Dexon BC 800 a BCW 1201A - tak jsem viděl ty reprobedny od Dexonů, paní Mϋllerová
Bylo mi dopřáno se seznámit se soupravou malého přenosného ozvučení, jež je složena ze dvou satelitů, čili středobasových beden BC 800 a aktivního subwooferu BCW 1201A.
Výstupní část
Nejvíce elektronického moudra v sobě nese aktivní subwoofer BCW 1201A, proto jím u popisu začnu. Bednisko, nepříliš hmotné, z houževnatého plastu v sobě ukrývá samozřejmě basový reproduktor. Ten je dvanácticoulový, střední výkon snese 500 W, špičkově 800 W. Na to je mu také ušitý diskrétně sestavený FET zesilovač (tedy, ne v jednom integrovaném obvodu), který tam s ním pohromadě bydlí. Vyznění basů dorovnává ještě bass-reflexový rezonátor. Konstrukčně je využito stálé blízkosti zesilovače a reproduktoru, zesilovač hlídá i teplotu "repráku". Stejný hliníkový chladič pak ještě krotí horkost dvěma dalším výkonovým zesilovačům určeným pro shora zmíněné satelity. Ty mají střední výkon 100 W, ve špičce 300 W. Všechno dohromady krmí spínaný zdroj. Pokud by vám výkon nestačil, k mání je i verze 15" basáku a 10" středu, která má pochopitelně vyšší výkon (větší akusitcký tlak SPL). Ta však není předmětem tohoto testování.
Vstupní část
Z opačné strany signálové cesty jsou dva mikrofonní vstupy osazené konektory jack 6,3 mm, jeden stereofonní linkový na konektorech cinch a stejně osazený linkový výstup. Z dalších potenciometrů, které se na pidipanýlek zezadu vešly, jsou dvoupásmové korekce, vyvážení mezi kanály (balance), oddělené regulátory úrovně pro subwoofer a satelity a společné nastavení dělicí frekvence mezi nimi. Jedním spínačem se tak současně posunuje horní vyznění basáku a dolní vyznění střeďáku. Nemaje schéma, spekuluji o obvodovém řešení a vychází mi vtipně udělaný bikvadratický 12dB filtr, přelaďovaný jen jedním potenciometrem pro každý kanál. Ale funguje to dobře. Přítomnost signálu indikují zelené LED, přebuzení červené. Zesilovač má napevno zadrátovaný subsonický filtr od 35 Hz a signálový limitér.
Výtky
Vešlo se toho opravdu hodně a chápu tedy hromadu konstrukčních kompromisů, které musel výrobce přijmout. Funkčně by, podle mě, kvalitu zařízení zvýšilo, pokud by šlo směrování mikrofonů udělat pro každý vstup zvlášť. U linkového vstupu bych možnost balancování oželel, a chyběla mi také centrální regulace hlasitosti. Pokud uživatel stahuje signál přímo na bedně, musí sahat po dvou potenciometrech (byť jsou hned vedle sebe), jednom pro satelity a druhém pro subwoofer. To trochu snižuje akceschopnost zařízení v terénu, pokud je používáno zcela samostatně bez mixpultíku. Pátraje po hnidách, nemám jinak, co bych vytknul.
Satelity
Satelity jsou už pasivní a k aktivnímu subwooferu jsou připojeny robustními konektory speakon. Takže pokud příliš neušetříte na propojovacích kabelech, je to velmi "blbuvzdorná" sestava. Střeďák, tedy spodek satelitu, tvoří osmipalcový reproduktor, jeho vrch jedenapůlpalcový tlakový výškáč. Jejich zatížení je šito k subwooferu. Výškáč má pasivní elektronickou ochranu před odstřelem. Usazení do stojanu umožňuje železná příruba, která se dodává zvlášť.
Závěr
Celkově na mě bedýnky udělaly velmi dobrý dojem. Houževnatý plast vylučuje jakékoli rezonance - při "osolení" v interiéru se třepalo všechno kolem, leč bedny hrály čistě. Subjektivní vjem hlasitosti zvyšoval i dobře nastavený limitér, který tím, že je nastaven napevno, nelze nijak uživatelsky "zprasit". Souprava je dělaná pro lidi, kteří toho o zvuku moc vědět nechtějí a za poměrně málo peněz by rádi měli slušný sound na menším prostranství, v hospodě a podobně. K tomu má věc sloužit a slouží.
Info:
Dexon BC 800 a BCW 1201A je malý aktivní PA systém. Cena sady je 22 490 Kč.
Plus:
dobrý zvuk za slušnou cenu
nastavení dělicí frekvence mezi subwooferem a satelity
"blbuvzdornost" vůči méně znalé obsluze
Mínus:
absence společného regulátoru hlasitosti