Dexon MBC 800 a 900 - bezdrátové mikrofonní systémy
Přiznám se, že název značky Dexon ve mně evokuje spíše „rohy, madla, misky a koberec“ (a jiné doplňky ke stavbě reprobeden) nebo levné reprosoustavy a komponenty pro autoozvučení. Firma se dnes zabývá zejména instalačním (plošným) a profesionálním ozvučením a podle toho má již dnes v nabídce několik zajímavých produktů. Na její bezdrátové mikrofonní sady jsem tedy byl opravdu velmi zvědavý.
Co se týká designu, inspirace známými světovými výrobci je více než zřejmá, to ale určitě není na škodu, naopak. Bezdrátovou sadu je možno zakoupit ve dvou variantách: MBC 800 – ruční mikrofon (handka) nebo MBC 900 – sada obsahující klopový a hlavový mikrofon, přičemž přijímač je v obou případech stejný. Systémy pracují v pásmu UHF (798–822 MHz) a jsou plně diverzitní (tzv. True diverzity).
Přijímač...
... je černá krabice se žluto-zeleně podsvíceným displejem, čtyřmi tlačítky pro pohyb v menu a pro změny parametrů (Menu, Memory, Up a Down) a síťovým vypínačem – to vše na přední straně. Zezadu se šroubují dvě (již neteleskopické) antény, připojuje se síťový adaptér a najdeme zde také audio výstupy – jack 6,3 mm a symetrický XLR. Bezdrátový přenos lze realizovat celkem na 144 kanálech (dvanáct skupin, každá skupina dvanáct kanálů), které volíme buď ručně nebo můžeme využít funkci Autoscan, která naladí přijímač na frekvenci (zapnutého) mikrofonu. Na displeji vidíme ihned po zapnutí výchozí zobrazení, což je číslo skupiny a kanálu, vysílací frekvence, indikace velikosti VF a audio signálu, stav baterií v mikrofonu a také to, která anténa se právě podílí na přenosu (A nebo B). Dále je možno na přijímači nastavit hodnotu PL, což je v tomto případě úroveň hlasitosti v XLR výstupu. Lze vybrat hodnoty 0, 1 a 2, přičemž 2 je paradoxně nejnižší a 0 nejvyšší, jedná se totiž o hodnoty útlumu, tedy čím vyšší útlum, tím nižší úroveň signálu. To se může na první pohled zdát nelogické, je to ovšem spíše otázka zvyku. Také je možno přijímač umlčet (Mute) a nastavit funkci Si, což je dobře známá Squelch, tedy nastavení šumové brány vzhledem k přenosovým podmínkám.
MBC 800
Ruční mikrofon je robustní konstrukce, v černém – matně sametovém provedení. Pod ochrannou mřížkou a firemním nápisem je umístěn malý podsvícený displej a pod ním dvě ovládací tlačítka Ch/On a Select. Mikrofon zapneme a vypneme podržením pravého tlačítka, tento úkon je navíc indikován delším pípnutím. Displej několik vteřin po zapnutí zhasne, přičemž v základním nastavení zobrazuje vysílací frekvenci a stav baterií. Nastavit můžeme opět skupinu a kanál vysílání, uzamknutí mikrofonu (Lock) proti nechtěnému přepnutí některého z parametrů a vysílací výkon PL, kde lze opět vybrat hodnoty 0, 1 a 2. Čím vyšší je vysílací výkon, tím dále „dosáhneme“, ovšem samozřejmě na úkor výdrže baterií. K těm se dostaneme vyšroubováním mikrofonu zhruba v půlce a jedná se o dvě tužkové AA. Spodní část je opatřena výměnnou barevnou krytkou antény (k dispozici celkem sedm barev) k usnadnění vizuální identifikace příslušného mikrofonu.
Dynamická vložka u MBC 800 (později jsem se dověděl, že výrobcem je firma Audio Technica) je poměrně slušné kvality. Jak při mluveném slově, tak při zpěvu zní hlas vyrovnaně a plně, odolnost proti zpětné vazbě je na velmi solidní úrovni. Při přímém porovnání s „profláklými“ modely od Shure SM 58 a 565SD zní sice malinko zastřeněji, ale po jemném korekčním dorovnání je výsledný dojem téměř shodný.
MBC 900
Druhou variantou bezdrátového systému je klopový a hlavový elektretový mikrofon, a jak již bylo zmíněno, přijímač zůstává shodný. Sada tedy obsahuje tyto dva mikrofony, hlavový držák, propojovací kabely a opaskový vysílač s anténou. Ten je opět v černém provedení a má identické ovládání i napájení jako handka a prostřednictvím čtyřpinového konektoru k němu můžeme připojit buď jeden z kompatibilních elektretových a dynamických mikrofonů (konektor poskytuje i fantomové napájení) nebo kabel s jackem 6,3 mm na konci pro použití s nástrojem.
Vzhledem ke stejné ceně jako u sady s handkou lze předpokládat, že kvalita samostatných mikrofonů v sadě se bude pohybovat někde ve středně – nižší třídě. Pokud se nepletu a procházím katalog Dexonu, tak elektretový model HM 28, který je součástí MBC 900 a stojí 990 Kč, není tím nejlepším, co firma nabízí, protože kompatibilní model HM 51 stojí necelé čtyři tisíce a jeho zvukové vlastnosti budou zřejmě na mnohem vyšší úrovni. Za ten je ovšem nutné ještě připlatit a není součástí testované sady. Je tedy jasné, že spíše než do muzikálu poputuje mikrofon HM 28 cvičitelce aerobiku právě pro jeho poněkud „středovější“ charakter. Korekcemi jej lze sice trochu „vyspravit“, ve srovnání s handkou ovšem nelze přeslechnout „finančně – třídní“ rozdíl. Při větších hlasitostech z těsné blízkosti se na výstupu (při nastaveném nejvyšším útlumu) ozývá lehké přebuzení, uvítal bych ještě ovládání výstupní úrovně přímo na vysílači. Klopový model mi přišel méně středový a vyrovnanější, mluvené slovo jím zaznamenané znělo poměrně dobře. Odolnost proti zpětné vazbě je u obou modelů taktéž na dobré úrovni.
Shrnutí
Je zřejmé, že vlajkovou lodí těchto sad je handka MBC 800. Testoval jsem ji asi na třech akcích, přičemž naposledy ji dostala do ruky naše zpěvačka (po Shure Beta 58). Bylo třeba snížit vstupní citlivost (Gain) na mixážním pultu, přijímač má i při nejvyšší hodnotě útlumu znatelně silnější výstupní úroveň v porovnání s dynamickým mikrofonem. Reakce našeho zvukaře byla: „... jo, dobrý... Trochu jsem odebral nižší středy a v pohodě.“ Výrobce udává v parametrech přítomnost kompresoru a limitéru. Skutečně nějaké snížení dynamiky signálu při vyšší hlasitosti na mikrofon je slyšet, nelze ale nastavit žádné parametry ani ji vypnout. To se může hodit při „malém zvuku“, například s powermixem, kde většinou nemáme k dispozici efektový rack, ovšem na větší akci by mohla nastat potřeba ovlivňovat dynamiku spíše zařízením z našeho vybavení, na které jsme zvyklí. Na displeji handky zůstávají po vypnutí zbytky znaků a písmen, které po chvíli zmizí, na displeji opaskového vysílače je však v levém horním rohu trvalý černý paprskovitý kaz, tak doufám, že tyto indicie nejsou předzvěstí nějaké budoucí větší závady zobrazení, současně také doufám, že se jedná o „neřest“ pouze testovaného kusu. Ani s jedním mikrofonem nenastaly během používání problémy s přenosem. Při větší vzdálenosti se sice ozvaly asi dva krátké výpadky signálu, věřím ale, že nastavením vysílacího výkonu, parametru Squelch, případně přepnutím na jiný kanál by šlo systém vyladit pro konkrétní použití. Zpěváci – „značkaři“ budou asi brát handku s nápisem Dexon do ruky s nedůvěrou, ovšem pokud na ni zazpívají, myslím, že prvotní obavy rychle zmizí a i ten největší „zarytec“ změní názor. Porovnání cena – výkon vyznívá skutečně příznivě. V druhé variantě máme za stejné peníze dva středně kvalitní mikrofony, které můžou dobře posloužit v divadelních představeních, cvičeních apod. nebo můžeme systém použít na propojení s nástrojem. Výrobce nabízí přímé dobíjení baterií v mikrofonu nebo v opaskovém vysílači přiloženou nabíječkou, což taktéž jistě není „vymlsávka“ k zahození.
Info:
Bezdrátové UHF systémy Dexon MBC 800 a 900 ve verzi s ručním nebo klopovým a náhlavním mikrofonem. Maloobchodní cena obou sad je 9990 Kč.
Plus:
provedení, design a funkce
podsvícení displeje
ukazatel stavu baterií na přijímači
kvalita ručního mikrofonu
výdrž baterií
Mínus:
nemožnost ovládání dynamické komprese
kvalita náhlavního mikrofonu (úměrná ceně)
drobné kazy na displeji (snad jen u testovaných kusů)
nelogické nastavování výstupní úrovně na přijímači (spíše otázka zvyku)
nemožnost ovládání výstupní úrovně vysílače
Technická specifikace:
Přijímač
přijímač: plně diverzitní – 144 kanálů, podsvícený LCD displej
indikace: VF a audio signál, stav baterií, skupina a číslo kanálu
funkce: Mute, Autoscan, Squelch
pásmo přenosu: UHF 798 – 822 MHz (pásmo h)
výstupy: XLR a jack 6,3 mm
citlivost tuneru: 100 dBm/30 dB sinad
odstup S/N: větší než 90 dB
frekvenční rozsah audia: 50–15 000 Hz
napájení: DC 12 V/500 mA
rozměry: 210 x 44 x 156 mm
hmotnost: 0,95 kg
Ruční mikrofon
LCD displej: stav baterií, číslo skupiny a kanálu, frekvence
funkce: Lock a Mute, nastavení vyzařovacího výkonu
vyzářený výkon: 5–50 mW
modulační šířka pásma: +/–40 kHz
dosah: 100 m
napájení: 2 x 1,5 V AA tužkové baterie
doba provozu: 18 h
typ vložky: dynamická
Klopový + náhlavní mikrofon
ovládání napájení a funkce: stejné jako ruční mikrofon
vyzářený výkon: 35 mW ERP dle nastavení
modulační šířka pásma: +/–35 kHz
dosah: 100 m
max. SPL1: 45 dB
typ vložky: elektretová
další kompatibilní modely: HM 26 a HM 51