Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač

Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač
Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač

Baskytarový lampový zesilovač Bugera BVP5500 a box BN410TS

Lampy, lampy, lampičky pro basové notičky

Výkonný lampový zesilovač za dobrou cenu. Není to protimluv? Také jsem si to myslel. Ale jen do doby, než mi doma na recenzi přistála sestava basové hlavy Bugera BVP550 se „čtyřdesítkovým“ boxem BN410TS. Bylo to mé první setkání s aparátem této značky. A koho zajímá, jak to hrálo a jak to celé dopadlo, ať neváhá a čte dál.

Sestava pro ty, co to s basou myslejí vážně

Kdo z basistů dosud nezkusil nějaký aparát značky Bugera, ten by to měl rychle napravit. Ano, tahle značka je spjatá s firmou Behringer, která prostřednictvím své celosvětové sítě exkluzivně Bugeru distribuuje. Jde však o samostatnou firmu, podle údajů z oficiálního webu, se sídlem na britských Panenských ostrovech, která si předsevzala vyrábět aparáty, montované z komponent vyšší kvality s velkým podílem ruční práce. Zaměřuje se především na výrobu kytarových komb, reprosoustav, basových hlav a boxů. Osobně nemám problém se značkou Behringer, ať už je propojení obou firem jakékoliv. Mou počáteční nedůvěru rozptýlil také fakt, že tuto sestavu má ve svém portfoliu i jeden z nejslavnějších českých basistů (viz box). Značka Bugera mě tedy mohla pouze překvapit. A jak zjistíte z recenze, povedlo se jí to dokonale.

 

Dobrá hlava všechno zvládne

V balení zesilovače najdete kromě síťového kabelu a pedálu návod k použití a tlustý, v barvách vyvedený katalog výrobků firmy (hádejte které?) Behringer. Návod k použití si můžete přečíst ve třinácti různých jazycích, včetně češtiny. Jak už je špatným zvykem výrobců, propojovací kabely nejsou součástí balení ani hlavy, ani kabinetu.

 

Hlava působí na první pohled velmi robustně. Použité dvoumilimetrové plechy navýšily váhu na solidních dvanáct a půl kilogramů. Profesionálně vypadá i hliníková čelní deska s masivními úchyty, v ní zapuštěné ovládací potenciometry, na stranách otvory pro možnost uchycení hlavy do racku. Na horní straně malá větrací mřížka, pod kterou jsou viditelné čtyři lampy. Zesilovač je celkově dost podobný legendární hlavě Ampeg SVT-3PRO. Nechme stranou termíny jako „inspirace“ nebo „kopie“. Chci pouze říci, že ten, kdo na tohoto Ampega někdy hrál, jistě nebude mít problém s ovládáním hlavy Bugera BVP5500. Design je trochu staromilsky konzervativní, ale naprosto funkční.

 

Snesitelná lehkost ovládání

Přední panel zesilovače je poměrně přehledný a je rozdělen do čtyř částí. V první části vlevo je vstupní jackový konektor a vedle něho dva podsvícené spínače: horní tlačítko Bright umí zvýraznit frekvence v pásmu 2 kHz o +6 dB a spodní -15 dB slouží k nastavení útlumu -15 dB pro baskytary se silným výstupním signálem. Toto tlačítko má ještě jednu funkci. Červeně se rozsvítí jako upozornění při přebuzení signálu na vstupním předzesilovači. Pokud jen občas problikne při špičkách, ničemu to nevadí. Ve druhé části předního panelu je potenciometr gainu a vedle něho opět dva spínače: Ultra High (přidávající +6 dB na frekvenci 5 kHz) a Ultra Low. Druhý jmenovaný nejen že přidá +1,5 dB na 50Hz a 5 kHz, ale současně ubere -12 dB na 560 Hz. Následují klasické tónové korekce - Basy, Středy a Výšky. Mezi ně je ovšem vložen pětipolohový přepínač s nápisem Frequency, u kterého si můžete vybrat středové frekvence (220 kHz, 450 Hz, 800 Hz, 1,6 kHz nebo 3 kHz) a ty pak zvýraznit, anebo potlačit o ±15 dB. Není to zase taková věda, jak se na první pohled zdá. Za dva tři dny se s tímhle systémem jistě skamarádíte.

 

V dalším oddíle náskleduje knoflík Master (copak asi umí?) a Valve Drive, kterým měníte vstupní napětí elektronky umístěné před mosfetovým výkonovým stupněm. Takže jde o stejný princip jako u ovladače Tube Gain u konkurenčních aparátů. Těsně před grafickým ekvalizérem najdete ještě dva spínače: Prvním je Mute, kterým odpojíte výstup - například při změně nástroje nebo tichém ladění. Druhým spínačem EQ aktivujete devítipásmový parametrický ekvalizér. Ten je umístěn zcela vpravo. Proč grafický ekvalizér? Je přehledný, rychle se ovládá i během hry a navíc se může hodit, například když potřebujeme v akusticky složitějších místnostech odladit problematické frekvence. Tím, že máte k dispozici dva druhy ekvalizérů, můžete si také nastavit dva odlišné zvuky, které budete libovolně přepínat. Úroveň signálu z grafického EQ lze samozřejmě upravit tahovým potenciometrem Level o ±10 dB, takže v úvahu přichází např. zvuk na sólo nebo slap. Funkce Mute a EQ (přepínání na grafický ekvalizér) lze navíc ovládat nožním přepínačem, který je součástí balení.

 

Na zadním panelu zesilovače je umístěno celkem osm jackových konektorů, jeden konektor typu speakon a jeden XLR výstup, to celé ve dvou řadách. V horní řadě zprava doleva najdete vstup na footswitch, dále pak průběžný výstup pro ladičku. Zajímavostí je, že tento výstup můžete využít i pro připojení aktivního odposlechového monitoru. Zvukoví experimentátoři jistě využijí i efektovou smyčku (Send/Return). Dvě zdířky s nápisem Insert Channel jsou konstruovány pro vedení signálu z předzesilovače do jiného externího koncového stupně (například PA nebo aktivní odposlech), anebo naopak pro přivedení externího signálu do koncového zesilovače v BVP5500. XLR výstup Line Output je vybaven jednak regulací úrovně, ale i nezbytnými tlačítky Grn/Lift pro „odzemnění“ a Pre/Post pro volbu upraveného nebo čistého signálu do mixážního pultu nebo nahrávadla. Vše je poměrně přehledně popsáno v manuálu. Poslední tři konektory pojmenované Paralel Speaker Output jsou tvořeny jedním „spíkrem“ a dvěma 1/4” jacky a slouží, jak název napovídá, pro připojení dalšího boxu - ideálně například o velikosti 1x 15”.

Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač
Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač

Box po všech stránkách solidní

Výrobce prohlašuje, že jeho reproboxy jsou montovány s velkým podílem ruční práce. Kabinet Bugera BN410TS naznačuje, že by tomu tak mohlo být. Basová reprobedna musí být postavena tak pevně, že by se na ní dalo tančit. Tahle z březové patnáctimilimetrové překližky lepená kráska je pevná jako tank. Především zaujme přední maskou z černé děrované oceli rámované ozdobnou lištou, na které se skví velký stříbrný nápis Bugera. Ve spodní části zaujme pěticentimetrová škvíra bassreflexu. Osazení je klasické a mezi basisty asi nejoblíbenější: čtyři desetipalcové reproduktory, doplněné jednopalcovou vysokofrekvenční hornou, kterou lze ovládat potenciometrem na zadní stěně kabinetu. Tam najdeme i zdířky pro připojení. Na výběr máme buďto klasický 1/4” jack nebo speakon (twist-lock). Bohužel ani rohy, ani hrany boxu nejsou nijak vyztuženy, takže už při vybalení jsem zaznamenal lehké odřeniny na exponovaných místech. Velká zapuštěná madla jsou dobře umístěna a při přenášení je znát, že jsou i dobře vyvážena. Při přenášení si jistě všimnete, že reprobox je opravdu stavěn bytelně, jeho váha se blíží třiceti pěti kilogramům. To by na delší vzdálenost nemuselo být příjemné, ale naštěstí jsou součástí dodávky snadno připevnitelná kolečka, která vám ulehčí manipulaci.

 

Jak to celé hraje?

Sestavu jsem jako vždy testoval s jednou aktivní baskytarou (pětistrunka MM Sterling Ray 35) a jednou pasivní (čtyřstrunka MM StingRay, kopie). Při zapnutí počkáte, až se lampy nažhaví a spustí se ventilátor. Ten se mi mimochodem zdál celkem hlasitý, ale vzhledem k výkonu je to pochopitelné.

 

Na rovné korekce při vypnutí všech „vychytávek“ i grafického EQ se v obou případech ozval k mému překvapení dobrý, plnotučný zvuk, příjemně kulatý, i když trochu středový. To mě povzbudilo a začal jsem experimentovat s přepínači. Tlačítko Bright se mi zdá ideální pro hru prsty, tóny jsou čitelnější a celkově se hlasitostně srovná úroveň jednotliových tónů. Tlačítka Ultra High a Ultra Low fungují přesně podle popisu výrobce. Vlastně vytvářejí při současném sepnutí takové to klasické ekvalizérové „véčko“ s vypíchnutými basy a výškami. Nic pro mě. Parametrické ovládání středů je zajímavé, tam je největší prostor pro experimenty, kdy jednotlivé frekvence dáváte opravdu na nulu a sledujete, jak se mění charakteristika zvuku. Je jasné, že u každého nástroje a u každého snímače bude nastavení fungovat jinak. Osobně jsem dal přednost grafickému ekvalizéru. Ten je opravdu funkční a citlivý, každý posun o dílek je na výsledném zvuku znát.

Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač
Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač

Box s basovou hlavou krásně spolupracuje. Ve spodcích krásně tlačí, přestože mu schází navíc ještě nějaká „hustší“ patnáctipalcová podpora. Háčko na pětistrunce mu nečinilo žádné problémy, spodní frekvence byly čitelné, středy konkrétní a výšky při slapu řezaly uši. Přiznávám bez mučení, že ovládání horny se mi zdálo tak jemné, jako by ani nebylo, takže jsem ji nastavil na nejvyšší výkon a nestaral se o ni.

 

Při změně nástroje jsem vyzkoušel tlačítko útlumu -15 dB a také přepínač Mute pomocí přiloženého nožního spínače. Je to pohodlné a praktické. Při správném nastavení úrovní hlasitosti nelze prakticky postřehnout změnu z aktivního na pasivní nástroj. Při používání jednotlivých podsvícených přepínačů se vždy ozvalo tiché lupnutí, což by mohlo být rušivé třeba ve studiu, ale při pódiové hře si toho ani nevšimnete.

 

Nejdůležitějším ovladačem se mi zdál být potenciometr Valve Drive. Především kombinací tohoto ovladače a Gainu lze vykouzlit ten pravý kulatý, lehce nakřáplý a šťavnatý lampový zvuk. Od úrovně 5 výše se zvuk začíná jakoby zhutňovat a dostává krásné vintage zabarvení.

 

Celkově můžu říci, že mě tahle sestava velmi překvapila. Tahle kombinace hlavy Bugera a kabinetu je totiž dost návyková. Reprobox Bugera BN410TS je opravdu bytelný kus nábytku, který přináší ve spojení s hlavou Bugera BVP5500 velmi příjemný, slilný a vyvážený zvuk. Za dobu testování jsem si takříkajíc vychytal barvu zvuku, která mi naprosto vyhovovala, a rázem byla radost opět cvičit na basu takřka denně... Vlastním několik rozdílných aparátů pro různé příležitosti. Po vyzkoušení téhle sestavy mě napadá hříšná myšlenka všechno prodat a pořídit si jen tuhle kombinaci. Pro bigbítové hraní ideální pódiovka, při hospodském hraní utáhne spolehlivě i velký sál, doma ani při přepravě nezabere moc prostoru, s kolečky ani nepocítíte váhu boxu. Co víc si může basák přát?

 

Hodnocení

Chcete dobrou lampovou hlavu a ne moc velký, ale silný box? Netoužíte po desítkách efektů, barevných přepínačů a složitém ovládání? Máte rádi, když si prostě nastavíte ekvalizér tak, jak jste zvyklí, otočíte volume a hrajete? Pokud potřebujete pódiový aparát, dostatečně výkoný, s velmi dobrým lampovým vintage zvukem, dobrou cenovkou a snadnou přenositelností, nemusíte hledat dál. Právě jste ho našli.

 

Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač
Bugera BVP5500 a box BN410TS - baskytarový lampový zesilovač

Milan Broum (Olympic)

Během své hudební kariéry jsem vyzkoušel docela slušnou řadu hudebních aparatur. Od prvních zesilovačů české výroby Mono 50 a „samo domo“ vyrobených reprobeden, které jsem vyzkoušel v období svých hudebních začátků, až po profesionální aparaturu, kterou jsem si pořídil s nástupem do Olympicu. Postupně jsem vystřídal aparatury značek Marshall, Fender, Trace Elliot, Gallien Krueger, Ampeg, Genz Benz, Eden, ale jsem stále otevřen novinkám v této oblasti. Důkazem toho je moje poslední zkušenost s dánskou sestavou Bugera. Konkrétně zesilovače BVP5500 a reproboxu 4x 12” osazeného reproduktory Turbo Sound. Přiznám se, že jsem o této značce ještě před rokem nevěděl, ale náhodou při surfování na YouTube jsem objevil video, na kterém známý experimentátor, skvělý basista Doug Wimbish na tento set hrál.

 

Mé dojmy jsou z používání tohoto aparátu velmi pozitivní. Zesilovač nabízí spoustu účinných a zajímavých zvukových kombinací. Vyhovuje mi, že si můžete při nastavení vybrat buď devítipásmový EQ, nebo klasické knoflíky ovládání, basy, výšky a středy. Co je pro mě ovšem nejpodstatnější, je výsledný zvuk a především barva, která díky kombinaci zabudovaných lamp (4x) a transistorů je lehce nakreslená, což mám v poslední době docela rád. Výkon zesilovače je, myslím, zcela dostačující, reprobedna je standardní box s osazením 4x 12”, zvukově spíše středo-výškový, více basu by neškodilo. Doporučuji přidat box 1x 15”, zvuk tak nabyde hutnosti a i potřebných basů. Konstrukce a vzhled působí moderním a bytelným dojmem.

 

V polovině roku 2016 se cena zesilovače Bugera BVP5500 pohybovala v českých e-shopech okolo třinácti tisíc. Při této konfiguraci, výkonu a ceně nenajdete příliš alternativ. Přímou konkurencí je snad pouze basová hlava Hartke HA5500, s přibližně stejnou cenou a jen o málo nižší wattáží, je to však pouze tranzistor s emulací lampy a odlišnou konstrukcí pre-ampu. Srovnatelné hlavy Gallien-Krueger Fussion 550, nebo Ampeg Ampeg SVT-3 PRO jsou násobně dražší a nenabízejí takový výkon.

 

Za cenu necelých třiceti tisíc můžete mít kvalitní výbavu na celý další muzikantský život. Vážně nebudete potřebovat víc. A neberte to, za takové peníze...

 

Info:

Bugera BVP550 se „čtyřdesítkovým“ boxem BN410TS je basová sestava s výkonem 550 W. Ceny jsou BVP5500 - 6 500Kč s DPH,

BN410TS - 15 990Kč s DPH.

 

Plus:

snadné ovládání zesilovače

příjemný lampově výrazný tón

přesný a čitelný a zvuk reproboxu

dostatečná výkonová rezerva pro jakýkoliv styl

dobrý poměr cena/výkon

 

Mínus:

zesilovači by slušel přepravní obal chybějící propojovací kabely

rohy ani hrany boxu nejsou vyztuženy

 

Na koho vlastně výrobce tímhle aparátem cílí? Především na amatérské muzikanty, kteří hledají ten nejlepší poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem. Basová hlava BVP 5500 totiž nabízí solidních 550 W do 4 Ω, případně 300 W do 8 Ω. Navíc je vybavena předzesilovačem se čtyřmi elektronkami, moderním, nadčasovým designem a zajímavou prodejní cenou.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Baskytarový lampový zesilovač Bugera BVP5500
výkon 550 W
lampa 4x 12AX7
impedance 4 Ω
ovládání Bass, Mid,Treble, přepínač středové frekvence, funkce Bright / Ultra Low a Ultra High
chladicí systém aktivní
limiter integrovaný
ekvalizér devítipasmový
efektová smyčka ano
vstup pro footswitch ano
nožní ovladač duální pro Mute a EQ
výstup pro ladičku přepínatelný
funkce power amp vstup, pre-amp výstup
výstupy 3x reproduktorový výstup (2x 1/4” jack konektory/1x speakon)
rozměry 48,5 x 31 x 9,5 cm
hmotnost 12,4 kg
Baskytarový reprobox Bugera BN 410 TS
výkon 700 W (špičky až 2800 W)
SPL až 128 dB
reproduktory 4x 10”, Turbosound LF
horna 1” s ovládáním
impedance 8 Ω
materiál 15mm překližka, bříza
Bass reflex ano
designa černý povrch, kovová mřížka s ocelovou ozdobnou lištou
konektory 2x speakon/jack
rozměry 65 x 58 x 44 cm
hmotnost 34,8 kg

 

 

www:

www.music-group.com/brand/bugera/home

Psáno pro časopis Muzikus