Epiphone Thunderbird IV - baskytara s originálním designem a typickým zvukem

Epiphone Thunderbird IV - baskytara s originálním designem a typickým zvukem
Epiphone Thunderbird IV - baskytara s originálním designem a typickým zvukem

Moje první úvaha při tomto testu byla nad tím, co vše dnes může hudebník pořídit za velmi přijatelnou cenu. Vzpomínám na své začátky, na své první nástroje, na dlouhé šetření, na omezený výběr nástrojů, ale taková byla doba, a dnes je to už naštěstí jinak.

Tento nástroj je svou konstrukcí opravdu nevšední záležitostí a už dávno patří k americkému klasickému designu. Jde o stylovku, která v první řadě dobře vypadá, ale navíc i dobře hraje a cena je lidová (Thunderbird je vyráběn v Koreji). Některým hudebním stylům prostě sedí určité typy nástrojů, stejně jako k nim patří i image hudebníků. Epiphone Thunderbird proto zapadne do kapely produkující tvrdší hudební styly jako třeba heavy metal a rock.

Basista jménem Allen Woody (Gov't Mule & The Allman Brothers) byl tázán, proč hraje právě na Thunderbird, odpověď byla jednoduchá: "Protože na to letěj buchty!" S touhle basou na ramenou máte najednou opravdu jiný "vyšší" pocit a připadne vám, že už zbývá jediné, a to dát nohu na odposlech.

 

Popis

Krk je k tělu přišroubován, toto spojení nevidím jako mínus, baskytary se šroubovaným krkem jsou prostě jiné, ale určitě ne horší koncepce. Nástroj je osazen dvěma humbuckery, potenciometry jsou dvakrát volume (hlasitost pro každý snímač zvlášť) a jednou tónová clona, design podtrhuje pěkný černý hardware. Kobylka má šrouby pro nastavení oktávy umístěné z druhé strany, tedy od snímače, a její kameny nemají možnost nastavení výšky strun jednotlivě, tedy pro každou strunu zvlášť. Výšku strun nad hmatníkem nastavíte šrouby na kobylce, tedy centrálně. Nástroj je v provedení sunburst a design je opravdu pěkný, milá je i grafika na bílém ochranném štítku, která nám prozrazuje, že název i design pro Thunderbird (pták hromu) byl inspirován indiánskou mytologií. Kvůli své konstrukci je bohužel nevyvážený, a opravdu se hodně převažuje na hlavu, což je zřejmě způsobené tvarem a absencí rohu, na kterém bývá umístěn úchyt pro řemen. To je ale daň za nevšední design, a když k tomu připočteme ty zástupy žen, tak se to "bude dát" vydržet. Tělo má takový tvar, že lze najít polohu pro loket nebo zápěstí pravé ruky a opřením se "do těla" nástroje půjde tento handicap vyladit. Mně osobně ono nevyvážení na tomto nástroji vadí nejvíc, ale asi jde i o zvyk. Thunderbird patří do kategorie váhově lehčích nástrojů. Z čistě praktických důvodů mě napadá - jaký použít stojan na tento nástroj a jestli se dá sehnat pouzdro na tento tvar, ale s tím vám už bude muset poradit prodavač hudebních nástrojů. Pevně doufám, že toto by už v dnešní době neměl být problém.

 

Zvuk

Překvapilo mě, jak hraje Thunderbird "na sucho". Zvuk je dobře slyšitelný a také díky novým strunám jsem si na něj dobře zaslapoval. Přes aparát je zvuk hluboký, temný, pevný a kulatý, ale přitom i zvonivý. Ačkoli normálně nehraji trsátkem, tak na tomto nástroji mi připadlo, že trsátko bude ten pravý prvek, který ještě podtrhne rockovou náladu při mém testu. Rozhodně nechci tvrdit, že Thunderbird je zvukově jednostranný pouze pro rock, pozitivní je, že má svůj typický zvuk, který jde do hloubek (a to je tam, kde má basa hrát).

 

Závěrem

Proč si tento nástroj pořídit? Četl jsem i jiné recenze a hodnocení na e-shopech a baskytarových fórech, vesměs je Ephiphone Thunderbird velmi dobře hodnocen, většinou získává osm až devět bodů z deseti. Thunderbird dobře poslouží začínajícímu rockerovi, ale dovoluji si ho doporučit k vyzkoušení i zkušenějším hráčům, kteří třeba přemýšlejí o nástroji, jenž svým designem podtrhne jejich show. Vhod by mohl přijít i hudebníkům, kteří si chtějí prostě jen občas zabrnkat na basu nebo natočit basu v domácím studiu, přitom nechtějí kupovat nástroj ve vyšší cenové kategorii.

 

Info:

Epiphone Thunderbird IV je baskytara, která svou konstrukcí už dávno patří k americkému klasickému designu. Prodává se za doporučenou cenu 12 900 Kč.

 

Plus:

cena

design

zvuk

 

Mínus:

nevyváženost nástroje

 

Technická specifikace:

menzura: 86,36 cm

šířka nultého pražce: 43,94 mm

materiál hmatník: palisandr

materiál krk: javor

materiál tělo: olše

ovládací prvky: 2 x volume, 1 x clona

elektronika: pasivní

snímače: 2 x humbucker

počet pražců: 20

počet strun: 4

další příslušenství: kabel jack/jack

Psáno pro časopis Muzikus