Blackstar HT Metal 1H - jednowattový kytarový zesilovač
Po přečtení tabulky v manuálu o maximální době pro uši bezpečné hlasitosti (začínající při osmi hodinách na devadesáti decibelech) jsem se nejdřív u tohohle sebevědomě metalového buřtíka trochu pobaveně poškleboval...
Jednowattová hlava působí dospěle i přes své minirozměry. Je tak nějak celkově přiměřeně zmenšená, že nebýt nápadně předimenzovaného přepravního ucha, nebylo by při letmém pohledu, třeba na fotografii, hned zřejmé, že jde o „pidihlavu“ rockového zesilovače. Elegantní stříbrné logo výrobce v kombinaci s matně černou „povinnou“ mříží (byť s trochu velkými oky), doplněné černou koženkou. Klasika. Čtyři černé otočné čudly s bílou tečkou usnadňující rychlý přehled o nastavených hodnotách, nenápadné tlačítko pro volbu režimu Overdrive, masivní hlavní vypínač, vstupní jacková zdířka pro kytarový signál, vstup pro mp3 přehrávač a „emulovaný“ výstup na sluchátka či do pultu. To je z předního panelu vše, na zadním je toho ještě méně - jen výstup na box a napájecí šachta síťového zdroje.
Hlava „hátéčko jednička“ nemá režim standby a repro unese od čtyř do šestnácti ohmů.
Konstrukce
Miniaparátky Blackstar jsou většinou založeny na kombinaci pouhých dvou elektronek. Jednowattový metálek to nemá jinak, na palubě jsou dvě dvojité triody - v předzesilovači jedna ECC83, zatímco výkonovou sekci v režimu „push-pull“ s výkonem jednoho wattu má na starosti jedna ECC82. Ne až tak okatě vyčnívá zařazení výtečného zkreslovacího obvodu známějšího spíše z nášlapných zařízení HT této firmy. Ten právě má na svědomí metalový projev minihlavy. Při prvním pohledu na ovládací panel je zřejmé, že klasické tónové korekce firma pro tentokrát nahradila svou dříve mnohokrát v dobrém provařenou funkcí ISF. Čili americkým zvukem vlevo a britským vpravo při otáčení jedním ze čtyř potenciometrů. Další potenciometr ovládá míru digitálního stereo hallu (stereo se dá vychutnat pouze prostřednictvím sluchátek) a zbývající dva mají na starosti gain a volume. Tlačítkem Overdrive umístěné mezi nimi se aktivuje výše zmíněné zkreslení.
Zvuk
S výše zmíněným, naivně pobaveným úsměvem nad varováním před nadměrnou hlasitostí jsem pak, pravda, trochu škodolibě k tomuhle ramenatému buřtíkovi připojil reprobox wattově tisícdvěstěkrát (!) výkonnější. A děly se věci.
S volume na maximu jsem se postupným zvyšováním úrovně gainu dostal přes překvapivě hlasitý a velmi pěkný čistý zvuk s plnými basy a průzračnými výškami k zprvu lehce nakomprimovaným a později už více nakresleným zvukům. Je neuvěřitelné, jak dokáže jednowattový zesilovač naplnit čtyři třistawattové stodecibelové reproduktory. Navíc, bezprostředním porovnáním s papírově stokrát výkonnější hlavou Marshall 2203 jsem se dostal k velmi blízkému charakteru zvuku. Dosažení čistého zvuku se u hlavy Marshall děje podobným způsobem - maximální hlasitost s postupným přidáváním gainu. Při polozkresleném zvuku Blackstar HT Metal s gainem na třinácté hodině a s hlasitostí na dvanácté sice neroluje ponožky, ale přesto je svou hlasitostí neuvěřitelný. Barva s ISF na deváté hodině (tedy spíše k americkému zvuku) je marshallově plnokrevná, šťavnatá, nechybí basy a energie pro vyhrávky. V takovém nastavení se velmi podobá barvě hlavy Marshall 2203 s pre-ampem naplno v odpovídající nižší hlasitosti. Aktivováním zkreslovacího obvodu Overdrive se s gainem na dvanácté hodině dostáváte ke skvělému sólovému zvuku s přirozenou náchylností ke zpětným vazbám. Podobně reaguje Marshalll 2203 na nakopnutí overdrivem. Různé hammeringové techniky, sjezdy, vytahované bluesové zvuky nebo „hvízdance“ zpěvně drží tón při snesitelné hlasitosti. K plusům bych rozhodně řadil skvělý emulovaný výstup. Podobně jako s naddimenzovaným reproboxem, kdy zesilovač beze zbytku ukáže, co v něm je.
Nechemická a přirozená barva zkresleného zvuku je velmi nadstandardní a vhodná jak pro záznam, tak pro přímý přenos např. do PA systému. Překvapivá je rovněž dynamika, se kterou zesilovač reaguje na sílu úhozu, ale i na práci s potenciometrem volume na kytaře. Při nevelké změně celkové hlasitosti zásadní změna barvy zkreslení. Opět podobné jako u hlavy Marshall 2203. Limitem pro jednowattový Blackstar HT Metal se nakonec přeci jen asi jeví hlasitost, ovšem ve velmi neočekávané úrovni. Dovedu si zcela seriózně představit dva takovéto buřtíky na dvou jednoreproduktorových boxech pro živé vystoupení na většině klubových pódií. S lehkým přizvučením do monitorů bez problémů. Fuck fat fakt.
Info:
Blackstar HT Metal 1H je jednokanálová, lampami osazená minihlava rockového zesilovače s kvalitním, nejen zkresleným, zvukem pro domácí a studiové využití. Cena je 8250 Kč.
Plus:
povedený zvuk
emulovaný výstup
mobilita
Mínus:
nenapadá mě nic
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Výkon | 1 W |
Elektronky | 1x ECC83, 1x ECC82 |
Hmotnost | 3,8 kg |
Rozměry | 270 x 186 x 174 mm |
www: