ESI MaXiO 032 - high-end řada korejské firmy ESI
Zvukové karty řady MaXiO jsou označovány jako high-end řada mezi produkty korejské firmy ESI, která zpočátku do podvědomí vstoupila spíše jako výrobce levných zařízení vhodných například pro domácí nahrávání.
Sortiment firemních produktů se však stále rozšiřuje a kromě zařízení pro domácí použití se objevují i kvalitnější (a dražší) modely. Právě zvukové karty řady MaXiO, v současnosti tvořené levnějším typem 032 a dražším XD, tvoří vrchol v nabídce firmy, a díky svému provedení, možnostem a ceně jsou určeny spíše do profesionální oblasti.
MaXiO 032
Základem systémů MaXiO je PCI karta v počítači a k ní připojený externí box s převodníky a s předzesilovači. V případě MaXiO 032 se jedná o kartu (24 bitů /192 kHz) se dvěma analogovými vstupy s mikrofonními předzesilovači s phantomovým napájením mikrofonů, dvěma výstupy, čtyřmi (!) digitálními vstupy a výstupy ADAT, digitálním vstupem a výstupem S/PDIF, synchronizací WordClock a rozhraním MIDI. Právě počet vstupů a výstupů ADAT je, zvlášť v této cenové třídě, naprosto ojedinělý a umožňuje pomocí osmi kanálových převodníků s rozhraním ADAT rozšířit systém až na třicet dva vstupních a třicet dva výstupních kanálů.
PCI karta je základem i dražšího systému MaXiO XD, kdy jsou k ní připojovány osmikanálové jednotky ESI EX8000. Z toho důvodu je vybavena jednak rozhraním M.D.I., což je paralelní rozhraní umožňující připojit externí box typu 032 a čtyřmi konektory rozhraní E.D.I. pro připojení maximálně čtyř osmikanálových jednotek EX8000. Rozhraní E.D.I. využívá propojení pomocí sběrnice FireWire s vlastním firemním protokolem. Jednotky lze i kombinovat při dodržení maximálního počtu vstupních a výstupních kanálů 32/32.
Popis
Tady se už na první pohled jedná o jinou kvalitativní (i cenovou) třídu, než bylo obvyklé u levných zařízení ESI.
Na PCI kartě toho kromě konektorů rozhraní E.D.I. a M.D.I. mnoho k vidění není. Je škoda, že k připojení externích modulů jsou použita právě tato firemní rozhraní, a ne například standardní FireWire, ale asi to mělo svůj důvod. Bohužel není k dispozici žádné rozhraní pro PCMCIA, takže systémy MaXiO nelze použít s notebookem.
Externí box 032 o rozměrech 216 x 160 x 44 mm je poctivě kovový, ale díky svým rozměrům a absenci vhodných mechanických redukcí zřejmě není určen k vestavbě do racku.
Na čelním panelu najdete pro každý vstup kombinovaný XLR/jack konektor pro připojení vstupního signálu s regulací citlivosti, tříbodový LED indikátor vybuzení, přepínač mezi mikrofonní a linkovou vstupní úrovní a přepínačem Hi-Z pro volbu vysokoimpedančního nástrojového vstupu. Vypínač phantomového napájení mikrofonů je pro oba vstupy společný. Čelní panel přístroje dále obsahuje indikátory MIDI In a MIDI Out a sluchátkový výstup s regulátorem hlasitosti.
Na zadním panelu najdete XLR a jack (!) konektory dvou symetrických analogových výstupů, konektory WordClock, digitální koaxiální vstup a výstup S/PDIF, osm konektorů optických vstupů a výstupů ADAT, MIDI a konektor M.D.I. pro připojení k počítači. Mechanické provedení je velice pečlivé. I propojovací kabel mezi PCI kartu a externí box o délce dvou metrů není tuhý, jak bylo u ESI zvykem, ale poměrně přizpůsobivý a konektory M.D.I. rozhraní jsou vybaveny pojistkou proti náhodnému vytažení. Detaily, ale potěší. Externí box je napájen z počítače.
Software
Softwarové ovladače jsou k dispozici pro operační systémy Windows 2000/XP. Je zarážející, že u tohoto zařízení s profesionálními ambicemi nejsou k dispozici ovladače pro Mac, ale třeba je to jen počáteční stav při uvedení novinky na trh.
Podle mých zkušeností se zvukovými kartami různých výrobců může být instalace softwarových ovladačů buď standardní (podle Windows), nebo bezproblémová. Zde se výrobce pokusil o standardní postup. Po zašroubování karty do počítače a zapnutí systém automaticky najde nové zařízení a požaduje vložení CD s ovladači. Vzhledem k tomu, že na dodaném CD jsou ovladače ke všem zařízením firmy ESI, nelze použít automatické nalezení vhodného ovladače, ale cestu na ten správný musíte zadat ručně. Další postup byl bezproblémový, pokud nevadí, že po instalaci každé části ovladače byl nutný restart počítače - nakonec na testované sestavě (P IV/1,8 GHz/Win2000) celkem třikrát. Pravdou je, že někteří další výrobci zvukových karet tento postup instalace obcházejí a doporučují spustit instalační program, který vše vyřeší. Samotný postup je samozřejmě podrobně popsán v návodu. Vzhledem k tomu, že PCI kartu musíte zašroubovat do počítače, nelze předpokládat, že se do instalace nového hardwaru pustí někdo, kdo ji nikdy nedělal.
Výrobce označuje ovladače zkratkou EWDM. V podstatě se jedná o ovladač, který podporuje standardy MME/WDM, DirectSound, ASIO 2.0 a GSIF. Česky řečeno, bude to chodit snad s každým myslitelným programem, který na Windows budete se zvukovou kartou provozovat.
S ovladači se nainstaluje i MaXiO Control Panel, který umožňuje nastavení parametrů karty (vzorkovací frekvence, latence, synchronizace...). Pracuje se skupinami osmi signálů, každá skupina je přiřazena signálům z konkrétního zařízení, připojeného buď na E.D.I. nebo M.D.I. rozhraní. Konfigurace je dobře rozvržená, ovládání a přehlednost poněkud zhoršuje méně kontrastní barevné provedení panelu a velmi malé ovládací prvky. Vzhledem k možnostem karty a obvykle používané velikosti počítačových monitorů by ovládací panel mohl být klidně výrazně větší.
Hrajeme
Po stránce zvuku je to "o něčem jiném", než jsou levné přístroje firmy ESI. Jsou zřejmě použity kvalitní převodníky, odstup signál/šum je velmi dobrý, zvuk čistý a dynamický. Digitální vstup a výstup S/PDIF podporuje vzorkovací frekvenci až 192 kHz. U vstupů a výstupů ADAT, samozřejmě při zvýšení vzorkovací frekvence, dochází ke snížení počtu přenášených kanálů (režim SMUX).
Při zapnutí phantomového napájení se ozve slyšitelné "lupnutí", stejně tak (výrazně slabší) při přepnutí mezi linkovým a mikrofonním vstupem.
DirectWire
Jako u (téměř) všech zvukových karet firmy ESI je i zde v softwarovém ovladači k dispozici panel funkce DirectWire. Ten umožňuje softwarově "propojit" vstupy a výstupy jednotlivých aplikací, které na svém počítači používáte. Vzhledem k tomu, že ovladače podporují režimy ASIO 2, GSIF, WDM a MME, můžete tak například v HDR programu nahrávat výstup z DVD přehrávače nebo ze softwarového sampleru. Možností je přesně tolik, kolik jich dokážete vymyslet, do toho můžete nasměrovat vstupy a výstupy karty MaXiO. To vše pouze softwarově, bez použití propojovacích kabelů. Podobné funkce umožňují i softwarové ovladače některých jiných firem, DirectWire firmy ESI mi však přijde logický, intuitivní a asi nejuniverzálnější ze těch, které jsem měl zatím možnost vidět.
Závěr
Není to nejlevnější karta pro jednoduché nahrávání doma. Možnosti i provedení ji určitě směrují k použití například v menších studiích, kde bude stačit podpora až třiceti dvou vstupních a výstupních kanálů. Otázkou je, v případě použití maximální konfigurace, jaké PC bude schopno pokrýt záznam a přehrávání kontinuálním datovým tokem téměř 40 MB/s. Výrobce neuvádí možnost použití více PCI karet v jednom počítači. Díky synchronizaci WordClock je však možné kartu zařadit do dalších systémů. Cena 16 990 Kč s DPH je vzhledem k provedení, kvalitě zvuku i čtyřem ADAT vstupům a výstupům více než příznivá.
Info.
Zvuková karta s podporou 24 bitů/192 kHz, dva analogové vstupy a výstupy, vestavěné mikrofonní předzesilovače s phantomovým napájením, čtyři ADAT vstupy a výstupy, S/PDIF vstup a výstup. Podpora až třiceti dvou vstupních a výstupních kanálů najednou. Cena 16 990 Kč s DPH.
Plus:
provedení
počet ADAT vstupů a výstupů
DirectWire
Mínus:
horší čitelnost softwarového ovládacího panelu