DOD Yngwie Johann Malmsteen YJM308
Švédský kytarový virtuos Yngwie Malmsteen na dotazy ohledně nových přírůstků své aparatury obvykle odpovídá: "I'm the Flintstones of rock." Celou svou hvězdnou kariéru používá Fendery Stratocastery a Marshally JCM 800, které přikrmuje overdrivy americké firmy DOD, konkrétně modelem 250. Na základě této dlouhodobé spolupráce nyní DOD společně s Yngwiem vytvořili nový preamp/overdrive.
Když jsem se dozvěděl, že budu testovat krabičku signovanou Yngwiem, byl jsem velmi zvědav. Jak bylo již řečeno v úvodu, tento kytarista používá stále stejnou pódiovou sestavu a nehodlá na tom zřejmě ani v budoucnu cokoliv měnit.*) Nový overdrive také vlastně žádnou změnou není, tedy alespoň co se zvuku týče. Zkrátka proč měnit to, co se osvědčilo na nespočtu vyprodaných koncertů a platinových desek. Za to šasi, "krabička" nové krabičky, je opravdu nádherné.
Nevím jak vy, ale já jsem nejraději, když vše, co používám při hře, leží na zemi a šlapu na to, je zhotoveno co možná nejrobustněji. Tedy šasi z více než milimetrového plechu, robustní nožní přepínač a velké a přehledné potenciometry. Tak přesně takhle vypadá nový DOD. A k tomu je celý černý se zlatými popiskami a švabachem na něm stojí Yngwie J. Malmsteen. Ještě je vám to málo? Tak to otočte. Na spodním krytu krabičky je Yngwieho vlastnoruční podpis. Ve zlatě.
Možná se ptáte, jak vím, že je vlastnoruční, a jestli Yngwie po podepsání pár tisíc krabiček nebude muset ukončit kariéru kvůli zánětu šlach.
Asi není. Bylo by to velmi drahé a technicky velmi obtížně proveditelné. Ale všiml jsem si jednoho malého detailu. Yngwieho podpis je i na obalu, v kterém nového DODa koupíte. Ale v některých tazích se mírně odlišuje. Prostě nikdy se nepodepíšete dvakrát stejně. Jistě, pravděpodobně došlo ke ztrátě původně použitého podpisu a musel být naskenován jiný. Ale kdo ví.
Ovládací prvky YJM308 jsou velmi jednoduché. Dva potenciometry, Gain a Level, prvním nastavíte množství, míru zkreslení, druhým úroveň výstupního signálu. Toť vše. Dále již zmíněný, poměrně vysoký kovový přepínač, s tvrdým a přesným chodem. Trochu jsem postrádal diodu signalizující zapnutí overdrivu, ale dá se na to zvyknout. Na pravém boku krabičky je vstupní, na levém pak výstupní konektor, vedle něj pak ještě můžete připojit adaptér 9 V DC, který je nutno dokoupit zvlášť. Pochopitelně můžete napájet z přiložené a zapojené 9V baterie. Při její výměně je nutno odšroubovat čtyři šrouby a odklopit spodní, "signovaný" kryt. K tomu jednu poznámku - pokud budete chtít Yngwieho podpis uchovat nepoškozený, je nutno do rohů spodního krytu přilepit gumové nožičky. Také tím zabráníte popojíždění krabičky např. po dřevěném pódiu.
Nejvíce jsem byl samozřejmě zvědav na zvuk. Testoval jsem s kytarami Jackson a Ibanez RG, se snímači Seymour Duncan SH-6, kabely Planet Waves a Proel.
DODa jsem připojil jako preamp před kytarový vstup komba Marshall JCM 2000 DSL 401. Na čistý zvuk bylo zkreslení poměrně ostré, s převahou výšek a vyšších středů. Mělo hladký, ne pilovitý nebo roztřepený charakter (slyšeno, ne měřeno). Přesto, že se jedná o overdrive, při maximálním gainu se spíše podobalo nižšímu zkreslení na distortionech.
Po přepnutí Marshalla na červený kanál Lead došlo samozřejmě po zapnutí DODa k velkému nárůstu šumu v signálu. Použitý noise gate Boss NS-2 zvuk bez problémů vyčistil. Vyšší zkreslení oceníte především v rychlých pasážích, kde jinak překonání odporu lamp před vybuzením způsobuje nepatrně zpomalený náběh tónu. V pomalém tempu to nevadí, ale pokud se pokusíte hrát Yngwieho běhy jeho rychlostí bez overdrivu, bude vám pomaleji nabíhající tón způsobovat nepřesnosti. Zvýšení zkreslení sebou ovšem přináší také více vyšších harmonických složek ve výsledném zvuku, proto asi většina uživatelů bude na beglajty overdrive vypínat a používat jen zkreslení Marshalla.
Zmiňuji se stále o Marshallu, protože jej používá Yngwie, a tedy byl zvuk overdrivu připravován s ohledem na použití s těmito zesilovači. Pochopitelně, JCM 800 znějí jinak než 2000 řada, ale charakter zvuku je v zásadě totožný. Nepodařilo se mi vyzkoušet YJM308 s americkým typem zesilovače, tedy s koncovými lampami 6L6 (Mesa/Boogie, Soldano...). Domnívám se, že výsledný zvuk by byl ostřejší, tenčí a trochu bzučivější než u Marshalla, který sám neprodukuje vysoké zkreslení a jeho zvuk je na rozdíl od amerických zesilovačů kulatější. Ale znovu opakuji - nezkoušel jsem to.
DOD YJM308 mě zaujal kromě svého zvuku také velmi robustní konstrukcí a ušlechtilým vzhledem. Pokud sháníte overdrive na vylepšení svého zvuku, rozhodně si jej vyzkoušejte. Mám pocit, že to bude konec vašeho hledání.
*) Navzdory všemu jsem ale na stránkách www.yngwie.org, což jsou prý oficiální stránky YJM, objevil zcela nový model zesilovače zhotovený pro Yngwieho mě neznámou firmou Rhino. Možná jde jen o reklamu, možná i na Flintstonea se valí změny.
Info:
DOD Yngwie Johann Malmsteen YJM308 Preamp Overdrive je podlahový kytarový předzesilovač s nastavením míry zkreslení signálu, výstupní úrovně a bypass spínačem. Maloobchodní cena je u Praha Music Center 2690 Kč.
Plus:
zvuk
skvělá masivní konstrukce
jednoduché ovládání
vkusný vzhled
Mínus:
absence gumových nožiček
chybí dioda signalizující zapnutí
Technické parametry
Vstupní impedance: 4 MW
Výstupní impedance: 100 kW
Maximální vstupní úroveň: 6 V
Napájení: 9 V DC