Daredevil Pedals Supernova Fuzz - ručně vyráběný analogový kytarový pedál
Supernova Fuzz vyrábí firma Daredevil Pedals z amerického města Chicago, která se zaměřuje na kytarové krabičky. Ty se tam vyrábějí ručně, většinou jde o zkreslovadla, a to především typu fuzz. První efekty tohoto druhu byly na světě již v šedesátých letech minulého století. Dnes, o více než padesát let později, se pořád vyrábějí a vypadá to, že stále víc. Což je velmi s podivem, protože fuzz sám o sobě vlastně hraje docela „ošklivě“.
Supernova Fuzz používá křemíkové tranzistory (jelikož jsem již v pěti letech rozebral babičce do posledního ozubeného kolečka budík, tak jsem si nedal pokoj ani dnes a vzal jsem na krabičku velký šroubovák, povolil docela dost utažené šrouby a podíval jsem se dovnitř). Na typický „zaprděný“ zvuk tam mají tranzistory pouze dva. Vzpomeňme si na celosvětově slavnou skladbu od Rolling Stones Satisfaction. Ten úvodní kytarový riff s tím zvláštním nakřáplým zvukem, to je právě zvuk takového fuzzu. A tahle Supernova hraje přesně tak, jako je to na té nahrávce. No a tady by mohlo naše povídání skončit. Kdo chce mít zvuk jako staří Stouni, musí hrát přes tenhle fuzz. A jedeme dál...
Hmm... teď se vlastně dostávám zpátky na začátek, a to k otázce, k čemu je tenhle typ krabiček dobrý, když se na to hrálo před padesáti lety? Jaký to má vlastně zvuk a smysl v porovnání s dnešními moderními hi-gainovými efekty, jako jsou overdrive a distortion?
Zvuk
Supernova Fuzz má agresivní, chlupatý, drnčivý, skřípavý zvuk s pomalejším náběhem a s velkou kompresí, při doznívaní tónu až „nemocně naprděný“, jako kdyby docházela baterka. Nebo jako když je poškozený reproduktor. Je dobré to zapojit do již trochu zkreslujícího zesilovače a dát to pořádně nahlas, pak to získá takové grády, že začínají praskat zdi. Ale pozor - fuzz (obecně) není vhodný na rychlá sóla a na rychlé metalové rify. Supernova Fuzz je nejvíc vhodný na pomalejší jednostrunové riffy a na středně rychlá nebo pomalejší melodická sóla, kde se jeho agresivní zvuk prosadí i v chaotickém zmatku rockového bláznění. Když se na Supernova Fuzz hrajou souzvuky (powerakordy), připomíná to dechovou sekci ze samých trombónů, která je doplňována a modulována zvukem zkreslených kláves.
Celkový dojem
Je to kovová bytelná krabička standardní velikosti, v pěkné modré metalíze. Velikost a vzhled krabičky jsou dány dvěma věcmi: Zaprvé lze fuzz napájet devítivoltovou baterií a zadruhé je to retro. Jak zvukem, tak vzhledem, a bude jistě budit pozornost ostatních kytaristů.
Supernova Fuzz je „silikonový“ fuzz. Neznamená to ale, že je nějak zalepen či slepen silikonem. Silicon je anglický výraz pro křemík, což je polovodičový materiál, podle kterého se jmenuje celá slavná oblast Bay Area v americkém San Franciscu v Kalifornii - Silicon Valley (Křemíkové údolí). Tam někde, jak je ten velký červený most přes záliv. A v tom Silicon Valley vzniklo mnoho slavných firem vyrábějících elektronické součástky a komponenty do počítačů. A jednou tou součástkou je i křemíkový tranzistor. A ten se používá v různých modifikacích dodnes skoro v každé elektronice, v mobilech, televizích, v raketách, v PC... prostě ve všem.
Ovládání
Supernova se ovládá velmi jednoduše. Má tři potenciometry: Volume, Fuzz a Depth. Volume je klasická hlasitost, Fuzz přidává zkreslení a Depth je zvýrazňovač hlubších frekvencí. Nejsou to úplně basy, spíš takové hlubší středy, takové to „maso“.
Nejvíc se mi líbilo nastavení zkreslení na maximum, hlasitost rovně nahoru a Depth tak na třetí hodinu. Depth je použitelný i úplně naplno, ale zvuk mi pak přišel už moc nabasovaný.
Závěr
A teď můj poměrně přísný názor: Zvuk Supernova Fuzzu je tak ošklivý, že se na to vlastně ani samostatně nedá hrát. Smysl to dostává až ve spojení s celou rockovou kapelou. Tam se pak ten naprděný zvuk hezky propojí s bicími a s basou. A když se nahrávka zdvojí a rozhodí do sterea, získají riffy zahrané přes Supernova Fuzz jedinečnou atmosféru, kterou se jinak těžko podaří získat.
Info:
Daredevil Pedals Supernova Fuzz je ručně vyráběný analogový kytarový pedál z Chicaga. Zvukově je velmi blízký zvukům starých nahrávek ze 60. let. O ten zvuk se starají dva křemíkové tranzistory. Cena je 6420 Kč.
Plus:
vintage analogový zvuk
Mínus:
Nic mě nenapadá.
Technická specifikace
napájení | 9V baterií nebo 9V adaptérem |
rozměry | 120 x 66 x 57 mm |
ovládání | Volume, Fuzz, Depth |
Web