Edirol PCR-500 - klaviatury s MIDI kontrolérem
Na letošním veletrhu NAMM byla firmou Edirol (Roland) představena trojice řídicích klaviatur kombinovaných s plnohodnotným MIDI kontrolérem - Edirol PCR 800/500/300. Tento test se bude věnovat prostřednímu modelu s čtyřiceti devíti rychlostně i tlakově citlivými klávesami (verze 800 má 61 kláves a verze 300 má 32 kláves, všechny s Channel AfterTouch).
Moderní řídicí klaviatury jsou často kombinované s MIDI kontrolérem. Tak nabízí jedno zařízení plnou kontrolu nad co největším počet různých MIDI parametrů. Stejně je tomu i u Edirolu PCR-500. Podívejme se nejdříve na část MIDI kontroléru.
MIDI kontrolér
K dispozici je devět posuvných jezdců (slider) poměrně dobře padnoucích do ruky s příjemným odporem; jeden crossfader, který je oproti sliderům zbytečně "měkký" bez odporu, takže přesná manipulace je problematická; osmnáct plně programovatelných ploch (pad), které by zejména pro možnost rychlé hry snesly být trošku větší, rozdělených do dvou skupin; dvacet gumových editačních tlačítek (button), z nichž sedm je plně programovatelných a ostatní slouží různým předdefinovaným editačním parametrům (tlačítko Dynamic Mapping je určeno pro pozdější použití, zatím s ním lze zapínat/vypínat V-Link); deset nekrokových otočných ovladačů (knob), které by mohly být větší, ale jakmile je jednou uchopíte do ruky, už nevyklouznou, a manipulace s nimi je velice příjemná, a klasickou rolandovskou páčku (joystick) pro ohýbání tónu a hloubku modulace s poměrně velkým odporem.
Programování
U každého MIDI kontroléru je důležité, jak snadno lze jednotlivé ovladače programovat. Edirol PCR nabízí dvě varianty. První je pomocí připojení k počítači a speciální aplikace pro programování ovladačů a jejich parametrů. Aplikace je k dispozici na dodávaném CD jak pro PC tak pro Mac. Editor je přehledný, graficky velice pěkně vyvedený, a především naprosto intuitivní. Pro přiřazení parametru ovladači stačí kliknout myší na požadovaný ovladač. Zobrazí se okno s přiřazením parametru. Začneme volbou parametru, který chceme přiřadit z roletkového menu. Po zvolení základního typu zprávy, jako je například zpráva určitého kanálu, systémová zpráva, tempo nebo "volná" zpráva, se v okně zobrazí další potřebné parametry zprávy v závislosti na základním typu. U nejpoužívanějšího typu zprávy určitého kanálu je pak k dispozici typ zprávy (například Controller Change, Program Change, Channel Presure, RPN, NRPN, inkrementace/dekrementace Program Change...), MIDI kanál a v případě asi nejčastější volby Controller Change pak ještě číslo MIDI kontroléru, minimální a maximální hodnota (lze nastavit i minimální hodnotu vyšší než maximální, a slidery se tak mohou chovat třeba jako táhla u varhan). V další části okna lze zvolit, na jakém MIDI portu bude zpráva vysílána - tedy zda bude vysílána do USB, MIDI out, nebo obou. Pro knoby a slidery je možné zvolit parametr Virtual Center Click. Po zapnutí tohoto parametru zůstává uprostřed obou ovladačů jakási "mrtvá zóna". Střed ovladače se tedy jakoby rozšíří a hodnota 64 je vysílána po delší dobu trasy než ostatní hodnoty. Parametr má nahradit aretaci uprostřed trasy ovladače. Při vypnutí tohoto parametru jsou hodnoty ovladače vysílány kontinuálně. K nastavení lze připsat vlastní komentář (bohužel jen bez diakritiky). Po stisknutí tlačítka OK je celé přiřazení precizně a přitom jednoduše vytvořené. Velmi dobře se dají přiřazovat i zvláštní systémová data (SysEx). Bohužel, při práci s editorem v Mac OS X se po přiřazení určitého parametru ovladači tento nijak neoznačí, abychom věděli, že jemu je již parametr přiřazen. Ve Windows označení funguje pomocí štítku s krátkým popisem. Jednotlivá nastavení celého zařízení je pochopitelně možné ukládat a znovu otevírat.
Druhý způsob programování je přímo z PCR. Jak to tak bývá, tento způsob je vzhledem k relativně malému displeji méně pohodlný, přesto však rychlý a intuitivní. Například pro přiřazení nějakého kontroléru slideru, stačí stisknout tlačítko Edit, lehce pohnout požadovaným ovladačem (sliderem), stisknout Enter, otočením krokového knobu s nekonečnou dráhou Value nastavit číslo požadovaného MIDI kontroléru a znovu Enter. Pokud chcete dál upřesnit nastavení, stiskněte tlačítko A1 (0) a můžete nastavit MIDI kanál i hodnotu, kterou má ovladač vysílat. Dále je možné nastavovat minimální a maximální hodnotu, stejně jako Virtual Center Click v případě knobů a sliderů.
Klaviatura
Na klaviaturu, která umožňuje velice rychlou hru, se dá snadno zvyknout. Horní oblé rohy kláves umožňují rychlá bezbolestná glissanda, ale klaviatura je velice hlučná a AfterTouch je citlivý, takže jeho vysílání lze řízeně ovládat jen stěží. Klaviaturu lze rozdělit dělícím bodem a data vysílat na dvou MIDI kanálech. Vrstvy mohou být buď přes sebe, nebo vedle sebe.
Propojení
Jak již bylo naznačeno, s počítačem může Edirol PCR komunikovat pomocí USB (kabel je součástí balení), pomocí kterého může být také napájen. Pro případ použití klasického MIDI in/out je k dispozici samotný vstup pro DC (trafo není součástí balení). Zařízení může fungovat také jako MIDI/USB konvertor. Připojit lze jeden nožní spínač a jeden nožní kontinuální ovladač.
Závěr
Edirol PCR má na svou třídu poměrně slušnou klaviaturu, ale nepovedený AfterTouch. Jako MIDI kontrolér se chová standardně a díky softwarové aplikaci pro přiřazování kontroléru je velmi pohodlně programovatelný. V balení je skvělý český manuál.
Info:
Edirol PCR 800/500/300 jsou řídicí klaviatury s MIDI kontrolérem s 32, 49 a 61 klávesami. Díky softwarové aplikaci je MIDI kontrolér velmi dobře programovatelný. Doporučená maloobchodní cena je 7810 Kč.
Plus:
softwarová aplikace pro přiřazení
univerzální použití
pěkný český manuál
nízká hmotnost a dobrá mobilnost
Mínus:
citlivý AfterTouch
malé pady i knoby
Technická specifikace:
počet kláves: 61/49/32 (PCR-800/500/300)
hmotnost: 4,5 kg; 3,8 kg; 2,9 kg (PCR-800/500/300)
rozměry: 1001,9 x 250,8 x 91,4 mm; 838,9 x 250,8 x 91,4 mm; 605,9 x 250,8 x 91,4 mm (PCR-800/500/300)
počet otočných ovladačů: 10
počet posuvných jezdců: 9
počet dynamicky citlivých ploch: 18
počet plně programovatelných tlačítek: 7
počet editačních tlačítek: 13
crossfader: 1
vstupy: USB; MIDI in; nožní spínač; kontinuální nožní ovladač; DC in
výstupy: USB; MIDI
počet uživatelských pamětí: 15
software: ovladače pro Windows i Mac OS
aplikace pro Windows: Sonar LE, Project 5LE, Dimension LE