elektrické kytaře výborné hratelnosti a zvuku, není nad čím váhat.
Info:
ESP Horizon FR-II je elektrická kytara vhodná pro pokročilejší hráče rockového či metalového žánru. Vyrábí se v Japonsku. Doporučená maloobchodní cena je 45 400 Kč s DPH.
Plus:
luxusní provedení
hratelnost
zvuk
tremolo
Mínus:
vyšší cena
složitá výměna strun
tělo: olše, top javor
krk: javor, průchozí
hmatník: eben
pražce: 24/XJ
ovladače: 1 volume, 1 Tone (push-push Tap switch - rozpínač snímačů), třípolohový přepínač snímačů
snímače: Seymour Duncan SH-1n, Seymour Duncan TB-4
kobylka/tremolo: original Floyd Rose
ladící mechanika: Gotoh
hardware: černý (nikl, chrom)
barva: Black Cherry
Cesta k úspěchu ESP (Electric Sound Products) začala před 35 lety v malém krámku v Tokiu. Firma se původně specializovala na výrobu náhradních dílů, následně uvádí na trh vlastní modely kytar. Postupem času přesidluje do Los Angeles a etabluje se jako jedna z nejprogresivnějších společností hudebního průmyslu. Asi největší pozornost muzikantské veřejnosti obrátila k této značce skupina Metallica.